Anakart, İşlemci ve Chipset Arasındaki İlişki

bilgisayar-donanimlari-iliskiWebisyo‘ dan herkese merhabalar.. Arkadaşlar bugün bir bilgisayar sistemi içindeki temel donanım parçalarının görevlerini anlatacağız.

Ve bir bilgisayar açıldığında neler oluyor aşamalarını inceleyeceğiz.

Anakart, İşlemci, BIOS ve Chipset arasındaki İlişki

İşletim sistemimiz ve programlarımız sabit disktedir. Bu veriler kullanılacağı an RAM belleğe yüklenir.

İşlemci de verilere RAM bellekten ulaşır. PC’mizi ilk açtığımızda çalışmaya hazır olsa da RAM elektrik kesildiğinde silinen bir bellek türüdür ve işlemci PC’yi çalıştırmak için gerekli olan verileri burada bulamayacaktır.

Oysa ROM yongası, elektrik kesildiğinde silinmeyen, içerdiği bilgileri hep saklayan ve işlemci PC’nin açılması ve işletim sisteminin devreye girmesi için ilk talimatları ROM bellekten alabilir.

BIOS yazılımının başlangıcı, standart olarak belleğin hep aynı yerinde yer aldığından işlemci bu yazılımı kolayca bulup PC’nin çalışması için gerekli talimatları işlemeye başlar. Uzun sözün kısası, BIOS’un ilk ve en önemli görevi, PC’nin boot etmesini sağlamaktır.

Bir PC boot edildiğinde, yani açıldığında neler olur?

Güç kaynağı çalışır ve PC’nin çeşitli donanımlarına elektrik verir. Anakart üzerindeki chipset bir reset sinyali göndedir. (aynı PC’nizin üzerinde elektriği kesmeden PC’yi açıp kapamak için kullanılan reset düğmesinde olduğu gibi); herşey yolunda ise; ilgili donanımlara doğru gerilimde elektrik geliyor ise güç kaynağı güçte problem yok sinyali verir ve işlemci devreye girer.

İşlemci devreye girdiğinde, önce işleyecek bir verisi yoktur; ama işlemci üreticileri bunu düşünüp, işlemciyi ilk devreye girdiğinde BIOS chipindeki BIOS’a bakacak şekilde tasarlamışlardır.

BIOS POST (Power On Self Test) işlemini gerçekleştirir. Yani, BIOS’ta yerleşik bir tarama programı aracılığı ile tüm donanımları kontrol edip çalışıp çalışmadığına bakar. Hata gördüğü an kasa içindeki küçük hoparlörden “bip” sinyalleri verir. Ciddi bir hata varsa açılma işlemi durur.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Bilgisayar Donanımı Eğitim Videoları

BIOS ekran kartına bakar. Aslında ekran kartının da kendi BIOS’u vardır. Sistem BIOS’u ekran kartının BIOS’unu devreye sokarak ekrana görüntü gelmesini sağlar. Bu yüzden ekrana ilk görüntü geldiğinde, önce ekran kartı ile ilgili bir iki satır bilgi görünür ve bu genelde bu bilgi çok hızlı geçer.

Daha sonra BIOS diğer aygıtların BIOS’larına bakar ve bu aygıtları kontrol eder.

BIOS açılış ekranı monitöre gelir. Yani BIOS türü ve sürüm numarası, BIOS tarihi- BIOS bilgilerine (BIOS Setup) girmek için bakmanız gereken klavye tuşu (genelde Del, F2), ekranın altında anakart ile ilgili bilgileri de içerebilen BIOS seri numarası görünür.

BIOS bellek testini gerçekleştirir. Bunu ekranda byte cinsinden bellek kapasitesini gösteren bellek sayacından anlayabilirsiniz.

Bir çerçeve içinde “sistem envanteri ekrana gelir. Bu tabloda disk özellikleri ve kapasiteleri, COP ve LPT portları ile ilgili bilgiler yer alır.

BIOS Tak çalıştır desteğine sahipse tak çalıştır aygıtlarını tanır ve bunları IRQ numaraları ile birlikte liste halinde sıralar.

BIOS boot edeceği sürücüyü arar. Çoğu yeni BIOS’ta bir sabit disk sürücüsünden, disketten ve CD-ROM’dan açma seçeneği vardır. BIOS hangisi önce tanımlı ise önce ondan başlanır.

BIOS boot edilecek sürücüyü belirlediğinde bu sürücüdeki boot bilgilerine bakar ve işletim sistemini başlatır. Uygun bir boot bilgisi ile karşılaşmamışsa hata verir ve sistem başlatılmaz.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.. WEBİSYO | Bilgi ve Teknoloji Portalı !

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*