Bilgisayar Fan Sesi Nasıl Azaltılır ?

bilgisayar-fan-sesi-nasil-azaltilirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Teknik Servis kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise bilgisayar fan sesi azaltma hakkında olacak.

Bilgisayarlar günlük hayatımızda gerek bireysel gerekse kurumsal işlerimizde sıklıkla kullandığımız teknolojik ürünlerin en önemlisi durumundadır.

Masa başı iş yapanlar, sürekli bilgisayar başında çalışan kişiler için bilgisayarlardan zamana bağlı olarak farklı sesler çıkabilmektedir.

Bu can sıkıcı ve odaklanmayı olumsuz etkileyen sesler çalışma performansını da ciddi şekilde düşürmektedir. Bilgisayarlardan gelen fan sesleri de bu olumsuz seslere örnek olarak verilebilmektedir.

Bilgisayarlarımızın en büyük düşmanı toz ve küçük toz partikülleridir. Zamana ve uzun süre kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan bu faktör bilgisayarın çalışmasını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Bilgisayarlardan çıkan fan sesini azaltmanın farklı yöntemleri vardır. Masaüstü bilgisayarların kış aylarında çıkardığı fan sesleri soğuğa bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu konuyu iki farklı şekilde bilgisayar kasaları ve laptop olmak üzere iki ana başlıkta inceleyelim.

Masaüstü Bilgisayar Fan Sesi Azaltma

masaustu-bilgisayar-fan-sesi-azaltma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masaüstü bilgisayarlarda kasanın iç kısmında yer alan bir ya da iki adet bulunan fanlar aşırı ısınmaya ya da aşırı soğuklar sebebiyle sese sebebiyet verebilmektedir. Ancak bu sesin temel sebebi uzun kullanıma bağlı olarak ömrünü tamamladığı anlamına gelmektedir.

Yine de değiştirmek isteyen kişiler için fanı yerinden çıkartarak, üzerinde yer alan tozları temizleyerek motor bölümüne sadece bir damla makine yağı damlatılarak fan seslerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Fanlarda tozlanmaya bağlı oluşan titreme, aşırı ses çıkarma, bilgisayarın ilk açılışında sesli çalışma problemlerinin temelinde fanlarda oluşan deformasyon yatmaktadır.

Bu şekilde ufak bir yağlama ve temizleme işleminin ardından fanınızı ilk günkü hali olmasa da en azından sessizleştirmek mümkün olmaktadır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Windows 8.1 Yükleme Tamamlanamadı Çözümü

Laptop Bilgisayar Fan Sesi Azaltma

laptop-fan-sesi-azaltma

 

 

 

 

 

 

 

 

Boyutlarının küçük olması ve taşınabilir olmaları laptop bilgisayarlara olan ilgiyi artırmış ve pek çok kişinin laptop bilgisayarlara geçmesini sağlamıştır.

Laptop bilgisayarlar da tıpkı masaüstü bilgisayarlar gibi uzun süreli kullanımlara bağlı olarak toz birikmeleri neticesinde fanın sesli çalışmasına sebep olabilmektedir.

Bilgisayardan video izlerken ve oyun oynarken sık sık hızlı fan seslerine şahit oluyorsanız bilgisayarınızın fanını temizlemenin zamanı gelmiş demektir.

Laptopu diz üstüne aldığınızda sol tarafta hava akışını sağlayan ızgaralar vardır. Bu ızgaraların ortadan ayrılmıştır. Bir kısmından hava girerken bir bölümünden hava tahliye olmaktadır.

Böylece işlemci üzerinde soğuk hava akımı dönmekte ve işlemcinin soğuması sağlanmaktadır. Hava kanallarının tıkalı olması hava akımının sağlıklı şekilde oluşmasını da engelleyecektir.

Bu durumda bilgisayarın ısınma durumu artacaktır. Hızlıca ısınan işlemci buna bağlı olarak daha hızlı şekilde çalışmaya başlayacak ve ortaya rahatsız edici seslerin çıkmasını sağlayacaktır.

Bilgisayarın fan sesini azaltmak için hava akımının olduğu ızgara bölümün kuvvetli hava tutarak bu kanalların açılmasını ve içerisinde yer alan tozları temizleyebilirsiniz.

Hava akımını elektrikli süpürgesi, saç kurutma makinesinin sadece soğuk hava üfleyen bölümü ile yapabilirsiniz. Sıcak hava üflemeyin içerisindeki devreler zarar görebilir.

Bunların dışında imkanınız varsa arka kapağı sökerek bilgisayarın içerisinde yer alan tozları elektrikli süpürge ile temizlerseniz daha da güzel olacaktır.

Hava kanallarının temiz olması ve hava döngüsünün rahat şekilde yapılabilmesinin ardından bilgisayarınızda çıkan fan seslerinin ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bilgisayarların bu tür temizlikleri yılda bir kez yapılarak içerisinde tozlardan arındırılması gerekmektedir. Belli dönem aralıklarla temizliğin yapılması bilgisayarın çok daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.

Bilgisayarın içinin temiz olmasının önemli olduğu kadar klavye bölümünün de temiz olması hijyen açısından önemlidir. Klavye bölümünü de belli aralıklarla temizlemek, klavyenin altında biriken kirleri ortadan kaldırmak daha iyi bir kullanım imkanı sunacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wireless Açma Hatası "driver_irql_not_less_or_equal" Çözümü !

Bilgisayarlarınızın ömrünü uzatmak ve işlerinizi kolaylaştırmak için temizlik şart.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*