Ağ Tarayıcısı Ekleme Sorunu “Smb Yoluyla Gönderilemedi”

smb-yoluyla-gonderilemediWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Yazıcılar kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise ağ üzerinden bilgisayara tarama yapmak üzerine olacak. Eğer bir ev kullanıcısı iseniz ve evinizde bir tarayıcı özellikli yazıcı var ise büyük ihtimal bu tarayıcıyı usb bağlantısı ile kullanıyorsunuzdur.

Çünkü genelde bu yazıcı bilgisayarın yanında bir sehpanın üzerinde olur ve rahatlıkla tarayıcıyı usb üzerinden bağlayarak kullanırsınız. Yazıcı da network scanner özelliği yani ağ üzerinden tarama özelliği olsa dahi ev kullanıcısı olduğunuz için bu özelliği kullanmaya pek ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak aynı durumu orta yada büyük çapta bir şirket olarak düşündüğünüzde kesinlikle taramayı ağ üzerinden ayarlamalısınız.

Çünkü usb bağlantısı ile her bilgisayara kablo çekmek gibi bir seçeneğiniz yoktur. Ağ yazıcısı bağlama işlemi aslında çok zor bir işlem değildir. Önce yazıcıyı kablosuz yada kablolu olarak ağa dahil edersiniz. Daha sonra yazıcının bağlantı türüne göre yazıcının yazılımı ile her bilgisayara tarama ayarlarsanız yada yazıcının aldığı ip adresini internet tarayıcısına yazıp yazıcı arayüzünde adres defteri kısmından tarama yapmak istediğiniz bilgisayarları eklersiniz.

Smb ile Tarama Hatası

Bu işlemler her ne kadar basit görünse de bazen bir ayarı yanlış yaptığınızda can sıkıcı hatalar alabiliyorsunuz. Bu hatalardan biri de bilgisayara tarama göndermek istediğinizde yazıcı ekranında smb yoluyla gönderilemedi hatası almanızdır. Bu hatanın nedeni network tarayıcı bağlama sırasında bir şeyi eksik yapmanız sonucunda yazıcının bilgisayara ulaşamaması demektir. Smb yoluyla gönderilemedi hatasını çözmek için yapmanız gerekenler şunlar.

Öncelikle C dizini altına açtığınız Tarama klasörünü herkese açık (everyone) olarak okuma ve yazma izni tam olarak paylaştığınızdan emin olun. Daha sonra ağ paylaşım merkezi ayarları – gelişmiş paylaşım ayarları altından tüm paylaşım ayarlarının açık ve özellikle parola korumalı paylaşım özelliğinin kapalı olduğundan emin olun. Bu iki ayarı yaptıktan sonra eğer en başta yazıcı ve bilgisayar bağlantısını da düzgün şekilde yaptıysanız artık ağ tarayıcısını düzgün şekilde kullanıyor olmanız gerekir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Yazıcı Kitlenme Hatasına Çözüm !

Not; Bu makale hakkında daha detaylı bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki makale videomuzu izleyiniz.

Bu Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*