Artrit İçin 7 Risk Faktörü

artrit-icin-7-risk-faktoruWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Sağlık kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise artrit risk faktorleri hakkında olacak.

Artrit, bir eklem iltihabıdır ve birçok insanın düşündüğü gibi yaşlandıkça yaşanması neredeyse kaçınılmazdır.

Bazı yönlerden, kemik ve eklemlerin dejenerasyonunun (bozulmasının) yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olduğu varsayımı doğrudur.

Aynı zamanda, bu tür ilerleyici hasarı en aza indirmek için yapabileceğimiz şeyler, genellikle oldukça basittir.

Eklemlerinizi cildinizle aynı şekilde düşünün. Örneğin gençliğinizdeki güneş hasarı, 30 veya 40 yıl sonra kanser gelişimine neden olabilir.

Aynısı eklemler için de geçerlidir. Eklemlerimize bugün yaşattığınız yıkıcı stres ne kadar fazla olursa ileri yaşlarda artrit yaşama riski o kadar artar.

Artrit Çeşitleri ve Risk Faktörleri

artrit-cesitleri-nelerdir

 

 

 

 

 

 

 

 

Artrit’i tek bir şey olarak düşünme eğiliminde olsak da, aslında her biri kendi sebepleri ve risk faktörleri olan 100’den fazla farklı artrit çeşidi vardır. En yaygın olan tipler osteoartrit , romatoid artrit, gut ve fibromiyaljidir.

Artritin nedenini belirlemek zor olabilir, çünkü çoklu faktörler gelişimine katkıda bulunur.

Artritle ilgili en yaygın görülen 7 risk faktörü arasında aşağıdakiler bulunur:

1-) Genetik

Genetik, belirli bir artrit tipinin gelişmesinde kilit bir rol oynuyor gibi gözükse de, mekanizması hala tam olarak anlaşılamamıştır.

Örneğin bazı romatoid artrit formları, HLA-B27 ve HLA-DR4 olarak bilinen genetik işaretler ile bağlantılıdır. Diğer artrit formları genetikten daha az etkilenmiş görünmektedir.

2-) Yaşlanma

Yaşlanma, kıkırdak zamanla giderek daha fazla kırılgan hale geldiğinden ve kendini onarma kapasitesinin daha düşük olması nedeniyle artrit için büyük bir faktördür. Osteoartrit gelişiminin tipik olarak, 40-50 yaşları arasında başladığı, ancak hastalığın diğer formlarında daha erken başlayabildiği ortaya konmuştur.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Uzun ve Sağlıklı Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız ?

3-) Obezite

Obezite, ekleme uygulanan stresi ve yükü doğrudan etkilediği için büyük bir faktördür. Bu, özellikle aşırı ağırlığın eklemleri doğrudan etkileyebileceği ve yavaş yavaş eklem dokularını yok eden bir iltihaplanmaya neden olabileceği kalça ve diz eklemleri için geçerlidir.

4-) Önceki Eklem Hasarları

Önceki eklem hasarı normal ve pürüzsüz eklem yüzeyinde düzensizliklere neden olabilir. Önceki yaralanmalar neredeyse kesinlikle bilekte artrit gelişmesinde rol oynar.

5-) Mesleki Tehlikeler

Mesleki tehlikeler, el emeği gerektiren ya da tekrarlayan hareketleri içeren mesleklerde risk faktörüdür. Bu nedenle, ağır kaldırma ve bir eklemin sürekli bükülmesini ve geri çekilmesini gerektiren faaliyetlerden kaynaklanan hasarı en aza indirmek için genellikle koruyucu önlemler alınmalıdır. Bir kolu çekmek veya bir arabayı itmek gibi küçük tekrarlayan hareketler bile yıllar boyunca kemiğin ve eklem kıkırdağının bozulmasına neden olabilir.

6-) Aşırı Spor

Üst düzey spor aktivitesi, bir kemikte veya eklemde hasara yol açarsa, artrite neden olabilir. Eklem için orta derecede rutin egzersizler, eklem çevresindeki kas yapısını destekleyerek artrit semptomlarını veya gelişimini en aza indirebilir ve ekleme desteklik sağlayabilir.

7-) Enfeksiyonlar

Bakteriyel veya viral olsun, eklem çevresindeki belirli enfeksiyonlar kıkırdak bozulmasına veya eklem ve sinovyal zara nüfuz eden cilt lezyonlarının oluşmasına neden olur. Eklem enfeksiyonu (septik eklem), gut atakları veya bir eklem çevresinde tekrarlayan stafilokokus aureus enfeksiyonu yaşayan insanların, artrit geliştirme riski daha yüksektir.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*