Boşa Düşecek Alan Adlarını ( Domainleri ) Takip Etme Sitesi

bosa-dusecek-alan-adlarini-domainleri-takip-etme-sitesiWebisyo’ dan herkese merhabalar. Arkadaşlar bugünkü makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise süresi biten alan adlarını bulmak ile ilgili olacak.

Bir web sitesi yapmak için bir kaç şeye ihtiyaç olduğunu daha önce belirtmiştik. Bunlar kabaca bir alan adı ve hosting yani barındırma alanıdır.

Ancak eğer bir sitenin en önemli parçası nedir derseniz, hiç şüphesiz domain yani alan adıdır. Bir başka deyişle sitenin adıdır.

Çünkü siteniz için en önemli olan şey ziyaretçilerdir. Siteye gelen ziyaretçiler ise sitenizin teknik olarak yalnızca adını görür.

Yani hostingini veya başka altyapısında kullanılan sistemi görmez. Yani bir web sitesinin en fark edilir yanı adı, domainidir.

Pek çok kişi web sitesi kuracağı zaman yeni bir alan adı kaydeder. Ve o alan adı ilk kez alınmış olur. Tabi ki bu durumdan çoğu kişi memnun kalır. Çünkü istedikleri alan adını alabilmişlerdir.

Ancak bazen almak istediğimiz alan adı daha önceden kaydedilmiş yani alınmış olabilir. Bu durumda illa bize o alan adı lazım ise onu almaya çalışırız. Bunun dışında eski yani önceden alınmış alan adlarının belli bir yaşı ve geçmişi olduklarından yeni alınacak alan adlarına göre daha değerli olabiliyorlar.

Durum bu şekilde olunca da bazı kişiler daha değerli bir alan adıyla başlamak için önceden kullanılmış bir alan adını almayı seçiyor. Tabi ki eğer önceden kaydedilmiş yani yeni düşecek bir domain alacaksanız bu durum her zaman iyi olmayabilir.

Çünkü ilgili alan adının geçmişte hangi işlerde kullanıldığı ve üzerinden herhangi bir arama motoru banı veya Adsense banı yada farklı bir ban olup olmadığı da önemlidir. O nedenle eğer çok gerek yok ise yeni bir alan adıyla başlamanız genelde daha iyidir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Onesignal Kurulumu | Kullanımı ve Ayarları

Düşecek Domainler ( Alan Adları ) Nasıl Bulunur ?

Ancak bunlar dışında düşecek olan değerli alan adlarını takip edip, düşer düşmez alıp satmak isteyen de pek çok kişi var. Kısaca her ne sebepten olursa olsun süresi bitecek domainleri takip etmek isteyebilirsiniz.

Peki bu alan adlarını yani domainleri hangi sitelerden, nerelerden takip edebiliriz ? Süresi bitmek üzere olan alan adlarını nereden görürüz ? Gelin şimdi hep birlikte bunu öğrenelim. Arkadaşlar boşa düşecek alan adını bulmak için pek çok web sitesi var tabi ki.

Ancak şimdi önereceğimiz 2 web sitesi ile bu işi oldukça güzel şekilde yapabilirsiniz. İlk önereceğimiz site; Expired Domains sitesi. İlgili siteye gittiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

suresi-dolmus-alan-adlari

 

Sitenin zaten ana sayfasına gittiğinizde oldukça basit ve anlaşılır bir arayüze sahip olduğunu göreceksiniz. Yani süresi bugün dolan alan adları hangileri süresi bitmiş ve silinmiş domainler hangileri hemen listeler halinde görebiliyorsunuz.

Diğer alan adı takip siteleri gibi karışık bir arayüze sahip değil. Yukarıda gördüğünüz gibi 3 adet menü var. En baştaki Expired Domains sekmesinde süresi bugün biten alan adlarını görebilirsiniz.

Hemen yandaki Deleted Domains menüsünde ise süresi bitmiş ve silinmiş yani yeniden kaydedilebilir domainleri görebilirsiniz. En sondaki Domain List menüsünde ise hangi firmadan ne kadar domain düşmüş gibi istatistikleri görebilirsiniz.

Bu sitenin temel olarak kullanımı bu şekilde arkadaşlar. Gördüğünüz gibi oldukça basit ve açık. Bunun dışında bir site daha önermek gerekirse, Fresh Drop sitesini kullanabilirsiniz. İlgili siteye gidince de karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

taze-dusen-domainler

 

Yukarıda gördüğünüz gibi hemen üst kısımda filtreleme kriterleri geliyor. Bu kriterlere göre istediğiniz düşen veya silinen domaini hemen alt kısımda görebilirsiniz. Ve bulduğunuz alan adı eğer silinmişse hemen alabilir veya süresi yeni bitmişse backorder yaparak silindiğinde hemen almayı deneyebilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Siteyi Çevrimdışı Yapma

Umarım istediğiniz alan adını alabilir ve yapacağınız projede başarılı olabilirsiniz. Görüşmek üzere. 🙂

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*