Bilgisayar ve Teknoloji Alanında Kısa Önemli Bilgiler ( 2. Bölüm )

bilgisayar-ve-teknoloji-hakkinda-bilgiWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Teknoloji Haberleri kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise daha önceden yazmış olduğumuz ve adeta bilgisayar ve teknoloji alanında önemli ipuçları olan bir makalemizin devamı niteliğinde olacak.

Bu makale serimizde, bilgisayar ve teknoloji ile ilgili kısa bilgiler sunuyoruz. Ve unutmadan söylememiz gerekn bir nokta ise bu makalenin devamlı güncellenecek olmasıdır.

Peki bu nasıl olacak derseniz ? Şöyle düşünün, siz hayatınızda nasıl aklınıza gelen yada öğrendiğiniz bilgileri unutmamak adına bir yere not alıyorsanız, bizde aynı şekilde bilgisayar ve teknoloji ile ilgili kısa bilgileri bu başlık altında toplamayı hedefliyoruz.

Bu arada başlıkta da belirtildiği gibi bu makale Bilgisayar ve Teknoloji Alanında Kısa Önemli Bilgiler serisinin 2. bölümüdür. İlk bölüme ulaşmak için lütfen Bilgisayar ve Teknoloji Alanında Kısa Önemli Bilgiler makalemize göz atın.

Bu Makale Devamlı Olarak Güncellenmektedir.

Bilgisayar ve Teknoloji Hakkında Bilgiler

 • Adsl ve Fiber internet ne kadar mesafeye kadar destekler ?
  Bakır hatların kullanıldığı adsl ile bir kaç km ye internet verilebilirken, fiber optik kablo ile fiber internet uçtan uca 50km üzerine kadar çıkabiliyor.

 

 • Simetrik ve asimetrik internet nedir ?
  Simetrik internet fiberdir ve download ve upload hızları birbirine eşit olduğundan simetrik denir. Asimetrik internet ise aslında Adsl ( asymmetric digital subscriber line ) dir ve download ve upload hızı farklı değerlerde olduğu için asimetriktir. Ancak son zamanlarda asimetrik metro internet de çıkmıştır ve bunda da aynı şekilde download ve upload değerleri farklıdır.

 

 • Mpls Nedir ?
  mpls hizmeti internet hizmet sağlayıcıları (superonline, ttnet vs.) tarafından verilir. bu hizmet sayesinde kurumların şubeleri ve uzaktaki lokasyonlar kurumun iç ağında gibi olur. Routering işleminde yaşanan yavaşlamalardan dolayı MPLS ile yönlendirmeden kaçınılarak oluşturulan ağlarda, yönlendirmeden kaçınılmaktadır. Hız, bilindiği üzere, ağ için önemli bir faktör olması, bu sistemin doğmasına yol açmıştır diyebiliriz.Birçok network firmasının da bünyesinde kullandıkları ağ sistemleri bu teknoloji üzerinden işlemektedir. MPLS Routering, kısaca değinecek olursak, hızlı bir ağ yapısının oluşturulması için gerekli olan yapıya ve teknolojiye sahip olan bir buluştur.

 

 • Http nedir ?
  HTTP protokolü ağ üzerinden web sayfalarının görüntülenmesini sağlayan protokoldür. HTTP protokolü istemci (PC) ile sunucu (server) arasındaki alışveriş kurallarını belirler. Port olarak ise 80 portunu kullanır. İstemci sunucuya bir istek gönderir. Bu istek Internet Explorer, Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi web browser’lar aracılığıyla iletilir. Sunucu bu isteği alır ve Apache veya IIS gibi web sunucu programları aracılığıyla cevap verir.

 

 • SAP nedir ?
  Sap çok gelişmiş bir muhasebe programıdır.

 

 • Metro İnternet ve Fiber İnternet Farkı ?
  Metro ethernette fiber kablolar ile iletişim gerçekleştirir. Fiber internetten farkı ise size özel hat çekilir ve paylaşımsızdır. Upload/Download oranları eşittir. Örneğin 5 mbps donwload var ise 5 mpbs upload ‘ta uygulanır.

 

 • Proxy ve Vpn arasındaki en önemli fark şudur. Proxy şifresiz ve güvenliksizdir. Vpn ise şifreli ve güvenliklidir.

 

 • 568A ve 568B yani düze ve cross bağlantı farkı nedir ?
  Normal olarak kullanılan standart 568B’ dir. Yani bilgisayardan bir Switch e yada modem e giden kablo 568B yani düz bağlantıdır. Birde yaygın olarak kullanılmayan 568A yani cross ( çapraz ) bağlantı tipi vardır. Cross bağlantı 2 bilgisayarı birbirine doğrudan kablo ile bağlamak gibi spesifik zamanlarda kullanılır. Düz bağlantıda kablonun iki ucundaki renkler aynı şekilde sıralanmış iken, çapraz bağlantı da 2 uç farklı şekilde sıralanmıştır. Çapraz bağlantı genelde aynı 2 cihazı birbirine bağlarken kullanılır.

 

 • Tnap nedir ?
  Türkiye Network Altyapı Platformu dur.

 

 • IPsec Nedir ?
  IPSec Veriyi, kriptolayan (encryption), bütünlüğünü sağlayan (integrity) , kimlik doğrulaması (authentication) ve verinin network üzerinde güvenli iletimini (Secure transmission) sağlayan bir endüstri standardıdır. IPSec Kullandığımız uygulamalara bakmaksınız Network katmanında çalışarak bütün IP tabanlı network trafiğinin güvenliğini sağlar. Kullandığımız uygulamalarda, IPSec için herhangi bir ayar yapmamız gerekmez.

 

 • Cluster nedir ?
  Cluster 2 sunucu bilgisayarın birbirinin yedeği olarak kullanılmasıdır. Yani Cluster sistem yedekli sistemdir. Bir uygulamayı çalıştırmak için aynı işi yapan 2 sunucu bilgisayar var ve bu sunucu bilgisayarlardan birinde sorun olması halinde diğer sunucu bilgisayardan uygulama çalışmaya devam ediyorsa bu cluster yapı sayesindedir.

 

 • Poe nedir ?
  Power over ethernet demektir. Yani ethernet üzerinden güç iletebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, PoE destekli Network Switch’ten PoE Destekli cihaza Cat5 veya Cat6 kablo çekilerek tek kablodan hem data hemde güç taşınmış olur.

 

 • Fttx Nedir ?
  FTTx Nedir ? Fiber to the x Alt yapının fiber optik kablodan oluştuğu teknoloji; dünyada FTTx olarak anılır. Fiber kablo mahalle, bina veya ev içine kadar çekilir, geri kalan bölüm bakır (UTP,FTP,STP…) kablo ile iletilir ve buna göre de FTTB, FTTC, FTTH, FTTK, FTTN gibi isimler alır. FTTx, şu an hız ve kalite olarak en gelişmiş teknolojidir, bunun nedeni ise (istenirse) 10 Gbit/sn stabil hızlarda çalışabilmesi ve sinyal olarak ışık kullandığı için manyetik gürültü ve parazitten etkilenmemesidir.Fiber to the building
  Fiber to the cabin
  Fiber to the home
  Fiber to the x – Kısacası sonune ne isterseniz koyabilirsiniz binaya , eve , kabine, mahalleye vs.

 

 • Htaccess dosyasını windows hosting desteklemiyor. Linux hosting destekliyor.

 

 • Htaccess dosyası gizli dosyadır. Bu dosyayı ftp programı ile göremeyebilirsiniz. Ancak Filezilla – Sunucu – Gizli Dosyalar Görüntülensin seçenği ile bu dosyayı görünür yapabilirsiniz. Eğer sunucunuz bunu desteklemiyor ise tek çare cpanel yada plesk panele bağlanarak .htaccess dosyanızı görmek.

 

 • Yeni alınan ürün kutusunun içinden çıkan küçük tuz paketine benzeyen bu paketlere silika jel denir. Silika jel, laboratuvar ortamında üretilen, günlük hayatta besinlerin, bitkisel ürünlerin, deri eşyaların, kimyasal boya ve bozulabilecek çoğu şeyin nemini alarak bozulmasını engelleyen bir sodyum silikattır.

 

 • Cmd ekranından sürekli ping atmak için ip adresi sonuna -t koymanız gerekir. Örn; ping 8.8.8.8 -t

 

 • Kuracağım Ağda Modem ve Access Point İp’si Aynı ?
  Öncelikle modemi sökün takılı olmasın, modemi yok farzedin. Daha sonra access pointi bilgisayarın ethernetine takın. Bilgisayarının ip’sini 192.168.1.2 olarak ayarlayın. Daha sonra explorer’a 192.168.1.1 yazın ve access pointe erişin. DHCP kısmını OFF durumuna getirin. Sonra ip ayarları kısmını bulun ve access pointin ipsini değiştirin.(örnek olarak 192.168.2.1 yapın). Bunları yaptıktan sonra kaydedin ve bilgisayara girdiğiniz ip adresini otomatiğe alın. Daha sonra access pointi sökün ve modemi takın. Access pointide modeme takın.

 

 • Network kabloları ağ hızını etkiler. 50Gb bir dosyayı Cat5 ile 1 saat de kopyalarken Cat6 ile 30dk da kopyalarsınız. Tabi ki ağdaki ekipmanlar desteklerse.

 

 • Cat Kablo Hızları Nelerdir ?Cat5 10/100/1000 (gigabit Ethernet) – Bant genişliği 100Mhz
  Cat6 10/100/1000 (gigabit Ethernet) – Bant genişliği 250Mhz
  Cat6a 10/100/1000(gigabit Ethernet) – Bant genişliği 400Mhz
  Cat7 10/100/1000 (gigabit Ethernet) – Bant genişliği 600Mhz

 

 • Koaksiyel kablo nedir, nerelerde kullanılır ?
  Bu kablolar uzun mesafeli telefon ağlarında uzun yıllar yaygın olarak kullanıldı, ancak bu alandaki yerini fiber optik kablolara ve uydu sistemlerine bırakmıştır. Yerel alan ağlarında ise çift bükümlü kablolarla olan yarışını kaybetmek üzeredir. Günümüzde ise en yaygın olarak televizyon ve kamera sistemlerinde kullanılmaktadır.

 

 • Utp Kablo nedir ? Utp, Stp kablo farkı nedir ?
  Utp kablo bildiğiniz ağlarda kullandığımız cat5, cat6 kablodur. Utp ve stp kablonun neredeyse farkı yoktur. Belki de en önemli ve tek fark Utp kabloda ek bir koruma şeridi vardır. Bu şekilde dış etkilerden etkilenmesi azalmış oluyor.

 

 • Uplink port nedir ?
  Bu port neredeyse tüm Switch lerde mevcuttur ve 2 Switch i birbirine bu porttan çapraz kablo ile bağlarsınız. Eğer Switch in Uplink portu yok ise diğer Switch e herhangi bir boş porttan düz kablo ile bağlanmalıdır. Zaten bir switch te uplink portunun olmasının temel nedeni, uplink portu normal porttan daha hızlı olduğundan 2. bir switch bağlanacağı zaman 2 switch arasında daha iyi hız aktarımı sağlamak içindir.

 

 • Switch ve Hub Farkı Nedir ?Ağ üzerinde veri transfer hızı ağa bağlanan bilgisayar sayısına bağlı değildir. Switch 100 Mbps hızında ise ağ kartlarının bu hızı desteklemesi durumunda ağa bağlı tüm bilgisayarlara aynı hız ile veri transferi gerçekleştirilmektedir. Ancak bir hub eğer 100Mbit hızında ise bu hızı kendisine bağlı her bilgisayara 33.3Mbit olarak paylaştırır. Switch ve Hub ın genel farkı da budur.

 

 • Microsoft Office Document Scanning ve Microsoft Office Document Imaging Nedir ?2 program da Office programı yüklemesi ile birlikte otomatik kurulur. Microsoft Office Document Scanning ile bilgisayarınıza bağlı tarayıcı ile tarama yapabilirsiniz. Bu yaptığınız taramayı da Microsoft Office Document Imaging ile açabilirsiniz. Bunun yanı sıra Microsoft Office Document Imaging programı ile taradığınız metin dosyasını Word e yazı olarak gönderebilirsiniz.Eğer Office yüklediğiniz halde bu iki programı bulamıyorsanız etkinleşmemiş olabilir. Bu programları etkinleştirmek için kontrol panelinden program ekle/kaldır’a gir. Burada yüklü olan office 2007’nin üstüne gel. Değiştir’e tıkla. Office araçlarını genişlet, Microsoft Office imaging’e tıklat. Tümünü Bilgisayarımdan çalıştır’a tıklat. Devam’ı tıklatın.

 

 • Jailbreak nedir ?
  Jailbreak yapma Apple mobil işletim sistemleri ile ilgili bir işlem. Jailbreak yapmanın esas faydası Apple tarafından onaylanmayan , izin verilmeyen 3. parti uygulamalarına erişim sağlamak. Bu şekilde binlerce uygulama var. Çeşitli sebeplerle Apple bu uygulamalara erişimi engelliyor.Örneğin, Apple genel kullanıcı kitlesine, iPhone ikonlarını değiştirme izni vermiyor. Jailbreak topluluğu sayesinde, iPhone’nunuzun görünümünü tamamen değiştirebilirsiniz. Örneğin bu amaçla yapılmış WinterBoard uygulamasını kullanabilirsiniz.
  Jailbreak yapmak tamamen yasal. Jailbreak yapmak cihazı garanti kapsamından çıkarır mı?Bu sorunun cevabı evet ve hayır. Servisten servise değişebiliyor.
  Eğer cihazınıza Jailbreak işlemi yaptıysanız ve iOS versiyonunuzu güncellemek isterseniz ne olacak?Yeni iOS versiyonu jailbreak’in üstüne yazılacak. Cihazınız fabrika ayarlarıa dönmüş olacak. Bu durum jailbreak ile içli dışlı olmayan bir çok kişi için tatsız bir durum. Apple sıklıkla iOS güncellemesi yayınlıyor. Fakat, hacker grupları çok da gecikmeden yeni versiyon için jailbreak geliştiriyorlar. Yeni iOS versiyonu için jailbreak yayınlandığında, öncelikle telefonunuzu yedekleyin. iOS versiyonunu son sürüme güncelleyin ve güncel jailbreak araçlarını kullanarak yeniden jailbreak yapın.
  Jailbreak yapmak kolay mı?Bugünlerde Jailbreak yapmak çok kolay. Sadece birkaç yazılıma ihtiyacınız var. Bunun haricinde özel bir bilgi ve beceri gerektirmez.

 

 • Baseband nedir ?
  Kullandığınız mobil cihazın, Gsm operatörleriyle iletişimi baseband ile sağlanır.

 

 • Simlock ( Sim kilitli ) Telefon nedir ?
  SIM Lock veya SIM Kilidi, cihazın kullanımının belli bir ülke ve o ülkenin operatörü için sınırlanmasıdır. Bu kısıtlama sonucunda cihaz farklı bir ülkede farklı bir operatör hattıyla çalışmaz hale getirilir. Böylece kampanyalarla cihaz sunan operatörler sundukları cihazların ticari amaçlarla kullanılmasının önüne geçmiş olurlar.Biraz daha detaylı şekilde örneklendirelim. Kanada’dan almış olduğunuz bir iPhone cihazı A isimli operatörü kullanıyor olsun. Bu cihazı Türkiye’ye getirip B isimli bir operatör hattını taktığınız anda cihaz çalışacak fakat şebeke bağlantısı çalışmayacak, operatörle ilgili işlemlerin hiçbiri gerçekleştirilemeyecektir. Bu durumda B hattını kullandığınız süreç boyunca bu cihaz üzerinden arama yapamayacak, mesaj gönderip alamayacak ve internet bağlantısı kullanamayacaksınız. Tüm bu kısıtlamaların kaldırılması içinse cihazınıza SIM Lock kaldırma adı verilen işlemin yapılması gerekiyor.

 

 • DC Bilgisayar ( Domain Controller ) Nedir ?

Domain Controller diğer deyişle etki alanı yöneticisi şirket yapınızdaki bilgisayar ağlarının çatısını oluşturmaktadır. Bilgisayar sistemlerinizin de yürütmesini sağlayabilmek için Server (Sunucu) Bilgisayar dediğimiz makinaya Windows Server ailesinden işletim sistemi kurarak, bu Server (sunucu) bilgisayarı Domain Controller (D.C) olarak yapılandırıp, bilgisayar sistemlerinizin çatısını yani yürütme organını oluşturur, tüm bilgisayar sistemlerinizi (diğer Server(sunucu) bilgisayarlar da dahil olmak üzere) bu Domain Controller (D.C) üzerinden yönetirsiniz. 2 çeşit domain controller ( D.C ) yapısı vardır.

Primary ( master ) domain controller ve Additonal domain controller. Ortamda ilk kurulan Server (Sunucu) Bilgisayar Primary (Master) Domain Controller (D.C) olarak görev yapmaya başlar. Çünkü ortama kurduğunuz bu Server (Sunucu) Bilgisayara Windows Server ailesinden bir işletim sistemi kurduktan sonra Active Directory kurulumu yaparak domain ortamınızı kurarsınız ki bu Active Directory Domain kurulumu, Server (Sunucu) Bilgisayarı aynı zamanda Primary (Master) Domain Controller (D.C) haline getirir.

Primary (Master) Domain Controller (D.C) kurulum yapıldıktan sonra, ortamınızda kuracağınız her Server (Sunucu) Bilgisayar, ya member server ya da Additonal Domain Controller (D.C) görevi yürütür. Bir Server (Sunucu) Bilgisayarın Additonal Domain Controller (D.C) olabilmesi için, Windows Server işletim sistemi kurduktan sonra tekrar Active Directory yapısı kurulur ancak bu sefer Additonal Domain Controller (D.C) olacak şekilde yapılandırılır ki ortamda sadece bir tane Primary (Master) Domain Controller (D.C) olabilir ancak birden fazla Additonal Domain Controller (D.C) olabilir.

 

 • Radius Server nedir ?
  RADIUS (Remote Authentication Dial-in User Service) sunucular uzaktan bağlanan kullanıcılar için kullanıcı ismi-şifre doğrulama (authentication), raporlama/erişim süresi (accounting) ve yetkilendirme (authorization) işlemlerini yapar. Örneğin işyeri dışından şirket ağına bağlanmak için bu yapı kullanılabilir, kullanıcılar tek tek yetkilendirilebilir.Daha çok internet servis sağlayıcıları tarafından kullanılsalar da, kendi kullanıcılarına hesap açma ve yetkilendirme yapabilmek için merkezi bir kontrol kurulmak istenen tüm ağlarda kullanılabilir. Geniş Wi-Fi (kablosuz) ağlarda da sıklıkla kullanılır.

 

 • Sistem Geri Yükleme Nasıl Açılır ?
  Sistem geri yükleme yapmak için bu özelliğin önceden açılmış olması gerekir. Sistem geri yükleme özelliğini istediğiniz diskte açmak için şu yolu izleyin. Bilgisayar – özellikler – gelişmiş sistem ayarları – sistem koruması – istediğiniz disk üzerine gelin ve yapılandır kısmını seçin. Son olarak sistem korumasını aç seçeneğini seçip kaydedin.

 

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ”Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..” ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*