Bilgisayar Nasıl Temizlenir ?

bilgisayar-temizligi-nasil-yapilirArkadaşlar güzel bir günden daha hepinize merhabalar.. Bugünlerde sıklıkla yazdığımız bilgisayar bilgileri içeren makale serimize bugün de devam ediyoruz. Bugün Webisyo‘ da bahsedeceğimiz konu ise başlıktan da anlaşılacağı üzere bilgisayar temizliği nasıl yapılır ? konusu.

Günler geçtikçe teknoloji hiç beklemediğimiz hızda gelişmekte ve ilerlemektedir. Buda beraberinde bu teknolojinin evlerimize girmesine neden olmaktadır.

Ve Türkiye’ de neredeyse her evde artık bir bilgisayar var diyebiliriz. Bu durum bununla beraber bazı sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Yani sadece evinize bilgisayar almakla iş bitmiyor !

Bilgisayarınızın iyi ve uzun ömürlü olarak çalışması için yapmanız gereken bir takım işlemler var. Şimdi gelin bir bilgisayarın ayrıntılı bir biçimde nasıl temizlenmesi gerektiğine göz atalım.

Bilgisayar temizliği nasıl yapılır ?

Malzemeler: Kompresör veya soğuk hava dalgası üfleyen saç kurutma makinesi ve diş fırçası.

Bilgisayarı kapatıp, kabloları kasadan söktükten sonra kasayı temizleyeceğimiz alana götürelim. Bu temizliği açık havada yapmamız daha iyi olacaktır.

Kasa: Tozların basınçlı havayla dışarı çıkmasını sağlamak için kasanın her iki kapağınıda açalım. Daha sonra basınçlı havayı kasanın içine doğru tutarak kaba tozları temizleyelim.

Anakart: Anakart üzerine basınçlı hava vererek tozlardan arındıralım. Bilgisayar devrelerinin üzerine direkt hava vermeyin.

Ekran kartı: Eğer ekran kartını sökebiliyorsanız sökün. Söktüğünüz yeri ve fanın olmadığı kısmı temizleyin. Daha sonra fanı sabitleyerek içine doğru basınçlı havayı tutarak içindeki tozları ve fanı temizleyin. Fanı sabitlemeye dikkat edin.

İşlemci ve soğutucu: Eğer işlemci soğutucunuz metal yapraklı soğutucudan oluşuyor ise bu metal yaprakların arasında oldukça fazla toz vardır. Bu metal yaprakların arasına basınçlı hava vererek tozlardan arındıralım. İşlemci macununu değiştirmeyi bilmiyorsanız eğer bilen birine yaptırmanızda fayda var.

Güç kaynağı: Güç kaynağının içerisinde fan vardır. Bu fanı sabitleyerek içerisinde bulunan tozu ve filtresinde ki tozu temizleyelim.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Sık Çıkan Bilgisayar Sorunları Ve Çözümleri !

Filtreler ve fanlar: Kasanın belli yerlerinde bulunan filtreleri nemli bir bezle silip, basınçlı hava ile temizledikten sonra yerine takabiliriz. Fanları ise yine sabitleyip temizleyebilirsiniz.

Klavye: Klavye temizliği ne kadar zor gözüksede en kolay işlerden biridir. Sık kullanılmayan bir tuştan başlayarak tek tek çıkarın. Tuşları çıkardıktan sonra klavyenin tabanında birikmiş olan toz, saç, yemek kırıntısı vb. kirleri temizleyin. Kirli tuşları ise suda bekletebilir veya bir bezle silebilirsiniz. Tuşlar kuruduktan sonra tuşları yerlerine doğru olarak yerleştirin.

Fare: Hafif nemli bir bez alarak farenin üstündeki kirleri temizleyin. Daha sonra kuru bir bezle üstündeki nemi kurutun. Farenin altındaki optik kısma toplanmış tozları ve tüy gibi şeyleri hafifçe üfleyerek temizleyin.

Monitör: Monitör yumuşak bir bezle fazla bastırılmadan silinmelidir. Aksi takdirde ekranda çizikler oluşabilir.

Bilgisayar Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • -Garantiniz devam ediyorsa kasanızı açmayın.
  • -Temizlik sırasında enerjiyi kesin.
  • -Fanların sabitlemeden hava vermeyin. Fanlarınıza zarar verebilir.
  • -Devre elemanlarının üzerine direk olarak hava vermeyin. Güçlü olmayan devre elemanlarına zarar verebilirsiniz.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.. WEBİSYO | Bilgi ve Teknoloji Portalı !

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*