Bilgisayar ve Teknoloji Alanında Kısa Önemli Bilgiler ( 2. Bölüm )

bilgisayar-ve-teknoloji-hakkinda-bilgiWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Teknoloji Haberleri kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise daha önceden yazmış olduğumuz ve adeta bilgisayar ve teknoloji alanında önemli ipuçları olan bir makalemizin devamı niteliğinde olacak.

Bu makale serimizde, bilgisayar ve teknoloji ile ilgili kısa bilgiler sunuyoruz. Ve unutmadan söylememiz gerekn bir nokta ise bu makalenin devamlı güncellenecek olmasıdır.

Peki bu nasıl olacak derseniz ? Şöyle düşünün, siz hayatınızda nasıl aklınıza gelen yada öğrendiğiniz bilgileri unutmamak adına bir yere not alıyorsanız, bizde aynı şekilde bilgisayar ve teknoloji ile ilgili kısa bilgileri bu başlık altında toplamayı hedefliyoruz.

Bu arada başlıkta da belirtildiği gibi bu makale Bilgisayar ve Teknoloji Alanında Kısa Önemli Bilgiler serisinin 2. bölümüdür. İlk bölüme ulaşmak için lütfen Bilgisayar ve Teknoloji Alanında Kısa Önemli Bilgiler makalemize göz atın.

Bu Makale Devamlı Olarak Güncellenmektedir.

Bilgisayar ve Teknoloji Hakkında Bilgiler

 • Adsl ve Fiber internet ne kadar mesafeye kadar destekler ?
  Bakır hatların kullanıldığı adsl ile bir kaç km ye internet verilebilirken, fiber optik kablo ile fiber internet uçtan uca 50km üzerine kadar çıkabiliyor.

 

 • Simetrik ve asimetrik internet nedir ?
  Simetrik internet fiberdir ve download ve upload hızları birbirine eşit olduğundan simetrik denir. Asimetrik internet ise aslında Adsl ( asymmetric digital subscriber line ) dir ve download ve upload hızı farklı değerlerde olduğu için asimetriktir. Ancak son zamanlarda asimetrik metro internet de çıkmıştır ve bunda da aynı şekilde download ve upload değerleri farklıdır.

 

 • Mpls Nedir ?
  mpls hizmeti internet hizmet sağlayıcıları (superonline, ttnet vs.) tarafından verilir. bu hizmet sayesinde kurumların şubeleri ve uzaktaki lokasyonlar kurumun iç ağında gibi olur. Routering işleminde yaşanan yavaşlamalardan dolayı MPLS ile yönlendirmeden kaçınılarak oluşturulan ağlarda, yönlendirmeden kaçınılmaktadır. Hız, bilindiği üzere, ağ için önemli bir faktör olması, bu sistemin doğmasına yol açmıştır diyebiliriz.Birçok network firmasının da bünyesinde kullandıkları ağ sistemleri bu teknoloji üzerinden işlemektedir. MPLS Routering, kısaca değinecek olursak, hızlı bir ağ yapısının oluşturulması için gerekli olan yapıya ve teknolojiye sahip olan bir buluştur.

 

 • Http nedir ?
  HTTP protokolü ağ üzerinden web sayfalarının görüntülenmesini sağlayan protokoldür. HTTP protokolü istemci (PC) ile sunucu (server) arasındaki alışveriş kurallarını belirler. Port olarak ise 80 portunu kullanır. İstemci sunucuya bir istek gönderir. Bu istek Internet Explorer, Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi web browser’lar aracılığıyla iletilir. Sunucu bu isteği alır ve Apache veya IIS gibi web sunucu programları aracılığıyla cevap verir.

 

 • SAP nedir ?
  Sap çok gelişmiş bir muhasebe programıdır.

 

 • Metro İnternet ve Fiber İnternet Farkı ?
  Metro ethernette fiber kablolar ile iletişim gerçekleştirir. Fiber internetten farkı ise size özel hat çekilir ve paylaşımsızdır. Upload/Download oranları eşittir. Örneğin 5 mbps donwload var ise 5 mpbs upload ‘ta uygulanır.

 

 • Proxy ve Vpn arasındaki en önemli fark şudur. Proxy şifresiz ve güvenliksizdir. Vpn ise şifreli ve güvenliklidir.

 

 • 568A ve 568B yani düze ve cross bağlantı farkı nedir ?
  Normal olarak kullanılan standart 568B’ dir. Yani bilgisayardan bir Switch e yada modem e giden kablo 568B yani düz bağlantıdır. Birde yaygın olarak kullanılmayan 568A yani cross ( çapraz ) bağlantı tipi vardır. Cross bağlantı 2 bilgisayarı birbirine doğrudan kablo ile bağlamak gibi spesifik zamanlarda kullanılır. Düz bağlantıda kablonun iki ucundaki renkler aynı şekilde sıralanmış iken, çapraz bağlantı da 2 uç farklı şekilde sıralanmıştır. Çapraz bağlantı genelde aynı 2 cihazı birbirine bağlarken kullanılır.

 

 • Tnap nedir ?
  Türkiye Network Altyapı Platformu dur.

 

 • IPsec Nedir ?
  IPSec Veriyi, kriptolayan (encryption), bütünlüğünü sağlayan (integrity) , kimlik doğrulaması (authentication) ve verinin network üzerinde güvenli iletimini (Secure transmission) sağlayan bir endüstri standardıdır. IPSec Kullandığımız uygulamalara bakmaksınız Network katmanında çalışarak bütün IP tabanlı network trafiğinin güvenliğini sağlar. Kullandığımız uygulamalarda, IPSec için herhangi bir ayar yapmamız gerekmez.

 

 • Cluster nedir ?
  Cluster 2 sunucu bilgisayarın birbirinin yedeği olarak kullanılmasıdır. Yani Cluster sistem yedekli sistemdir. Bir uygulamayı çalıştırmak için aynı işi yapan 2 sunucu bilgisayar var ve bu sunucu bilgisayarlardan birinde sorun olması halinde diğer sunucu bilgisayardan uygulama çalışmaya devam ediyorsa bu cluster yapı sayesindedir.

 

 • Poe nedir ?
  Power over ethernet demektir. Yani ethernet üzerinden güç iletebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, PoE destekli Network Switch’ten PoE Destekli cihaza Cat5 veya Cat6 kablo çekilerek tek kablodan hem data hemde güç taşınmış olur.

 

 • Fttx Nedir ?
  FTTx Nedir ? Fiber to the x Alt yapının fiber optik kablodan oluştuğu teknoloji; dünyada FTTx olarak anılır. Fiber kablo mahalle, bina veya ev içine kadar çekilir, geri kalan bölüm bakır (UTP,FTP,STP…) kablo ile iletilir ve buna göre de FTTB, FTTC, FTTH, FTTK, FTTN gibi isimler alır. FTTx, şu an hız ve kalite olarak en gelişmiş teknolojidir, bunun nedeni ise (istenirse) 10 Gbit/sn stabil hızlarda çalışabilmesi ve sinyal olarak ışık kullandığı için manyetik gürültü ve parazitten etkilenmemesidir.Fiber to the building
  Fiber to the cabin
  Fiber to the home
  Fiber to the x – Kısacası sonune ne isterseniz koyabilirsiniz binaya , eve , kabine, mahalleye vs.

 

 • Htaccess dosyasını windows hosting desteklemiyor. Linux hosting destekliyor.

 

 • Htaccess dosyası gizli dosyadır. Bu dosyayı ftp programı ile göremeyebilirsiniz. Ancak Filezilla – Sunucu – Gizli Dosyalar Görüntülensin seçenği ile bu dosyayı görünür yapabilirsiniz. Eğer sunucunuz bunu desteklemiyor ise tek çare cpanel yada plesk panele bağlanarak .htaccess dosyanızı görmek.

 

 • Yeni alınan ürün kutusunun içinden çıkan küçük tuz paketine benzeyen bu paketlere silika jel denir. Silika jel, laboratuvar ortamında üretilen, günlük hayatta besinlerin, bitkisel ürünlerin, deri eşyaların, kimyasal boya ve bozulabilecek çoğu şeyin nemini alarak bozulmasını engelleyen bir sodyum silikattır.

 

 • Cmd ekranından sürekli ping atmak için ip adresi sonuna -t koymanız gerekir. Örn; ping 8.8.8.8 -t

 

 • Kuracağım Ağda Modem ve Access Point İp’si Aynı ?
  Öncelikle modemi sökün takılı olmasın, modemi yok farzedin. Daha sonra access pointi bilgisayarın ethernetine takın. Bilgisayarının ip’sini 192.168.1.2 olarak ayarlayın. Daha sonra explorer’a 192.168.1.1 yazın ve access pointe erişin. DHCP kısmını OFF durumuna getirin. Sonra ip ayarları kısmını bulun ve access pointin ipsini değiştirin.(örnek olarak 192.168.2.1 yapın). Bunları yaptıktan sonra kaydedin ve bilgisayara girdiğiniz ip adresini otomatiğe alın. Daha sonra access pointi sökün ve modemi takın. Access pointide modeme takın.

 

 • Network kabloları ağ hızını etkiler. 50Gb bir dosyayı Cat5 ile 1 saat de kopyalarken Cat6 ile 30dk da kopyalarsınız. Tabi ki ağdaki ekipmanlar desteklerse.

 

 • Cat Kablo Hızları Nelerdir ?Cat5 10/100/1000 (gigabit Ethernet) – Bant genişliği 100Mhz
  Cat6 10/100/1000 (gigabit Ethernet) – Bant genişliği 250Mhz
  Cat6a 10/100/1000(gigabit Ethernet) – Bant genişliği 400Mhz
  Cat7 10/100/1000 (gigabit Ethernet) – Bant genişliği 600Mhz

 

 • Koaksiyel kablo nedir, nerelerde kullanılır ?
  Bu kablolar uzun mesafeli telefon ağlarında uzun yıllar yaygın olarak kullanıldı, ancak bu alandaki yerini fiber optik kablolara ve uydu sistemlerine bırakmıştır. Yerel alan ağlarında ise çift bükümlü kablolarla olan yarışını kaybetmek üzeredir. Günümüzde ise en yaygın olarak televizyon ve kamera sistemlerinde kullanılmaktadır.

 

 • Utp Kablo nedir ? Utp, Stp kablo farkı nedir ?
  Utp kablo bildiğiniz ağlarda kullandığımız cat5, cat6 kablodur. Utp ve stp kablonun neredeyse farkı yoktur. Belki de en önemli ve tek fark Utp kabloda ek bir koruma şeridi vardır. Bu şekilde dış etkilerden etkilenmesi azalmış oluyor.

 

 • Uplink port nedir ?
  Bu port neredeyse tüm Switch lerde mevcuttur ve 2 Switch i birbirine bu porttan çapraz kablo ile bağlarsınız. Eğer Switch in Uplink portu yok ise diğer Switch e herhangi bir boş porttan düz kablo ile bağlanmalıdır. Zaten bir switch te uplink portunun olmasının temel nedeni, uplink portu normal porttan daha hızlı olduğundan 2. bir switch bağlanacağı zaman 2 switch arasında daha iyi hız aktarımı sağlamak içindir.

 

 • Switch ve Hub Farkı Nedir ?Ağ üzerinde veri transfer hızı ağa bağlanan bilgisayar sayısına bağlı değildir. Switch 100 Mbps hızında ise ağ kartlarının bu hızı desteklemesi durumunda ağa bağlı tüm bilgisayarlara aynı hız ile veri transferi gerçekleştirilmektedir. Ancak bir hub eğer 100Mbit hızında ise bu hızı kendisine bağlı her bilgisayara 33.3Mbit olarak paylaştırır. Switch ve Hub ın genel farkı da budur.

 

 • Microsoft Office Document Scanning ve Microsoft Office Document Imaging Nedir ?2 program da Office programı yüklemesi ile birlikte otomatik kurulur. Microsoft Office Document Scanning ile bilgisayarınıza bağlı tarayıcı ile tarama yapabilirsiniz. Bu yaptığınız taramayı da Microsoft Office Document Imaging ile açabilirsiniz. Bunun yanı sıra Microsoft Office Document Imaging programı ile taradığınız metin dosyasını Word e yazı olarak gönderebilirsiniz.Eğer Office yüklediğiniz halde bu iki programı bulamıyorsanız etkinleşmemiş olabilir. Bu programları etkinleştirmek için kontrol panelinden program ekle/kaldır’a gir. Burada yüklü olan office 2007’nin üstüne gel. Değiştir’e tıkla. Office araçlarını genişlet, Microsoft Office imaging’e tıklat. Tümünü Bilgisayarımdan çalıştır’a tıklat. Devam’ı tıklatın.

 

 • Jailbreak nedir ?
  Jailbreak yapma Apple mobil işletim sistemleri ile ilgili bir işlem. Jailbreak yapmanın esas faydası Apple tarafından onaylanmayan , izin verilmeyen 3. parti uygulamalarına erişim sağlamak. Bu şekilde binlerce uygulama var. Çeşitli sebeplerle Apple bu uygulamalara erişimi engelliyor.Örneğin, Apple genel kullanıcı kitlesine, iPhone ikonlarını değiştirme izni vermiyor. Jailbreak topluluğu sayesinde, iPhone’nunuzun görünümünü tamamen değiştirebilirsiniz. Örneğin bu amaçla yapılmış WinterBoard uygulamasını kullanabilirsiniz.
  Jailbreak yapmak tamamen yasal. Jailbreak yapmak cihazı garanti kapsamından çıkarır mı?Bu sorunun cevabı evet ve hayır. Servisten servise değişebiliyor.
  Eğer cihazınıza Jailbreak işlemi yaptıysanız ve iOS versiyonunuzu güncellemek isterseniz ne olacak?Yeni iOS versiyonu jailbreak’in üstüne yazılacak. Cihazınız fabrika ayarlarıa dönmüş olacak. Bu durum jailbreak ile içli dışlı olmayan bir çok kişi için tatsız bir durum. Apple sıklıkla iOS güncellemesi yayınlıyor. Fakat, hacker grupları çok da gecikmeden yeni versiyon için jailbreak geliştiriyorlar. Yeni iOS versiyonu için jailbreak yayınlandığında, öncelikle telefonunuzu yedekleyin. iOS versiyonunu son sürüme güncelleyin ve güncel jailbreak araçlarını kullanarak yeniden jailbreak yapın.
  Jailbreak yapmak kolay mı?Bugünlerde Jailbreak yapmak çok kolay. Sadece birkaç yazılıma ihtiyacınız var. Bunun haricinde özel bir bilgi ve beceri gerektirmez.

 

 • Baseband nedir ?
  Kullandığınız mobil cihazın, Gsm operatörleriyle iletişimi baseband ile sağlanır.

 

 • Simlock ( Sim kilitli ) Telefon nedir ?
  SIM Lock veya SIM Kilidi, cihazın kullanımının belli bir ülke ve o ülkenin operatörü için sınırlanmasıdır. Bu kısıtlama sonucunda cihaz farklı bir ülkede farklı bir operatör hattıyla çalışmaz hale getirilir. Böylece kampanyalarla cihaz sunan operatörler sundukları cihazların ticari amaçlarla kullanılmasının önüne geçmiş olurlar.Biraz daha detaylı şekilde örneklendirelim. Kanada’dan almış olduğunuz bir iPhone cihazı A isimli operatörü kullanıyor olsun. Bu cihazı Türkiye’ye getirip B isimli bir operatör hattını taktığınız anda cihaz çalışacak fakat şebeke bağlantısı çalışmayacak, operatörle ilgili işlemlerin hiçbiri gerçekleştirilemeyecektir. Bu durumda B hattını kullandığınız süreç boyunca bu cihaz üzerinden arama yapamayacak, mesaj gönderip alamayacak ve internet bağlantısı kullanamayacaksınız. Tüm bu kısıtlamaların kaldırılması içinse cihazınıza SIM Lock kaldırma adı verilen işlemin yapılması gerekiyor.

 

 • DC Bilgisayar ( Domain Controller ) Nedir ?

Domain Controller diğer deyişle etki alanı yöneticisi şirket yapınızdaki bilgisayar ağlarının çatısını oluşturmaktadır. Bilgisayar sistemlerinizin de yürütmesini sağlayabilmek için Server (Sunucu) Bilgisayar dediğimiz makinaya Windows Server ailesinden işletim sistemi kurarak, bu Server (sunucu) bilgisayarı Domain Controller (D.C) olarak yapılandırıp, bilgisayar sistemlerinizin çatısını yani yürütme organını oluşturur, tüm bilgisayar sistemlerinizi (diğer Server(sunucu) bilgisayarlar da dahil olmak üzere) bu Domain Controller (D.C) üzerinden yönetirsiniz. 2 çeşit domain controller ( D.C ) yapısı vardır.

Primary ( master ) domain controller ve Additonal domain controller. Ortamda ilk kurulan Server (Sunucu) Bilgisayar Primary (Master) Domain Controller (D.C) olarak görev yapmaya başlar. Çünkü ortama kurduğunuz bu Server (Sunucu) Bilgisayara Windows Server ailesinden bir işletim sistemi kurduktan sonra Active Directory kurulumu yaparak domain ortamınızı kurarsınız ki bu Active Directory Domain kurulumu, Server (Sunucu) Bilgisayarı aynı zamanda Primary (Master) Domain Controller (D.C) haline getirir.

Primary (Master) Domain Controller (D.C) kurulum yapıldıktan sonra, ortamınızda kuracağınız her Server (Sunucu) Bilgisayar, ya member server ya da Additonal Domain Controller (D.C) görevi yürütür. Bir Server (Sunucu) Bilgisayarın Additonal Domain Controller (D.C) olabilmesi için, Windows Server işletim sistemi kurduktan sonra tekrar Active Directory yapısı kurulur ancak bu sefer Additonal Domain Controller (D.C) olacak şekilde yapılandırılır ki ortamda sadece bir tane Primary (Master) Domain Controller (D.C) olabilir ancak birden fazla Additonal Domain Controller (D.C) olabilir.

 

 • Radius Server nedir ?
  RADIUS (Remote Authentication Dial-in User Service) sunucular uzaktan bağlanan kullanıcılar için kullanıcı ismi-şifre doğrulama (authentication), raporlama/erişim süresi (accounting) ve yetkilendirme (authorization) işlemlerini yapar. Örneğin işyeri dışından şirket ağına bağlanmak için bu yapı kullanılabilir, kullanıcılar tek tek yetkilendirilebilir.Daha çok internet servis sağlayıcıları tarafından kullanılsalar da, kendi kullanıcılarına hesap açma ve yetkilendirme yapabilmek için merkezi bir kontrol kurulmak istenen tüm ağlarda kullanılabilir. Geniş Wi-Fi (kablosuz) ağlarda da sıklıkla kullanılır.

 

 • Sistem Geri Yükleme Nasıl Açılır ?
  Sistem geri yükleme yapmak için bu özelliğin önceden açılmış olması gerekir. Sistem geri yükleme özelliğini istediğiniz diskte açmak için şu yolu izleyin. Bilgisayar – özellikler – gelişmiş sistem ayarları – sistem koruması – istediğiniz disk üzerine gelin ve yapılandır kısmını seçin. Son olarak sistem korumasını aç seçeneğini seçip kaydedin.

 

 • Rtc Pili nedir ?
  Rtc pili bildiğimiz bios pilidir.

 

 • Bazı laptopların bios pilleri bittiğinde sökülerek değiştirilebilirken bazı laptoplarda ise bios pili lehimli yani sökülemez oluyor. Bu sökülemeyen piller bataryadan besleniyor. Eğer bios ayarlarınız sürekli sıfırlanıyor ve sökülemeyen bir bios piliniz var ise bilgisayar bataryanızın bitmiş olma olasılığı fazladır.

 

 • Sıvı ekran koruyucusu ( Nano ) ile telefon ekranınızı çok daha sağlam şekilde koruyabilirsiniz.

 

 • HDR nedir ?
  Hdr fotoğraf makinelerinde yada akıllı telefon kameralarında bulunan ve fotoğraf çekimi sırasında renk tonlaması yapan bir kamera özelliğidir. Çektiğimiz fotoğrafın daha iyi ve dengeli görünmesini yani aşırı parlak yada çok koyu kısımların normal görünmesini sağlar.

 

 • Bilgisayarımın vga portu bozuldu ne yapabilirim ?
  Usb to vga çevirici alarak herhangi bir usb portunuzu vga portuna dönüştürebilirsiniz.

 

 • Usb türleri nelerdir ?
  En çok kullanılan 3 tür usb türü vardır. Usb type a, usb type b ve usb type c dir. Usb type a bildiğimiz ve en çok kullanılan usb portudur. Usb type b ise genelde usb yazıcılara bağlanan usb lerdir. Usb type c ise son yıllarda çıkan ve hızlı şarj kullanımı sağlayan usb türüdür.

 

 • Mysql ve  Mysqli farkı nedir ?
  Mysqli, mysql üzerinde kurulan bir destek ve bazı yeni sql komutlarının kullanılabilmesini sağlıyor. Başka bir esprisi yok. Mysqli ( mysql improved ( geliştirilmiş ) demektir.

 

 • Chromecast nedir ?
  Chrome cast cihazı ile hdmı portuna sahip televizyonlarınıza ister akıllı telefondan ister bilgisayardan görüntü aktarımı yapabiliyorsunuz.

 

 • Amd anakarta intel işlemci, intel anakarta amd işlemci takılmaz.

 

 • İphone’ a usb ile dosya atılamıyor. Itunes programını kullanmanız gerekir.

 

 • Cisco Nedir?

Dünyadaki internet altyapısında ve kurumsal ağlarda kullanılan aktif cihazların (router, (yönlendirici), switch (anahtar), firewall (güvenlik duvarı), IP telefon ,IDS& IPS v.b.) %80’inden fazlası  Cisco firması tarafından üretilmiştir. Bugün işletim sistemi ve Office programları deyince nasıl aklımıza Miscrosoft  geliyorsa, ağ&network deyince dünyada  akla Cisco gelir.

 

 • Fat32 ve Ntfs Dosya Sistemi Arasındaki Temel Fark Nedir ?
  FAT 32 adından da anlaşılacağı gibi 32-Bit birimler halinde kümelenir.Toplamda 128 sektörden oluşur.Dolayısıyla 32*128=4096 dosyayı adresleme yapabilir.Bu da demek oluyor ki tek bir dosyanın boyutu maksimum 4096 MB (4GB) olacaktır. Fat 32 formatında bir diske 4GB dan büyük dosyalar atmak istiyorsanız.Ya NTFS dosya sistemine geçeceksiniz ya da atacağınız dosyayı 4GB lık parçalara bölümlendireceksiniz.

 

 • Format atmadan dosya sistemi değiştirilir mi ?
  Bu sorunun cevabı kısmen evet. Çünkü Fat32 den Ntfs e format atmadan dönüştürülür ancak Ntfs den Fat32 ye format atmadan dönüştürülemez. Fat32 den Ntfs e dönüştürmek için şu yolu izleyebilirsiniz.Başlat => Çalıştır=>cmd.exe yazarak. Dos penceresini açalım. (Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8? de cmd.exe yi yönetici olarak çalıştırınız.) NTFS ye dönüştüreceğimiz sürücüyü “chkdsk sürücüharfi: /f ” komutu ile disk kontrolünü yaptıralım. Bu işlemi takiben convert sürücüharfi: /fs:ntfs komutu ile convert işlemine başlayalım.
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Prizden Neden Elektrik Çıkar ? Laptop Prizinden Kıvılcım Çıkıyor ?

 

 • Mac bilgisayarlarda F5 tuşu çalışmayabiliyor. Çözüm olarak Command+R kombinasyonunu kullanabilir yada Ayarlar – Klavye Ayarları – Uygulamala Kısayolları kısmından Google Chrome veya başka uygulamalar için F5 tuşunu atayabilirsiniz.

 

 • SIP telefon, VoIP telefon yada bilgisayarda kullanılan telefon programları aynı şeydir. Bunlar, internet üzerinden ses iletişimi yapılarak görüşme sağlayan telefonlardır.

 

 • En çok kullanılan web server yazılımları, Apache ve Microsoft IIS’dir.

 

 • php.ini dosyası ayarlarını cPanel den Select Php Version kısmı altından Plesk Panel den ise Php Ayarları kısmı altından yapabilirsiniz.

 

 • İnternet ortamında kullanılmayan yani internete çıkamayan 3 adet yerel ip adresi vardır. Bunlar; 10.0.0.0 – 172.16.0.0 – 192.168.0.0′ dır.

 

 • Sınıflarına göre ip adresi aralıkları şu şekildedir;

A Class İp; İlk okteti 1-126 arasında olanlar

B Class İp; İlk okteti 128-191 arasında olanlar

C Class İp; İlk okteti 192-233 arasında olanlar

 

 • Arpanet nedir ?

Arpanet internet ağı konusunda çalışmalar yapılırken o ağa verilen isimdir. Bugün ki internetin temelidir.

 

 • A, B, C, ip sınıfları dışında D ve E sınıfları da vardır. D sınıfı ipler Multicasting için kullanılırken, E sınıfı ipler ise gelecekte kullanılmak için ayrılmıştır.

 

 • Broadcast, Unicast ve Multicast Nedir ?

Broadcast bir mesajın ağdaki tüm bilgisayarlar tarafından alınması demektir. Örneğin DHCP den ip alırken yayılan mesajlar Broadcast’dir. Multicast ise mesajın sadece istenilen bilgisayarlara iletilmesidir. Unicast ise noktadan noktaya yayın yapılmasını sağlar. Örnek olarak Gmail de oturum açan bir kullanıcının Gmail sunucusu ile iletişimi verilebilir.

 

 • Bir sitenin daha doğru ve gerçek zamanlı dns kayıtlarını görmek için intodns.com adresini kullanabilir yada cmd veya terminal den nslookup yaparken server olarak 8.8.8.8’i seçebilirsiniz.

 

 • Mac bilgisayarlarda ekran görüntüsü almak için Shift+Command+4 tuşlarına bastığınızda imleç + olduktan sonra istediğiniz alanı seçerek görüntüyü kaydedebilirsiniz.

 

 • Netsh, yerel olarak veya uzaktan, çalışmakta olan bilgisayarın ağ yapılandırmasını görüntülemenize veya değiştirmenize olanaka sağlayan bir komut satırı programıdır. Ayrıca netsh komutlarını bir metin belgesi olarak kaydedebilirsiniz.

 

 • NIC ( network interface card ) yani bildiğimiz ethernet kartıdır.

 

 • İp adresleri 32 bittir ve 4 bölümden oluşur. Bu bölümlerin her birine oktet denir. Her oktet 8 bitten oluşur. Ve her bir oktet in minimum değeri 0, maksimum değeri ise 255 olabilir.

 

 • Default Gateway ( varsayılan ağ geçidi ), kendi ağımızdaki bilgisayarların başka bir ağdaki uygulamaları veya bilgisayarları görebilmesi için yapılandırılan kısımdır. Yani kısaca Default Gateway, bir ağın başka bir ağı görebilmesi için kullanılır.

 

 • Dns kayıtlarında yapılan değişikliklerin etkin olabilmesi için bazen 2-3 saat kadar zaman gerekebiliyor.

 

 • Bir veritabanını .sql dosyası olarak PhpAdmin’den içeri aktarmaya çalıştığınızda unknow collation:’utf8mb4_unicode_520_ci hatası veriyor ise veritabanınızı Notepad ++ ile açın ve tümünü bul diyerek utf8mb4_unicode ile başlayan satırların tümünü bulup utf8_general_ci satırı ile değiştirin ve .sql dosyanızı yeniden yükleyin.

 

 • Mail kurulumunda her zaman Pop3 için gelen port 110 giden port 587, İmap için gelen port 143 giden port yine 587 olmalıdır. İmap kurarken Ssl kullan yaptığınızda gelen port 993 giden port ise 465 olur. Ancak Ssl olmayan bir sitede bu işlemi yaptığınızda mail gönder/al da sorunlar olabiliyor. Bu yüzden en sağlıklısı Ssl kullan seçeneğini işaretlememek.

 

 • Hosting alacağınız zaman hosting firmalarının sitelerinde veridkleri disk alanı hem mail hemde web alanı için toplam verilen boyuttur. Eğer 1GB disk alanı olan bir host aldıysanız ve 900Mb web 150Mb mail kotanız doldu ise siteniz hata verebilir ve mailleriniz çalışmayabilir. Bu yüzden sürekli disk alanı kontrolü yapmanız önemlidir.

 

 • Kendinize ait mail hesabınızdan Outlook veya benzeri mail programı ile mail göndermeye çalıştığınızda, iletiniz alıcılardan bazılarına veya tümüne ulaşmadı, Sunucu Hatası: ‘550.7.1 hatası alıyorsanız kullandığınız hosting firması tarafından maillerinizin smtp özelliği kapatılmış yani mail göndrmeniz engellenmiştir. Firmaya durumu bildirerek çözüm sağlayabilirsiniz.

 

 • Sendmail, Qmail, Postfix, İcewarp, Merak Mail Nedir ?

Bunların hepsi smtp mail server yazılımlarıdır.

 

 • Mta nedir ?

MTA, mail sunucularında smtp servisinin bir parçasıdır. Ve tüm e-posta sunucuları MTA çalıştırmak zorundadır.

 

 • Classful ip kendi sınıfı içerisinde barınan, Classless ip ise kendi sınıfı dışına çıkarılan demektir.

 

 • Outlook dan attığınız bir mail size 550 date header for in the past/future hatası ile geri dönüyor ise sorun bilgisayar tarih/saat ayarlarından kaynaklanıyordur. Güncel tarih/saat ayarlarınızı yapıp tekrar deneyin.

 

 • Spamexperts, e-mail güvenliği için kullanılan spam engelleme yazılımı/sistemidir.

 

 • Web sitesi yayınlamak için CloudLinux hosting seçmelisiniz. Çünkü CloudLinux da her site için kaynak kullanımı eşittir. Aynı sunucudaki bir site sizin sitenizden daha çok kaynak kullanıyor diye sizin siteniz etkilenmez. Ancak Windows hosting de aynı şekilde olmayıp sizin sunucunuzdaki başka bir site sizin sitenizinden çok kaynak kullanması sizin kaynak kullanımınızı etkiler ve siteniz yavaş çalışır.

 

 • Prtg Nedir ?

PRTG, ağ yöneticilerinin network ortamındaki cihazların durumunu ve ortamı izlemek/monitöring etmek için kullandıkları bir programdır.

 

 • Alan adı transferi yapacağınız zaman transfer kilidini açmanıza rağmen alan adını yeni firmaya transfer etmeye çalıştığınızda alan adı uygun değil hatası alırsanız who is bilgilerinin güncellenmesi açısından 1-2 saat kadar daha bekleyip tekrar denemeniz etkili olacaktır.

 

 • Eğer mail alamıyorsanız bunun kara liste ile bir ilgisi yoktur. Yani ip adresiniz veya mail adresiniz kara listede olduğundan değildir. Çünkü kara liste giden maillerin kontrolü ile ilgilidir.

 

 • Eğer web siteniz service temporarily unavailable hatası veriyor ise bunun nedeni sitenizin gelen trafiği kaldıramıyor olmasıdır. Yani siteniz aylık ziyaretçi trafiği kotasını doldurmuştur. Bundan emin olmak için kullandığınız web yönetim panelinin kaynak kullanımı kısmını kontrol edebilirsiniz.

 

 • Reverse Dns ( RDNS ) yani ters dns ile PTR aynı şeydir. Düz dns de alan adlarından ip bulunurken ters dns de ip den alan adı bulunur. Ptr kaydı yada diğer adıyla reverse dns mail gönderimi için önemlidir. Bu işlemi e-posta sunucu sahipleri yaparlar. Bu kaydın yapılmasının nedeni karşı tarafa mailin hangi adresten geldiğinin bildirilmesidir. Ptr kaydı olmayan sunucular blacklist e girebilir veya karşı sunucu tarafından güvensiz görülerek mailler alınmayabilir. Ptr kaydı hizmet alınan internet servis sağlayıcı ( isp) tarafından girilmektedir. Isp nize ptr kaydının içeriğini ileterek eklenmesi talebinde bulunabilirsiniz.

 

 • Magic Mouse nedir ?

Apple’ın ürettiği mac bilgisayarlarda kullanılan mouse’dur. Yani bildiğimiz mac mouse’dur.

 

 • Application Pool Nedir ?

Application Pool, güvenlik, kaynak kullanımı ve erişim yetkisi gibi sebepler nedeniyle aynı sunucuda bulunan farklı web uygulamalarının birbirinden farklı havuzlarda tutulmasını yani birbirlerinden izole edilmesini sağlayan kavramdır. Böylece bir web sitesinin saldırıya uğraması veya fazla kaynak kullanması sunucudaki diğer siteleri etkilemez.

 

 • Eğer bir web sitesi yönlendirecekseniz bu işlemi en basit şekilde alan adı aldığınız yerin panelinde bulunan – yönlendirme bağlantısı altından yapabilirsiniz.

 

 • Eğer siteniz 500 İnternal Server Error hatası veriyor ise bunun olmasının en yüksek 2 ihtimali şunlardır. Ya htaccess dosyanız bozulmuştur yada sunucunuz php bellek limitini aşıyordur. Çözüm olarak htaccess dosyanızı yenileyebilir eğer olmaz ise wp-config dosyanızı açarak WP_MEMORY_LIMIT kısmından php bellek limitini arttırabilirsiniz.

 

 • Bandwith 1 saniyede izin verilen veri trafiği demektir.

 

 • DirectAdmin Nedir ?

Cpanel ve Plesk panelden sonra en fazla kullanılan yönetim panelidir.

 

 • Eğer kablosuz ağınıza bir telefon bağlanıyor diğer telefon bağlanamıyor ise bunun nedeni modem ayarlarınızdan kaynaklanıyor olabilir. Modem arayüzünde kablosuz ayarların altında kablosuz ağ modunu ayarlayabileceğiniz bir kısım mevcut. Bu modlar 802.11b, 802.11g, 802.11.b/g/n veya başka bir mod olabilir. Ve aynı şekilde telefonunuzun da bu şekilde desteklediği modlar var. Ve sorun şu şekilde çıkabiliyor. Diyelim ki telefonunuz 802.11b modunu destekliyor ama modem arayüzünde 802.11g modu seçili. İşte bu şekilde olduğunda kablosuz ağa 802.11g modunu destekleyen cihazlar bağlanabilecek bu modu desteklemeyen cihazlar bağlanamayacaktır. Çözüm olarak modem arayüzden en fazla modu destekleyen 802.11/b/g/n modu seçilebilir.

 

 • Bandwidth hızını ayarlamak niçin önemli bu konu üzerinde durmak gerekirse, küçük veya büyük network lerde kullanıcı sayımız arttıkça internet trafiğimizin yavaşladığını görebilmekteyiz. İşte burada yapabileceğimiz kullanıcıların bant genişliklerini belirli bir hıza ayarlarak herhangi bir kullanıcının yüksek hızda download yâda upload yapmasını önlemektir. Böylelikle kullanım her kullanıcı için aynı oranda olabilecektir.

 

 • Mail kurulumunda herşeyi doğru girdiğiniz halde problem yaşıyorsanız gelen ve giden sunucu adreslerini ip adresi olarak girerek deneyin.

 

 • Mac klavye ve mouse yerleşik pil ile çalışıyor. Bu yüzden şarjı bittiğinde Lightning kablosu ile usb den şarj etmeniz gerekiyor.

 

 • Eğer sitenizin yavaş olduğunu düşünüyor ve yavaşlığa neyin neden olduğunu öğrenmek istiyorsanız, tools.pingdom.com adresinden site hız testi yapabilirsiniz.

 

 • Cloudflare, başta güvenlik daha sonra hız açısından sitenize fayda sağlayan bir hizmettir. Cloudflare’ ı web siteleri genellikle ddos, sql injection saldırılarından korunmak için kullanırlar. Ancak cdn, içerik koruması ve trafik analizi gibi dah pek çok özelliği/hizmeti de vardır.

 

 • Bir sitenin ip’ si değiştiğinde dns sorunu yaşarsınız. Bazı yöntemler ile dns önbelleği temizlense bile sitenizi güncel dns adresi ile göremeyebilirsiniz. Dns önbelleğinin temizlendiğinden emin olmanın ve değişen dns leri hemen görmenin tek yolu bilgisayar hosts dosyasına ilgili sitenin site adı ve ip sini eklemelisiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra hosts dosyasını kaydedip kapatın ve tarayıcıda sitenizin durumunu test edin. Bu işlemden sonra gördüğünüz sonuçlar kesindir.

 

 • Outlook’ da gönder/al yaptığınızda “Intrusion Prevention Active For” ibareli hata alırsanız bunun nedeni şudur. Mail sunucular, sunucuya çok fazla istek geldiğinde bunu saldırı olarak algılayıp dakika yada saat olarak sunucu tarafında ip bazlı engelleme yaparlar. İp’niz sunucu engel listesine girdiğinde bu hatayı alırsınız. Bu hatayı ya ip nizden çok fazla spam mail atılıyorsa alırsınız yada çok kullanıcılı bir iş yerinde iseniz ve kullanıcılarda mail gönder/al süresi çok kısa olduğundan bu hatayı alabilirsiniz. Çözüm olarak mail programındaki gönder/al süresini uzatmak faydalıdır.

 

 • Sql Server Management Studio, sql server’ın tüm bileşenlerine erişmeye, yapılandırmaya ve yönetmeye yarayan bir arayüz/programdır.

 

 • Ns ve dns arasındaki fark nedir ?

Ns ve dns arasındaki fark şudur. Ns’ de sadece alan adının kayıtlarının tutulduğu dns server bilgileri tutulur. Ancak dns server da ise a kaydı, cname kaydı, mx kaydı gibi dns kayıtlarınız tutar ve ayarlarsınız. Yani dns in daha kapsamlı ve önemli olduğunu söyleyebiliriz.

 

 • Reseller Club Nedir ?

Reseller Club bir domain sağlayıcısıdır. Diğer alan adı sağlayıcılarından farkı Reseller Club kullanarak domain bayiliği yaparak domain satabilirsiniz.

 

 • gTLD ve Tld Nedir ?

İkisi de aynı şey yani top level domain’dir. En üst düzey alan adı demektir. Örnek olarak; .com, .net, .org vb. gibi.

 

 • inode Limiti Nedir ?

İnode limiti, sunucu üzerinde tutabileceğiniz maksimum dosya sayısını belirtmektedir. Tabi dosya derken bu sayıya sql’deki satırlar, e mailler yani kısaca hosting üzerinde barınan her şey 1 inode olarak sayılır. İnode limitini geçerseniz siteniz 501, 503 gibi hatalar verecektir.

 

 • Co Location, yani sunucu barındırma hizmeti, kendinize ait sunucuyu internet bağlantısının yüksek olduğu,  elektrik kesintisinin olmayacağı ve soğutma hizmetlerininde olduğu bir barındırma şirketinde tutma işlemidir. Örneğin eğer sürekli büyüyen bir web sitesiniz yada internet girişiminiz var ise Co Location kullanabilirsiniz.

 

 • Ttnet kotasız 25GB AKN’li internet veriyor. Burada kota ve akn farkı nedir ?

Eğer kota var ise kotayı geçtiğinizde faturanıza ek ücret gelir. Ancak akn yi geçtiğinizde sadece hızınız düşer. Kotası sadece akn li internet olabildiği gibi hem kotalı hemde akn li paketler veya servis sağlayacının belirlediği başka şekilde internet paketleri de olabilir.

 

 • Linux sunucuda hem cPanel hem de Plesk panel çalışır. Ancak Windows sunucuda sadece Plesk panel çalışır.

 

 • Siteme ip adresi ile de girilmesini istiyorum diyorsanız, siteniz için bir sabit ip/özel ip hizmeti almanız gerekiyor. Bu ip yi hosting sağlayıcınızdan alabilirsiniz.

 

 • Usom Nedir ?

Usom, ulusal siber olaylara müdehale merkezidir. Ulusal ve uluslararası ortamda çıkan siber tehditlerin tespit ve bertaraf edilmesi için kurulmuş bir devlet organıdır.

 

 • Sitenizin Whois bilgilerini gizlemek için alan adı panelinizi kullanabilirsiniz. Panelinizde gizlilik koruması, alan adı gizliliği gibi kısımlardan bu işlemi yapabilirsiniz. Bazı firmalar bu işlemi ücretsiz yapmanıza izin verirken, bazı firmalar çok düşük ücretlerle bu işlemi yapmanıza olanak sağlıyor.

 

 • Night Shift Nedir ?

Bu özellik iphone ve mac bilgisayarlarda bulunuyor ve hava karardıktan sonra ekran renklerini daha sıcak tonlara kaydırıyor. Bu özellik gece daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

 

 • Mime TYPE Nedir ?

Farklı uzantılardaki dosyaları tanımlamak için kullanılan dosya kimlik tanımlayıcısıdır. Örneğin, explorer ile bir flash dosyası görüntülemeye çalıştığınızda, Explorer ın flash uzantısı olan .swf dosyasının mime type türünü bilmek zorundadır. Yoksa flash’ ları göremezsiniz. .swf dosyasının mime bilgisi, application/x-shockwave-flash’dır. Web sunucularında sık kullanılan mime type’lar zaten eklidir. Ancak siteniz özel bir mime type’a ihtiyaç duyabilir. Gerekli mime type’ı Google dan aratarak bulabilirsiniz. Web sunucusunda ilgili mime type ekli değilse sitede o özellik görüntülenmez. Örneğin, hosting firması web server’a .jpg için mime type girmez ise sitede .jpg dosyaları görüntülenmez.

 

 • Eğer “mailbox has exceeded the limit” hatası alıyorsanız sunucu taraflı mail kotanız dolmuş demektir. Çözüm olarak webmail den maillerinizi silebilir veya hizmet aldığınız firma ile görüşerek üst pakete geçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da şudur. Bazı firmalar tarafından mail kotası örnek olarak her mail hesabı için 1GB olabildiği gibi tüm hesaplar için toplam kota da 1GB olabilmektedir. Bu yüzden eğer sizin webmail iniz boş olduğu halde bu uyarıyı alıyorsanız diğer e-posta hesaplarını da kontrol etmenizde fayda vardır.

 

 • Scrum Nedir ?

Scrum, yazılım mühendisliğinde bir uygulama geliştirme yöntemidir.

 

 • Trello Nedir ?

Trello, ile online bir grup çalışma ortamı yaratabilir veya kendi yapacaklarınızı online olarak not tutabilirsiniz.

 

 • Bash Script Nedir ?

Bash Script ve Shell Script aynı şeydir. İçerisinde Unix/Linux komutları barındıran metin dosyasıdır. Uzantısı .sh dir.

 

 • Csr kodu sitenize ssl kodu eklemek için gereken koddur. Bu kodu hosting panelinden (plesk vb) oluşturabilirsiniz.

 

 • Domain transfer süresi ortalama 7 gün sürmektedir.

 

 • Nginx de Apache, IIS gibi bir web server’ dır.

 

 • Reverse Proxy ve Forward Proxy Nedir ?

Forward proxy bildiğimiz proxy’dir. Yani istemci bilgisayarlara proxy hizmeti verir. Yani istemcilerin kimliklerini saklar. Reverse proxy ise tam tersi yani sunuculara proxy hizmeti sağlar. Yani dışarıdaki istemcilerden gelen istekleri karşılar ve arkasındaki sunucuya yönlendirir.

 

 • Cyberoam Nedir ?

Cyberoam, güvenlik ( firewall ) cihazları ve uygulamaları olan bir şirkettir. Cyberoam güvenlik duvarı sistemi ile şirket içi ağınız ve bilgisayarlarınız için güvenli bir ortam oluşturabilirsiniz. Cyberoam yönetim panelinden gelişmiş güvenlik ayarları yapabilirsiniz.

 

 • Exim Mail Server Nedir ?

Linux işletim sisteminde çalışan tıpkı Icewarp ve Mailenable vb. gibi mail sunucusudur. Ancak Icewarp ve Mailenable Windows işletim sisteminde çalışırken Exim Server Linux’ da çalışır. Son olarak Exim Linux’da çalıştığından bir kullanıcı arayüzü yoktur ve terminal den komutlar ile yönetilir.

 

 • Ssl sertifikaları sadece ana alan adı için mi geçerli yoksa alt alan adlarını da kapsıyor mu ?

Bu firmadan firmaya değişir. Sadece ana domaini kapsayan da olabilir yada ana alan adı ve alt alan adlarını kapsayan ssl seçenekleri de mevcut. Tabi alt alan adını da kapsayan ssl seçenekleri daha pahalı oluyor.

 

 • Website yaparken slayt gösterisi gibi alanları flash ile yapmamalısınız. Çünkü flash player eklentisi güvenlik açığı nedeniyle tarayıcılarda engellenmektedir. Böyle olunca da ziyaretçiler içeriğinizi görüntüleyemez duruma geliyor. Çözüm olarak standart slider eklentileri, kütüphaneleri yani flash olmayacak şekilde içeriğinizi yapmalısınız.

 

 • Ssh, Unix tabanlı sunuculara bağlantı sağlamamızı ve ssh komutları ile bağlandığımız sunucuyu yönetmemizi sağlar. Açılımı secure shell’ dir. Ssh kullanımı için Unix da open ssh vardır. Ancak Windows da ssh yapmak için putty programını kullanabilirsiniz. Son olarak ssh portu 22′ dir.
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Bilgisayar ve Teknoloji Alanında Kısa Önemli Bilgiler

 

 • Whm Panel Nedir ?

Whm panel, cPanel ile kullanılabilen ancak cPanel den daha yetkili işleri yapmak için kullanılan web site yönetim panelidir. Daha yetkili işlemler yapılabildiği için sadece vps, reseller ve kiralık sunucu hizmetleri alan müşterilere verilir.

 

 • Whm ve Whmcs aynı şey midir ?

Whmcs, Whm den farklı bir şeydir. Whmcs, genellikle hosting firmalarının kullandığı bir otomasyon programıdır.

 

 • Mac klavyede delete tuşu yok. Bir öğeyi silmek için Command + Backspace tuuşlarını kullanabilirsiniz.

 

 • Mac klavyede Command tuşu Ctrl tuşunun görevini görür.

 

 • Mac bilgisayarlarda, komut satırı yani Windows’ dan bildiğimiz cmd, terminal diye geçer.

 

 • BB Code Nedir ?

BB Kodu mesajlarınıza hızlı ve kolayca efekt veya stil kazandırır. Kullanım şekli olarak HTML tagleri ile yakınlık gösterir. Aşağıda BB Kodu kullanımına ilişkin örnek mevcuttur.
Sizin Yazdığınız Bb kod hali
[b]Bu bir örnek metindir[/ b] Bu bir örnek metindir

BB Code ile forum sitelerinin metin editör kısımlarında sıkça karşılaşırsınız.

 

 • Web mail giriş ekranında Account is Disabled yazıyor ise mail kotanızı doldurduğunuzdan hizmet aldığınız firma hesabınızı devre dışı bırakmış demektir.

 

 • Eğer sitenize www yazarak giremiyorsanız, bu şekilde bir dns A kaydı olmadığından olabilir. Çözüm olarak alan adı dns kayıtlarına www.siteadi..com olarak bir A kaydı oluşturabilirsiniz.

 

 • Dizüstü bilgisayarlarda ve telefonlarda bulunan iğne deliği küçüklüğündeki delik/delikler nedir ?

Bunlar cihazınızın dahili mikrofonlarıdır.

 

 • Server işletim sisteminin Farkı Nedir, Sunucu İşletim Sistemi Ne İşe Yarar ? Windows Server Özellikleri Nelerdir ?

Server işletim sistemleri daha fazla kullanıcıyı idare etmek ( yapılandırmak ve yönetmek vb. ) amaçlı şirketler tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra server işletim sistemlerinin normal işletim sistemlerinden farkı, server işletim sistemlerinin daha fazla donanımsal özelliği desteklemesidir. Örneğin; 320 çekirdek işlemci, 4 terabyte ram desteği gibi.  Tabiki bu özellikler server işletim sistemi sürümleri arasında değişmektedir. ( Windows server 2008, Windows server 2012 gibi ).

 

 • Filezilla’da bu hataları alıyorsanız;

econnrefused ve econnaborted ile belirtilen hatalar veya GnuTLS sorunu -110 ile belirtilen hatanın çözümü şu şekildedir. FileZilla için sol üst köşedeki > Dosya > Site yöneticisi adımlarını izleyin ve sitelerim kısmına sitenizi ekledikten sonra sağ kısımda ftp bilgilerinizi girin. Burada yapacağınız ayar şifreleme kısmı ile ilgilidir. Bu kısmı yalnızca düz ftp kullanılsın ( düşük güvenlik ) olarak ayarladığınızda bağlantı sorununuz düzelecektir.

 

 • TLS Nedir ?

İnternette güvenli iletişimin sağlanması maksadıyla kullanılan SSL protokolü zamanla geliştirilmiş ve isim değiştirerek TLS (Transport Layer Security) adını almıştır. SSL/TLS, sunucu-istemci uygulamalarının, ağ üzerinde dinlenmelerinin ve asıl veri üzerinde oynamaların yapılmasının önüne geçilecek şekilde güvenli ve tutarlı haberleşmeyi sağlar.

 

– MAPI ( Mapi ) Nedir ?

Mapi de Pop3 veya IMAP gibi bir mail protokolüdür. Ancak Imap ile karıştırılmamalıdır. Imap’e artı olarak Mapı de kullanıcılar takvim, klasör paylaşımı gibi senktronize çalışabilecek daha çok özellik kullanabilir. Kullanım güzelliği ve özellikler karşılaştırıldığında sonuç Mapı > Imap > Pop3 şeklinde gösterilir.

 

 • İPUCU; Eğer bir WordPress siteniz var ve sitenizde SSL kurulu ise ve sitenize kurduğunuz bir mail ekletisinden mail göndermeye çalıştığınızda Smtp hatası alırsanız bunun nedeni şudur. Sitenizde Ssl kurulu olduğu için mail gönderim portu olan smtp portu da 587 portu olarak çalışmayacaktır. Bu yüzden eklenti ayarlarından secure yada ssl kullan gibi seçenekler var ise bunları devre dışı bırakmalı veya gönderim portu ayarı var ise bu ayar ssl gönderim portu ile değiştirilmelidir.

 

 • Firefox Screenshot Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Firefox’ da adres çubuğunun sonundaki üç nokta ile gösterilen sayfa eylemleri menüsünden ulaşabileceğiniz bu özellik ile Firefox da istediğiniz alanın ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

 

 • Reddit Nedir ?

Reddit, dünya çapında popüler olmuş tüm içerikleri tek bir yerden görebilmenizi sağlayan web sitesidir.

 

 • Web sitenizde Ssl sertifikası kullanıyor ve bağlantınız gizli değil hatası alıyorsanız, bu hata Ssl sertifikanızdan kaynaklanıyor olabilir.

 

 • UTM Nedir ?

Bütünleşik güvenlik cihazları demektir. Yani ağ güvenliğini sağlamak üzere yapılmış güvenlik ( firewall ) cihazlarıdır.

 

 • Mac’te masaüstünü göstermek için Command + F3 kombinasyonunu kullanırız.

 

 • Mac’te metin belgesi programı TextEdit’ dir. Arama ( Spotlight ) kısmına yazılarak bulunabilir.

 

 • Outlook sürekli offline modda kalıyor ise kullanıcı profilini silip yeniden oluşturmayı ve eğer veri dosyası .ost ise bunu değiştireyi deneyebilirsiniz. Outlook’un offline çalışmasının en büyük nedeni sunucuya ulaşamamasıdır.

 

 • .ost Uzantısı Nedir ?

Outlook çevrimdışı veri dosyasıdır. Bu bir sunucuya kaydedilen ve outlook gibi birden çok aygıt ve uygulamadan erişilebilen iletilerin eşitlenmiş kopyasıdır. Örnek olarak IMAP olarak kurulmuş bir posta hesabının veri dosyası .ost dir. .pst dosyası arşivlenirken .ost dosyası arşivlenmez. Bu yüzden .ost dosyanızın yedeğini almanız gerekmez. Hesabınızı başka bir aygıta kurduğunuzda iletilerinizin kopyası eşitlenmiş sunucudan yüklenir.

 

 • Mac’te Command + Space tuşuna basarak Spotlight aramasını getirebilirsiniz.

 

 • Mac Bilgisayarda Dns Önbelleği Nasıl Temizlenir ?

Terminali açarak sudo killall -HUP mDNSResponder yazıp şifrenizi girerek dns önbelleğini temizleyebilirsiniz. ( Buradaki sudo komutu admin olarak başlatma anlamına gelir )

 

 •  Dns önbelleğini temizlediğinizde daha etkili olması için bilgisayarınızı ve modeminizi de yeniden başlatabilirsiniz.

 

 •  Mac’te program kaldırmak için Finder’ı açın ve uygulamalar kısmına tıklayın. Gelen ekranda kaldırmak istediğiniz uygulamayı çöp kutusuna taşıyın ve çöpü boşaltın.

 

 •  Outlook’ da mail gönderirken 550.5.7.1 Access not Allowed hatası alıyorsanız bunun büyük ihtimal nedeni hesap ayarları kısmında giden sunucu kısmında, giden sunucum için kimlik doğrulaması gerekiyor seçeneği işaretli değildir.

 

 •  Kerberos Nedir ?

Windows Server 2000’den itibaren kullanılmaya başlayan varsayılan kimlik doğrulama yöntemidir.

 

 •  Eğer maillerinizi Webmail’de göremiyor iseniz, ilgili mail hesabını kullanan cihazlardan birinde, iletinin bir kopyasını sunucuda bırak seçeneği işaretlenmemiştir.

 

 •  .bak Uzantısı Nedir ?

.bak, yedek dosyasının uzantısıdır. Örnek olarak database.bak ( backup ) bir yedek dosyasıdır.

 

 •  Kullandığınız mail programında veya Webmail’de, 452.4.2.2 Over Quota veya 452.4.2.2 Mailbox Full hatası alıyorsanız bunun anlamı mail gönderilmek istenen adresin mail kutusu dolu demektir. İlgili kişi Webmail’den maillerini silerek çözüm sağlayabilir.

 

 •  Eğer toplu mail gönderimi yaptıktan sonra mail programınız sürekli şifre uyarısı veriyor ise hesabınızın smtp yani mail gönderim özelliği yaptığınız toplu mail gönderim işleminden dolayı mail hizmeti aldığınız firma tarafından kapatılmış/durdurulmuştur.

 

 •  Sitenizi yurtdışı lokasyonlardan test etmek için online proxy sitelerini kullanabilirsiniz.

 

 • Eğer web sitenizi açmaya çalıştığınızda beyaz yüklenme ekranında kalıyor veya çok geç yükleniyor ise kaynak kullanımını doldurmuş olabilir. Bunu kontrol etmek için plesk panelden ( veya cpanel ) resource usage kısmına bakılır. Bu kısma girdiğinizde your site has been limited within the past 24 hours yazısı var ise kaynak kullanımı aşılmıştır. Bu durumda siteniz çok yavaş açılır ve çalışır. Düzeltmek için sitenizde kaynak kullanımını etkileyen sebepleri bulmalı veya hosting hizmeti aldığınız yerden kaynak kullanım limitinizi arttırabilirsiniz.

 

 • Mac güncellemeleri Ayarlar – App Store – Güncellemeler kısmından kontrol edilir ve yapılır.

 

 •  Internal Server Error hatasının en sık karşılaşılan 3 nedeni vardır. Bunlar; dosya klasör izinleri, .htaccess dosyasında yanlış kodlama ve sunucu zaman aşımıdır.

 

 •  3D Secure Nedir ?

İnternet üzerinden kredi kartınız ile alışveriş yaparken telefonunuza güvenlik amaçlı işlem onaylama kodu gönderilir. bu işleme 3D Secure güvenli alışveriş denir.

 

 •  Altcoinler Nelerdir, Hangileridir ?

Bitcoin hariç diğer coinlerin hepsi altcoindir. En bilindik altcoinler; etherium, litecoin, ripple’dır.

 

 •  Mining Nedir ?

Son dönemde bitcoin madenciliğinde kullanılan bir terimdir. Ekran kartı ile bitcoin madenciliği yapmak demektir.

 

 • LiteSpeed Nedir ?

Tıpkı Apache gibi bir Web Server yazılımıdır.

 

 • Eğer Webmail yada gitmek isteğiniz benzer bir panele isimle ulaşmakta sorun yaşıyorsanız ip adresi ile ulaşmayı deneyebilirsiniz.

 

 •  Farklı eklentiler ve yöntemler ile silinen tarayıcı geçmişleri geri getirilebiliyor.

 

 • Finder Nedir ?

Finder Mac OS X’in en temel uygulamalarından birisidir. Mac’imiz açıldıktan sonra otomatik olarak çalışır ve bir daha kapanmaz. Finder’ı aslında Windows’da bulunan Windows Gezgini’ne benzetebiliriz. Finder sayesinde Mac’imizin tüm dosyalarını görebilir, düzenleyebiliriz. Ayrıca Mac’imize takılı olan aygıtları da Finder sayesinde bulabilir ve kullanmaya başlayabiliriz.

 

 •  Dikte Nedir ?

Mac bilgisayarlarda bulunan bu özellik ile bilgisayarınıza sesli komutlar vererek çeşitli işlemler yapabilirsiniz.

 

 • Spootlight Nedir ?

Mac bilgisayarlar ve İphone larda bulunan arama özelliğidir.

 

 •  .dmg uzantısı nedir ve nasıl açılır ?

DMG uzantısı mac os sistemi için kullanılacak programların alınmış disk imajıdır. Şuna benzetmek mümkündür. Windows da nasıl kurulacak program uzantıları genelde .exe oluyor ise Mac os da .dmg diyebiliriz.

 

 •  Launchpad Nedir ?

Launchpad, iPhone’daki (ya da iPad, iPod Touch) gibi tüm uygulamalarımızı Mac’imizin ekranına sıralıyor. Böylece uygulamalarımıza kolayca ulaşabiliyor, dilediğimiz gibi organize edebiliyor, klasörleyebiliyor ve elbette silebiliyoruz.

 

 • Facetime, internet bağlantısı üzerinden sesli veya görüntülü konuşma yapabilmeyi sağlayan programdır.

 

 • Mac bilgisayarlarda bulunan Dock, sık kullandığınız programlara hızlıca erişebilmenizi sağlar. Tıpkı Windows da ekranın alt kısmında görev çubuğunda bulunan hızlı başlat menüsü gibi program simgeleri yer alır.

 

 • Trackpad Nedir ? ( İzleme Dörtgeni )

Apple dizüstü bilgisayarlarda touchpad yerine geliştirilmiş daha akıllı bir touchpad diyebiliriz. Bir mouse gibi click seslerinin olmaması özelliğinin yanı sıra temel ve en büyük fark Trackpad birden fazla parmağınızla yaptığınız hareketleri algılar ve bu hareketlere özel fonksiyonlar atayabilirsiniz.

 

 •  Navicat, bir uzak veritabanı yönetim programıdır. Navicat ile uzaktaki Mysql veya Mssql veritabanınıza bağlantı kurarak veritabanınızda düzenlemeler yapabilirsiniz.

 

 • Bilgisayarın mac adresi değişmez olarak bilinse de isterseniz değiştirebiliyorsunuz.

 

 • Dns kaydında port yönlendirmesi yapamazsınız. Örnek olarak bir srv veya başka türdeki dns kaydına 220.220.220.1:8181 gibi ip ve port girerseniz bu ip deki porta yönlendiremezsiniz.

 

 • Backorder Nedir ?

Satın almak istediğiniz bir alan adını takip eden ve alan adının süresi sonlandığı anda alan adını sizin için kayıt eden servise verilen isimdir.

 

 • KVM Nedir ?

KVM, Klavye, Video, Mouse kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve uzak bilgisayarları yönetmek için kullanılan bir donanımsal cihazdır. KVM Switch olarak da görebileceğiniz bu cihaz birden fazla bilgisayara ulaşmanızı sağlayan özel bir cihazdır. KVM, istediğiniz uzaktaki bir sunucuya sizin mouse,klavye ve monitörünüz ile IP adresi üzerinden ulaşarak, BIOS seviyesine kadar tüm yönetim işlemlerini gerçekleştirmenizi sağlar. Bir çok uzak bilgisayar yönetim programı görebilirsiniz ve neden KVM’ye ihtiyaç duyayım diyebilirsiniz. Bahsedilen ve kullanılan diğer yazılımlar Desktop seviyesinde kalır ancak KVM BIOS seviyesine kadar inebilir ve bu sayede sunucunuzu barındıran ortamdaki network çökse dahil KVM ile ulaşıp sunucunuza iletişim sağlayabilirsiniz. Bu cihaz hiçbir veri merkezine ve lokasyona bağlı değildir. KVM çevre etkenlerinden oluşan sorunlardan arındırılmaya çalışılmış en kötü durumlarda bile yardım edebilecek en güçlü cihazdır.

 

 • Airbar ve buna benzer ürünler ile laptop ekranları dokunmatik yapılabiliyor.

 

 • İnfografik Nedir ?

Bilgilendirme grafikleri ya da infografikler; bilgi, veri ve bilgi birikimlerini görsel olarak sergileyen grafiklerdir. Bu grafikler çok karışık konuları işaretler, haritalar ve teknik yazarlık ile çok kolay ve açıklayıcı bir şekilde sergiler.

 

 • Bir sitenin ssl sertifikasının olup olmadığını veya var ise düzgün çalışıp çalışmadığını sslshopper.com adresinden kontrol edebiliriz.

 

 • Eğer bilgisayarınız veya sunucunuz ağır çalışıyor ise buna oturumu açıkta kalmış diğer kullanıcılar sebep oluyor olabilir. Diğer oturum açmış kullanıcıları görmek ve sistemden atmak için Görev yöneticisi – Kullanıcılar sekmesinden kullanıcıları seçerek oturumu kapat diyebilirsiniz.

 

 • Eğer Webmail de tuttuğunuz maillerinizin yeniden  mail programınıza düşmesini istiyorsanız, Webmaile girerek okunmuş görünen maillerinizi seçin ve okunmadı olarak işaretleyin. Mail programınızı açıp gönder/al yaptığınızda bu mailleriniz yeniden düşecektir.

 

 • Eğer mail göndermeye çalıştığınızda hata mesajı olarak sunucu hatası ‘501 5.5.4 syntax error in parameters scanning’ dönüyor ise bunun nedeni şudur. Mail göndermek istediğiniz adresleri ayırırken yanlış noktalama işareti kullanıyorsunuz demektir. 2 mail adresini ayırırken ; kullanmanız gerekir.

 

 • Imunify360 nedir ?

imunify360 Cloudlinux sunucular için geliştirilmiş bir güvenlik uygulamasıdır.

 

 • Eğer web sitenizde “The MySQL adapter ‘mysql’ is not available” hatası alıyorsanız sorun büyük ihtimal yanlış php sürümünden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden Plesk veya Cpanel’den Php Selector menüsünden Php sürümünü 5.4 olarak ayarlayın ve kaydederek tekrar deneyin.

 

 • White Label Nedir ?

White label marketing, kendi üretmediğiniz bir ürün veya hizmete kendi markanızı verebilmeniz/gösterebilmeniz demektir.

 

 • Format attıktan sonra bios güncellemesi silinmez. Bios, işletim sisteminden ayrı çalıştığı için bilgisayarınızı yeniden kurmanız bios’ da herhangi bir değişikliğe neden olmaz.

 

 • Snapshot Nedir ?

Sanal bilgisayar üzerinde kısa süreli çalışmalar öncesinde backup almak yerine snapshot’ı kullanabiliriz. Snapshot sayesinde sanal makinamızın anlık ekran görüntüsü alınır ve siz herhangi bir sebepten dolayı sanal makina üzerinde yaptığınız işlemleri geri almak istediğinizde almış olduğunuz snapshot’a revert diyerek eski haline geri dönüş yapabilirsiniz.

 

 • Veeam Backup Nedir ?

Veeam, sanal ortamlar için tasarlanmış bir yedekleme sistemidir. Vmware ve Hyper-V ortamlarını,  güvenli bir şekilde yedekleyebilir. Tüm yapınızı tek bir noktadan yönetebilmekte. Bu sayede binlerce sanal sunucuyu sağlıklı şekilde yedekleyebilir. Veeam sanal sunucuları disk imajı seviyesinde yedekler. Bunun için Vmware’in snapshot özelliğini kullanır.

 

 • Replika ve MTK Nedir ? Aralarındaki İlişki Nedir ?

Replika orijinal olmayan cihaz demektir. MTK ise orjinal olmayan bu cihazların işlemcisinin üreticisi ve / veya markasıdır.

 

 • Eğer web siteniz açılmıyor ve çeşitli hatalar dönüyor ise bu yanlış php sürümünden kaynaklı olabilir. Plesk veya Cpanel den php sürümü değiştirerek test edebilirsiniz.

 

 • Eğer bilgisayar bios’ unuz Uefi ise ve format atmak istiyorsanız format diskiniz de Uefi olarak ayarlanmış olmalıdır. Eğer format diskinizi Uefi olarak ayarlamadıysanız bios arayüzünden legacy için seçenekleri ayarlayarak denemeniz gerekmektedir.

 

 • noreply@alanadi.com yani noreply ile başlayan mail hesabından mail geldi. Noreply mail nedir ?

Noreply hesabından genelde bilgi ve tanıtım amaçlı mailleri gönderilir ve bu maillere yanıt dönmenizi istemediklerinden noreply ( yanıt yok ) hesabından mail gönderirler.

 

 • PhpmyAdmin’ de information_schema Nedir ?

information_schema, Mysql 5.2 üzeri sürümlerde mevcuttur. Diğer tüm oluşturduğunuz veritabanları hakkında bilginin ( örneğin; veritabanı ya da bir tablo adı, sütunların veri türü, erişim ayrıcalıkları vb.) tutulduğu veritabanıdır. İnformation_schema veritabanını sorgulayabilir ancak değiştiremezsiniz. Bu veritabanını silmenizde sisteminizde bozulmalara yol açacaktır.

 

 • Eğer WordPress kullanıyorsanız ve hata gösterimlerini Cpanel veya Plesk panelden açmanıza rağmen sitenizde hatalar gösterilmiyor ise WordPress dosyalarınız arasında bulunan wp-config dosyasında wp_debug satırının false olan değerini true olarak yapmanız çözüm sağlayabilir.

 

 • İoncube, php kaynak kodlarını şifreleyen bir şifreleme uygulamasıdır.

 

 • Posta gönderdiğinizde message still undelivered after 4 hours uyarısı dönüyor ise karşı taraf sunucusuna ulaşılamadığından 4 saat sonra yeniden deneneceğini belirtiyor. Ancak bu hata her zaman karşı taraf sunucusundan kaynaklı olmayabilir. Bir e-posta yapılandırması yapmaya çalışırken bu hatayı alıyorsanız kendi tarafınızda da bir şeyleri yanlış yapılandırıyor olabilirsiniz. Test amaçlı farklı adreslere de posta göndermeyi deneyin. Eğer tüm gönderdiğiniz postalar size bu şekilde uyarı veriyor ise problem sizin tarafınızda olabilir.

 

 • Mail gönderdiğinizde veya aldığınızda “error invalid sender by spf from x.x.x.x ( ip adresi ) şeklinde hata görüyorsanız gönderici kişinin spf kaydında smtp sunucusunun doğru ip’sinin olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 

 • Outlook’ da gönderdiğiniz maillerin giden kutusunda kalmasını istiyorsanız kullandığınız Outlook sürümüne göre arayüzden ayar yapmanız gerekir.

 

 • Phishing Mail Nedir ?

Phishing yani oltalama, insanları dolandırmak/kandırmak için atılan spam bir maildir.

 

 • Sertifikanın, kullanıldığı domain ile birlikte tüm “subdomain”leri de koruma altına alan, SSL Sertifikası türü wildcard ssl’dir.

 

 • En bilindik SSL üreticileri Rapid SSL ve Comodo SSL’dir. SSL alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri mobil uyumlu olmasıdır.

 

 • Softaculous nedir ?

Softaculous, tek tıkla scriptler (Joomla, wordpress, drupal..vb.) kurmanızı sağlayan bir eklentidir. Hosting hizmetinizin Cpanel vey Plesk paneline bağlandığınızda WordPress, Joomla vb. kurma butonları görürsünüz. İşte bunlar Softaculous eklentisi ile olmaktadır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Ayfon 8 Ne Zaman Çıkacak ? İphone 8 Ne Kadar ?

 

 • Let’s Encrypt Nedir ?

Let’s Encrypt, web siteler için ücretsiz SSL servisidir. Cpanel veya Plesk panelden ücretsiz şekilde ekleyebilirsiniz. Ancak yeni Plesk ve Cpanel sürümlerinde ekleme seçeneği olmayabilir.

 

 • gov.tr Uzantılı Domain Nasıl Alınır ?

gov.tr uzantılı alan adlarını yalnızca devlet kuruluşları gerekli belgeleri sunarak alabilirler.

 

 • MNT Nedir ?

Mnt ( Mobil Numara Taşınabilirliği ) kullandığınız telefon numarasının başka bir operatöre geçtiğinizde değişmemesidir. Yani aynı numarayı operatör değiştirdiğinizde kullanabilmenizdir.

 

 • Mac bilgisayarda bir programı kapatamadığınızda kapatmaya zorlamak için Windows işletim sisteminde bulunan görev yöneticisi aklınıza gelir. İşte Mac bilgisayarlarda görev yöeticisini Command + Option + Escape tuşlarına basarak açabilirsiniz.

 

 • Attığım mailler karşı tarafa Bulk mail etiketi ile düşüyor ? Bulk mail nedir ?

Bulk maili spam mail olarak düşünebilirsiniz. Gönderdiğiniz mailler karşı tarafın bulk klasörüne düşüyor veya gelen kutusuna bulk etiketi ile düşüyor ise karşı tarafta bulunan antispam veya güvenlik duvarı uygulamaları attığınız maili güvenli olarak görmediğinden bu şekilde uygulama yapar.

 

 • Güvenli İnternet Nedir ?

İnternet hizmeti aldığınız firma ile görüşerek güvenli internete geçebilirsiniz. güvenli internet bir nevi kısıtlanmış internettir. Yani güvenli internet ile oyun site ve uygulamalarını, sosyal medya sitelerini veya sohbet siteleri vb. sitelere erişimi kısıtlayabilirsiniz.

 

 • Whois sorgularında alan adınızı nereden aldığınız her zaman görünmeyebilir.

 

 • Whois sorgusunda alan adı status kısmında yazan Client Hold ve Client Renew Prohibited yazılarının anlamları nedir ?

Bu iki ibarenin de anlamı birbirine yakındır. İkiside domain tarafında mutlaka bir problem var demektir. Bu problem alan adınızı silinmek üzere olabilir, veya üzerinde hukuki veya finansal bir problem var demektir.

 

 • Pasif Bilgi Toplama Nedir ?

Pasif bilgi toplama hacking ile ilgili bir kavram olup sızmayı düşündüğünüz bir sisteme veya siteye ait bilgilere çeşitli araçlar kullanılarak ulaşılmasıdır. Örneğin, Mxtoolbox sitesinden bir sitenin mx kaydını sorgulayarak mail sunucu ip lerine ulaşabiliriz.

 

 • Level 1,2,3 Seviye Destek Nedir ?

Seviye 1, seviye 2 ve seviye 3 destekler genelde Hosting şirketleri gibi teknoloji firmalarının müşterilerine sunduğu destek paketlerinin seviyelerini belirtir. Seviye 1 destek az desteği, seviye 2 destek biraz daha fazla desteği ve seviye 3 destek ise en kapsamlı tam desteği belirtir.

 

 • WMware ESX/EXSİ Nedir ?

ESX/ESXİ Sanallaştırma platformu,sanallaştırmada kullandığımız  VMware Workstation gibi, bir işetim sisteminin üzerine kurulan bir sistem değildir. ESX/ESXİ Linux tabanlı kendi başına ayrı bir işletim sistemidir, yani mevcut fiziksel makinanızın üzerine kurulur ve donanımsal kaynakları kullanır.

 

 • Vcenter Nedir ?

vCenter, Vsphere olarak da bilinir. vCenter birden çok ESX server’ı  tek ortak noktadan aynı anda yönetmeye yarar.

 

 • Ekranı çevirme özelliği ile dik olarak da kullanılabilen monitörlere pivot mönitör denir.

 

 • Sitenizin açılış sayfasını index veya default sayfalarından başka bir sayfa ile değiştirmek isterseniz, bu işlemi .htaccess dosyasından DirectoryIndex komutu ile yapabilirsiniz.

 

 • .tr uzantılı alan adları ticaret amaçlı kullanılamaz ve .tr uzantılı alan adlarının who is bilgileri gizlenemez.

 

 • .com.tr uzantılı alan adı uzantısı hariç diğer popüler .tr uzantılı alan adlarını (örn; .net.tr, .gov.tr vb.) yalnızca şirket ve kurumlar alabilir, şahıslar alamazlar.

 

 • Eğer web sitenizde “an error occurred on the server when processing the url” hatası görüyorsanız bunun nedeni şudur. Bu IIS 7 ile birlikte gelen bir özelliktir ve sitenizde herhangi bir problem olduğunda tarayıcılara varsayılan olarak bu hata mesajı iletilir. Bu hata mesajı yerine gerçek ve detaylı hata mesajını görmek için IIS’den Send Errors to Browser seçeneğini True yapmalısınız. Bu işlemden sonra IIS’i yeniden başlatmanız gerekebilir.

 

 • G Suite Nedir ?

G Suite, bir işletmenin ihtiyacı olan çok sayıda uygulamayı tek bir abonelik ile tüm çalışanların hizmetine sunan Bulut tabanlı bir paket programdır. Google’ın iş amaçlı kullanılabilecek 12 uygulaması G Suite adı altında işletmelere sunulur.

 

 • Active Directory Domain Nedir ?

Active Directory’ de bir domain oluşturursunuz ve bu domain altına eklediğiniz bilgisayarlar için istediğiniz şekilde yetkileri belirleyebilir ve bu etki alanındaki ( domain ) tüm bilgisayarları tek bir noktadan yönetebilirsiniz.

 

 • Catch-All mail nedir ?

Catch-All, olmayan bir email hesabınıza gönderilen bir iletinin gönderen hesaba geri dönmesi yerine, sizin belirleyeceğiniz bir hesabınız tarafından otomatik olarak kabul edilmesidir.

 

 • XenServer Nedir ?

XenServer’ da tıpkı Vmware veya Hyper V gibi bir sanallaştırma yazılımıdır.

 

 • Epp Kodu Nedir ?

Epp kodu, alan adı transferinde kullanılan transfer kodu ile aynı şeydir.

 

 • Let’s Encrypt Nedir ?

Let’s Encrypt, tamamen otomatik ve ücretsiz olarak hizmet veren bir certificate authority (CA) servisidir. Yani web siteler için ücretsiz ssl sertifikası veren firmadır diyebiliriz.

 

 • CA ( certificate authority ) Nedir ?

Güvenlik sertifikası ( ssl ) verme yetkisine sahip şirketlere verilen sıfattır.

 

 • .eu Alan Adım Silinmiş ve Whois Bilgilerinde Not Available Olarak Görünüyor ?

.eu alan adları yalnızca Avrupa Birliğine bağlı ülkelerde yaşayan kişiler tarafından alınabilir. Eğer bu ülkelerden farklı bir ülkede tescil edildiği anlaşılır ise alan adınız silinir. Bu yüzden .eu alan adı aldıysanız silinmemesi için alan adını aldıktan sonra Whois bilgilerini Avrupa Birliği ülkelerinden birinde yaşayan bir tanıdığınızın bilgileri ile güncellemeniz gerekir.

 

 • No-ip Nedir ?

no-ip.com dinamik olan modem ip nizi statik gibi göstermeye yarar. Ve böylece statik ip gerektiren uygulamaları kullanabilir, faydalanabilirsiniz.

 

 • Duckdns Nedir ?

Duckdns’ de yine no-ip.com gibi dinamik internet ip nizi statik olarak göstermenize yarayan web uygulamasıdır.

 

 • Sitenizde olmayan sayfaları yönlendirmek için oluşturduğunuz 404 hata sayfasını Plesk ve Cpanel’ den ayarlayabilirsiniz.

 

 • Tüm alan adı uzantılarının fiyatları aynı mıdır ?

Hayır. .net, .com, .org gibi alan adı uzantıları farklı fiyatlar ile satılmaktadır.

 

 • Tapatalk nedir ?

Tapatalk,  forum sitelerinde mobil cihazınızdan daha hızlı gezinti yapabilmenizi sağlayan bir mobil telefon uygulamasıdır.

 

 • Outlook veya farklı bir mail programına mailinizi tüm ayarlar doğru şekilde kurduğunuz halde sunucuya bağlanılamıyor hatası alıyorsanız problem internet bağlantınızda olabilir. Çözüm olarak bilgisayar dns adreslerini Google dns leri olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olarak ayarlayıp yeniden kontrol edebilirsiniz.

 

 • Alan adı transferinde alan adının mevcut süreleri kaybolmaz. Yani bir alan adının bulunduğu firmada 3 yıl süresi var ise diğer firmaya transfer edildiğinde 3 yıl süresi devam eder.

 

 • Disk Mount Etmek Nedir ?

Linux sistemlere harici yeni bir disk takılacağı zaman bu disk sisteme mount edilir. Yani takılan yeni disk sisteme tanıtılır.

 

 • Gtmetrix Nedir ?

Gtmetrix, sitenizi analiz ederek sitenizin hızı ile ilgili bilgi alabileceğiniz bir sitedir. Sitenizi analiz ettikten sonra sitenizin hızını etkileyen etkenleri görebilirsiniz.

 

 • Eğer bir alan adına mail gönderdiğinizde 550 denied by policy hatası dönüyor ise, dış internet ip niz yani modem ip niz blacklist e girmiş olabilir. İp niz için bir balcklist kontrolü yaparak durumu kontrol edebilirsiniz.

 

 • Cep numarası başka numaraya nasıl yönlendirilir ?

Bu işlemi çok basit şekilde yapabilirsiniz. Kullandığınız operatör ün web sitesinde nasıl yapabileceğiniz belirtilmiştir. Örnek olarak Turkcell kullanıcıları aşağıdaki adımları izleyerek numara yönlendirme işlemi yapabilirsiniz.

 

 • **21 tuşladıktan sonra hattınızı yönlendirmek istediğiniz numarayı 10 haneli olarak yazıp​ ardından # tuşuna basarak arama yaptığınızda, hattınızı o numaraya yönlendirmiş olursunuz.
 • Örnek: **21*05321234567#
 • ​​İptal etmek için ise #21# tuşlayıp aramaya basmanız yeterli.

 

 • SFTP Nedir ?

SFTP (Secure FTP Server), SSH dosya transferi protokolünü kullanarak ya da FTP üzerinden SSL/TLS ile güvenli şekilde dosyala transferi gerçekleştirmeye yardımcı olan güvenli FTP sunucusudur. SFTP ile yapılan dosya aktarımlarında sunucudan sunucuya ya da sunucudan kullanıcıya olmak üzere güvenli bağlantı sağlanır.

 

 • DSLAM Nedir ?

İnternetin evinize kadar ulaşırken bazı yerlerden geçer. Bu yerlerden biri de Dslam kutusudur. Her mahallede bir tane büyük beyaz kutu görmüşsünüzdür. Genellikle üzerinde Türk Telekom logolarını da fark edersiniz. İşte bu bir Dslam kutusudur. Bu kutu ile mahlledeki tüm evlere internet hattı gider.

 

 • Mailing Nedir ?

Mailing e-posta ile pazarlama demektir. Toplu mail ile tanıtım mailleri gönderme buna örnek olarak verilebilir.

 

 • Eğer mailleriniz sizden başka birilerine daha gidiyor ise muhtemelen posta hesabınızda yönlendirme olabilir. Yani hesabınız farklı bir mail adresine de yönlendirilmiş olabilir. Bunu kontrol etmek için mail hizmeti aldığınız panele girerek yönlendirme kısmını kontrol edebilirsiniz.

 

 • .tr uzantılı alan adının süresinin bitip bitmediğini öğrenmek için alan adını tarayıcı adres satırına www.alanadi.com şeklinde yazmanız yeterlidir. Eğer alan adının süresi bitmiş ise ekranda alan adı duraklatılmıştır görüntüsü çıkacaktır.

 

 • Normal Office programı ile Office 365 arasındaki far nedir ?

Temel olarak tek fark var diyebiliriz. Office 365 haricindeki Office paketleri ( 2010, 2016 vb. ) yalnızca tek bilgisayara kurabilirsiniz ve her yerden erişemezsiniz. Ancak Offce 365 inize bulut tabanlı olduğundan tüm cihazlarınızdan ulaşmanız mümkündür.

 

 • Cron ( crontab ) Nedir ?

Unix tabanlı işletim sistemlerinde zaman bazlı çalışan bir görev planlayıcısıdır. Sistem tarafında yaptırmak istediğimiz görevi belirlediğimiz zaman aralıklarında çalıştırır. Windows’ taki karşılığı ise zamanlanmış görevlerdir. Crontab, tekrarlayan görevleri zamanlamak otomatize etmek için en uygun çözümdür.

 

 • Opencart Nedir ?

Opencart’ da Joomla, WordPress tarzı içerik yönetim sistemidir. Ancak Opencart ile e-ticaret siteleri kurabilirsiniz. Bir bakıma hazır e-ticaret sistemidir diyebiliriz.

 

 • 2 Bilgisayarı Tek Monitörde Nasıl Kullanabilirim ?

Kvm Switch adlı bir cihaz ile 2 bilgisayarı tek monitörde kullanabilirsiniz.

 

 • Thunderbolt Nedir ?

Yüksek çözünürlüklü görüntü ve yüksek hızda veri aktarımı yapabilen gelişmiş bir usb arabirimidir.

 

 • Spoof İp Nedir ?

İp sahteciliği demektir. Bir internet korsanı herhangi bir kişinin ip adresini sanki kendi ip adresiymiş gibi kullanır ve bu şekilde kendi ip si görünmez ve sanki saldırıyı yapan ip adresini kullandığı kişiymiş gibi görünür.

 

 • WIPO (Wipo) Nedir ?

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü, Birleşmiş Milletlerin özelleşmiş 17 örgütünden birisidir. WIPO, “Dünyada fikri mülkiyet haklarının korunmasını ve yaratıcı etkinliği teşvik etmek amacıyla” 1967 yılında kurulmuştur.

 

 • ilo Network Nedir ?

Bazı Hp serverlar üzerinde bulunan server uzaktan yönetim arayüzüdür.

 

 • .Net Framework Nedir ? Ne İşe Yarar ?

.Net Framework daha çok yazılım geliştiricileri ilgilendirir çünkü .Net Framework içerisinde geliştiricilerin uygulama veya program yapımında kullanabilecekleri kod kütüphaneleri bulunur. Yazılım geliştiriciler bu kod kütüphanelerini kullanarak bilgisayar uygulamaları yaparlar. İşte bu yüzden bilgisayara herhangi bir uygulama yüklerken bizden .Net Framework yüklememizi de isteyebilir. Eğer .Net Framework yüklemez ise o uygulama bilgisayarımızda çalışmayacaktır. Daha basit bir tanım ile .Net Framework, yüklediğiniz pek çok programın çalışabilmesi için gerekli olan altyapıdır. Ve eğer yazılımcı değilseniz .Net Framework’ün yalnızca bilgisayarınızda yükkü olması yeterlidir. Daha fazla bilmeniz gereken bir şey yoktur.

 

 • SDK Nedir ?

Software Development Kit yani yazılım geliştirme kitidir. Yazılımcıların bilgisayar uygulamaları geliştirebilmelerine yardımcı olması için içerisinde programlama araçları, programlamaya destek olacak dökümanlar vb. araçlar olan bir uygulamadır.

 

 • MDB (.mdb) Veritabanı Nedir ?

Access veritabanı programında oluşturulan veritabanı dosyasıdır.

 

 • Linux sunucuların yalnızca ssh ile yönetilmesinin yani bir arayüzünün olmamasının nedeni kaynak kullanımını düşürmek içindir.

 

 • SNMP Nedir ?

Sunucuların ram, cpu, network, disk durumu ile ilgili bilgi veren bir servistir. Bu servis ile Prtg tarzı programlara ağdaki sunucuların durumu ile ilgili bilgi gönderilir. Örneğin A sunucusunda bağlantı yok veya B sunucusunda disk alanı yüzde 10′ a indi gibi.

 

 • Airplay Nedir ?

Apple cihazlarda bulunan bir kablosuz görüntü paylaşma özelliğidir.

 

 • Airpods ile Earpods Arasındaki Fark Nedir ?

Airpods Apple cihazların kablosuz kulaklığıdır. Ancak Earpods yine Apple cihazların kablolu kulaklığıdır.

 

 • Alan adınızı transfer edebilmek için alan adı tescili üzerinden en az 60 gün geçmiş olması gerekir ve alan adı bitimine en az 20 gün kalmış olması gerekir.

 

 • Cep telefonunuzun kablosuz ağa bağlanma kısmında Wps özelliği ile bağlanma seçeneği vardır. Bu seçeneği kullanarak şifre girmeden modem üzerindeki Wps butonuna basarak kablosuz ağa bağlanabilirsiniz.

 

 • Prestashop Nedir ?

Ücretsiz bir e-ticaret içerik yönetim sistemidir.

 

 • Chargeback Nedir ?

Türkçesi terz ibrazdır. Kredi kartınızla ödeme yapıp ancak teslim alamadığınız mail ve hizmetler için ücretin kartınıza geri iadesidir.

 

 • http://internet.btk.gov.tr/sitesorgu/ adresinden sitenin yasaklı olup olmadığı görülebilir.

 

 • Normal hosting ve bulut hosting arasındaki fark nedir ?

Normal hosting paketi bir adet fiziksel sunucu üzerinde bulunur. Ve bu fiziksel sunucu üzerinde bulunan tüm web siteleri bu sunucunun özelliklerini ortak olarak kullanılır. Tüm siteler tek bir sunucuda olduğu için sunucuda oluşacak bir arızada tüm siteler açılmayacak veya sunucudaki tek bir sitede oluşacak problem sunucudaki diğer siteleri de etkileyecektir. Ancak bu problemlerin yaşanmaması adına bulut hosting çıkarılmıştır. Bulut hosting de ise birden fazla sunucu birleşerek tek bir sunucu gibi çalışır. Örneğin 3 adet fiziksel sunucu var ise bunlar birleştirilir ve tek bir sunucu gibi çalışması sağlanır. Ve size buradan bir adet hosting verilir. Bu sunucular arasında biri arıza verir ise siteniz diğer 2 sunucudan birinde çalışmaya devam eder. Buna ek olarak 3 sunucu gücü birleştiğinden siteniz daha performanslı çalışır. Son olarak sunuculardan birinde yoğunluk yaşanır ise siteniz daha müsait olan diğer sunuculardan birinde çalışmaya devam edecektir.

 

 • Binary sistem bilgisayar üzerindeki tüm işlemlerin 1 ve 0 lardan oluşmasıdır. Bu 1 ve 0 ların her birine bit denir. Bilgisayar ortamında her harf bir bittir. Örneğin Webisyo, binary dilinde 0011011 gibi bir yazılışa sahiptir.

 

 • Anahtar Zinciri Erişimi Nedir ?

Mac bilgisayarlarda internet ve bilgisayar uygulamalarınıza giriş yaparken kaydettiğiniz parolalar bu uygulamada saklanır.

 

 • Adminer Nedir ?

Adminer’ de phpMyAdmin tarzı bir veritabanı yönetim arayüzüdür.

 

 • Eklenti Etki Alanı (addon domain) Nedir ?

Addon domain, tek kontrol paneli üzerinden birden fazla site yönetmenizi sağlar. Daha basit ve anlaşılır bir tabir ile tek hosting paketinde birden çok web site yayınlamanızı sağlar.

 

 • Subdomain’e Mail Adresi Açılır mı ?

Normal şartlarda hayır. Ancak kendi mail sistemlerinizi, sunucularınızı vs dns sistemlerinizi kurarak yapabilirsiniz.

 

 • Telnet Nedir ?

Telnet, internet veya lokal ağ üzerinden uzaktaki bir bilgisayara bağlantı yapabileceğiniz bir protokoldür.

 

 • Dos Nedir ?

Dos veya Ms Dos işletim sistemi Microsoft’ un eski yıllarda çıkardığı ve grafik arayüzü olmayan işletim sistemidir.

 

 • Winmail.dat Nedir ?

Gelen mail de ek olarak gönderilen dosya winmail.dat olarak görünüyorsa bu problem kullandığınız Outlook veya diğer mail programının TNEF kodlamasını açamamasından kaynaklanmaktadır. Çözüm olarak postayı gönderen kişi iletiyi Rich Text Format yerine Düz metin vey Html seçeneğini seçerek iletmesi gerekir.

 

 • Eğer tüm mail gönderen adreslerden mailler Html olarak geliyor ancak bir adresten düz metin olarak geliyor ise bunun nedeni gönderici kişinin iletiyi düz metin, html olarak iletmesinden dolayı olabilir.

 

 • Dns Zone Transfer Nedir ?

Dns Zone Transfer, dns sunucusunda olan bir özelliktir. Ancak yanlış yapılandırılması halinde bir güvenlik açığı olabilmektedir.

 

 • Botnet Nedir ?

Kötü niyetli yazılımların bilgisayarlara yüklenmesi ve bu yazılımlar üzerinden zarar vermeyi amaçlayan saldırı yazılımlarıdır.

 

 • ltr rtl Nedir ?

Yazı akış yönünü belirleyen değerlerdir. Açılımları left to rigth ( soldan sağa ) ve right to left ( sagdan sola ) dır.

 

 • Rollback Nedir ?

Yapılan bir işlemin geri alınmasıdır. Bu işlem bir sunucuda olmuş olabilir.

 

 • eMMC Nedir ?

Bazı laptop, notebook modellerinde bulunan gömülü harddisk türüdür. eMMC diske sahip bazı bilgisayarlarda ssd veya farklı bir hdd kullanılamamakta ve hdd değiştirilememektedir.

 

 • Bir sitenin veya uygulamanın bulunduğu uzak makinenin ip adresine ping attığınız zaman TTL Süresi adında bir değer görürsünüz. Eğer bu değer 63 çıkıyor ise ilgili site veya uygulama Linux alt yapılı bir bilgisayarda, eğer TTL Süresi 127 çıkıyor ise aynı şekilde ilgili uygulama Windows alt yapılı bir bilgisayarda barınıyor demektir.

 

 • zip64 Dosya Formatı Nedir ?

Zip64 formatı da bildiğimiz .zip formatıdır. Aradaki fark; 4GB ve üstü dosyalar sıkıştırılırken 64 bit olarak yani zip64 formatında sıkıştırılır.

 

 • Aynı telefonda 2 adet Whatsapp kullanabilirsiniz.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*