Alzheimer Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Korunulur ?

alzheimer-hastaligi-nedir-belirtileri-ve-korunma-yollari-nelerdirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Sağlık kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise Alzheimer hastalığı hakkında olacak.

Alzheimer, 60 yaşın üstündeki bireylerde yüzde on oranında görülen, insanın zihinsel ve sosyal işlevlerini yerine getirememesi gibi ağır bir sonuca sebep olan beyin hastalığıdır.

Her yaşlanan insan Alzheimer olmaz, Alzheimer’ın başlıca sebebi anormal şekilde oluşan beyin süreçleri, beyinde oluşan hasarlar, yaşanan psikolojik sorunlar vs. sayılabilir.

Bu durumlar beyindeki hücrelerin erken zamanda ölmesi ve küçülmesine sebep olur. Bu hücreler öldükçe de Alzheimer hastalığı riski artar.

Unutkanlık, Alzheimer değildir, yaşlılarda unutkanlık zaten yavaş yavaş gelişmesi beklenen bir durumdur ancak unutkanlığın yanında bazı başka belirtiler varsa Alzheimer’dan şüphelenilebilir.

Beynimiz ve sinir sistemimiz ortak olarak mükemmel şekilde çalışır. Tüm parçalar arasında mükemmel uyum olur. Yaşlanma bu uyumu doğal olarak azaltır ve dengeyi bozabilir.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri ve Teşhisi

alzheimer-hastaliginin-belirtileri

 

 

 

 

 

 

 

 

Belirtileri fark etmek zor olabilir. Çünkü birçok insanın yaşlandıkça yaşayacağı doğal sorunlar belirtiler arasındadır.

Kafa karışıklığı, soyut düşünememe, konsantrasyon eksiklikleri, karmaşık şeyleri yapamama ve içinden çıkamama, kişilik değişiklikleri ve garip davranışlar yaşlandıkça her insanın yaşayabileceği sorunlardır ve aynı zamanda Alzheimer hastalığının belirtileridir.

Ağır bellek kayıpları, gündelik yaptığı şeyleri yapamama ve içinden çıkamama ise Alzheimer hastalığının büyük belirtileri arasında bulunur.

Alzheimer, aileden gelebilir. Bu kesin bir belirti olmamakla birlikte ebeveynlerinde Alzheimer hastalığı görülen insanların da Alzheimer’a yakalanması yüzde elli oranında görülür.

Down sendromlu insanlar ve trizami 24 hastalığına sahip olan insanlar da Alzheimer riskini yüksek seviyede taşımaktadır.

Alzheimer hastalığının teşhisi hiçbir zaman tam kesinlikte yapılamaz çünkü bu teşhis için hastanın ölmüş olması gerekir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Melatonin Hakkında Bilgiler

Alzheimer hastalığı birçok hafıza ve beyin hastalığıyla aynı şekilde görünür. Teşhis edilebilmesi için diğer bütün hastalıkların tek tek elenmesi gerekir.

Tüm olasılıklar araştırılır, diğer hastalıklarla karşılaştırılır ve tüm bu sürecin sonunda Alzheimer yalnız kalana kadar devam eder.

Yine de Alzheimer hastalığı olduğu kesin değildir. Yani doktor, Alzheimer olabilir diye düşünmek zorunda kalır.

Alzheimer Hastalığından Korunma Yolları

alzheimer-korunma-yollari

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alzheimer bir hastalık olsa da yaşlılık değil. Yaşlanmanın çözümü henüz bulunmasa da Alzheimer’dan kaçınmanın ve korunmanın yolları var.

Bunları uygulayarak Alzheimer’dan kaçınılabilir. Alzheimer olmak genelde 50 yaştan sonra görüldüğü için ne yapıyorsak elli yaşından önce yapmalıyız.

Çünkü ondan sonra ne kadar uğraşsak da işe yarama ihtimali azalıyor.

Alzheimer’dan korunmak için sigara ve diğer kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

Sigarayla yaşanmış bir ömür sadece Alzheimer’a değil birçok farklı hastalığa da yol açacaktır.

Bunun yanında etkileri Alzheimer’ı hızlandıracak ve daha genç yaşta bu hastalığa yakalanma riskini arttıracaktır.

Organik gıdalarla beslenmek gerekiyor. Alzheimer’a karşı yapılabilecek en iyi savunmalardan biri organik beslenme.

Birçok farklı hastalığa da koruma sağlayacaktır. Çevre kirliliğinden etkilenmiş, hormonlanmış, genetiği değiştirilmiş gıdalardan uzak durup kendi yetiştirdiğiniz veya çeşitli yerlerde bulabileceğiniz organik gıdalarla beslenmek iyi bir önlemdir.

Zeytinyağlı ve sebze tüketmek de önemli bir yerde bulunur. Hangi sebzenin mevsimiyse ondan bol bol tüketmek, zeytinyağı kullanmak önerilir.

Şeker kullanımını minimum seviyede tutmak gerekir. İlla şeker kullanacaksanız doğal ballar her yerde var, onları kullanın.

İşlenmiş etten uzak durun, bunun yerine güvendiğiniz kasaptan alacağınız işlenmemiş, taze et ile beslenin.

Yüksek ısıda yemek pişirmeyin, bunun yerine kısık ateşi kullanın. Yoğurt ve turşu er zaman sofranızda bulunsun.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Foam Roller ( Köpük Rulo ) Nedir ? Foam Roller Ne İşe Yarar ?

Yerken aldığınız kalorilere dikkat edin, düşük kalorili, besleyici yiyecekler tercih edin.

Alzheimer’dan korunmak pek kolay değil, bunun için düzenli bir yaşam gerekiyor.

Düzenli yaşamın olmazsa olmazı ise düzenli egzersiz ve spordur.

Kendiniz belirleyeceğiniz bir programda çok sıkı olmamak üzere spor ve egzersiz yapın.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*