Blacklist Nasıl Kontrol Edilir ? Blacklist Kontrol Siteleri!

blacklist-nasil-kontrol-edilirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Güvenlik kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise mail sunucu ip adresi için blacklist nasıl kontrol edilir ile ilgili olacak.

Elektronik posta gönderimi oldukça yayınlaşan bir iletişim aracı haline geldi. Günümüzde kullanabileceğimiz yani mail gönderimi yapabileceğimiz ücretli ve ücretsiz pek çok posta uygulaması, seçeneği var.

Aslında son kullanıcılar mail gönderimi yaparken yalnızca mail içeriği yazıp maili gönderecekleri kişiyi ekledikten sonra maillerini gönderiyorlar. Mail göndermek oldukça basit bir işlem olsa da zaman zaman çeşitli hatalar nedeniyle postamız karşı tarafa ulaşmayabilir.

İşte bu makalemizde de bu hatalardan biri olan mail sunucu blacklist problemi ile ilgili olacak. Aslında çok kısaca blacklist nedir ve mail sunucu ip’miz blaclist’e girince ne olur bundan bahsedelim.

Arkadaşlar tüm sistemlerde bazı kurallar vardır yani güvenlik kuralları. Ve siz bu kurallara uymazsanız güvensiz olarak görülürsünüz ve engellenirsiniz. İşte mail sunucu adresinin blacklist’e girmesi de budur.

Sizin mail sunucu ip’niz yani mailinizin gitmesini sağlayan bilgisayarın ip adresi blacklist’e girerse siz mail gönderemezsiniz. Mail sunucunun blacklis’e girmesinin nedenleri olabilir. Daha doğrusu pek çok nedeni olabilir.

Ancak şuan konumuz farklı olduğundan ve bu konu daha çok sağlayıcı firmanın problemi olduğundan bu konuya girmeyeceğiz. Şimdi ana konumuza geri dönelim.

Mail Blacklist Sorgulama

Arkadaşlar mail sunucunun ip adresi balcklist’e girdiğinde aslında size mail hizmeti sağlayan firma durumu otomatik olarak pek çok zaman düzeltir. Ancak bazen firma işlem yapmadığında siz mail gönderdiğinizde size bir hata maili döner.

Hata mailinde mail sunucu adresinin blacklist’e yani kara listeye girdiğini anlayabilirsiniz. Örnek bir blacklist hata mesajı aşağıdaki gibidir.

blacklist-hata-mesaji

 

 

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Ms-Dos Eğitimi | Cmd Komutları ve Kullanımı

 

Yukarıdaki hata mesajında gördüğünüz gibi mail rejected oldu yani reddedildi diyor. Reddedilme sebebi ise gördüğünüz gibi blacklist yani ip adresinin kara listeye girmesi olduğunu belirtiyor. Kırmızı ile işaretlenen alanların ilkinde e-posta adresiniz alt kısımdaki kırmızı alanda ise mail sunucun ip adresi yazar.

Artık blacklist nedir ve blacklist’e girdiğimizi bize dönen hata mesajı ile nasıl anlarız öğrenmiş olduk. Şimdi gelelim biraz daha can alıcı yerlere. Arkadaşlar makale başlarında belirttiğim gibi aslında son kullanıcıyı blacklist problemi çok fazla ilgilendirmese de kendi sunucu hizmetini kullanan oldukça fazla kişi var.

Bu nedenle bu şekilde ip adresi blacklist’e girdiğinde kendileri işlem yapması gerekiyor. O yüzden makalenin oldukça önemli ve faydalı olacağını düşünüyoruz.

Şimdi devam edelim. Mail gönderimi yapan sunucu ip’miz blacklist’e girdi. Peki tam olarak nerede blacklist’e girdi ve nasıl blacklist çıkarma başvurusu yaparız ? gelin öğrenelim.

Arkadaşlar şimdi sizlere sunacağımız adreslerde mail sunucu ip adresinizi kontrol ederek blacklist’ de olup olmadığını ve eğer blacklist’de ise nerede blacklist’e girdiğini anlayabilirsiniz.

1- Cisco Talos

Cisco’ nun blacklist kontrol aracı olan Talos’ a talosintelligence.com adresinden ulaşabilirsiniz. Siteye girdiğinizde karşınıza aşağıda gördüğünüz gibi sol tarafta bir arama kutusu çıkacak.

cisco-talos-blacklist-kontrol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki arama kutusuna mail gönderici ip adresinizi yazın ve arama yapın. Arama yaptıktan sonra çıkan sonuçlarda Reputation Details başlığının altındaki E-mail Reputation kısmı bizim için önemli. Bu seçeneğin karşısındaki sonuç mutlaka sarı veya yeşil ile gösterilmelidir. Aşağıda örnek yani temiz bir ip adresinin sonucunu görebilirsiniz.

cisco-talos-blacklist

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer Email Reputation kısmı kırmızı renkte çıkarsa mail gönderen ip adresiniz kara listeye girmiş demektir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Usb ( Flash Disk ) Virüsleri Nasıl Temizlenir ?

2- TrendMicro Ers

TrendMicro blacklist sorgulama uyglaması olan Ers aracına ers.trendmicro.com adresinden ulaşabilirsiniz. Siteye girdiğinizde sağ kısımda IP Repuation Lookup isimli bir arama kutusu göreceksiniz.

trendmicro-blacklist-sorgulama

 

 

 

 

Yukarıdaki kutuya yine mail gönderimi yapan ip adresinizi yazıp kontrol et butonuna basınız. Sorgulama yaptığınızda aşağıdaki sonuç sayfasını göreceksiniz.

trendmicro-blacklist

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz gibi ip adresimiz kara listede değil. Eğer kara listede olsaydı aşağıdaki Feedback bağlantısından listeden çıkarma başvurusu yapabilirdik.

3- Mx Toolbox Blacklist

Aslında Mx Toolbox dns ile ilgili pek çok güzel sorgulama araçları barındırıyor. Ancak konumu blacklist olduğundan Mx Toolbox’ın blacklist sayfasına mxtoolbox.com/blacklists.aspx buradan ulaşabilirsiniz. Sayfayı açtığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Hemen ip adresinizi kutucuğa yazın ve kara liste kontrol butonuna basın.

mxtoolbox-blacklist-sorgulama

 

 

 

 

İp adresinizi sorguladığınızda karşınıza aşağıdaki sonuç sayfası gelecektir.

mxtoolbox-blacklist

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz gibi tüm adreslerde ip adresimiz temiz çıktı. Eğer kırmızı ile bir sonuç çıkarsa ip adresiniz kara listeye girmiş demektir. Ve ilgili alanın karşısında bulunan bağlantı ile listeden çıkma başvurusu yapabilirsiniz.

5- MultiRBL

Valli.org’un bir aracı olan MultiRBL blacklist sorgulama ekranına multirbl.valli.org adresinden ulaşabilirsiniz. Siteye girdiğinizde 2 kutucuk göreceksiniz. Sol taraftan DNSBL Lookups seçeneğini seçin ve sağ kutucuğa yine mail gönderim ip adresinizi yazın ve Send butonu ile sorgulamayı başlatın.

multirbl-blacklist

 

 

 

 

Sorgulama işlemi bittikten sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

multirbl-blacklist-sorgulama

 

 

 

 

 

 

 

Gördüğünüz gibi tüm sonuçlar temiz çıktı.

6- Comodo Korumail

Comodo’nun blacklists sorgulama servisi olan Korumail’e tools.korumail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Adrese giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Burada sağ taraftan Blacklist seçeneğini seçip ip adresimizi yazıyoruz ve sorgulamaya başlıyoruz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Bilgisayarda Virüs Olup Olmadığını Nasıl Anlarız ?

comodo-koumail-blacklist-sorgulama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sorgulama yaptığımızda karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.

comodo-koumail-blacklist

 

 

 

 

 

 

 

Gördüğünüz gibi burada da mail ip adresimiz kara listede görünmüyor. Arkadaşlar göstermiş olduğumuz blacklist kontrol sitelerinde bizim ip adresimiz temiz olduğundan hepsi yeşil olarak görünüyor.

Eğer problem olsaydı kırmızı veya siyah başlıklar veya renklerle gösterilir ve blaclisted uyarısı ile net şekilde bunu görürdük. Ve tüm bu servisler blacklist de olan ip adresinin kara listeden çıkarılması için bağlantılar veriyor. Sizde bu bağlantılara giderek blacklist’den çıkma başvurusu yapıyorsunuz. İşte hepsi bu kadar.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*