Alt Yazı Dosyası Oluşturma ?

altyazi-dosyasi-olusturmaWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Bilgisayar kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise altyazı dosyası oluşturma ile ilgili olacak.

Son yıllarda insanoğlunun yapmaktan en fazla zevk aldığı şeylerden birisi hiç şüphesiz film izlemektir. Bazı insanlar yerli film izlemekten zevk alırken bazılarımız yabancı film izlemeyi tercih eder.

Hatta bunlar da aralarında gruplara ayrılır. Bazılarımız yabancı filmleri dublajlı, bazılarımız dublajsız, bazılarımız ise alt yazılı olarak izleriz. Ne yazık ki yabancı dil her babayiğidin harcı değil 🙁

Bu nedenle yabancı filmlerin orijinal versiyonunu izlemek kıymetli olsa da dil bilmeden bir yere kadar anlarsınız. Eğer yabancı diliniz yok ise yabancı dizi veya filmleri dublajlı veya alt yazılı olarak izlemek zorundasınız.

Aslında yabancı filmleri dublajlı izlemek de filmin tadını kaçırabilir. Bu nedenle alt yazı ekleyerek izlemek daha güzel olacaktır. Yabancı videolar için alt yazı dosyaları genelde internet üzerinde bulunur.

Ve bu alt yazı dosyasını indirerek istediğiniz filmi kedi dilinizde izleyebilirsiniz. Peki kendiniz bir proje ödevi veya farklı bir alanda video üretiyorsanız ?

Videoya Altyazı Nasıl Eklenir ?

Ve bu videoları diğer ülkelerden insanlarında anlayabilmeleri için alt yazı dosyası eklemek istiyorsanız ? Yada işiniz tamamen çevirmenlik olabilir. Peki bunu nasıl yapacağız ? Yani bir videoya nasıl alt yazı eklenir ?

Hiç telaşlanmayın birazdan ayrıntıları ile alt yazı oluşturma ve eklemeyi öğrenmiş olacaksınız. Bir videoya alt yazı eklemek için kullanacağımız programın adı Subtitle Workshop arkadaşlar.

Ancak bu programın yanında alt yazı eklemek istediğimiz videoların programa eklenebilmesi için bir codec programı olan K Lite Codec Pack programını da kurmamız gerekiyor.

Bu nedenle aşağıda bağlantısını verdiğimiz bu 2 programı tek tek kurun.

Subtitle Workshop Alt Yazı Oluşturma Programı İndir

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Youtube Videosuna Altyazı Ekleme

K Lite Codec Pack İndir

Yukarıdaki bağlantıdan portable versiyonunu indirdiğiniz Subtitle Workshop programını kurmadan çalıştırmanız mümkün. Ancak önce K Lite Codec programını kurunuz. Daha sonra Subtitle Workshop programını çalıştırınız.

Subtitle Workshop programını başlatmak için indirdiğiniz dosyayı klasöre çıkarın ve klasör içerisinde bulunan SubtitleWorkshop.exe isimli dosyayı başlatın. İlgili dosyayı çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi program ekranı gelecektir.

Subtitle-Workshop-alt-yazi-programi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yapmamız gereken işlem basit. Öncelikle video dosyanızı sürükleyerek yukarıdaki siyah alana bırakın. Artık videonuzu siyah alanda ön izleyebilirsiniz.

Videonuzu içe aktardıktan sonra kullanmamız gereken bir kaç buton var. Ancak öncelikle yukarıdaki File butonunun altında bulunan New Subtitle butonuna basarak yeni bir alt yazı projesi açalım.

altyazi-nasil-olusturulur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz gibi New Subtitle deyince aşağıda gördüğünüz gibi video oynatma kısmının altına alt yazı barı gelecektir.

Subtitle-Workshop-kullanimii

 

Şimdi kullanmanız gereken tüm butonlar yukarıda görüldüğü üzere kırmızı ile işaretlenmiştir. Soldan sağa butonların anlamları şu şekildedir; durdurma, duraklatma, alt yazının görüneceği saniye, alt yazının kaybolacağı saniye, yeni alt yazı satırı açma.

Şimdi yapmamız gereken adımlar şu şekilde arkadaşlar. Videonuzu oynatmaya başlayın. Alt yazı ekleyeceğiniz yerde durdurun ve alt yazının görüneceği saniye butonuna basın. Şimdi aşağıda da gördüğünüz gibi yazı alanına alt yazınızı yazın.

alt-yazi-olusturma-programi

 

Yazınızı ekledikten sonra videoyu oynatmaya devam edin ve yazınızın sonlanmasını istediğiniz yerde videoyu durdurun ve bu kez de yazının kaybolacağı saniye butonuna basın.

Arkadaşlar biraz karışık gelmiş olabilir ama çok kolay bir işlem.

İlk sahne için alt yazınızı ekledikten sonra diğer sahneler için alt yazı eklemek için yeni alt yazı satırı açma butonuna basın. Ve videonuz bitene kadar bu şekilde alt yazıları eklemeye devam edin.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Misafir – The Guest 2014 (Türkçe Dublaj) Tek Link İndir

Video bittikten sonra alt yazı dosyanızı kaydetmek için File – Save adımlarını izleyin. Bu adımları izlediğinizde karşınıza aşağıdaki alt yazı kaydetme ekranı gelecektir.

alt-yazi-nasil-yapilir

 

Artık yukarıdaki ekranda hangi platformda alt yazınızı kullanacaksanız ona göre ilgili seçeneğin üzerine çift tıklayarak dosyanızı kaydedebilirsiniz.

Örneğin Youtube videonuz için bir alt yazı oluşturduysanız Youtube seçeneğini çift tıklayarak kaydedebilirsiniz.

Ancak burada hangisini seçeceğinize dair bir fikriniz yok ise pek çok oynatıcı ile uyumlu olan SubRip formatını seçmenizi tavsiye ediyoruz. İşte hepsi bu kadar!

Önemli Not; Eğer makaleyi anlamakta zorluk yaşadıysanız hemen aşağıda bulunan sizler için hazırladığımız makale videomuzu izleyerek makaleyi uygulamalı olarak görebilir ve çok daha rahat kavrayabilirsiniz.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*