Alan Adı Profil Kontrolü | Güvenli İnternet

alan-adi-profil-kontrolu-guvenli-internetWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi İnternet kategorimiz altın ekliyoruz.

Makale konumuz ise güvenli internet alan adı profil kontrolü ile ilgili olacak. Günümüzde artık her evde, iş yerinde veya dışarıdaki gittiğimiz mekanlarda internet bağlantısı mümkün.

Hatta o kadar gelişti ki yalnızca kapalı alanlarda değil açık alanlarda meydanlarda da kablosuz internet kullanabiliyoruz. Bu gerçekten güzel bir olay.

Yani internetin bu kadar yayılmış olması ve dışarıda pek çok yerde internetin ücretsiz olması güzel işler. Ancak bir şey bu kadar yaygınlaştığında inanın tehlikeler de beraberinde geliyor.

Bir internet ağına bağlandığınızda artık tüm cihaz bilgilerinizi o ağda paylaşıyorsunuz. Ve kötü niyetli ve biraz da işi bilen birisi bilgilerinizi bağlandığınız ağ üzerinden çalabilir.

Bu nedenle gittiğimiz her ortamda bağlandığımız internet ağına belli güvenlik önlemleri alarak bağlanmalıyız. Ancak tabi ki en çok internet kullandığımız alan kuşkusuz evimizdir. Bu makalemiz de zaten evdeki internetimizi ilgilendiriyor desek yeridir.

Güvenli İnternet Profili Nedir ?

Hem evimizde kullandığımız internet ile ilgili bir ayar yapacağız hem de hangi alan adının hangi profilde olduğunu öğreneceğiz. Şimdi kafanız hiç karışmasın açık açık detaylıca anlatmaya başlıyoruz.

Eğer evinizde çocuğunuz ve internet bağlantınız var ise, ilk işiniz çocuğunuz için interneti güvenli hale getirmek olmalıdır. İşte güvenli internet de aslında buradan yola çıkıyor. İnternetin yararı kadar aynı zamanda zararlı siteler ve içeriklerle dolu olduğunu biliyoruz.

Çocuğunuzun yanlışlıkla kötü sitelerden biri ile karşılaşmasını istemezsiniz sanırım ? Cevabınız evet ise internet profilini değiştirmek durumundasınız.

Güvenli İnternet Profilleri Nelerdir ?

Peki profiller nelerdir ? Çocuk profili ve aile profili olarak 2 seçeneğiniz var.

Aile profilinde müstehcen, kumar vb. kötü sitelere giremiyorsunuz. Bunun dışında oyun, sosyal medya, sohbet sitelerine erişimleri de tek tek kapatıp açma seçeneği sunuluyor. Ancak çocuk profilini seçerseniz doğrudan tüm kötü niyetli sitelerin yanında, sosyal medya, oyun, sohbet yani kısacası çocuklar için zararlı tüm siteler erişime kapalı hale geliyor.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  İnternet Explorer Sağ Taraf Siyah Oldu

Güvenli İnternet Hizmetini Kim Çıkardı ?

Güvenli internet BTK tarafından çıkarılmış bir uygulamadır.

Güvenli İnternet Profili Nasıl Değiştirilir ?

Şimdi gelelim internet profili nasıl değiştirilir ? sorusuna. Arkadaşlar tüm internet servis sağlayıcıları güvenli interneti destekler. Bu nedenle kullandığınız servis sağlayıcı firmanın sayfasında oturum açarak internet profilinizi değiştirebilirsiniz.

Aşağıda bir örnekle işlemin nasıl yapıldığını gösterelim. Örnek işlemimizi Turkcell üzerinden anlatıyoruz. Öncelikle Turkcell web arayüzünden hesabıma giriş yaptım.

guvenli-internet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hesabım kısmına ulaştıktan sonra Güvenli İnternet menüsüne giriyoruz.

internet-profili-degistirmek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güvenli internet kısmına girdikten sonra karşımıza az önce de bahsettiğimiz gibi aile ve çocuk profilleri çıkacak. Buradan dilediğiniz profili seçin ve aşağıdaki değişikliği onayla butonuna basın.

Yaklaşık 1dk sonra seçtiğiniz profile göre sitelere giremediğinizi göreceksiniz. Yani örneğin çocuk profilini seçerseniz 1dk sonra Facebook vb. sosyal ağ sitelerine giremeyeceksiniz.

Unutmayın ki bazen değişikliklerin etkin olabilmesi için cihazınızın ağ bağlantısını kesip yeniden bağlanmanız gerekebilir. Evet arkadaşlar internet profilini nasıl değiştireceğimizi ve güvenli internetin ne olduğunu, ne işe yaradığını öğrendik.

Alan Adı Profil Kontrolü Nasıl Yapılır ?

Şimdi bu olaya farklı bir açıdan bakalım. Yani alan adı profil kontrolü tarafından. Şimdi yukarıdaki şekilde internetimizi kısıtladık, güvenli hale getirdik ama hangi siteler hangi profile giriyor ?

Yani hangi alan adı hangi profilde nasıl öğreneceğiz ? Hep beraber öğrenelim. Site profil kontrolü için guvenlinet.org/tr adresine gidelim. Daha sonra üstteki menülerden Site Sorgu kısmına gidelim.

alan-adi-profili

 

Yukarıda gördüğünüz gibi Site Sorgu menüsüne gittik ve alan adı profil kontrolü kısmında örnek olarak Facebook’ u sorguladık. Gördüğünüz gibi Facebook Aile Profilinde ve Çocuk Profilinde kapalı görünüyor.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Google ve Yandex ile Bir Resmin Benzerini Bulma

Hemen aşağıda da sizce bu alan adının profili nasıl olmalı ? sorusunu görüyorsunuz. Burada da sorguladığınız sitenin profilinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, profilinin değişmesi için öneride bulunabiliyorsunuz.

Tabi ki bu istek kabul edilecek diye bir kural yok. Ve zaten eğer bu şekilde bir kaç profil değişikliği önerisi gider ise değişeceğini pek sanmıyoruz. Eğer büyük bir kitle bu istek de bulunursa o zaman dikkate alınarak işlem yapılabilir.

Aslında burada demek istediğimiz güvenli internet profiline siz site ekleyip çıkaramıyorsunuz. Şimdi gelelim mevcutta hangi profilde olduğunuzu kontrol etmeye.

İnternet Profili Sorgulama

Yani profil değiştirdiniz ancak belli bir süre sonra hangi profilde olduğunu unuttunuz ve servis sağlayıcının sitesine girmeden daha kolay yoldan güvenli internet profilini öğrenmek istiyorsunuz.

O halde yine aynı adreste ana sayfaya gelin. Ve sağ kısımdaki hangi profilde olduğunu test et butonuna basın.

guvenli-internet-profil-sorgulama

 

 

 

 

İlgili butona bastığınızda karşınıza aşağıdaki gibi direk sorgu sonucu sayfası gelecektir.

guvenli-internet-sorgulama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gördüğünüz gibi şuan bizde bu özellik kapalı. Yani güvenli internet için bir profile geçmedik henüz.

Arkadaşlar eğer internet hizmeti aldığınız firmanın arayüzüne erişimde zorluk yaşıyorsanız veya bir hesabınız yok ise telefon ile arayarak veya kısa mesaj çekerek de internet profilinizi değiştirebilirsiniz.

Hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanarak güvenli internet profillerinden birine geçebilirsiniz.

Güvenli İnternet Başvurusu

Son olarak güvenli internet ve alan adı profil kontrolü için çok daha fazla bilgi almak için guvenlinet.org/tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*