Alan Adı Geçmişi Sorgulama

alan-adi-gecmisi-sorgulamaArkadaşlar Webisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise alan adı geçmişi sorgulama hakkında olacak.

Eğer bir webmaster iseniz alan adı veya domain deyince zaten bunun ne olduğunu direk anlarsınız.

Ancak internet alemi ve web siteler ile ilgili bilginiz yok ise alan adı veya domain kavramları size pek bir şey ifade etmeyebilir.

Ancak hiç endişelenmeyin çünkü bu makaleyi okuduğunuza göre muhtemelen siz web işleri ile sıkı bir şekilde uğraşan birisiniz demektir.

Çünkü alan adını bilip bunun da ötesinde olan alan adı geçmişini sorgulamak konusunu okuduğunuza göre bilginizden şüphe edilmemesi gerekir. Arkadaşlar bildiğiniz üzere alan adları kaba tabiri ile web sitemizin adı, adresidir.

Örnek olarak bizim sitemizin alan adı webisyo.com’ dur. Eğer bir web sitesi kurmak isterseniz mutlaka bir alan adı almanız gerekir. Alan adı satın almak oldukça basit bir işlemdir.

Alan adınızı seçersiniz ve ödemesini yaparak alım işlemini tamamlarsınız. Ancak eğer alan adınızı kullanacağınız sitenizden kazanç elde etmek gibi bir düşünceniz var ise alan adı alma konusunda dikkat etmeniz gereken bazı önemli şeyler daha vardır.

Domain Daha Önce Kullanılmış mı ?

Ve bunlardan en önemlisi ise alan adının geçmişi olacaktır. Yeni kayıt edeceğiniz alan adı gerçekten yeni bir alan adı mı yoksa alan adı daha önce kullanılmış mı ? Bu oldukça önemlidir.

Bu nedenle aklınıza gelen ve almak istediğiniz bir alan adının öncelikle geçmişini sorgulamalısınız. Çünkü eğer ilgili alan adının daha önceden kayıtları var ise alan adının herhangi bir şekilde ban problemi de olabilir.

Örneğin en büyük ve dünya da en fazla kullanılan arama motoru olan Google’ da banlı olabilir. Bu durumda alan adınız da yayınlayacağınız siteniz Google da görünmeyebilir. Böyle olunca da sitenize neredeyse hiç ziyaretçi çekemezsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Joomla "jtablesession::Store Failed DB function failed with error number 1146" Hatası Çözümü !

Ve bu durumu da sitenizi açtıktan sonra fark ettiğinizde zararınız büyük olacaktır. Veya yine almak istediğiniz alan adı daha önceden başkası tarafından alınmış ve Google’ın reklam servisi Adsense tarafından banlanmış olabilir.

Bu durumda da site sahiplerinin en büyük kazanç kapısı olan Adsense’ den para kazanamazsınız. Ve bu durumda sizin için oldukça üzücü olacaktır.

Peki alan adı geçmişi nasıl sorgulanır ? Yani yeni kayıt etmek istediğini bir domainin daha önceden kayıtlı olup olmadığını nasıl öğrenirsiniz ? gelin hep birlikte öğrenelim.

Arkadaşlar alan adı geçmişi sorgulamak için kullanabileceğiniz 3 adresten bahsedeceğiz.

Bunlar;.hosterstats.com, whoisrequest.com ve archive.org siteleridir. Şimdi sırasıyla bu 3 adres ile domain geçmişi nasıl öğrenilir ? kısaca bahsedelim.

hosterstats.com İle Alan Adı Geçmişi Öğrenme

Hemen hosterstats.com adresine gidin ve aşağıda da görmüş olduğunuz kutucuğa alacağınız veya aldığınız alan adınızı yazın ve enter tuşuna basın.

domain-gecmisi-sorgula

 

 

 

Yukarıdaki alan ile sorgulama yaptığınızda karşınıza aşağıdaki gibi sorgulama sonuçları gelecektir.

domain-tarihi-nasil-ogrenilir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biz burada örnek olarak sizlerinde gördüğü gibi haberler.com sitesinin geçmişini kontrol ettik.

Gördüğünüz gibi alan adının hangi tarihte nerede barındığı yukarıdaki görselde görünmektedir.

Sizin sorguladığınız alan adı eğer yeni ise yukarıdaki gibi sonuçlar çıkmaması gerekir. Eğer yukarıdaki gibi sonuçlar çıkıyorsa alan adınız daha önceden kullanılmış demektir.

whoisrequest.com İle Alan Adı Geçmişi Öğrenme

Öncelike whoisrequest.com adresine gidin ve aşağıda gördüğünüz domain history sekmesine gelin.

alan-adi-tarihi-ogrenme

 

 

 

 

Daha sonra gelen ekranda ilgili kutucuğa alan adınızı yazıp go butonuna bastığınızda aşağıdaki gibi sonuç alacaksınız.

alan-adi-gecmisi-ogren

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gördüğünüz gibi biz yukarıda yine örnek olarak haberler.com alan adını kullandık. Bu nedenle bazı alan adı geçmişi sonuçları çıktı. Eğer sizin alan adınız gerçekten ilk defa alınacak ise yukarıdaki gibi sizde sonuçlar çıkmaması gerekir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Site Hızlandırma Yöntemi | Resimleri Optimize Etmek

archive.org İle Alan Adı Geçmişi Öğrenme

Şimdi önceki 2 siteden biraz daha gelişmiş bir alan adı geçmişi sorgulama sitesinden bahsedeceğiz. Öncelikle archive.org adresinden sitemize girelim. Daha sonra aşağıda da gördüğünüz gibi ilgili kutucuğa alan adımızı girelim ve enter yapalım.

alan-adi-oncesini-sorgulama

 

 

 

 

Yukarıdaki alana alan adınızı yazıp arama yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki sonuç ekranı gelecektir.

sitenin-eski-zaman-goruntusu

 

Biz yine gördüğünüz gibi örnek olarak haberler.com alan adını sorguladık ve yukarıdaki gibi alan adı geçmişi çıktı.

Burada hem alan adının geçmiş tarihlerini görebilirken hem de herhangi bir tarihin üzerine tıkladığınızda ilgili sitenin o tarihteki görüntüsünü görebiliyorsunuz.

Yani oldukça etkileyici bir özellik diyebiliriz. Son olarak eğer alan adınız gerçekten ilk kez kullanılacak ise sorguladığınız da bu sitede de herhangi bir sonuç çıkmaması gerekir.

Makaleyi İzle

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*