Alan Adı Satışı Nasıl Yapılır ? Domain Transfer Etme

alan-adi-satisi-nasil-yapilirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise alan adı nasıl satılır ve domain transferi nasıl yapılır sorularına cevap olacak. Bu iki soru farklı şeyler gibi görünse de aslında yapacağınız işlem aynıdır. Bir alan adınız var ve bunu satmak istiyorsanız, alan adını transfer etmeniz gerekir.

Domain satmak terimi aslında çok geçmişe dayanan bir iş değildir. Yani özellikle son yıllarda alan adı satışı yapmak artık bir sektör haline gelmiştir. Ve elinizde eğer iyi bir domain varsa bunu çok yüksek fiyatlara satabiliyorsunuz. Tabi ki domain satışı görüldüğü kadar kolay değildir. Demek istediğimiz sabır gerektiren bir iştir.

Alan adınıza güveniyorsanız devamlı elinizde tutarsınız ve bir gün ihtiyacı olan biri gelir ve alan adınızı almak ister. Fiyatta anlaşırsınız ve artık tek yapmanız gereken alan adını transfer etmek olur. Peki domain transferi nasıl yapılır ? gelin şimdi hep birlikte aşama aşama alan adı satışını öğrenelim.

Alan Adı Nasıl Transfer Edilir ?

Satımış olduğunuz domaini başkasına vermek için transfer etmelisiniz. Alan adı transfer işlemi aynı firma içinde başka müşteriye ve başka firmaya şeklinde olmaktadır. Yani benim alan adım A firmasında ise ve satış yapacağım müşteride A firmasında ise iç transfer şeklinde işleminizi yaparsınız. Eğer benim domain im A firmasında iken alan adını sattığım müşteri B firmasında ise dış transfer yaparsınız. Biz 2 şekilde transfer işlemini anlatacağız. Öncelikle daha basit olan iç transfer nasıl yapılır öğrenelim.

Öncelikle belirtmekte fayda var. Anlatılacak işlemler Natro firması paneline göredir. Ancak diğer firmalar ile neredeyse hiç farklılık yoktur. Makaleyi bitirdikten sonra rahatça domain transfer yapabilirsiniz. Eğer domaini aynı firmadaki başka müşteriye geçireceksem öncelikle transfer edeceğim alan adının kilidini açmam gerekiyor. Kilidi açılmamış bir alan adı transfer edilemez. Bu işlemi alan adı yönetim panelinizden yapabilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  JPA Dosyası Nedir ? Jpa Dosyaları Nasıl Açılır ?

alan-adi-transfer-kilidi
 

 

 

 

Transfer kilidini açtıktan sonra alan adı yönetimi kısmında bulunan başka müşteriye transfer yada iç transfer kısmına tıklayın.

ayni-firma-domain-transferi
 

 

 

Bu kısma tıkladığınızda karşınıza aynı firmada bulunan hangi müşteriye transfer edecekseniz onun müşteri numarasını ve kendi T.C kimlik numaranızı gireceğiniz bir alan gelecek. Bu alanları doldurup transfer işlemini başlat dedikten sonra sistemde kayıtlı olan mail adresinize son bir onay postası gelecek. Bu postaya gelen onayı verdiğinizde alan adını transfer etmek istediğiniz müşteriye de bir onay postası gidecek. Karşı tarafta bu postayı onaylarsa artık alan adının tüm yönetimi o kişiye geçecektir. İşte iç transfer yani aynı firma içi alan adı satışı bu şekilde yapılmaktadır.

Şimdi gelelim A firmasından B firmasına yani farklı firmalar arası domain transferi yapmaya. Alan adını başka bir firmaya taşımak için yine alan adı yönetimi kısmına gelip bu sefer başka firmaya transfer kısmına tıklayalım.

farkli-firma-domain-transferi
 

 

 

Başka firmaya transfer kısmına tıkladığınızda karşınıza yine e mail ve T.C kimlik no gireceğiniz bir pencere gelecektir.

domain-transfer-kodu-alma
 

 

 

 

 

Bu bilgileri girdikten sonra aşağıda bulunan transfer kodunu gönder butonuna tıklayın. Bu işlemi yaptığınızda sistemde kayıtlı olan mail adresinize karşı tarafın alan adını kendi üzerine alması için gereken kod gelecektir. Bu kodu alan adı satışı yaptığınız kişiye vermeniz yeterli. Artık geriye kalan işlemi kendisi yapabilir. Ancak karşı tarafın yapacağı işlemden de biraz bahsedelim. Diyelim ki bizim Natro da bulunan alan adımızı karşı taraf İsim tescil firmasına alacak. Yapması gereken işlem İsim tescil sitesinde domain transfer kısmına gelmek ve alacağı alan adını öncelikle sorgulatmak.

domain-transfer-etmek
 

 

 

 

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Adsense Mail Adresi Değiştirme

 

 

 

 

Bu işlemi yaptıktan sonra çıkan sonuçta transfer edilecek domain in en sağ tarafındaki transfer et butonuna tıklanması gerekiyor. Bu kısma tıkladığınızda transfer ücretinin olduğu yani sipariş tutarınızın görüneceği bir ekran gelecek karşınıza. Artık son olarak ödemeyi yapacağınız ekranda transfer kodu girilir ve alan adı transfer işlemi başlamış olur. Tüm bu işlemleri başarılı bir şekilde yaptığınızda transfer işleminin sonuçlanması ortalama 1 hafta kadar sürmektedir.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

One thought to “Alan Adı Satışı Nasıl Yapılır ? Domain Transfer Etme”

  1. Oldukça faydalı bir makale çıkarmışsınız. Aklımdaki soruları tamamen karşıladı. Teşekkür etmek istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*