Bu Site Saldırıya Uğramış Olabilir Hatası Çözümü

site-virus-temizlemeWebisyo’ dan herkese merhabalar. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altında yayınlıyoruz. Makale konumuz ise web site sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Site kurup yönetmek iyi güzel fakat zaman zaman çıkardığı problemler yüzünden çekilmez hale gelebiliyor.

Bazen normal çalışan siteniz ertesi gün bakınca açılmayabiliyor. Bazen de sorun daha ciddi olabiliyor. Bugün anlatacağımız konu daha ciddi olan siteye virüs bulaşması ile ilgili. Eğer aşağıda bulunan resimdeki gibi siteniz Google da saldırıya uğramış olabilir şeklinde çıkarsa sorunu çözebilirsiniz.

site-saldiriya-ugramis-olabilir

 

 

 

Öncelikle bu sorun sitenize gerçekten virüs bulaşmış veya sitenize birileri tarafından zararlı kodlar girilmiş olduğunda çıkar. Gelin şimdi hep beraber adım adım bu sorunun kesin çözümünü öğrenelim.

Site Saldırıya Uğramış Yazısı Kesin Çözümü

1- Site yedeğini alın. Sitenin bulunduğu hosting alanını ve site veritabanını silerek yeniden yeni hosting oluşturun. ( Henüz veritabanı oluşturmanıza gerek yok )

2- Google Webmaster Araçlarında kayıtlı olan web sitenizin kontrol paneline giderek, sol menüden Google Dizini – Url leri Kaldır seçeneğini seçin ve sitenizin ana url si için kaldırma isteği oluşturun.

3- Oluşturmuş olduğunuz yeni hosting alanı için içeriği aşağıdaki gibi olacak bir robots.txt dosyası oluşturun ve hosting alanınıza sadece bu dosyayı atın.

Robots.txt

User-agent: *
Disallow: /

Bilgilendirme; 2. ve 3. adımları yapmamızın nedeni sitemizi tamemn Google dan hızlı bir şekilde kaldırmak.

4- Site indexlerinizin tamamen Google’ dan kaldırılmasını bekleyin. ( Ortalama 2 gün sürer. Site içeriğine göre süre uzayıp kısalabilir. )

5- Tüm sayfalarınız Google’ dan silindikten sonra 2. seçenekte yaptığımız Url kaldır işlemini yine aynı yerden geri alıyoruz.

6- 3. adımda yaptımız ve hosting e yüklediğimiz robots.txt dosyamızı aşağıdaki gibi değiştiriyoruz.

User-agent: *
Disallow:

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Nic.tr Alan Adı İç Transfer Nasıl Yapılır ?

7- Tekrar Google Webmaster Araçları na giderek Kontrol Paneli altında Arama Trafiği – Manuel İşlemler kısmından Yeniden İnceleme Talebinde bulunun. İnceleme talebine sitedeki virüsler temizlendi, site artık temiz gibi ibareler kullanın.

8- Siteniz 5. ve 6. adımda yaptıklarımız nedeni ile Google da tekrar görünmeye başlar. ( Yaklaşık 1 gün sürer ). Ancak tekrar sayfalarınız göründüğünde hala site saldırıya uğramış ibaresi görünüyorsa endişelenmeyin. Bu yazının kalkması için artık biraz daha beklemelisiniz ( Yaklaşık 2 gün sürer. Site içeriğine göre değişebilir ). Eğer 3 gün sonra hala uyarı kalkmamış olursa 7. adımda yaptığımız işlemi tekrarlayın ve 1-2 gün daha bekleyin. Sonuç olumlu olacaktır.

9- Son adımda temiz olduğundan emin olduğumuz site dosyalarını tekrar hosting alanımıza gönderelim. Ve sayfaların zamanla yeniden indexlenmesini bekleyelim.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

2 thoughts to “Bu Site Saldırıya Uğramış Olabilir Hatası Çözümü”

  1. Başımıza gelen bu musibeti defetmek için önerileriniz doğrultusunda işlem yaptık ve web sayfamızı kurtardık. Teşekkür ediyoruz webisyo.com

  2. Çok faydalı bir makale olmuş. Adım adım açıkça ne yapılması gerektiğini belirtmişsiniz. Çok bilmediğim 1-2 adım için Google dan araştırma yaparak onları da çözdüm. Şuan sitem yeniden güvende 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*