Anonim (Anonymous) Ftp Nedir ?

anonim-anonymous-ftp-nedirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Network kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise anonim ftp nedir ? sorusuna cevap olacak. Arkadaşlar ftp ( file transfer protocol )’ nin ne olduğunu pek çoğumuz biliyoruz.

Çok fazla ansiklopedik şekilde bir tanım yapmadan belirtmek gerekir ise ftp aslında bir protokoldür. Bir dosya aktarım protokolüdür. Yani bir uygulamadır da diyebiliriz. Örneğin bizler ftp yi en çok hosting alanımıza bağlanacağımız sırada kullanırız. Ftp yapabilmemiz için yani hosting alanına bağlanabilmek için sunucu adından başka bir kullanıcı adı ve şifre de gereklidir.

İşte bu makalenin konusu olan anonymous yani anonim ftp de tam olarak burada devreye giriyor. Kullanıcı adı ve parola gerekir dediğimiz kısımda. Arkadaşlar normal ftp bağlantısı yapmak için size tanımlanmış bir kullanıcı adı ve şifreniz vardır. Yani sizin kim olduğunuz, ftp bağlantısını kimin yaptığı bellidir. Ancak anonim ftp’ de kullanıcı adı ve şifreniz olması gerekmez.

Yalnızca sunucu adresini bildiğinizde ister tarayıcı üzerinden isterseniz de Filezilla gibi bir ftp programı ile yalnızca ftp sunucu adresini yazarak bağlantı yapabilirsiniz. Bu bilgiye ek olarak bir bilgi daha verelim, hem daha doğru olacaktır. Pek çok anonim ftp sitesi sizden kullanıcı adı ve parola istemez.

Ancak anonim ftp hizmeti alabileceğiniz örnek olarak bazı hosting firmaları size anonim ftp için bir e-posta adresi tanımlar. Ve sizler kendi e-posta adresiniz ile ftp bağlantısı yapabilirsiniz. Ancak pek çok anonim ftp sitesini kullanmak için daha önce de belirttiğimiz gibi bir kullanıcı adı veya şifre girmeniz gerekmez.

Örnek Anonymous Ftp Sitesi

Dilerseniz anonim ftp kullanımı ile ilgili bir örnek üzerinden devam edelim. Aslında pek çoğunuz eminim bilmeden de daha önce anonim ftp kullanmışsınızdır. Bir siteye girdiğinizde tarayıcı üzerinden indirme ekranını açtığınızda dosyalar .zip olarak görünür. Ve üzerine tıkladığınızda dosya inmeye başlar. Adres satırına baktığınızda ftp.alanadi.com şeklinde adres içerisinde iseniz zaten bir anonim ftp içerisine girdiniz demektir. Şimdi canlı bir örnekle ilerleyelim. Aşağıdaki adres bir Anonim ftp bağlantısıdır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Hub, Router ve Switch Nedir ?

ftp://speedtest.tele2.net/

Yukarıdaki adresi tarayıcınızda açtığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

anonim-ftp-hakkinda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gördüğünüz gibi artık anonim ftp ile bir ftp sunucusuna bağlandık ve içerisindeki dosyaları görebiliyoruz. Eğer normal bir ftp sitesine bağlanacak olsaydık bir kullanıcı adı ve parola girmemiz gerekecekti. Ancak biz bu adrese doğrudan girebildik. İşte anonim ftp budur arkadaşlar. Aynı şekilde bu ftp sunucu adresini Filezilla programının sunucu kısmına yapıştırıp bağlantı kurmaya çalıştığımızda da kullanıcı adı ve parola kısımlarını girmeye gerek kalmadan doğrudan dosya alanına giriş yapabileceğiz.

anonim-ftp-kullanimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık anonim ftp’nin ne olduğunu tam olarak biliyoruz. Son olarak anonim (anonymous) ftp hakkında bir kaç bilgi daha verebiliriz. Arkadaşlar anonim ftp ye bağlanıp dosyaları görüntüleyebilir ve indirebiliriz. Ancak anonim ftp ye dosya yüklemesi kesinlikle yapamayız. Bunun dışında güvenlik nedeni ile hiç bir firma size anonim ftp kullanımı sunmaz.

Çünkü ulusal siber güvenlik kuruluşu olan USOM’ da firmalara anonim ftp kullanımı için izin vermemektedir. Bu nedenle sizin bir hosting, sunucu firmasından anonim ftp hizmeti almanız imkansıza yakındır. Anonim ftp nin normal ftp den bir diğer farkı da daha hızlı indirme yapılması olarak geçiyor. Ancak bunu bizler test etmediğimiz için ne kadar doğru bunu bilemiyoruz. Evet arkadaşlar sanırım anonim ftp ile ilgili bilmeniz gereken bilgileri artık biliyorsunuz.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*