Alan Adı (Domain) Ne Zaman Boşa Düşer ?

alan-adi-domain-ne-zaman-bosa-duserWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi İnternet kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise alan adı yani domain ne zaman boşa düşer konusu ile ilgili olacak.

Eğer şuan bu makaleyi okuyorsanız sanıyorum büyük ihtimal takip ettiğiniz bir alan adı var ve onu almak için uğraşıyorsunuz.

Yada takip ettiğiniz alan adının whois sorgularında görülen son tarihi geçti ve siz almaya çalıştınız ancak alamadınız. Yapmaya çalıştığınız işe yani boşa düşecek domaini almaya çalışma işine internet üzerinde domain (alan adı) avcılığı deniliyor.

Süresi biten alan adını almak yani boşa düşen domaini almak çok eskilerden daha kolay bir işlemdi. Ancak son yıllarda hem insanlar daha çok bilinçlendi hemde kayıt firmaları çeşitli güvenlik yöntemleri ile bu işi zorlaştırdılar.

Domain (Alan Adı) Ne Zaman Düşecek ?

Yani şunu bilmelisiniz ki alan adının whois sorgularında gördüğünüz bitiş tarihinde direk alınabilir anlamına gelmiyor. Artık farklı domain yenileme prosedürleri mevcut. Bu prosedürlerin yani alan adının tamamen boşa çıkma zamanı şu aşamalarda belli olmaktadır;

Active Status ( Halen Aktif )

Alan adının henüz süresinin bitmediği normal aşamadaki halidir. Domain için normal şartlardaki koşullar geçerlidir.

On-Hold Status ( Beklemede )

Süresi biten alan adlarının bulunduğu durumdur. Beklemede aşamasına girmiş domainlerin whois sorgusu status kısmında registrar-hold ibaresi görünür. Bu sürece giren alan adları normal yenileme ücretinden daha fazla bir ücretle alan adı sahibi tarafından yenilenebilir. On hold durumu domain firmalarına göre ortalama 30-45 gün arası sürmektedir.

Redemption Period ( Kurtarılmayı Bekliyor )

Bu aşama ise artık alan adı sahibine tanınan son şanstır. Ve yenileme maliyeti artık çok daha fazladır. Ortalama 70-80 dolar civarında yenileme yapılabilir. Ve bu süre yaklaşık 30 gün sürmektedir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Spdy Nedir ? Spdy İle Http Arasındaki Farklar Neledir ?

Pending Delete ( Silinmeyi Bekliyor ) 

Artık son aşamadır ve alan adı (domain) tamamen boşa düşmüştür. Domain sahibinin yenileme şansı yoktur. Alan adı herkes tarafından kaydedilebilir durumdadır.

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi alan adının tamamen boşa düşmesi yukarıdaki aşamalardan sonra oluyor. Ve bu aşamalarda ortalama 80 gün sürmektedir. Şimdi milyonlarca yürek ve akıllarda tek bir soru! O zaman ben alan adını nasıl takip edip herkesten önce alabilirim ?

Tabi ki de bunu manuel olarak takip etmeniz ve yapmanız çok zor arkadaşlar. Yani tam olarak bitiş dakikasını ve hatta saniyesini bilip kayıt etmeye çalışmak neredeyse imkansız. İşte bu işlemi sizin yerinize yapabilecek bir şey var. Ona da backorder diyoruz.

Backorder, önceden kayıt, erken kayıt anlamlarına geliyor. Ve alan adı firmalarının sizin adınıza pending delete süresine girmiş alan adlarına zamanında teklif vermesi kayıt etmesi diyebiliriz. Eğer bir alan adını süresi biter bitmez almak istiyorsanız mutlaka bir backorder firması ile çalışmalısınız.

Ve bunun için ne kadar büyük ve tanınmış bir alan adı firmasıyla çalışırsanız başarı yüzdeniz o kadar yüksek olacaktır. Son olarak backorder fiyatları çok yüksek olmamakla beraber firmadan firmaya değişmektedir.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*