Alan Adı İle Mail Alma: Yandex Üzerinden Özel Uzantılı Mail Adresi Alma ?

alan-adi-ile-yandex-mail-almaWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise Yandex üzerinden alan adı ile mail alma ile ilgili olacak.

Daha doğrusu sadece alan adı ile mail kullanımı da diyebiliriz. Yani yalnızca alan adınız var ve alan adı uzantılı mail adresi almak istiyorsunuz diyelim. İşte bu işlemi oldukça basit adımlarda yapmayı öğreneceğiz.

Aslında ben son zamanlarda yoğun bir şekilde mail kullanmaya başladım. Bundan 7-8 sene öncede kullanıyordum ancak mail kullanımı o yıllarda bu kadar yaygın değildi. Ancak günümüzde görüyorum ki posta göndermek oldukça yaygınlaştı.

Ve herkesin 1 değil 2-3 tane farklı uzantıda posta hesabı var. Ve bu posta hesaplarınız farklı platformlar üzerinde olabilir ve çeşitli şekillerde mail gönderimi yapabilirsiniz. Pek çok kişi öğrenci, öğretmen veya herhangi bir çalışan genel uzantılı bir mail adresi kullanıyor olabilir.

Bunlardan en çok bilinenleri Gmail, Yandex veya Hotmail uzantılı mail adresleridir. Tekil şahısların yani bireylerin bu uzantıdaki mail adreslerini kullanmalarında çoğu zaman sakınca yoktur. Ancak bir şirket elemanı veya sahibiyseniz o zaman bu genel uzantıda ki mail adreslerini kullanamazsınız.

Daha doğrusu kullanabilirsiniz ancak kullanmamanız gerekir. Neden derseniz, düşünün kurumsal bir firmanın sitesinin iletişim bilgileri bölümünde mail adresi olarak hotmail uzantılı bir mail yazdığını veya yine bir kurumsal şirketin ceo’su size kartvizitini veriyor ve kartvizit üzerinde posta adresi hotmail uzantılı. Sizce de çok basit durmuyor mu ?

O yüzden bu firmaların özel uzantılı mail adresi kullanmaları gerekir. Tabi ki illa büyük bir firma olmanıza gerek yok. İmaj yönünden daha iyi görünmek isteyen herkes özel uzantılı posta adresi kullanabilir.

Sadece Alan Adı (Domain) ile Yandex Üzerinden Mail Kullanımı

Peki özel uzantılı posta adresi nedir ? Nereden alınır ve nasıl kullanılır ? Arkadaşlar özel mail adresi bir alan adıdır. Alan adlarını internet üzerindeki pek çok firmadan kayıt edebilirsiniz. Örneğin benim adım Ali ise alan adı eğer boştaysa ali.com alabilirim. Ve özel mail adresi olarak da info@ali.com posta adresini oluşturabilirim.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Soru Cevap Sitesi Kurmak

Arkadaşlar makalenin geri kalanına alan adınızı aldığınızı varsayarak devam edeceğiz. Şimdi elimizde özel bir domain ( alan adı ) var diyelim. Bu alan adı ile mail adresleri nasıl oluşturacağız ?

Arkadaşlar işlemimizi ücretsiz olarak Yandex üzerinden yapacağız. Yani alan adımız Yandex mail üzerinden çalışacak ve mail hesaplarını oradan oluşturacağız. Ancak öncelikle alan adını Yandex maile bağlama işlemini yapmamız gerekli.

Yapacağımız işlemler oldukça basit. Şimdi hep birlikte alan adımızı Yandex’ e nasıl bağlayacağız öğrenelim. Arkadaşlar alan adını Yandex’e bağlamak için öncelikle bir Yandex hesabınızın olması gerekli.

Hemen ücretsiz bir Yandex hesabı oluşturmak için Yandex Hesabı Oluşturma bağlantısına tıklayın. Oldukça basit bir kaç alanı doldurun ve kayıt işleminizi tamamlayın. Daha sonra Yandex hesabınıza giriş yapın ve şimdi de Yandex Alan Adı Ekleme bağlantısı ile alan adınızı bağlayacağınız ekrana ulaşın. Alan adı ekleme ekranına gittikten sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

alan-adi-ile-yandex-mail-kullanma

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz alana alan adınızı yazın ve alan adı ekle butonuna basın. Alan adı ekle butonuna bastığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

sadece-alan-adi-ile-mail-kullanimi

 

Arkadaşlar yukarıdaki kısımlar karışık gibi görünse de aslında çok basit. Alan adını Yandex’e bağlamak için gereken kısımları kırmızı renkte gösterdik. Ve işlem adımları da yanlarında belirtiliyor. 1. ve 2. adımda bizden 2 adet dns kaydı eklememizi istiyor.

Dns kayıtları alan adı ile ilgili işlerin nerede yapılacağını gösteren kayıtlardır. Burada bu kayıtları alan adımızın dns yönetimi kısmına ekleyerek maillerimizin Yandex üzerinden çalışacağını belirteceğiz.

Arkadaşlar bu 2 dns kaydı olan Cname ve Mx kaydının alan adı dns alanına nasıl ekleneceğini ben kullandığım Natro üzerinden göstereceğim. Ancak tüm firmalarda benzer şekilde ekleyebilirsiniz. Hatta bu 2 kaydı kopyala yapıştır ile alarak alan adınızı aldığınız firmaya destek talebinde bulunup ilgili kayıtların alan adı dns kısmına eklenmesini de isteyebilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Adsense Mail Adresi Değiştirme

Bu konu ile ilgili son bir bilgi daha vermek gerekir. Bazı firmalarda alan adı için dns yönetimi özelliğinin olmadığını gördüm. Örneğin benim kullandığm Natro’da alan adı için böyle bir özellik yok.

Ancak çok makul bir fiyatla alan adıma dns yönetimi özelliğini eklettim. Oldukça düşük bir ücrete yaklaşık 3-4tl gibi bir ücrete eğer alan adınızın dns yönetimi özelliği yok ise satın alarak ekletebilirsiniz.

Bu konuda problem yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Bu konuyu da öğrendiğimize göre devam edelim. Hemen yukarıda gördüğünüz Cname kaydının “yamail-ca65babebddb” olan kısmını alıp Natro alan adı dns yönetimi ekranıma gidiyorum. İlgili ekran aşağıdaki gibidir.

alan-adina-yandex-cname-ekleme

 

Gördüğünüz gibi oldukça basit bir işlem. Cname kaydı ekleyeceğim için Cname alanına geldim ve Yandex’in bana verdiği alt alan adı kısmını ekledim ve yine Yandex’in verdiği sunucu kısmı olan mail.yandex.com.tr adresini de ilgili alana ekledim.

İlgili alanları doldurduktan sonra alttaki ekle butonuna basarak Cname kaydını eklemiş oldum. Şimdi sıra geldi 2. kayıt olan Mx kaydını eklemeye. Yine aynı ekranda bu sefer Mx kayıtları sekmesine geliyorum. Ve Yandex’in bana verdiği Mx kaydını aşağıda gördüğünüz gibi ekliyorum.

alan-adina-yandex-mx-kaydi-ekleme

 

Yukarıdaki dns kayıtlarını ekleme işlemleri bittikten sonra artık neredeyse hazırız. Arkadaşlar şimdi yeniden Yandex mail ekranına giderek az önceki resimde gördüğünüz 3.adımı uygulamamız yani alan adının sahibini kontrol et butonuna basarak işlemi bitirmemiz gerekiyor.

Ancak dns kayıtları düzenlendikten yaklaşık en az 1-2 saat sonra aktif olarak görüldüğünden biz şuan alan adını kontrol et butonuna bassak dahi etkili olmayacaktır. Bu nedenle dns kayıtlarını ekledikten sonra yaklaşık 2 saat kadar bekleyin.

İlgili süre kadar bekledikten sonra Yandex alan adı ekleme ekranına gidin ve aşağıda da gördüğünüz alan adının sahibini kontrol et butonuna basın.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Site Hızlandırma Yöntemi | Resimleri Optimize Etmek

yandex-alan-adinin-sahibini-kontrol-et

 

 

 

 

 

 

 

 

2 saat süre sonunda yukarıdaki buton ile kontrol ettiğinizde muhtemelen alan adınız doğrulanacaktır. Alan adınız doğrulandığında artık ekranınız aşağıdaki gibi olacaktır.

yandex-kurumsal-mail-kullanimi

 

Yukarıda gösterilen alanlardan oldukça basit şekilde mail işlemlerinizi yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz mail adreslerine mail.yandex.com.tr adresinden giriş yapabilir ve mail gönderim, alımı yapabilirsiniz.

Tabi illa tarayıcı üzerinden mail işlemleri yapmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz mail hesaplarını Outlook vb. posta programlarına da tanımlayabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar.

Önemli Not; Arkadaşlar makaleyi daha iyi kavramak ve bu makale hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdan sizler için hazırladığımız makale videomuzu izleyebilirsiniz.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

One thought to “Alan Adı İle Mail Alma: Yandex Üzerinden Özel Uzantılı Mail Adresi Alma ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*