Bilgisayar ve Teknoloji Alanında Kısa Önemli Bilgiler

bilgisayar-ve-teknoloji-kisa-bilgilerWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Teknoloji Haberleri kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise bu kez biraz farklı olacak. Çünkü bu makale de benim yaklaşık 2 senedir zaman zaman öğrendiğim bilgisayar ve teknoloji alanındaki bilgiler ile ilgili olacak.

Yani yer yer denk geldiğim belki bilmediğim yeni bir bilgiyi belki de bildiğim ama unutmamak amaçlı yazdığım bilgisayar bilgilerini bu makale altında yazıyorum.

Ve unutmadan söylemem gerekir ki bu makale sürekli olarak aşağıya doğru güncel kalacaktır. Eğer teknoloji ve bilgisayar bilgisi edinmek yada olan bilginizi kısa bilgiler okuyarak geliştirmek istiyorsanız bu makaleye göz atabilirsiniz. Daha çok bilgisayar arızaları ve çözümleri olarak önemli bilgiler edinebileceğiniz bu makalenin özellikle Bilgi Teknolojileri alanında çalışanların çok işine yarayacağını düşünüyorum. Faydalı olması dileğiyle..

O zaman ben aşağıya doğru bu küçük teknolojik bilgileri yazıyorum.

BU MAKALE DEVAMLI OLARAK GÜNCELLENMEKTEDİR.

Önemli Bilgisayar Bilgileri

 • Outlook Express sadece Windows Xp için var.

 

 • Combofix Windows 8 ve 10 için yok.

 

 • Monitördeki usb girişi ne işe yarar ? Monitördeki usb girişine usb kablo takıyorsun sonra diğer ucunu kasadaki usb ye takıyorsun sonrada monitör üstündeki usb girişini kullanıyorsun.

 

 • Windows başlangıçta açılmasını istediğin program eklemek için başlat menüsündeki başlangıç klasörü altına istediğin programın kısayolunu atmalısın.

 

 • Esd nedir ? ESD kısacası işletim sisteminin sıkıştırılmış, boyutu düşürülmüş bir halidir.

 

 • Bitlocker;  Windows üzerinde bulunan usb yada klasör şifreleme aracıdır.

 

 • Telefonlarda yazan LTE ve LTE-A ne anlama geliyor ? 4G=LTE olarak özetleyebileceğimiz bu durumda LTE-A ise Advanced, yani Gelişmiş anlamına gelen kelimenin kısaltması oluyor. Yani Gelişmiş Yüksek Hızlı İnternet olarak özetleyebiliriz. Bu da 4G= LTE, 4.5G=LTE-A anlamına gelmekte.

 

 • Dizin bozuk yada okunamaz durumda hatasında bozuk olan diske sağ tık araçlar şimdi denetle deyin. Açılışta Windows diski denetlesin ve bozuk dosyaları onarsın düzelecek.

 

 • Temp nasıl temizlenir ? çalıştır a temp, %temp% ve %windir%\Prefetch yazarak açılan klasörlerdeki geçici birikmiş dosyaları silebilirsiniz.

 

 • MDM , Mobile Device Management (Mobil Cihaz Yönetimi) ifadesinin kısaltması olup, işletmelerin bilgi güvenliği için kullandığı en önemli teknolojidir. MDM, dağıtım, güvenceye alma, izleme ve entegrasyon işlemlerinin yapıldığı idari alandır ve işletmelere temel olarak, iş yerlerindeki mobil aygıtların (akıllı telefon, tablet, vs) yönetimine dair hizmetler sunar.

 

 • Yalama olmuş vidaların üzerine lastik koyarak açabilirsiniz.

 

 • Masaüstü simgelerinin yerini değiştiremiyorum ? Çözüm sağ tık görünüm simgeleri otomatik düzenlenin tikini kaldırın.

 

 • Os mail uzantısı nedir ? Os mail Mac OS dan gelir. Yani Mac bilgisayar mail türüdür.

 

 • İmap mail için yedekleme yapmaya gerek yoktur. Mailler sunucuda kalır ve tekrar kurulduğunda otomatik hepsi tekrar yüklenir.

 

 • Dos ve ddos nedir ? dos 1 bilgisayar ile 1 den çok pc ye zarar vermedir.. ddos bir den çok pc ile bir den çok pc ye zarar vermedir.

 

 • Diski kullanabilmeniz için önce biçimlendirmeniz gerekiyor hatası çözüm; Restorer Ultimate programı ile kurtarmaya çalışın.

 

 • Program kaldıracağımız zaman windows installer hizmetine erişilemedi hatası verirse; cmd ye net start MSIServer yazın ve ENTER tuşuna basın.

 

 • Usb bellek biçimlendirmeye çalışırken windows diskini biçimlendiremiyor hatası verirse usb disk storage format tool programı ile bu sorunu çözebilirsiniz.

 

 • Ac ve Dc Nedir, Farkı Nedir ? AC akımın şiddeti ve yönü zamana göre değişiklik gösterir. DC Akımda ise akım şiddeti sabittir. Bunun dışında aralarında ki tek fark kullanım alanlarıdır. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima ve fırın gibi cihazlar direk alternatif akımla çalışırlar. Televizyon, müzik seti ve video gibi cihazlar ise bu alternatif akımı doğru akıma çevirerek kullanırlar. Alternatif akımı doğru akıma çevirmek için regüle devreleri kurulur. Güç çevriminin nedenleri: Elektrikli cihazların ihtiyaç duydukları gerilimlerin cinsleri ve büyüklükleri birbirinden farklıdır. Kimi cihazlar AC’ de kimi cihazlar DC’ de çalışır. Bu sebepten dolayı elimizde bulunana kaynaklardan faydalanır, gerilimleri birbirine çeviririz.Adaptörü kullanacağanız cihazın hangi tür voltajla çalıştığı önemli.Bu iki voltaj birbirinden çok farklı formlarda olduğu için mesela dc’ye ihtiyaç duyan cihaza ac uygularsanız cihaz bozulur.Kısacası önce kullanacağınız cihaza bakıp hangi tür adaptör istediğini ona göre seçmelisiniz.

 

 • Java yüklerken the installer cannot proceed with the current internet connection settings hatası verirse çevrımdışı java versiyonu yükleyin.

 

 • Makale Spinleme Nedir ? Örneğin bir makale oluşturdunuz bu makaleyi 10 tane wiki yada 10 tane paravan blog sitenize göndereceksiniz. Ancak 10 sitede de aynı olması yerine farklılıklar olması daha faydalıdır. Spinleme sayesinde makale içerisinde kelimelerin eş anlamlarını belirleyebilirsiniz. Örnek veriyorum şöyle bir makalemiz var. “webisyo üyeleri en çok elma sevmektedir.Yıllardır değişmeyen tek gerçek =) ” Bu makaleyi spinleyelim. “webisyo üyeleri en çok {elma|apple} sevmektedir.Yıllardır değişmeyen tek gerçek =) ” Elma yerine apple yaptık yani örneğin 2 siteye gönderecek birisinde elma olarak görünecek diğerinde apple. Bu şekilde bir makale içerisinde istediğiniz kadar kelimeye spin yapabilirsiniz.+ özgünlüğü artar faydanıza olur.

 

 • BlueStacks nedir ? kısacası Android’i bilgisayarınıza getiren bir program. Yani bilgisayar üzerinden Android uygulamalarını kullanabilmenizi veya oyunları oynamanızı sağlıyor.

 

 • Modem Dual Band Nedir ? Yeni teknolojiye sahip tüm cihazlar sadece 2.4 Ghz bandını destekliyordu. Bu yüzden sadece 5Ghz bandında çalışan bir modem pek fazla işe yaramayacaktı ve farklı firmalarda farklı isimlerle dual band sunan modemler vitrinlerdeki yerini aldı. Oldukça hızlı veri aktarımı vaat eden 5GHz frekansı, fiziği aşamıyor ve cisimlerin içinden 2.4 Ghz bandı kadar kolay geçemiyor. Bu yüzden dual band kullanan modemlerde 5 Ghz ve 2.4 Ghz frekansında 2 ayrı SSID bulunur ve siz cihazlarınızı dilediğiniz frekans bandına bağlayarak işlem yaparsınız.

 

 • Novo Tuşu Nedir ? Lenovo BIOS Tuşu: Lenovo dizüstü bilgisayarların BIOS’una girebilmek için genellikle F2 tuşunu kullanıyoruz fakat Lenovo’nun bazı modellerde klavye kombinasyonu değilde bu iş için özellikle düşünülmüş Novo tuşu da kullandığını da belirtelim.

 

 • Dell Sunucudaki İdrac nedir ? Dell idrac bir nevi uzaktan yönetim sistemidir.Özeliği ise web üzerinden istediğiniz ayarları yapmayan yarayan yazılımdır. Buradaki en önemli özelliği Kendi bilgisayarınız gibi komuta edebiliyorsunuz. Dell idracla format Atabilir yada kapatabilirsiniz.İsterseniz işlemleri takip edebilirsiniz.Yani işlemci fanının sıcaklığına kadar her şeyi görebilirsiniz. Dell iDRAC yönetim paneli fiziksel sunucunuzu uzaktan yönetmenizi sağlayan bir arayüzdür. Bu arayüz sayesinde sunucunuzda donma veya tamamen erişilememe durumunda doğrudan müdahale edip yeniden başlatma gibi işlemler yapmanızı sağlar. Dell iDRAC paneli üzerinden sunucunuza monitor, klavye ve mouse takmış gibi konsol bağlantısı yaparak işlem yapmanıza olanak sağlar.

 

 • Bilgisayara en son ne zaman format atıldığını öğrenmek için; baslat – calistir – cmd – açılan ekrana : systeminfo yazip enter e basin. Format zamanı İlk Yükleme Tarihi başlığı yanındadır.

 

 • FN Tuşu nasıl iptal edilir, devre dışı bırakılır ? Bios a girip Action keys mode kısmından açılıp kapatılabilir

 

 • Avg antivirüs hakkında bilgi; – Bilgisayarların birbirini görmesini engelliyor ve – Outlook ta türkçe karakter sorunu olmasına neden oluyor.

 

 • Wifi sense nedir ? Otomatik olarak daha önceden kaydedilen ağlara bağlanmayı sağlar.

 

 • Asus face id nedir ? Bu özelliğin olduğu Asus laptoplarda yüz tanıma ile giriş yapmaktır. Yani daha önceden kaydettiğiniz yüzünüzü göstererek oturum açmaktır.

 

 • Hdmı kablonun 1.1, 1.2, 1.3 1.4 diye çeşitleri vardır. Rakam arttıkça kalite artar.

 

 • Pause Break tuşu ne işe yarar ? Bilgisayar açılışında hızlıca akan anakart bilgilerini görmek için ekranı dondurmaya yarar.

 

 • Güvenli Mod da Başlatamıyorum ? Bilgisayar açılışta f tuşları ile güvenli moda girmiyor ise pc açıkken güvenli modda başlayacak şekilde ayarlayabiliriz. Bunun için çalıştır – msconfig – önyükleme kısmına girip güvenli ön yükleme kısmını işaretledikten sonra yeniden başlatın.

 

 • Ağ yazıcısı yada tarayıcısı bağlama hakkında; Cihazı internete bağlarken hem kablolu hemde kablosuz bağlanabiliyor ise aynı anda ikisi ile de bağlamayın. Devamlı kopmalar olacaktır.

 

 • İnternetten programsız şekilde film indirmek ? Chrome u açın indirmek istediğiniz film sayfasına gidin sayfaya sağ tıklayın ve incele deyin. açıan ekranda network kısmına gidin. şimdi videoyu oynatmaya başlayın. video oynamaya başlayınca network kısmında media yada mp4 diye oynattığımız filmin direk linki çıkacak. Bu link kopyalayıp adres satırına yapıştırın ve gidin. açılan sayfada video ya sağ tıklayarak kaydet deyin.

 

 • Outlook Araçlar posta kutusu temizleme kısmından belirli bir tarihe ait eski mailleri veya belirttiğimiz boyutu aşan mailleri görüp silmemiz mümkündür.

 

 • Outlook gönder butonu yok ? Muhtemelen yanlış yapılandırılmış bir hesap vardır yada hiç hesap kurulmamıştır. Hesabın doğru eklendiği kontrol edilmeli.

 

 • Başlangıç onarma nasıl getirilir ? Bilgisayar açılırken tam windows başlatılıyor kısmında pc yi kapatma tusuna basılı tutarak kapatıp daha sonra tekrar açtığımızda başlatma onarma çıkar.

 

 • Windows güncelleştirmeleri yapılandırılıyor takılı kalmasında ya da guncellemeler başarısız oldu geri alınıyor un takılı kalmasında internet kablosunu çekin pc yi f8 ile güvenli modda başlatın biraz bekleyin ve güncellemeleri kapatıp pc yi yeniden başlatın

 

 • Outlook 452 too many recipients hatası nedir ? Bu hatayı genelde grup ile toplu mail göndermeye çalıştığınızda alırsınız. Grup mail gönderme limiti 45 dir. Eğer grupta daha fazla kişi varsa bu hatayı alırsınız.

 

 • Outlook 45 olan mail gönderme limitini nasıl geçerim ? Her mail sisteminin ( gmail, hotmail vb ) belirli bir kotası vardır. Bu kotayı aşmak için 3.parti bir toplu mail gönderme programı bulmalısınız.

 

 • Adsl en çok 16mbps hız verebiliyor vdsl ile daha çok hız alabilirsiniz.

 

 • Adsl modem vdsl internet ile kullanılmaz.

 

 • Eğer iş yerinde tüm pc lerde web tarayıcılarda bi yere tıklayınca reklam yada başka sekmeler açılıyorsa modem arayüzünde başka dns girilmiş olabilir.

 

 • Bazı renkli yazıcılarda hem kartuş hemde mürekkep aynı anda olabilir.

 

 • Kontak sprey pas sökücü, temizleyici, koruyucu ve yağlayıcı olarak işe yarar. En çok bilgisayar fanlarında kullanılır.

 

 • Bazı kasaların üzerinde olan 1394 portu nedir ? FireWire Nedir? Bilgisayara çevre ürünleri bağlanmasında kullanılan yüksek hızlı interface bağlantısıdır. Apple tarafından geliştirilmiştir
  ve IEEE 1394 standardını oluşturur. 400 mbps data transferini destekler. USB’ye benzemekle beraber kullanım alanları açısından farklılıklar gösterirler. USBde genellikle klavye, mouse, joystick, modem ve benzeri gibi düşük hızlarda çalışan arabirimler bağlanır. FireWire ise yüksek hızlardan dolayı real-time data transferi yapabilen, video, video camcorder,
  synthesizer gibi arabirimler için idealdir. kameradan kaliteli dv,vcd .. değişik türlerde vidyolar aktarmanı sağlayan bağlantı 1394 kartı aynı zamanda Firewıre kartıdır.

 

 • Outlook kurulumunda 1 kopyasını sunucuda bırak yapmalıyız. Bu işlem bilgisayar dışında herhangi bir cihaza daha aynı mail kurulduğunda oraya da düşmesini sağlayacak. Aksi halde örneğin aynı mail telefona da kurulduysa telefon mail almaz.

 

 • Yapısal kablolama nedir ? Yapısal kablolama ile data, telefon, güvenlik, şebeke ve UPS elektrik sistemlerine ait kablolama alt yapısı tek bir çatı altında toplanarak, entegre ve esnek bir çalışma ortamı oluşturulur. Kablolar, data prizi, data plug, patch panel, kabinet gibi pasif ekipmanlar ile oluşturulan altyapı, sağlıklı bir network, telefon, haberleşme ve güvenlik sisteminin temel unsurunu oluşturmaktadır. Kurulan bu altyapı, çok uzun yıllar şirket ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

 

 • Ping Nedir ? Ping süresi, bilgisayarınız ile karşıdaki sunucu arasında bir veri paketinin iletilmesi esnasında geçen süredir. Örneğin Battlefield 3 oynuyorsunuz ve Ping’iniz 50. Bu demektir ki, bilgisayarınızdan çıkan bir paket, BF3 sunucusuna 50 milisaniyede ulaşıyor. Sunucu size ne kadar uzak ise, bu süre de o kadar artmaktadır. Örneğin Türkiyedeki sunuculara 30ms ile bağlanırsınız. Ama Almanya’daki bir sunucuya bağlanmak istediğinizde mesafe arttığı için bu süre 60ms gibi seviyelere çıkar. DNS sunucu da ping’i etkileyen bir etkendir. Eğer oyun oynuyorsanız Google DNS veya Open DNS gibi DNS sunucularını kullanmak ping sürenizi artıracaktır. Oyuna gireceğiniz zaman bu DNS adreslerini silip varsayılan DNS sunucularını kullanmanız faydanıza olacaktır. Yanlış bilinen konular! Bilgisayarın hızı ping’i etkiler. Yanlış! Bilgisayarınızın hızının ping ile uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur. Ping tamamen internet bağlantınızı ilgilendiren bir konudur. Yanlış! Bilgisayarınızın hızının ping ile uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur. Ping tamamen internet bağlantınızı ilgilendiren bir konudur. İnternet hızınız ping’i etkiler. Yanlış! Internet bağlantı hızınızın ping ile pek alakası yoktur. ADSL kullanıyorsanız 2 Mbit ile de, 10 Mbit ile de aynı ping değerini alırsınız. Ancak bağlantı tipiniz ping’i etkiler. Örneğin fiberde ping değerleri daha iyidir.

 

 • Tarayıcı kilitli başlangıç sayfası hakkında bilgi; eğer tüm tarayıcılarda başlangıç sayfası kilitlenmişse ve değiştiremiyorsanız çözmek için internet explorer tarayıcısında işlem yapmalısınız. Genelde explorer anasayfası kilitlenince yani virüs sayfası yerleşince diğer tarayıcılarda etkileniyor. Eğer explorer dan kaldırılırsa diğerlerinden de kalkacaktır.

 

 • Akıllı telefonlarda kızılötesi olmasının nedeni telefonu elektronik cihazlar da uzaktan kumanda olarak kullanmak içindir.

 

 • Ransomware nedir ? Ransomware, bilgisayarlara bulaşan, bilgisayardaki dosyaları kullanılamaz hale getiren, dosyalara erişimi engelleyen, şifreleyen zararlı yazılımlara verilen genel addır. Ransomware Türkçe’ye fidye virüsü olarak çevrilebilir. Ransomware yazılımların büyük çoğunluğu bilgisayardaki dosyaları şifreler.

 

 • İnternet indirme hızı nasıl hesaplanır ? Kabaca internet hızı mbit in 8 e bölünmesiyle hesaplanır. Örneğin; 8mbit bir internetiniz varsa 8/1 = 1mb saniyede indirme hızıdır. Yine aynı şekilde 16mbit internet kullanıyorsanız 16/8 = 2mb saniyede indirme görebilirsiniz.

 

 • Vr Gözlük Açılımı nedir ? Virtual Reality yani sanal gerçeklik demektir.

 

 • Exploit Nedir ? Bir sistem üzerinde keşfedilmiş açığın kullanılabilmesi için geliştirilen virüs yazılımlardır.

 

 • İnternet explorer da çıkan Adobe pdf link helper etkinleştir ne işe yarıyor nedir ? Adobe Acrobat Reader tarayıcı eklentisi olan Adobe PDF Link Yardımcısı (Reader Helper) ile PDF dosyalarını doğrudan Internet Explorer’da görüntüleyebilirsiniz. Etkinleştirildiğinde, web sitelerindeki PDF dosyaları otomatik olarak web tarayıcınızda başlatılır. Tarayıcınızdaki eklenti yönetim konsolunu kullanarak Adobe PDF Bağlantı Yardımcısı’nı etkinleştirin / devre dışı bırakın: Internet Explorer’ın Araçlar menüsünde Eklentileri / Araç Çubuklarını ve Uzantıları Yönet’i seçin, ardından Adobe PDF Bağlantı Yardımcısı’nı seçin ve aşağıdaki Sayfada Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak düğmesini tıklayın. Pencerenin sağ alt köşesinde.

 

 • Flood Nedir ? Flood aynı mesajı tekrar etmek veya ardı ardına saçma sapan mesaj yazmaktır, genelde mesaj kasmak için kullanılır. Gelelim flood neden yasaktır: Forumun alanlarında görüntü kirliliğine yol açtığı ve gerek olmadığı halde yer kaplaması sebebiyle yasaktır.

 

 • İnternetten bir şey indirmeye çalıştığınızda ağ hatası indirme başarısız diyorsa büyük ihtimal bilgisayarınızda bulunan eset antivirüs yüzündendir.

 

 • Modemdeki usb girişi ne işe yarar ? Bu girişe usb bellek yada hdd bağlayarak bu diski paylaşıma açabilirsiniz. yada bu girişe usb yazıcı bağlayarak yazıcıyı ağda paylaştırabilirsiniz. Son olarak da çok fazla kullanılmasa da bu usb girişine bir 3g vınn takabilirsiniz, böylece modemdeki internet gittiğinde internetiniz vınn üzerinden devam eder. Tabi bu söylediklerimin hepsi için gerekli ayarlar yapılmalıdır.

 

 • Uydu İnternet Nedir ? Uydu ile kullanıcı arasında internet akışını sağlamaya yarayan bir ağ geçitidir. Uydudan internet akışı tv sistemlerinin aksine çift yönlü olarak yapılır.Uydu üzerinden internet kullanımı yaparken web sitelerinden veri indirmenin yanı sıra veri göndermede yapılabilir. Eski Ku band teknolojisini geride bırakan kaband teknolojisi ile 20 Megabit(Mbps) download 6 Megabit(Mbps) upload hızlarına ulaşılabilir. Uydudan interneti kullanırken GPRS, 3G, EDGE yada telefon hattı ihtiyaç duymazsınız. Uydu interneti telekomünikasyon altyapısı yetersiz veya olmayan yerlerde kullanımı tercih edilmektedir. Kötü hava şartlarında dahi uydu internetini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

 • Kırmızı ve beyaz RCA kabloları ses aktarmak içindir. Örneğin playstation ı tv ye bağlarken ses aktarır.

 

 • Ekran kartlarındaki svideo çıkışı ne işe yarar ? Bu port notebooklar da yada ekran kartlarında olabilir. Genelde projeksiyon yada televizyon gibi cihazlara görüntü aktarmaya yarar. Bu çıkış ile sadece görüntü aktarılır ses aktarılmaz.

 

 • Lpt yada usb yazıcı bağlı görünüp çıktı almıyorsa aygıt yöneticisinden bağlantı noktaları kısmına bakın. Burada lpt ve usb bağlantı noktalarının göründüğünden emin olun. Eğer burada lpt bağlantı adı yoksa bios dan bu özellik kapanmış olabilir. Bios a girip seri ve paralel portları açın.

 

 • Dedicated İp Nedir ? Dedicated ip adresi size özel olarak tahsis edilir bu ip adresi size ait olur ve sadece sizin siteleriniz barınır seo açısından yararlı’dır ayrıca ssl sertifikası gibi ihtiyaçlarınız için gerekli olan bir şeydir.

 

 • Bulunduğunuz ağda kullanılan ip ve mac adreslerini görmek için cmd ye arp -a komutunu yazmanız yeterli.

 

 • Java ile çalışan bir sitede unable to launch the application hatası alırsanız çözüm şöyle; 1.Denetim Masası 2.Java 3.General/Settings 4.Delete Files/ok Bu işlemden sonra DYS /JAVA çalışacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra yine de java çalışmazsa tarayıcınızın geçmişini temizleyebilirsiniz.

 

 • Bilgisayarınızda bir şey silerken size dosyayı silmek istediğinize dair bir şey sormadan direk siliyor ise bu onay işlemini açıp kapatabilirsiniz. Silme işlemi öncesi onay sorup sormama özelliğini açıp kapatmak için geri dönüşüm kutusu sağ tık özellikler buradan silme onay iletişim kutusunu göster kısmını seçin yada işaretini kaldırın.

 

 • Android telefonu yada tableti rootlamak yada root etmek ne demek ? Yeni bir tablet yada telefon aldığınızda kullanıcı düzeyiniz standart kullanıcıdır. Ve bu kullanıcı ile telefon yada tabletteki kurulum ile gelen bazı uygulamaları kaldıramazsınız. Yada bir takım özel işlemler yapacağınız zaman bu kullanıcı yetkisi yetersiz kalır. Bu engelleri aşmak için root işlemi yapılır. Bu işlem ile normal kullanıcınız artık admin yani yönetici yetkilerinie sahip olur ve cihazda her türlü işlemi yapabilirsiniz.

 

 • Android telefona rom atmak nedir ? Rom da firmware dosyalarına verilen isim, işletim sistemi diyebiliriz değişik romlar yükleyerek değişik görünüm ve özellikler kazanabilirsin. flashlamak, flash atmak = rom ları android cihazına yüklemektir değişik yöntemleri var, flash tool kullanarak, wotan server client i kullanarak, telefona yükleyebileceğin recovery menüsünü kullanarak yapabilirsin.

 

 • Android Rom Çeşitleri Nelerdir ? Stock rom ve Custom Rom vardır. Stock ROM : Üreticinin, cihazınız için özel olarak hazırladığı, garantisini verdiği ve güncellemelerini yaptığı işletim sistemi sürümüdür. Örnek vermek gerekirse, Samsung Galaxy S2 modelini kullandığınızı varsayalım. Samsung firmasının Galaxy S2 cihazı için çıkardığı, hazırladığı ve duyurduğu güncellemelerin, Android sürümlerinin hepsi Stock ROM’a girer. Güvenlidir. Herhangi bir risk taşımaz. Custom ROM : İşin ucunun kaçtığı yer burası. Custom ROM dediğimiz kavram, geliştiriciler ve amatörler tarafından Stock ROM’lar üzerinde oynanarak dağıtılan işletim sistemi versiyonlarıdır. Her birinde cihazın farklı özellikler kısılarak veya zorlanarak performans elde edildiğine dair iddialar söylenmektedir. Ancak Custom ROM’larında en cazibeli tarafı Android arayüzlerinin (temalarının) farklı olmasıdır. Bir çok üretici Custom ROM’lar tavsiye etmez, hatta garanti kapsamı dışına alır cihazlarını. Bu sebeple biz de tavsiye etmiyoruz.
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Telefonların Güncel SAR Değerleri

 

 • Android de kendi içinde sistem geri yükleme var mı ? Hayır Android de Windows daki gibi bir sistem geri yükleme yok. Ancak uygulamar ile backup alabilir ve sonra tekrar yükleyebilirsiniz.

 

 • Windows da standart bir kullanıcıya admin yetkisi vermek için Bilgisayar – yönet – yerel kullanıcılar ve gruplar – kullanıcılar kısmına gelin. Admin yetkisi vermek istediğiniz kullanıcı adına çift tıklayın. Üyelik sekmesi altında ekle kısmına tıklayın. Açılan ekranda nesne adı girin kısmına Administrators yazın tamam – tamam deyin ve çıkın.

 

 • Genellikle kırık telefon yada tablet camı değiştirirken ekranı ısıtma da kullanılan cihaz sıcak hava tabancası dır.

 

 • Bazı klavyelerde usb ve kulaklık çıkışı bulunabiliyor.

 

 • Windows 10 wifi ye bağlanırken ağı kişilerimle paylaş seçeneği nedir ? Bu seçeneği işaretlerseniz bağlandığınız ağa arkadaşlarınız şifre girmeden bağlanabilir.

 

 • E sata port nedir ? Bu porta dışarıdan sata hdd takabilirsiniz. E-Sata, USB 3.0 çıkmadan önce piyasaya çıkan ve USB 2.0’ın yavaşlığının önüne geçmeyi amaçlayan bir arabirimdi. Fakat e-sata disklerin harici bir elektrik bağlantı gerektirmesi yüzünden bu aptal arabirim hiçbir zaman geniş kitlelere ulaşamadı. E sata girişine usb cihazlarınızı takabilirsiniz.

 

 • Mozilla Thunderbird mail programı çökme habercisi deyip çöküyor ? Genelde bu sorun thunderbird güncelleme aldıktan sonra ortaya çıkıyor. Çözüm için Thunderbird eski sürümü olan 45.0 ı Google a Thunderbird old version yazdıktan sonra bulup yükleyebilirsiniz.

 

 • Masaüstünde herhangi bir belgeye sağ tuş gönder posta alıcısı dediğimde hiç bir şey olmuyor ? Eğer mail programı olrak Thunderbird kullanıyorsanız program güncelleme aldığından dolayı bu hatayı veriyordur. Çözüm için Thunderbird eski sürümlerinden biri olan 45.0 ı kurabilirsiniz. Eğer bu çözüm olmadıysa kısayol ayarlarınız bozulmuş olabilir. Çözüm için bu komutun çalıştığı başka bir pc ye geçin. Çalıştır penceresini açın ve shell:sendto yazın ve açın. Açılan yerdeki kısayollları kopyalayın ve bu komutun çalışmadığı pc ye geçerek aynı konuma kopyalayın.

 

 • İntel İşlemci nesillerinin adları nelerdir ?

1.nesil;Arrandale, Clarkdale ve Lynnfield
2.nesil;Sandy Bridge
3.nesil;Ivy Bridge
4.nesil;Haswell
5.nesil;Broadwell
6.nesil;Skylake
7.nesil;Kaby Lake

 • Ssd türleri nelerdir ?
  2 çeşit ssd türü vardır. Sata ve Pcı-E. Pcı-E sataya göre daha hızlı ancak pcı slotuna takıldığı için sadece masaüstü pc lerde kullanılıyor. Birde mSata ssd var ve satanın 4de 1 i kadar küçük hali.

 

 • Modem ip sinin sabit ip olup olmadığını nasıl anlarız ? Bunu iki yol ile öğrenebilirsiniz. 1.si öncelikle ip adresinize bakın sonra modemi kapatıp açıp tekrar bakın. Bu işlemi 2-3 kez yapmakta fayda var. Eğer her seferinden modemi yeniden başlatınca ip değişmiyorsa ip niz sabittir. 2. yöntem ise İnternet faturanıza bakmak. Eğer sabit ip kullanıyor iseniz fatura üzerinde sabit ip ücreti adı altında bir ücret görünecektir.

 

 • Eğer telefon yada tabletinizin bataryasının bitmiş olup olmadığından şüphe ediyorsanız play store dan battery life terimi ile batarya kontrol programları indirerek pil ömrü durumunuzu öğrenebilirsiniz.

 

 • Youtube video çözünürlük boyutlarında 760p60 ve 760p arasındaki fark nedir? 760p60, videonun saniyede 60 karede oynatılacağı, buna karşılık 720p videolar @ 30 fps’de oynatılacağı anlamına geliyor.

 

 • Mekanik Klavyeler Hakkında Bigi ? Mekanik klavyeler dışında kullanılan yani genel olarak okulda, işte kullandığımız klavyeler zarlı klavye olarak tanımlanıyor. Mekanik klavyeler zarlı klavyelere göre çok daha pahalı ancak ömürleri de yaklaşık 4 kat kadar daha fazla. Mekanik klavye alırken dikkat edilebilecek bir özellik aktifleşme kuvvetidir. Yani tuşun çalışması için sizin ne şiddetle tuşa basacağınızı belirtir ve bu değer cN ile belirtilir. Mekanik klavyeler de anahtar diye bir terim vardır, yani basit anlamda klavye altındaki tuş mekanizması. En çok bilinen anahtar markası ise Cherry Mx dir. Cherry MX anahtarların yani tuş mekanizmasının farkçı renkte çeşitleri vardır. Bazı anahtar çeşitleri tuşlara basmayı daha zevkli hale getiren klik sesine sahiptir. Klik sesi çıkaran ve çıkarmayan renkteki anahtarlar şu şekildedir.

Mavi; klik sesi var
Yeşil; klik sesi var
Kahverengi; klik sesi yok
Renksiz; klik sesi yok
Kırmızı; klik sesi yok
Siyah; klik sesi yok
Mekanik klavyeleri standart kullanılan zarlı klavyelerden ayıran en önemlik özellikler; tuş tepki süresinin çok daha hızlı olması ve çok daha uzun ömürlü olmalarıdır.

 

 • Voltaj ölçüm aletine avometre yada multimetre denir.

 

 • Bilgisayar açılmadığı zamanlar da kasa içini açtığımızda güç düğmesine basınca işlemci fanı dönmeye başlayıp hemen duruyor ise anakartta kısa devre var demektir. Bu sorun büyük ihtimal harici ekran kartı varsa ondan kaynaklanıyor olabilir.

 

 • Thunderbird delivery hatasını 580 kodu ile veriyorsa mail yapılandırmasında sorun vardır. Büyük ihtimal gelen yada giden sunucu adresi yanlıştır.

 

 • Mouse larda bulunan makro özelliği nedir ? Makro tek tuşla birden fazla komut göndermeni sağlar. Farenin yazılımı sayesinde makro ile göndereceğimiz komutları belirleriz. Örneğin orta fare tuşuna bir makro atayalım bu makro en basitinden bastığımızda “Ctrl” ve “C” tuşlarına bassın. Böylece ne yaptık klavyeye dokunmadan kopyalama komutunu gönermiş olduk. Makro olarak tabi ki daha da çeşitli komutlar gönderebiliriz. Hatta makroları zaman ayarlı yapıp uzun işleri çok daha kısa sürede yapabiliriz. Makronun nasıl ayarlanacağı ise farenin yazılımına bağlı. Makro oyunlarda kullanılan komutların mouse üzerindeki tuşlara atanmasıdır ve aynı zamanda normalinden daha hızlı ateş edilmesini veya vurmayı sağlar. Örneğin normalde 5 saniyede 5 kere ateş ediyorsanız bu sayı baya bir yükseklere çıkıyor.

 

 • Özellikle telefonlar da bulunan hızlı şarj özelliği anlamına da gelen usb türü usb type c dir.

 

 • Bazı akıllı telefonların arkasında artık 2 kamera olmaya başladı. Bu çift lens anlamına geliyor. Bir telefonda dual kamera olması durumu her kameranın farklı işlevleri yerine getiriyor olması anlamına geliyor. Bir kamera RGB sensörü ile donatılmışken, diğeri de siyah beyaz görüntülere odaklanıyor. Ancak bu lensler ayrı ayrı değil birlikte çalışıyorlar. RGB sensör ve siyah beyaz sensörün bir arada bulunmalarının sebebi farklı hassaslık oranlarındaki görüntüleri yakalayabilmek ve bunları bir fotoğraf üzerinde birleştirebilmek. dual kamera teknolojisini kullanarak daha kaliteli renkler ve görüntüler yakalanmasına olanak sağlamaya çalışılıyor. Böylece dual kameralı cihazlar, bir tek renkli sensörün sağladığı detayları ve görüntü netliğini, ikinci siyah beyaz sensörle ile birleştirince ortaya zengin ve detaylı görüntüler çıkıyor.

 

 • Yönetilebilir yani akıllı switch nedir ? Yönetilebilirlik Kısmı Kabaca Sen İstediğin Porta İnternet Bağlantısı İçin Hız Limiti Atayabiliyorsun Cisco Komutlarıyla Yada İstediğin Portu Kapatabiliyorsun Yada İstediğin Portu Bi Ip Adresine Yönlendirebiliyorsun… Biraz Teknik Detay Temel Seviyede CCNA Bilgisi Gerektiriyor Yanlış Bir Komutla Tüm Switchi Devre Dışı Bırakmak Gibi Bir Riskinde Var.

 

 • Switch ve Router ile ilgili bilgi; swich sadece ağı kullanacak makinaların sıralarını belirlerken Router ağın yönünü belirler. Router barındıran swichlere RouterSwich. Modem barındıran Routerlere Modem&Router denir. Hepsinin bir arada olduğu cihazlar da mevcuttur.

 

 • Laptopların da bios pilleri değişebiliyor.

 

 • Proxy Nedir? Proxy ipinizi gizler. Bunu da ara sunucu (gateway) sistemiyle yapar. Proxy sayesinde internette anonim olursunuz. Yani görülmezsiniz. Her siteye girip çıkabilirsiniz ama onlar sizin girdiğinizi bilmez onun yerine proxyinin sunucusuna yönlendirilirler. Proxy sunucusu da nerede bulunuyorsa oranın ipisini alırlar. Bu sayede internette iz bırakmazsınız ve her türlü sansürden kendinizi korumuş olursunuz.

 

 • Eğer mail de gönderilen resimler görünmüyor ise mail güvenlik ayarlarında sorun vardır.

 

 • Vram Nedir ? Vram yani video ram ekran kartının hafızasıdır.

 

 • Msı Ekran Kartı Modelleri Nelerdir ?

Referans: Grafik işlemcinin standart modeli.
Aero: Referans modelle hemen hemen aynı görünüşe sahip ancak az daha performanslı.
Armor: Tasarım odaklı model.
Gaming: Giriş seviyesi oyuncu modeli.
Gaming X: Performans oyuncu modeli.
Gaming Z: Overclock ve performans kabiliyeti en güçlü fan soğutmalı model.
Lightning Z: Overclock ve performans gücü en iyi ve Gaming Z den az daha güçlü ve 3 fanlı versiyonu.
Sea Hawk EK: Custom sıvı soğutma destekli model.
Sea Hawk X: Corsair ile anlaşmalı yapılmış kapalı devre sıvı soğutmalı model.

 

 • Eğer kablosuz ağ güvenliğinizden emin değilseniz, ve sizden habersiz kablosuz ağınızı başkalarının da kullandığını düşünüyorsanız güvenliği belki de en üst seviyeye çıkarmak için mac filtreleme kullanın. Mac filtreleme işlemini modem arayüzüne girerek yapabilirsiniz. Bu işlem ile sadece sizin elle girdiğiniz mac adreslerine ait cihazlar interneti kullanabilir duruma gelir.

 

 • Evde 3 bilgisayarım var. Bunlardan 1 tanesini ağa bağladığımda ağ ve bu bağladığım bilgisayar yavaşlıyor ? Bu durumda ağa bağladığınız ve ağı ve kendini yavaşlatan bilgisayarda muhtemelen virüs vardır. Bu durumda bilgisayarı temizleyip tekrar denemelisiniz. Eğer sorun devam ederse o bilgisayara format atmak tek çözüm diyebiliriz.

 

 • İntel işlemcilerin sonunda bulunan harfler ne demek ? Öncelikle bu harfler masaüstü ve mobil yani taşınabilir bilgisayar için ayrılmıştır. Masaüstü işlemcilerde kullanılan harfler ve anlamları şöyle;

K : (Unlocked) – Kilitsiz yani çarpan kilidi açık, maksimum tdp yi aşmadan o/c yapılabilir anlamına geliyor. Not; Amd işlemciler de ise çarpan kilidi Fx kodu ile gösterilir.

S: (Performance-optimized lifestyle) – İyileştirilmiş optimize edilmiş performanslı işlemci.

T: (Power-optimized lifestyle) – İyileştirilmiş optimize edilmiş güç harcamasıdır.

C: (Desktop Processor based on the LGA 1150 package with high performance graphics) – Yüksek performanslı grafikler ile LGA 1150

R: (Desktop processor based on BGA1364 (mobile) package with high performance graphics) – Yüksek performanslı grafikler ile BGA1364 (mobil) paketine dayalı masaüstü işlemcisi.

Mobil işlemcilerde kullanılan yani laptop ve notebook larda kullanılan harfler ve anlamları da şöyle;

H: (High performance graphics) – Yüksek Performanslı Grafik İşlemci

HK: (High performance graphics, unlocked) – Yüksek Performanslı Grafik, Kilitsiz

HQ: (High performance graphics, quad corue) – Yüksek performans grafik işlemci, 4 Çekirdekli ve Yüksek TDP’ye dayanıklı

U: (Ultra-low power) – Ultra Düzeyde düşük güç. Laptoplarda düşük performans olduğu için pek önerilmiyor.

Y: (Extremely low power) – Son Derece düşük güç.

MX: (Mobile extreme edition) – Mobil extreme edition en güçlü mobil işlemcilerden biridir.

MQ: (Quad-core mobile) – Mobil 4 Çekirdekli işlemci

M: (Mobile) – Mobil

QM: (Quad-core mobile) – 4 Çekirdekli, Mobil anlamına geliyor.

 

 • Windows 10 Inaccessible_Boot_Device mavi ekran hatası veriyor ise yapabileceğiniz 2 şey var. 1.si bios a girerek Ahci modunu enable yapmak. Eğer sorun düzelmezse tek yapacağınız şey işletim sisteminizi baştan kurmak.

 

 • Usb aygıtını telefona bağlamak için otg kablo kullanabilirsiniz.

 

 • Firefox güncelleme kapatma işlemi eğer ayarlar kısmından yaptığınızda işlemiyor ise şu yöntemi de deneyebilirsiniz. Firefox tarayıcınızı açın, adres kısmına about:config yazın. Gelen sonuçlar içerisinde app.update.auto seçeneğinin üzerine çift tıklayarak true yazan değerini false olarak ayarlayın.

 

 • Security Essential Windows Xp için yok.

 

 • Aynı bilgisayara 1 den çok  ağ tarayıcısı kurulabiliyor.

 

 • Vpn ve Proxy Arasındaki Farklar Nelerdir ?

VPN’in kullanım alanları Proxy’e göre daha fazladır.

VPN, proxy’den daha güvenlidir.

VPN üzerinden geçen tüm trafik çalınmaya veya okunmaya karşı şifrelenir.

VPN uygulamalari Proxy sunucularına göre daha hızlı bir sayfa gezintisi sağlar.

Proxy sunucuları ile sadece HTTP türündeki protokolü gezinirken, VPN ile HTTP ve HTTPS protokolünü gezinebilirsiniz.

 

 • Klavye tuşlarını daha kolay çıkarabilmek için kullanılan klavye anahtar çıkarıcı adında bir aparat vardır.

 

 • Bilgisayar kullanıcısına profil sıfırlama işlemi yapılacağı zaman regedit –  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList kısmından ilgili profil silinir.

 

 • Bilgisayar da admin kullanıcısı nasıl kapatılır, devre dışı bırakılır ? Cmd – net user administrator /active:no komutu ile admin hesabını devre dışı bırakabilirsiniz.

 

 • Web tarayıcılardan çıktı almaya çalıştığımda boş sayfa yazdırıyor ? Bu sorun eğer 14.06.2017 tarihinden itibaren olmaya başladıysa sorun Windows güncelleştirmesi nedeni ile ilgili olabilir. Microsoft un Kb4022719 numaralı güncellemesi alan bilgisayarlar da bu sorun ortaya çıktı. Çözüm için Denetim masası – yüklü güncelleştirmeler kısmına giderek Kb4022719 numaralı güncelleştirmeyi kaldırmalısınız.

 

 • Oem Ürün Nedir ? Oem ürün genelde bilgisayar ürünleri için kullanılır. Yazılım ve donanım oem olabilir. Oem ürünün orijinal üründen en büyük 2 farkı vardır. Bunlardan 1.si oem ürünlerin desteğini oem ürünü satan kişi verir. Yani sistemi siz kuruyorsanız desteği siz verirsiniz. 2. fark ise Oem ürünler orijinal kutulardan daha farklı olabilirler. Oem ürünü satan firma kendi kutusunu yapmış ve bu şekilde oem ürünü satıyor olabilir.

 

 • Usb device current over status detected hatası ne demek ? Bu hata bilgisayar açılışında kendini gösterir ve bilgisayarınızın 15sn içinde kendi kendine kapanacağınız söyler ve bilgisayarınızı hiç açamazsınız. Hatada usb aygıtının aşırı akım verdiğini belirtiyor. Bunun nedeni bilgisayar ön panel usb bağlantısıdır. Çözüm olarak bilgisayarınızın içini açın, ön panel usb kablo bağlantısını anakarttan sökün ve bilgisayarınızı başlatın.

 

 • Elektronik cihazlarda oluşan oksitlenme nedir ve nasıl temizlenir ? Elektronik cihazlarınızın çok nemli ortamda bulunması yada üstlerine su dökülmesi sonucu oksitlenme oluşur. Biraz daha basit kavramla paslanır yani pas oluşur. Oksitlenen anakart yada cihaz ise ya kötü çalışmaya başlar yada hiç çalışmamaya başlar. Oksitlenen elektronik kartı temizlemenin 2 yolu vardır. Selülozik tiner yada oksit temizleyici sprey. Tineri oksitlenmiş bölgeye fırça yardımı ile sürerek temizleyebilirsiniz. Yada oksit temizleyici sprey i oksitli bölgeye sıkarak temizleyin. Her iki işlem sonrasında temizlediğiniz cihaz kuruduktan sonra çalıştırın.

 

 • Windows live mail programı nedir ? Windows live mail programı Windows live essential paketi içerisinde gelen bir Windows mail programı özelliğidir. Artık tarihe karışan Windows Messenger uygulamasının gelişmiş halidir. Ancak Windows Live Mail iyi bir program olmamasından dolayı artık desteklenmemekte ve kullanılmamaktadır.

 

 • Bilgisayardan 3D film izlemek üzerine bilgi ? Gerekli donanımı sağlayarak bilgisayardan 3D film izlemek mümkün. Ancak ne yapılırsa yapılsın sinemadaki kadar kaliteli olmayacaktır. Bilgisayardan 3D film izlemek için öncelikle monitörünüzün 3D destekli bir monitör olması lazım. 3D monitörler en az 120hz yenileme hızına sahip monitörlerdir. Ve monitöre iyi görüntü verecek 3D destekli bir ekran kartı almalısınız. Ve son olarak bu ikisini birbirine bağlamak için 3D destekli bir bağlantı kullanmalısınız. Mesela Hdmı 1.4 kablo 3D görüntüyü verebiliyor. Tüm bu gerekli donanımı bir araya getirdiğinizde son olarak bir de 3D gözlük alarak filminizi izleyebilirsiniz.

 

 • Camtasia açılışta “an audio codec installed on this computer can cause camtasia to crash or become unstable” hatası veriyor ? Çözüm için C:\Windows\System32\Vorbis.acm dosyasının adını değiştirmelisiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra Camtasia düzgün şekilde başlayacaktır.

 

 • Skydrive ve Onedrive farkı nedir ? Bu ikisi de aynıdır. Skydrive, Onedrive ın önceki adıdır. Windows 8 de Skydrive vardı Microsoft Windows 10 ile birlikte bunun adını OneDrive yaptı.

 

 • Bilgisayar kasasındaki fanların doğru hava akımı sağlaması için nasıl çalışması gerekir ? Ön kasa fanı ve yan kapak fanının içeriye, arka taraftaki egzos fanın ise dışarıya hava vermesi gerekir.

 

 • Egzos fan nedir ? Eğer bilgisayar güç kaynağının altındaki deliklere uygun şekilde fan alıp  dışarıya hava verecek şekilde takarsanız bu egzos fan olur.

 

 • Bilgisayarın Windows Update den otomatik driver denetlemesini, yüklemesini nasıl kapatabilirim ? Bilgisayar sağ tık özellikler – gelişmiş sistem ayarları – donanım – aygıt yükleme ayarları kısmından bu ayarı açıp kapatabilirsiniz.

 

 • Eğer bilgisayarınız çok yavaşladı ve siz bu sorunun ram yada işlemci den kaynaklandığını düşünüyorsanız, görev yöneticisi – performans kısmından ram ve işlemcinizin nasıl çalıştığına bakarak sorunu çözmede yardım alabilirsiniz.

 

 • İşletim sisteminizin hangi versiyonunu, sürümünü kullandığınızı öğrenmek için çalıştır kısmına winver yazabilirsiniz.

 

 • İntel ve Amd işlemciler iyiden kötüye basitçe şu şekilde sıralanabilir;

İntel; İ7 > İ5 > İ3 > Pentium > Celeron

Amd; Amd Fx > Amd A serisi > Amd E serisi > Phenom > Sempron

 

 • Sunucu Sanallaştırma nedir ? Günümüzde bilgisayarların hardware denen cpu, ram, hard disk gibi fiziksel kaynaklar açısından çok gelişmiş olması bir fiziksel bilgisayar içerisine birden fazla bilgisayar kurmaya yarayan virtualization programlarının çıkmasına yol açmıştır. Böylece ram, cpu ve hard disk gibi kaynakları çok fazla olan bir bilgisayara (sunucuya) virtualization programı kullanarak çok sayıda bilgisayar kurabilirsiniz. Bu kurulan bilgisayarlar fiziksel sunucunun kaynaklarını paylaşırlar. Örnek olarak 20 GB ram kapasitesine sahip bir sunucu içerisine her biri 2 GB ram kullanan 10 bilgisayar kurulabilir. Bu kurulan bilgisayarlar gerçekte fiziksel bir görünüme sahip olmadıkları için sanal bilgisayar olarak adlandırılırlar. Kapasiteleri dahilinde gerçek bilgisayardan işlev açısından farkları yoktur. Her birine işletim sistemi yükleyebilir, birbirlerinden bağımsız olarak açıp kapatabilir ve değişik programlar çalıştırabilirsiniz.

 

 • Bilgisayarım da 2gb ram var ancak 1gb görüyor ? Eğer buna benzer bir durum varsa aşağıdakileri kontrol etmelisiniz.

1- Çalıştır – msconfig > Ön Yükleme > Gelişmiş Seçenekler > “Bellek Üst Sınırı” bu kısımda eğer değer verilmişse sorun bu yüzden kaynaklanıyor olabilir.

2- Ram yada ram yuvalarından biri bozuk olabilir.

3- Ram ve ram yuvalarını iyice temizledikten sonra tekrar deneyin.

4- Anakartınızın taktığınız ram miktarını ve türünü desteklediğinden emin olun.

5- Bios güncellemesi yapın.

 

 • Sas Disk Nedir ? Sata disk den ne farkı vardır ? Eskiden sunucular üzerinde SCSI diskler kullanılırdı. Ancak artık yetersiz gelmeye başlamasından dolayı geliştirildi ve Sas disk oldu. Sas diskler yüksek güvenlik ve performans amaçlı kullanılırlar. Sata diskler ise daha çok veri depolama amaçlıdır. Sas diskler sata disklere göre çok daha hızlıdır. Sas ve sata disk girişleri birbirinden biraz farklıdır. Ancak genelde Sas portlu sunucular sata diskleri de destekler. Son olarak ssd diskler sas disklerden daha performanslıdır.

 

 • Expansion Port 3 nedir ? Bu port genelde Hp bilgisayarlarda bulunan çoğaltma portudur. Ancak neredeyse hiç kullanılmayan gereksiz diyebileceğimiz bir porttur.

 

 • AIDA64 nedir ? Bilgisayarınızın detaylı özelliklerini görebileceğiniz ve bilgisayarınızın performans durumunu izleyebileceğiniz bir program.

 

 • Bilgisayarımda Recovery olup olmadığını nasıl anlarım ? Bilgisayar sağ tık – yönet – disk yönetimi kısmına girdiğinizde görünen diskler içinde sağlam kurtarma bölümü yazan bir disk varsa bilgisayarınızda Recovery var demektir.

 

 • İşlemci fanının boyutunu nasıl öğrenebilirim ? Fanın çapını ölçerek kaç cm fan olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

 • Cat 5 ve Cat 6 kablodan sonra 2015 yılında Cat 7 kablo çıkmıştır. Önceki sürümlerine göre daha uzak mesafeye daha çok veri taşıyabilmektedir. Çakım tarzı ve kablo renkleri biraz daha farklıdır.

 

 • Faks alıp göndermek için internet bağlantısına gerek yoktur.

 

 • Pasif soğutucu nedir ? Bazen işlemcilerin üzerinde fan yerine sadece demir olduğunu görürüz. İşte bu demir kısma pasif soğutucu denir.
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Ayfon 8 Ne Zaman Çıkacak ? İphone 8 Ne Kadar ?

 

 • İdeal işlemci sıcaklığı kaç derece olmalıdır ? İdeal işlemci sıcaklığı 40-50 derece arasıdır. Özellikle işlemci sıcaklığınız 70 derece civarı yada üzerine çıkıyorsa bir problem var demektir.

 

 • Ekran kartının fanı çalışmazsa ne olur ? Ekran kartının fanı çalışmazsa ekran kartınız ısınacak ve bilgisayarınız yer yer kapanmaya başlayacaktır. Eğer daha da zorlarsanız ekran kartınız fiziki zarar görecektir.

 

 • CloudFlare nedir ? CloudFlare web site güvenlik sistemidir. Bu sistem ile sitenizi Ddos, Sql İnjection ve Spam saldırılara karşı koruyabilirsiniz.

 

 • 0850 li numaralar ücretsiz alınır ve bu numaraları aynı anda sınırsız sayıda kişi arayabilir.

 

 • Multimedya klavye nedir ? Genelde üst tarafında ekstra işlev gören tuşları olan klavyelerdir. Bu tuşlar uygu modu, ses seviyesi ayarlama yada diğer uygulamalar için atanmış kısayol tuşlarıdır.

 

 • Asus Gpu Tweak Nedir ? Sisteminizdeki ekran kartları için hız aşırtma yapabileceğiniz bir uygulamadır. Bu uygulama ile gpu hız aşırtma özeliğini açıp kapatabilir ve gpu ile ilgili bilgiler görebilirsiniz.

 

 • DVI-I, DVI-A, DVI-D Ne demek ? 3 çeşit dvı vardır. Dvı-ı hem dijital hemde analog olan dvı-d ve dvı-a yı destekler. Dvı-a sadece analog, dvı-d ise sadece dijital görüntüyü destekler.

 

 • Yeni bilgisayar topluyorum. 1050ti ekran kartı var. Bilgisayara taktım Dvı dönüştürücü ile açmaya çalıştığımda görüntü gelmiyor ? Bunun nedeni şu; artık son çıkan yani yaklaşık 2 senedir piyasaya çıkan ekran kartlarında dijital çıkış kullanılmaya başlandı. Eski ekran kartlarında ise analog destekli çıkış vardı. Ve elinizdeki dvı çevirici ile görüntüyü alabiliyordunuz. Ve bu arada eski tip dönüştürücü pasif yeni tip dijital dönüştürücü ise aktif olarak geçmektedir. Size gereken aktif bir hdmı to vga dönüştürücü. Aktif dönüştürücü kullandığınızda artık görüntünün geldiğini göreceksiniz.

 

 • Ekran kartı driver ı yüklemeye çalıştığımda, Bu Nvidia grafik sürücüsü, Windows’un bu sürümüyle uyumlu değildir. hatası alıyorum ? Bu sorun işletim sisteminizin güncel olmamasından kaynaklanıyor. Özellikle eğer işletim sisteminiz Windows 10 ise bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Çözüm olarak Windows 10 tüm güncelleştirmeleri kurmalısınız.

 

 • IMAP ve POP3 arasındaki farklar nelerdir ?

 

 • IMAP ile bir den çok cihazdan maillerinize aynı şekilde ulaşabilirsiniz.
 • IMAP daha tutarlıdır. Pop3 aynı mailin 1 den fazla yüklenmesi gibi değişik hallerde bulunabilir.
 • IMAP te mesajlar bilgisayara kayıt olmaz. Pop3 te tüm mailler bilgisayarda saklanır.
 • Pop3 te yapılan bir değişiklik aynı maili kullanan diper kullanıcıyı etkilemez. Ancak IMAP te yapılan bir değişiklik herkesi etkiler.
 • Pop3 te giden mailler sadece bilgisayarda saklanır. IMAP te giden mailler her cihazda görünür.
 • Pop3 te mailler bilgisayar üzerinden silinebilir. IMAP te sadece sunucudan silebilirsiniz.

 

 • Telefonlara ani hava değişimleri yaşatırsanız ekranı çizilebilir yada çatlayabilir. ( Çok ısınan telefonu buza tutmak gibi )

 

 • Windows Aero Nedir ? Aero gelişen ekran kartı teknolojisini kullanarak Windows arayüzünü daha süsleyici ve canlı şekilde gösterir. Aslında pek çoğumuz zaten aero yu biliyoruz ve kullanıyoruz. Aero nun özelliklerinden bahsettiğimde zaten bunu hemen anlayacaksınız. Aero Windows a şunlar gibi özellikler kazandırır;

1- Transparan pencere kenarları

2- Daha canlı ikonlar

3- Pencere animasyonları ve pencere önizleme

Yukarıdakilerin orijinal isimleri ve ne işe yaradıkları aşağıda verilmiştir.

Aero Peek; Görev çubuğunda açık olan pencerenin üzerine geldiğinizde önizlemesini görmenizi sağlar.

Aero Shake; Açık bir pencereyi üst çubuğundan tutup sağa sola sallarsanız açık olan diğer pencereler simge durumuna küçülür.

Aero Snap; Açık bir pencereyi üst çubuğundan tutup ekranın en sağına yada en soluna yaslarsanız pencere yasladığınız taraf ekranın yarısını kaplayacaktır.

Jump List; Görev çubuğunda bulunan bir pencere ikonuna sağ tıklarsanız o ikona ait seçenekler açılır.

Son olarak Aero yu kapatmak için; Masaüstü sağ tık – Kişiselleştir deyin. Açılan ekranda temalar kısmında Aero temaları yerine hemen alt tarafında bulunan Temel ve Yüksek Karşıtlık Temaları kısmından bir tema seçerseniz Aero kapanmış olacaktır.

 

 • Bilgisayar bellek azaldı hatası veriyor ? Çözüm şu şekilde; bilgisayarınızın sanal bellek oranı düşmüş yada kapanmış olabilir. C ve D diskine sanal bellek olarak 2000-3000 mb arası alan verilmelidir. Bu işlem Bilgisayar – özellikler – gelişmiş sistem ayarları – performans – ayarlar – gelişmiş – sanal bellek – değiştir kısmından yapılabilir.

 

 • Telefonlarda bulunan Always On özelliği nedir ? 2017 yılı itibari ile çıkan telefonlarda bulunabilen bu özellik ile telefon ekranı kapalı iken bile ekranda saat, takvim gibi uygulamaların görünmesini sağlıyor. Adından da anlaşılacağı üzere sürekli açık olan ekran anlamına çevrilebilir.

 

 • Kablosuz wifi alanı yaratma hakkında bilgi; diyelim ki otel gibi geniş bir alana wifi alanı kurulacak. Bu yüzden tüm koridorlara 1 er tane accesspoint takılacak. Eğer bu accesspoint lerin hepsinin adı ve şifresi farklı olursa kullanıcı her ilerlediğinde ağdan kopacak. Bu yüzden böyle bir durumda kullanıcının devamlı ağda kalmasını sağlamak için tüm accesspoint lerin kullanıcı adı ve şifreleri aynı şekilde yapılmalıdır.

 

 • Range Extendeer Nedir ? Bulunduğunuz odanın prizine takılarak modemden o odaya wifi internet almanızı/yaymanızı sağlar. Ev yada küçük işletme için uygundur.

 

 • Outdoor nedir ? Dış mekanda internet yaymak için kullanılan wifi cihazıdır. Çok geniş menzilli hotspot alan yaratmak için kullanılır.

 

 • Outlook mail aramalarım yani indexlerim bozuldu, ne yapabilirim ? Genellikle 10GB ve üzeri Outlook veri dosyalarında yaşanan index bozulma sorunu için yeniden indexleme başlatmalısınız. Ancak burada belirteceğim önemli ve işinize yarayacak nokta şu; 10GB ve üzeri bozulan indexlerin yeniden hazırlanması oldukça fazla zaman almaktadır. Şimdi vereceğimiz yöntem ile bu süreyi oldukça fazla kısaltacaksınız. Öncelikle search servisini durdurun. Kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search\Gathering Manager yolu altında bulunan Disablebackoff değerini 1 yapın. Eğer bu işlemi yaparken izin hatası alırsanız bir üst klasör olan Gathering Manager e sağ tıklayın ve izinler kısmından tam yetki verin. Bu işlemi yaptıktan sonra search servisini yani indexleme işlemini yeniden başlatın. Artık çok daha hızlı indexleme işlemi olduğunu göreceksiniz.

Önemli Not; Yine yukarıdaki indexleme konusu ile ilgili olan indexing speed is reduced due to user activity hatası siz indexleme işlemi yaparken bilgisayarı kullanmanızın bu indexleme işlemini daha da uzatacağını belirtmek için veriyor.

 

 • Driver yükleme ile ilgili bilgi; Eğer driver yükleme de sorun yaşıyorsanız driverları Windows Update ile yüklemeyi deneyin.

 

 • Firefox u açmaya çalıştığımda, firefox zaten çalışıyor ama yanıt vermiyor hatası veriyor ? Çözüm şu şekilde; Firefox u bilgisayardan tamamen kaldırıp baştan kurmalısınız. Hem Program Files altından hem User – Appdata – Local altından hemde User – Appdata – Roaming altından Firefox ile ilgili tüm klasörleri ve son olarak Denetim Masasından Firefox u kaldırıp baştan kurun.

 

 • Özellikle görme engelli kişiler için bilgisayar kullanımını kolaylaştırmak için Windows ekran okuyucu özelliğini kullanabilirsiniz.

 

 • Masaüstü bilgisayarımın bios şifresini unuttum. Ne yapabilirim ? Masaüstü bilgisayarlarda bios pilini çıkarıp geri takmanız yeterli olacaktır.

 

 • İnternetten canlı yayın yapmak için Open Broadcaster Software yani Obs programını kullanabilirsiniz.

 

 • Amfi ne işe yarar ? Amfi temel olarak hoparlörlerden daha güçlü ve yüksek ses çıkmasını sağlar.

 

 • Ekran çözünürlükleri ve değerleri nelerdir ?

Vga; 800*600 ve daha alt çözünürlükler Vga dır.

nHD; Bazı kaynaklarda Vga bazı yerlerde ise ayrı olarak geçtiğinden pek çok zaman Vga olarak adlandırılır. Değeri 640*360 dır. Full HD nin 9 da birine eşit olduğundan açılımı ningth Full HD dir.

qHD; Quarter Full HD anlamına gelen çözünürlüğün değeri 960*540 dır. Full HD nin 4 de biridir.

HD; Yüksek çözünürlük ve değeri 1280*720 dir.

FHD; Full HD dir. Değeri 1920*1080 dir.

QHD; qHD den farklı bir kavramdır. Değeri 2560*1440 dır.

QHD+; Değeri 3200*1800 dür.

UHD; Ultra yüksek çözünürlük ve değeri 3840*2160 dır.

FUHD; Şuan için en yüksek çözünürlük teknolojisidir. Daha pek kullanılmamaktadır. Değeri 7680*4320 dir.

 

 • Thunderbird, Gmail doğrulama ekranında ileri butonu tıklanmıyor ? Çözüm için Thunderbird ün farklı bir sürümünü yükleyin. ( 52.2.1 )

 

 • Gmail hesabımızı Thunderbird yada Outlook gibi uygulamalara kurmak için Gmail – Ayarlar kısmından Pop ve İmap özelliğinin etkinleştirilmesi gerekebiliyor.

 

 • AA ve AAA pil nedir, aralarındaki fark nelerdir ? AA pil bildiğimiz kalem pildir. AAA pil ise ince pil dediğimiz genelde kumandalara takılan pildir. AAA pil daha az şarj kapasitesine sahiptir. Bu yüzden daha fazla güç gerektiren cihazlar AA pil gerektirir.

 

 • Bilgisayar açılışta power supply surges detected hatası veriyor ? Bu hatanın sebebi güç kaynağının anakarta yanlış akım vererek zarar vermesinden yada güç kaynağının sistem gereksinimleri için yetersiz olmasından kaynaklanıyor.

 

 • İmax Sinema Salonu Nedir ? Bugüne kadar yaratılmış gerçeğe en yakın 3 boyutlu sinema teknolojisi ile etkileyici bir film deneyimi sunar.

 

 • İş yerlerinde sabit telefonu kullanmadan önce neden 9 a basılıp hat alınır ? İş yerinde 1 den fazla hat var ise 9 a basılarak hangi hat boş ise o hattın kullanılması sağlanır.

 

 • Cortana nedir ? Apple ın nasıl Siri sesli asistan uygulaması var ise Microsoft un da Windows 10 ve Windows tabanlı akıllı telefonlarında kullanılmak üzere Cortana adında sesli arama yani asistan özelliği mevcut.

 

 • Bazı modemlerde anten yok, antenin modemde önemi nedir ? Modemin kablosuz çekim gücü için dbi değerine yani kapsama alanı gücüne bakılmalıdır. Antenli yada antensiz olması önemli değildir. Eğer önemli olsaydı yeni nesil pek çok modem antensiz olmak yerine çok daha fazla ve büyük antenlere sahip olurdu.

 

 • Android telefonlarda bulunan misafir modu nedir ? Misafir modu Android 5.0 ve sonrası sürümlerde bulunmaktadır. Misafir modu etkin olduğunda telefonunuzdaki bazı kısımlar görünmez. Yani telefonunuzu başkasına vereceğinizde misafir modunu açarak hangi kısımların görüneceğini ayarlayabilirsiniz. Rehber, galeri gibi kişisel kısımları misafir moduna kapatabilirsiniz. Misafir modu açmak için ayarlar – kullanıcılar kısmı kullanılır. Misafir modu kısmı yine aynı kısımdan açıp kapatılabilir.

 

 • Android sürümünü nasıl güncellerim ? Ayarlar – telefon hakkında – güncellemeler kısmından kontrol edebilirsiniz.

 

 • Bilgisayar kasasına güç bağlantısını takar takmaz açılıyor ? Bu durumda önce bios ayarlarınızı sıfırlayın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Eğer çözüm olmaz ise bios pilinizi değiştirin.

 

 • Tabletinizin bataryasına dokunarak bastırdığınızda yumuşadığını görüyorsanız bataryanız bitmiş demektir.

 

 • Ön panel de bulunan card reader girişi kablosu anakartta nereye takılır ? Anakartta bulunan ubs girişlerinden herhangi birine takılır.

 

 • Firefox profilim bozuldu. Firefox profili nasıl yenilenir, baştan oluşturulur ? Başlat – Çalıştır – firefox.exe -P yazarak Firefox profil ekranını açın. Gelen pencerede önceki profilinizi silin ve yeni profil oluşturun.

 

 • Bazı modemler de dsl portu yok, internet hattı diren Wan portuna takılıyor. Eğer dsl portu yoksa Wan portuna takılır ve bu internet yüksek hızlı fiber internettir. Ayrıca Wan portu internet paylaştırmak içinde kullanılır. Örneğin üst kat komşunuzun interneti var oradan da  size kablo ile internet çektiniz. İşte o zaman komşunuzdan gelen kabloyu sizde WAN portuna bağlıyorsunuz.

 

 • Superonline ın verdiği hizmet ile sabit telefonunuzu modem e bağlayarak kullanabilirsiniz.

 

 • Bulunduğum yerdeki internete kablosuz olarak telefon bağlanıyor ama laptop bağlanmıyor ? Bu yada tersi durumda sorun sorun şifreleme türünden kaynaklanmaktadır. Modem arayüzüne girip kablosuz ağ şifreleme türünü değiştirerek denemelisiniz.

 

 • Wep, Wpa, Wpa-Psk şifreleme türleri arasındaki fark nedir ? Aralarındaki fark temel olarak güvenliktir. Wep en güvenliksiz şifreleme türü iken Wpa-Psk en güvenlikli olanıdır. Bunun nedeni şifreleme yapısıdır.

 

 • Ups in aküsünün bittiği nasıl anlaşılır ? Sebepsiz yere devamlı ötmeye başlaması ve elektrik gittiğinde ups inde kapanması ile akünün bittiğini anlayabilirsiniz.

 

 • Bazı Switch lerin portları farklı renkte olabiliyor. Bu renkler genelde yeşil, sarı ve gri renkte olur. Bunlar priority değerine göre sıralanır. Bu renklerin ve sıranın anlamı vardır. Yeşil renk portlara en önemli ve yüksek hızda çalışmasını istediğiniz cihaz takılır. Sarı portlara orta önemde ve hızda Gri portlara ise daha az önem verdiğiniz ve çok internet hızı gerektirmeyen cihazlar bağlanır. Tüm bu renkler ayrı internet hızlarında çalışır. Yeşil – 1000/Mbps, Sarı – 100/Mbps, Gri – 20/Mbps gibi.

 

 • Usb hata ayıklama modu nedir ? Telefonunuzda kapsamlı bir değişiklik yapacağınız zaman yapacağınız işlemlerin gerçekleşmesi için bu modun açık olması gerekir. Aksi halde telefonunuz yapmak istediğiniz ayarlara veya değişikliklere izin vermeyecektir.

 

 • Pil/batarya şoklama nedir ? Bitmiş ve artık kullanılmaz halde olan pillere belli bir seviyede voltaj uygulanarak tekrar yeniymiş gibi kullanılması sağlanır. Ancak oldukça tehlikeli bir iştir.

 

 • Bilgisayarınız güç kablosunu takar takmaz açılıyorsa bios pilini değiştirin. Eğer olmaz ise bios u sıfırlayın. Eğer yine olmaz ise güç kaynağı yada anakartta sorun vardır.

 

 • Eğer usb bellek bozuk ise taktığınız bilgisayarı kapatabilir yada reset attırabilir.

 

 • Windows 8 ve üstü işletim sistemlerinde Uefi, Windows 7 de ise Legacy bios vardır.

 

 • Burnintest programı ile bilgisayar donanımılarını test edebilirsiniz.

 

 • Bilgisayar bootmgr is missing hatası verirse usb takılıdır. Usb yi çıkarıp tekrar deneyin. Eğer format atarken aynı hatayı alıyorsanız format usb si bozuktur.

 

 • Driver Pack Solution ile driver yüklemeye çalışırken hata alırsanız ve yüklenmezse Ayarlar – Akıllı Kurulum kısmından başarılı şekilde kurabilirsiniz.

 

 • Dns önbelleği temizlemek için CMD ekranına şu komutları yazmanız yeterlidir. ipconfig /flushdns, ipconfig /release, ipconfig /renew

 

 • Modem arayüzünde Wlan kısmında bulunan 1 den 13 e kadar olan kanallar ne işe yarar ? Bu kanallar modemin hangi frekans aralığında çalışacağını belirler. Bu kanal frekansları arasında Mhz olarak çekim gücü farkları vardır. 1.kanalda 2.412 Mhz çekerken 13. kanalda 2.472 Mhz çekim gücü vardır. Eğer internetinizde kopmalar oluyorsa yada kablosuz ağ gücünüz yetersiz ise bu kanalları tek tek test edip en iyi kanalı bulabilirsiniz. Son olarak eğer bulunduğunuz ortamda kablosuz yayın yapan 2.bir cihaz varsa ve bu cihazda modem ile aynı kanalı kullanıyorsa internette kopmalar yada kablosuz ağa bağlanmaya çalışan bazı cihazların ağa bağlanamaması sorunları ortaya çıkar.

 

 • Bazı anakartlar üzerinde On/Off Charge özelliği vardır. Bu özellik ile anakart usb lerinden herhangi bir cihazınızı sanki prize takılıymış kadar güçlü ve hızlı şekilde şarj edebilirsiniz. Üstelik bu özelliği bilgisayar kapalı iken bile kullanabilirsiniz. Bios ayarlarında Power Management kısmı altında Erp seçeneği vardır. Bu seçeneği açarsanız bilgisayarınızı kapatsanız dahi usb ler elektrik vermeye devam eder. Bu seçeneği kapatırsanız bilgisayarınızı kapattığınızda güç tamamen kesilecektir.

 

 • Hipernet Nedir ? Hipernet Vdsl internettir.

 

 • Adsl ve Vdsl Farkı Nedir ? Hem VDSL hem de ADSL hizmetleri bakır kablo aracılığı ile verilmektedir fakat VDSL hizmeti teorik bakımdan 100 Mbps oranına kadar yükselen bir bant genişliği sunar. Eğer santrale yakın bir mesafede ikamet eden abone iseniz, VDSL hizmetinden yararlanabilirsiniz. Günümüz teknolojisinde santrale kadar fiber kablo ile iletim yapılabilmektedir. Bu sebepten dolayı santralden sonrası için mesafeye göre maksimum alacağınız hız değişkenlik gösterir. VDSL için ayrı ADSL için ise ayrı bir modem bulunmaktadır. Eğer VDSL hizmetinden yararlanmak istiyorsanız, VDSL modemine sahip olmanız gerekecektir. Fakat bazı modemler hem Adsl hem Vdsl desteğine sahip olabiliyor.(Örnek Airties Air 5650) Eğer mevcut olan ADSL aboneliğiniz var ise, aynı hat (altyapı) üzerinden VDSL abone olmanız mümkün değildir. Adsl ile alabileceğiniz maksimum hız 16 Mbps iken, VDSL hizmeti ile 16 Mbps den çok daha yüksek oranda bir hıza kavuşabilirsiniz. Tabi ki bu hızın durumuna etki eden; tercih edilen bilgisayarın durumuna, telefon hattı kalitesine, santral yoğunluğuna ve santrale uzaklığa bağlı değişiklik gösterebilmektedir.

 

 • Domain parK etmek alan adının sahip olduğu doğal ziyaretçi kaynağından faydalanarak domaini parka çekip para kazanmaya denir.

 

 • Bilgisayar açılırken “check cable connection pxe-m0f exiting intel pxe rom” hatası veriyor ? Çözüm bios a girerek lan boot seçeneğini disable yapmak ve boot sıralamasında lan boot u en son a almak.

 

 • Telefonlar hangi durumda garanti dışı kalır ? Telefonlar neredeyse her durumda garanti dışı kalır. Bu yüzden telefonunuza iyi bakmanızda fayda var.

 

 • Android cihazlarda oynadığımız oyunların kaç fps oynattığını nasıl öğreniriz ? Android için yapılmış olan Fps Meter programı ile öğrenebilirsiniz.

 

 • Bilgisayar oyunlarında fps hangi program ile ölçülür ? Bu iş için yapılmış en iyi programlar Fraps ve Afterburner programlarıdır.

 

 • Gsm, Gprs, Hspa Nedir ? Bunların hepsi cep telefonu iletişim protokolüdür. Tabi ki aralarında farklar vardır. Örneğin, gsm konuşma odaklı bir teknoloji iken Gprs veri odaklıdır. Hspa ise yine veri odaklıdır. Hspa nın 2 türü vardır. Hspda ve hspua. Bunlardan d ile olanı downlink, u ile olanı uplink demektir.

 

 • 3G ile görüntülü konuşma aynı şey midir ? Tabi ki aynı şey değildir. 3G temel olarak daha hızlı bir internet bağlantısıdır. Görüntülü konuşma ise 3G teknolojisinin bir özelliği olarak ortaya çıktığı için bu 2 tanım karıştırılmaktadır.

 

 • Sms sonlarındaki B001 gibi kodlar ne anlama geliyor ? Bu kodlar mesajı gönderen şirketi temsil ediyor. Mesela B018 Turckcell gibi.

 

 • Sql, MySql, MsSql Nedir ? Aralarındaki farklar nelerdir ?
  Öncelikle Sql, MySql ve MsSql den farklı bir şeydir. Öncelikle Sql bir sorgulama dilidir. MySql ve MsSql ise farklı firmalara ait bir veritabanı yönetimi aracıdır. MySql Oracle firmasına, MsSql ise Microsoft a aittir. MsSql, Sql Server olarak da bilinir. MsSql sadece Windows tabanında çalışırken, MySql hem Windows hem de Linux ta çalışır. MySql öğrenmek, MsSql öğrenmekten daha basittir. MySql, MsSql e göre daha maliyetsizdir.

 

 • GUI Nedir ? GUI (Graphical User Interface), Grafiksel Kullanıcı Arayüzü, elektronik cihazların simgeler, ikonlar ve diğer görsel grafikler yardımıyla kullanmasına yardımcı olması amacıyla geliştirilmiş tasarımlardır.

 

 • Modem vurmak, ip vurmak ve ip stresser nedir ? Bu terimler Ddos atakları ile modem yada ip ye saldırmak ve çalışamaz hale getirmek demektir. İnternet üzerinde çalışan ücretli ve ücretsiz ip stresser yani ip yada modem vurma siteleri mevcut. Bu siteler ile herhangi bir modem bağlantısı bozabileceğiniz gibi bir web site ip si girerek web siteyi de çökertebilirsiniz. Stresser larda layer 4 ve layer 7 vardır. Layer 4 ile ip adresi ( 78.111.23.11 ), Layer 7 ile de web adresi ( deneme.com ) vurabilirsiniz. Ddos Stresser lar güçlü ve zayıf olarak ayrılır. Güvenlikli bir ip adresini vurmak için çok güçlü bir stresser gerekiyor.

 

 • TeamSpeak Nedir? TeamSpeak Genelde Oyuncular Arasında Kullanılmaktadır. Sesi Bozmadan, Kesintiler Olmadan ve PC yi Az Yorması Sebebiyle Online Oyun Oynayan Kişiler/Clanlar Tarafından Kullanılan Bir Sesli İletişim Aracıdır.
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  En Çok Kullanılan Teknolojik Terimler

 

 • Kapalı halde prize takılı kalan cihazlar elektrik tüketiyor mu ? Evet kapalı olsa dahi prizde kalan cihazlar elektrik tüketiyor. Prizde boşta kalan telefon cihazları senelik 30-40tl, kapalı halde olan televizyon senelik yaklaşık 100tl ve kapalı halde prizde devamlı takılı kalan bilgisayar ise senelik yaklaşık 200tl elektrik harcıyor.

 

 • Warez Nedir ? Ücretsiz elde etmenin mumkun olmamasina ragmen cracklenerek ucretsiz kullanilmasi saglanilmis program veya oyunlar. Diğer bir ifadeyle Warez ya da korsan ürünler, telif yasaları çiğnenerek ticareti yapılan materyaller.

 

 • Bilgisayar çalıştığı sırada mönitöre kırmızı,yeşil, mavi ve beyaz kutucuktan oluşan bir kare geliyor ve self test feature check uyarısı veriyor ? Bu uyarı genelde Dell monitörler de bilgisayar ile mönitör bağlantısı koptuğunda gösterilir.

 

 • Monitör ölü piksel testi nasıl yapılır ? Google a ölü piksel testi yazın. Çıkan ilk sonuca girin ve testi başlatın.

 

 • Apu İşlemci Nedir ? APU AMD’nin yaptığı bir işlemci APU’da ekran kartı işlemcinin içindedir. APU sistem topladığınızda oyunları orta düşük ayarlarda oynaya bilirsiniz oyundan oyuna değişir. Formülle gösterecek olursak, APU=GPU+CPU.

 

 • Darboğaz nedir ?
  Darboğaz kelime anlamı bakımından bir olayın çözümünün güçlükle karşılanmasıdır. Bunu bilgisayarlarımıza indirgediğimizde ise sistemin bir olayı istenen performansta yapamamasıdır. Buna neden olan şey ise sistemde bulunan en zayıf halka konumunda olan bir donanımdır. Bu; işlemci, ekran kartı, ekran kartı belleği, RAM veya HDD parçalarından herhangi biri olabilir. Bunu bir örnek ile açıklamak aslında daha kolay olacaktır ki en çok karşılaşılan senaryoyu ele alalım; İşlemci-Ekran kartı darboğazı. Burada iki donanımın birbirini frenlemesi söz konusudur, yani güçsüz olan bir donanım bir diğerini frenleyecek ve doğal olarak çalışma şeklini bozacaktır.

 

 • Darboğaz nasıl anlaşılır ?
  Darboğaz çeşitli yazılımlar kullanarak bilgisayarda bir oyun yada program açıkken bilgisayar donanımlarının değerlerine bakılarak anlaşılabilir. Bu işlem için en bilinen program MSI Afterburner dır.

 

 • ISDN Nedir ?
  Türkçe olarak bütünleşik sayısal ağ hizmetleri olarak karşımıza çıkıyor. Mevcut olan analog telefon şebekesinin sayısal alternatifi olarak da açıklanabilir. Normal bir telefon hattı gibi mevcut numarayı çevirip hem sayısal olarak hem de analog olarak, hat üzerinden iletişim kurulabilmektedir. Alışılmış analog hatlardan ayıran özelliği, temiz bir ses aktarımı sağlamasının yanında veri iletimini de sağlamaktadır. Ses, veri, görüntü benzeri her türlü bilginin sayısal bir alanda birleşerek aynı hat içerisinde iletiminin sağlandığı haberleşme alanına ISDN denilmektedir. ISDN özellikle normal telefon hatları üzerinden daha yüksek hızlı entegre ses (analog) ve veri (dijital) aktarılmasını sağlayan bir dizi iletişim protokolüne verilen addır. ISDN hizmeti, kendi içerisinde 2 farklı şekilde gerçekleşir. BRI ve PRI olarak adlandırılmaktadır. Daha küçük band genişliğinde BRI hizmeti kullanılmaktadır. Küçük ofisler ve ev bağlantılarında BRI hizmetinden yararlanılmaktadır. Daha geniş çözümler için ise PRI hizmeti sunulmaktadır. Daha çok kurumsal çözümlerde kullanılan bir hizmettir. Bilgisayarın ISDN ile bir ağa bağlanabilmesi için ISDN kartına sahip olması gerekmektedir.

 

 • Dxdiag nedir ?
  DirectX tanı aracıdır. Bu araç ile ekran kartımızın özelliklerinden tutunda bilgisayarımızın sistem özelliklerine, DirectX sürümünden ses aygıtına,klavye veya mouse gibi girdi-çıktı birimleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

 • Bilgisayarda oyun açmaya çalıştıştığımda d3dx9_43.dll dosyası kayıp hatası veriyor ve oyun açılmıyor ?
  Bu tip hatalarda yani .dll ile biten ve dosya isminde d-dx gibi harfler olan bir hatada bu oyun yada başka bir uygulama DirectX gerektiriyor ve bilgisayarınızda ya DirectX kurulu değil yada uygun DirectX sürümü kurulu değil demektir.

 

 • Ekran kartlarındaki DirectX sürümü ne işe yarar ? Bir ekran kartı eğer DirectX 12 ye uyumlu ise DirectX 11 uyumlu oyunları çalıştırmaz. Tabi ki çeşitli yazılımlar ile bu sorunu çözebilirsiniz.

 

 • DirectX Nedir, Ne İşe Yarar ?
  Genel olarak DirectX, oyunlar ve uygulamalar ile grafik kartınızı çalıştıran driverler, ses ve diğer bilgisayar donanımları arasındaki bağlantıyı sağlayan bir arayüzdür. Bir oyunda gerçekçi efektler, sesler elde etmek için görüntü ve ses kartınızın yeteneklerine ulaşmamızı sağlar. DirectX, donanıma direk ulaşarak oyunlarda ve uygulamalarda (video playback, capture, TV görüntüleme, joystick ve mouse ara yüzleri, çoklu oyunlar) daha hızlı olarak sistemin çalışmasını sağlar. DirectX e rakip olabilecek diğer bir yazılım ise OpenGL dir. DirectX toplamda 4 bölümden oluşuyor. Direct3D, DirectSound, DirectInput ve DirectPlay olmak üzere 4 bölümden oluşur. Direct3D ile 3D oyunların grafiklerini gösterir. DirectSound, oyundaki sesleri hoparlörden duymamızı sağlar. DirectInput, klavye ve mouse ayarlarını yönetebilmemizi sağlar. DirectPlay ise multiplayer oyunları modem, internet üzerinden oynayabilmemizi sağlar. Kısaca DirectX, Microsoft un genellikle oyunlar olmak üzere daha sonra ortam yazılımlarında gerek ses gerekse görüntü yönünden daha iyi performans alınmasını sağlayan ve içinde pek çok api bulunduran bir yazılımdır.

 

 • Modemlerde bulunan Mbps’ nin yüksek olmasının ne önemi var ?
  Bu değer saniyede kaç megabit veri aktarımı yapabildiğini gösteriyor. Eğer 150Mbps modem aldıysanız bu modem saniyede 150 megabit veri aktarabiliyor demektir. Bu değer hem internet hızı hemde kablosuz ağ bağlantısı yani aynı ağdaki 2 bilgisayar arasında kablosuz veri taşımada etki gösteriyor. Ancak bu değer şuan ki internet hızlarında sadece yerel kablosuz ağ için önemli diyebiliriz. Çünki genel olarak 8 yada 16 megabit internet kullaıyoruz. Bu durumda modemin 300 megabit olasının internet hızında pek etkisi bulunmuyor. Ancak kablosuz yerel ağda bilgisayarlar arası veri transferinde oldukça büyük etki gösterebiliyor. Ek bilgi olarak internet hızınız Megabit olarak verilir. Ve siz kendi internet hızınızda saniyede kaç megabayt indirme yapabileceğinizi öğrenmek için internet hızınızı 8 e bölersiniz. Örnek olarak internet hızınız 20 megabit ise 20/8=2.5 megabayt saniyede indirmeyi görebilirsiniz. Neden megabit i 8 e böldük ? derseniz, 1 megabit = 0.125 megabayt dır. Bu formülden yola çıkarak indirme hızınızı hesaplayabilirsiniz.

 

 • Miracast nedir ?
  Miracast, telefon ve tablet ekranını televizyon yada monitör ekranına yansıtmanızı sağlayan kablosuz bir bağlantı standardıdır.

 

 • Bilgisayardaki açık portlar nereden kapatılır ?
  Bu portların çoğunluğu regedit den yani kayıt defterinden kapatılır.

 

 • Bilgisayarda hangi portun açık hangisinin kapalı olduğunu nasıl görebilirim ?
  Komut ekranına yani cmd ye netstat -an komutunu yazarak görebilirsiniz.

 

 • Android telefonlarda Chrome un kullandığı konum servisi nasıl kapatılır ?
  Ayarlar – konumlar kısmından kapatabilirsiniz.

 

 • Macbook modelleri arasındaki fark nedir ?
  Hem performans hem fiyat hem boyut olarak en iyiden en kötüye şu şekilde sıralarız; Macbook Pro > Macbook Air > Macbook

 

 • Benchmark ve Benchmark test nedir ?
  Benchmark, bir donanım, yazılım veya bilgisayar üzerinde performans testi yapabilmemize yardımcı olan yazılımların geneline verilen isimdir.
  Bu test bir ürünün aynı kategorideki diğer ürünlere oranla nasıl performans sergilediğini anlamak ve ürünler arası kıyaslama yapabilmek için kullanıcıların kullandıkları testlerdir. Örnek verecek olursak bilgisayarınıza bir RAM almak istiyorsunuz ve karşınıza iki farklı marka seçeneği çıkıyor. Bu ürünlerin Benchmark testlerine bakarak hangi ürünün hangi şartlar altında daha iyi performans gösterdiğini anlayabilirsiniz.
  Özetle benchmark test ile bilgisayar donanımlarının performasını ölçebilir ve çıkan sonuçlara göre sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Benchmark test yapmak için kullanabileceğiniz programlar; 3D Mark, Pc Mark yada başka bir benchmark test yazılımı olabilir.

 

 • Bilgisayarda ve telefonda site bildirimleri nasıl kapatılır ?
  Bilgisayarda kullandığınız tarayıcının ayarlar – bildirimler kısmından, Android telefonunuzda ise yine kullandığınız tarayıcının ayarlar – bildirimler kısmından bildirimleri açabilir, kapatabilir yada belirli siteleri ekleyip, engelleyebilirsiniz.

 

 • Akıllı telefon bataryası yada pillerin ne kadar sürede şarj olduğu nasıl hesaplanır ?
  Bu durum telefon bataryanıza ve şarj aletinize göre farklılık gösterir. Genel olarak aşağıdaki anlatımdan bilgi edinebilirsiniz.

1. mAh ya da miliampere-hour (miliamper-saat) – pillerin tek seferde toplam ne kadar enerji depolayabildiğini gösterir – Pillerin üzerinde yazar

2. Output (çıkış) – Miliamper cinsinden Pile aktardığı güç miktarı – Şarj aletinde yazar

Elimizde 2700 mAh AA bir pil olduğunu varsayarsak , şarj cihazımız AA pil için 260 mA lık bir güç aktarıyor
2700 / 260 = 10,384 (yaklaşık 10,5 saat) elbette pilin yıpranma oranını sıfır varsaydık

Elimizde 1000 mAh lık AAA bir pil olsaydı bu durumda şarj süresi aşağıdaki gibi olacaktı1000 / 110 = 9 saat , pil yıllandıkça bu süre birkaç saat arttırılabilir.

( Örnekte AA pil için 260, AAA pil için 110 kullnadık. Bu değerler pil üzerinde veriliyor. )

Bu arada 1 amper = 1000 mAh ( miliamper ) dır.

 

 • ISO dosyası nedir ?
  İso dosyası Cd yada Dvd içerisinde bulunan dosyaların aynı şekilde saklanabildiği bir arşiv/kalıp dosyasıdır. Herhangi bir format Cd si yada başka bir Cd yada Dvd nin İso kalıbını tutmanız elinizde fiziksel olarak bulunan Cd yada Dvd nin başına bir şey geldiğinde tekrar bu İSO dosyası ile aynı Cd ve Dvd yi oluşturmanıza olanak sağlar.

 

 • Growth Hacking nedir ?
  Genelde sitelerin kullanıcı sayılarını ve trafiğini büyütmek için yaptıkları çalışmalara denir.

 

 • Bilgi; Laptoplar da özel bir parça kullanarak Cd/Dvd Writer kısmına Ssd disk takıp kullanabilirsiniz.

 

 • Windows Powershell Nedir ?
  Powershell, Windows komut satırı(cmd.exe)ye alternatif olarak çıkarılmış daha güçlü bir komut satırı aracıdır.

 

 • Windows Spot Işığı Nedir ?
  Windows 10 un kilit ekranında iken devamlı başka resimler göstermesidir. Bu resimlere bilgisayarınızda “%userprofile%\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets” yolundan ulaşabilirsiniz. Bu klasör altına gittiğinizde büyük boyutta olan dosyaların uzantılarını .jpeg olarak değiştirirseniz resimleri görebilirsiniz.

 

 • Bilgisayarı masaüstünden nasıl kapatırım ?
  Masaüstüne sağ tıklayın ve yeni kısayol deyin. Kısayol yoluna ise shutdown -s -f -t 00 yazın ve tamamlayın. En sonda ki 00 kısmı ile bilgisayar kapanma süresini değiştireilirsiniz.

 

 • Bilgisayar mac adresi nasıl öğrenilir ?
  Cmd ekranına getmac komutu yazarak öğrenebilirsiniz.

 

 • Cmd ekranı yani komut satırı ekranı bazen mavi gördüm bazen siyah ?
  Komut satırı yani cmd ekranını özelleştirebilirsiniz. Cmd yi açtıktan sonra pencerenin en üst çubuğuna sağ tıklayıp özellikler kısmına girerseniz seçenekleri görürsünüz.

 

 • Wifi Direct Nedir ?
  Eğer her iki cihazda da Wi-Fi Direct özelliği mevcut ise her iki cihazın da aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olarak telefonumuzun Wi-Fi ayarları arasında yer alan “Wi-Fi Direct” özelliğini açıyoruz. Sonrasında ise iki cihazdan birinden Wi-Fi Direct özelliği açık cihazları tarayarak diğer cihazı buluyor ve “eşleşme” yapıyoruz. Diğer cihaza “eşleşme sağlansın mı?”tarzında bir soru sorulacak ve bu eşleşmeyi kabul ederek işlemimize devam ediyoruz. Eşleşme de sağlandıktan sonra hangi cihazdan hangi dosyayı göndermek istiyorsak bu dosyayı buluyor ve “Paylaş” seçeneği altında oluşan “Wi-Fi Direct” seçeneğine basıyor ve eşleştirdiğimiz diğer cihazı buradan seçerek dosya aktarma işlemine başlıyoruz. Bu şekilde Wi-Fi Direct özelliği bulunan(telefon, tablet, akıllı TV) herhangi iki cihaz arasında çok hızlı şekilde dosya aktarımı gerçekleştirmek mümkün.

 

 • Yerel Disk İçinde Bootsgm.dat dosyası var. Nedir Bu Dosya ?
  Disk için gerekli bir ön yükleme dosyasıdır. Silinmemesi gerekir.

 

 • Bilgi; İphone güncellemeleri İtunes programı ile yapılır.

 

 • Lightning Kablo Nedir ?
  İphone un şarj kablosudur. Tek taraflı bir kablo olduğu için cihaza ters yada düz takma gibi bir probleminiz olmaz.

 

 • HDD lerde Gördüğümüz IOPS Değeri Nedir ?
  Saniye başına gerçekleşen girdi/çıktı veya kısaca IOPS en temel tanımı ile depolama biriminin hız performans ölçümü için kullanılan bir parametredir. Hem HDD, hem de SSD’ler için geçerli olan bu IOPS değeri, cihazın 1 saniyede bu işlemlerden kaç tanesini gerçekleştirebileceğini teorik olarak gösteren bir parametre. Ne kadar güçlü bir CPU ve ne kadar yüksek RAM kullanırsanız kullanın, veriye erişme hızınız depolama biriminin IOPS limitini aşamayacağı için IOPS aslında oldukça önemli bir parametre.

 

 • Ssd Disklerde Sata 3.0 ve Usb 3.0 Yazıyor. Fark Nedir ?
  Sata 3.0 doğrudan bilgisayara takılacak şekilde satılmasıdır. Usb 3.0 ise harici disk olarak portable olarak diskin disk kutusunda satılmasıdır.

 

 • Chrome’ u açtığımda 2 sekme de Google açılıyor ?
  Chrome da açılışta grup olarak sayfa açma özelliği mevcut. Bu ayarı ayarlar kısmından değiştirebilirsiniz.

 

 • Bilgi; Modem arayüzünde Wlan kısmında bulunan 1den 13 e kadar olan kanallar vardır. Bu kanallar modemin hangi frekans aralığında çalışacağını belirler. Bu kanllar arasında Mhz olarak çekim gücü farkları vardır. 1. kanal 2.412 Mhz çekerken 13. kanalda 2.472 Mhz çekim gücü olur. Eğer internetinizde kopmalar yada kablosuz ağ hızınızda yavaşlıklar oluyorsa bu kanalları tek tek deneyerek en iyi kanalı bulabilirsiniz. Son olarak eğer bulunduğunuz ortamda kablosuz yayın yapan 2. bir cihaz var ise ve bu cihazda modem ile aynı kanalda yayın yapıyor ise internette kopmalar yada kablosuz ağa bağlanmaya çalışan bazı cihazların ağa bağlanamaması sorunları ortaya çıkabilir.

 

 • Excel alt satıra Alt+Enter ile ineriz.

 

 • Telefona gelen istenmeyen sms leri ya Gsm şirketiniz ile iletişime geçerek yada telefonunuza uygulama kurarak engelleyebilirsiniz.

 

 • Bazı mouse lar sökülebilir ve ele göre ayarlanabilir oluyor. Bu mouse lara modüler mouse deniyor.

 

 • Ssl sertifikası almak için sabit ip de almanız gerekiyor.

 

 • Sitemi açtığımda plesk ekranı geliyor ? Bu genelde geçici bir sorundur. Trayıcınızın ön belleğini temizleyerek sorunu da çözebilirsiniz. Başka bir cihazdan kontrol ettiğinizde siteniz açılıyor ise plesk ekranı gelen cihazın tarayıcı önbelleğini temizleyin. Eğer durum her cihazda aynı ise site hizmeti sunucu tarafında çalışmıyor demektir. Firmanızla iletişime geçebilirsiniz.

 

 • Bazen telefonda şarj çok düşük ise kablosuz ağa bağlanamayabilirsiniz.

 

 • İphone otomatik parlaklık ne işe yarar ?
  Otomatik parlaklık bulunduğunuz ortama göre telefon parlaklığının ayarlanmasıdır. Telefon şarj süresine iyi yönde etki ediyor.

 

 • Bilgi; Modem yada AP ( AccessPoint ) cihazının portalarından biri konfigure edilerek Vpn bağlantısı bu porta kurulup kullanılabilir.

 

 • Cmd ile bazı siteleri pingleyebiliyorum ancak kendi siteme ping atamıyorum ? Siteniz pinge kapalı olabilir. Firmanız ile görüşüp açtırabilirsiniz.

 

 • Android telefonda varsayılan uygulama nasıl değiştirilir ?
  Ayarlar – Uygulamalar kısmına girin. İstediğiniz uygulamaya tıklayın ve içerisine girdiğiniz uygulamada varsayılanları temizle butonuna basın.

 

 • Bilgi; Playstation kolu bilgisayarda çalışır. Ve pek çok bilgisayar kolu da Playstation da çalışmaktadır.

 

 • Modem de kablosuz ağı nasıl devre dışı bırakırım ?
  Hem modem arayüzüne girerek hemde modem üzerindeki Wlan tuşuna basılı tutarak kablosuz yayını kapatabilirsiniz.

 

 • Eğer telefon hattı ile internet kullanıyorsanız, internetiniz de kopmalar yada aşırı yavaşlık oluyorsa telefon telefon hattınızı kontrol ettirin. Modeminizin sağlam olduğundan emin iseniz telefon hattınızda sorun olabilir. Kaliteli telefon hattı kaliteli internet demektir.

 

 • Sağlıklı internet bağlantısında modem üzerindeki dsl ışığı nasıl yanmalıdır ? Dsl ışığınız devamlı sabit yanmalıdır. Bu ışığın yanmadığı yada yanıp söndüğü anlarda hem dsl hem de internet bağlantınızda sorun vardır.

 

 • Eğer prizde topraklama yok ise bunu nasıl anlarım ve bunun ne zararı vardır ?
  Prizde topraklama yok ise prize fiş takarken cızırtı yapar. Herhangi bir cihaz mikrofon, kulaklık yada amfi gibi bunlardan da cızırtı sesleri gelebilir ve bu cihazlar herhangi bir elektriksel problem durumunda bozulabilir.

 

 • Bilgisayar ekran yönünü değiştirmek için Ctrl+Alt+Ok Tuşları kombinasyonunu kullanabilir yada masaüstü sağ tık – görüntü ayarları – yön kısmından da değiştirebilirsiniz. Windows 10 kilit ekranında ekran yönü değiştirme kısayolları çalışmaz. Bu yüzden oturum açtıktan sonra yönü değiştirebilirsiniz.

 

 • Telefonumun ekranı sarardı ? Bu sorunun nedeni ya telefonunuzun çok ısınmasından yada ekranı sürekli yüksek parlaklıkta kullanmaktan dolayıdır.

 

 • Bilgisayar usb portları kaç volt güç verir ? 5v standart güç alınır ve arttırılamaz. Eğer güç alımında sorun var ise farlı bir Psu takılarak test edilebilir.

 

 • Outlook programınız yanlış bir güncelleme ile Çince olabilir. Çözüm olarak güncellemeyi kaldırabilirsiniz.

 

 • Geri dönüşümden silinen dosyaları programsız kurtarmak için önceki sürümler özelliğini kullanırız. Masaüstünden bir dosya sildiyseniz bunu kurtarmak için Bilgisayar – C diski sağ tık – özellik – önceki sürümler kısmını tıklayın. Gelen önceki sürümleri kontrol ederek sildiğiniz dosyayı bulun.

 

 • Windows Azure nedir ? Windows Azure bir işletim sistemidir. Windows Azure üzerinde veritabanı ve uygulama geliştirme araçlarının çalışır. İşte bu işletim sistemi ve üzerinde çalışan uygulamalarla birlikte tüm bu bulut hizmetleri altyapısının toplamına Windows Azure Platform denir.

 

 • IIS Nedir ? Web sayfalarının yayınlanmasını ve web uygulamalarının çalışmasını sağlayan, istemcilerden HTTP ve FTP üzerinden gelen talepleri Microsoft Windows sunucu tabanlı işletim sistemlerinde karşılayan birim Internet Information Services (IIS )’dir.  Diğer bir tanımla Internet Information Services, windows işletim sistemlerinin web sunucusudur. Web uygulamalarının yayınlanması için bu uygulamaları barındırır ve dışarı sunar. Burada önemli nokta IIS sadece Windows tabanlı işletim sistemlerinde çalışır.

 

 • Hypervisor nedir ? Fiziksel bir sunucu üzerinde birden fazla işletim sistemi yani sanal makine çalıştırılmasına imkan veren yazılıma Hypervisor denir.

 

 • Hyper-V nedir ? 64bit server işletim sistemleri için sanallaştırma teknolojisidir.

 

 • 5651 sayılı kanun nedir ? Bu kanun ile hotspot internet kullanan kişiler kayıt altına alınır yani loglanırlar.

 

 • Vps ve Vds nedir ? Vps, Virtual Private Server (Paylaşımlı Özel Sunucu) cümlesinin kısaltmasıdır. Vds ise Virtual Dedicated Server (Paylaşımlı Ayrılmış Sunucu) cümlesinin kısaltmasıdır. Temel olarak her iki sisteminde mantığı fiziksel bir makinenin içerisinde bir çok sanal sunucu çalıştırmaktır. Vps ile Vds in temel farkı şudur. Vds ana sunucudan bağımsız şekilde işletim sistemi çalıştırabilir. Yani ana makinanın işletim sistemi ne ise aynı olmak zorunda değildir ve bunun yanı sıra vds sunucuya ayrılan özellikleri sadece o vds sunucu kullanır. Ancak vps de ana makinanın işletim sistemi ne ise vps in de işletim sistemi o olmak zorundadır. Ve vps de kaynak kullanımı ortakdır. Yani ana makinanın kaynağını makina üzerindeki vpsler ortak kullanır. Bir de bunların dışında dedicated server vardır. Dedicated server ın da en temel farkı sana değil de gerçek bir makina olması ve tüm kaynağı ve özelliklerinin tek bir kullanıcıya ait olmasıdır.

 

 • Cmd ekranını temizlemek için cls komutunu kullanabiliriz. Linux konsol ekranında temizleme yapmak için ise Ctrl+l kombinasyonunu kullanırız.

 

 • Commodore 64 nedir ? 1982 yılında Commodore Business Machines tarafından piyasaya sürülen, Commodore 64 modeli tüm zamanların en çok satan ilk kişisel bilgisayar modellerinden bir tanesidir.

 

 • Android de cmd var mı ? Hayır yok ancak Android Terminal Emulator denilen bir uygulama ile benzer komutlar kullanılabilir.

 

Bu Makalenin 2. Bölümü Yayınlanmıştır. Aşağıdaki Bağlantıyı Kullanarak Yeni Bölüme Ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar ve Teknoloji Alanında Kısa Önemli Bilgiler ( 2. Bölüm )

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*