Bu Komutu İşlemek İçin Yeterli Bellek Kaynağı Yok ?

bu-komutu-islemek-icin-yeterli-bellek-kaynagi-yokWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Teknik Servis kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise herhangi bir uygulama kurmaya çalışırken karşınıza komutu işlemek için yeterli bellek kaynağı yok hatasının gelmesi olacak.

Arkadaşlar gün geçmiyor ki bilgisayarımızda bir iş yaparken yeni bir hata ile karşılaşmayalım.

Bir bilgisayarda o kadar çok hata çıkabilir ki, sanıyorum bir rakam vermek gerekirse bu rakam binlerce olabilir.

Bilgisayar üzerinde pek çok donanımsal bileşen ve içerisinde ise yüklü olan onlarca yazılım vardır.

Ve bu donanımların veya yazılımların her birinde yüzlerce farklı sorun ortaya çıkabilir. Ve bir hata ortaya çıkması için sizlerin bir şey yapmış olması da gerekmez.

Yani her zaman normal olarak kurulan bir uygulama birden bire hata verebilir. İşte bu makalemizde de buna benzer bir hata ile karşılaştık.

Yeterli Bellek Kaynağı Yok Ne Demek ?

Geçen gün bilgisayarıma oldukça küçük ve basit bir program kurmaya çalıştım. Daha sonra bana aşağıda gördüğünüz hata olan yeterli bellek kaynağı yok hatasını verdi.

yeteli-bellek-kaynagi-yok

 

 

 

 

 

Tabi ki ilk başta hataya anlam veremedim. Çünkü neredeyse tüm bilgisayarlarda artık kurulması standart haline gelmiş sıradan ufak çaplı bir program kurmaya çalışıyordum.

Daha sonra hatanın ilgili program ile olabileceği aklıma geldi. Bu program dışında farklı bir program daha kurmam gerekiyordu ve bu hataya en son bakarım diyerek diğer programı kurmaya geçtim.

Ancak diğer programda da hata verdi. Artık problemin uygulama bazlı değil bilgisayar bazlı olduğu anlaşılmış oldu. Daha sonra hataya biraz odaklandığınızda anahtar kelime olan “bellek” kelimesini görüyorsunuz.

Bilgisayar da bellek dediği de sanırım ramdir diye düşündüm ve problemin kaynağı da öyle çıktı zaten.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Windows 8.1 Ayarlanıyor %82' de Kalıyor Çözümü

Arkadaşlar yeterli bellek yok hatasını almanızın nedeni bilgisayarınızda bulunan ram kapasitesinin o an ki işleminizi yapmanıza yetmiyor olmasıdır. Bu durumu 2 şekilde çözebilirsiniz.

İlk yöntem ve daha kalıcı yöntem tabi ki bilgisayarınızın ram hafızasını yükseltmektir. Yani eğer 2gb raminiz var ise 2gb daha takabilirsiniz.

Eğer şuan için ram alabilecek durumda değilseniz 2. çözüm yolunu uygulayabilirsiniz. 2. çözüm yolu ise görev yöneticisinden fazla ram kullanan uygulamaları o an sonlandırmak olacaktır.

Fazla ram kullanan uygulamaları şu şekilde görebilir ve durdurabilirsiniz.

İster klavyeden Ctrl+Alt+Delete tuşlarına aynı anda basarak isterseniz de görev çubuğuna sağ tıklayıp görev yöneticisi adımlarını izleyerek görev yöneticisini açabilirsiniz.

Görev yöneticisini açtığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

fazla-bellek-kullanan-uygulamalari-durdurma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki görev yöneticisi ekranında yapmanız gereken şudur. Öncelikle dik şeritte gördüğünüz gibi Bellek yazan kısma tıklayarak çalışan uygulamaları bellek kullanım oranlarına göre sıralayın.

Gördüğünüz gibi benim en çok bellek kullanan uygulamam Google Chrome olarak görünüyor.

Şimdi işlem yaparken yetersiz bellek uyarısı almamak için Google Chrome u durduracağım ve onun kullandığı bellek alanını kazanacağım.

Hemen Chrome üzerine tıklıyorum ve sağ alt kısımdaki görevi sonlandır butonuna basıyorum.

Chrome un durduğundan emin olduktan sonra en başta kurmak istediğim uygulamayı yeniden kurmayı deniyorum.

Eğer tekrar uygulamayı kurmak için bellek kaynağı yok hatası alırsanız az önce yaptığımız gibi en fazla bellek kullanan 1-2 uygulamayı daha sonlandırarak işleminiz yeniden deneyiniz.

Sonunda başarılı bir şekilde çözüldüğünü göreceksiniz.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

2 thoughts to “Bu Komutu İşlemek İçin Yeterli Bellek Kaynağı Yok ?”

  1. Teşekkürler, bir süre önce buna benzer bir komut sorunu ile karşılaşmıştım. Lakin bunu ben sistemi sıfırlayarak çözmüştüm. Umuyorum ki bir daha karşılaşmam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*