Cd yada Dvd’yi iso ( ISO ) Kalıbı Yapma

cd-den-iso-yapmaWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Bilgisayar kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise format cd sini iso yapma yada illa format değilde herhangi bir cd yada dvd içeriğinden iso oluşturma ile ilgili olacak diyebiliriz.

Öncelikle bilmeyen arkadaşlarımız için iso kalıbı nedir ? ISO yada iso kalıbı, Cd yada Dvd içerisinde bulunan dosyaların aynı şekilde saklanabildiği bir arşiv/kalıp dosyasıdır.

Peki biz iso dosyasına neden ihtiyaç duyarız ? Yani ben elimdeki bir cd nin neden iso dosyasını oluşturayım ki ? derseniz bu faydaları şöyle açıklayabiliriz. Öncelikle elinizde tuttuğunuz cd yada dvd fiziksel olduğu için kaybolabilir yada bozulabilir. Ancak bu cd nin iso kalıbı varsa başına bir sorun gelmesi oldukça zordur. İso kalıbını bilgisayarda tutarak daha sonra bu kalıbı kullanarak kolayca cd yada dvd oluşturabilirsiniz.

Cd nin iso dosyasını oluşturmak size bunun gibi daha pek çok fayda sağlayabilir. Konuyu genel olarak açıkladığımıza göre şimdi gelelim uygulamaya. Elimizde herhangi bir cd yada dvd var bunu nasıl iso kalıbına dönüştürürüz ? Öncelikle bize bu iş için bir iso yapma programı lazım. Cd yi iso ya dönüştürme işi için yani bu iş için kullanacağımız yazılımın adı LC ISO arkadaşlar. Şimdi hemen buraya tıklayarak LC ISO programını indirin.

Cd & Dvd’yi İso Kalıbına Çıkarma

Program zip dosyası yani sıkıştırılmış klasör olarak inecektir. İndirme işlemi tamamlandığında dosyaya sağ tıklayarak klasöre çıkart deyin. Klasör içerisine girdiğinizde 2 adet dosya göreceksiniz. Biri bizim kullanacağımız uygulama ve diğeri de işimize hiç yaramayacak olan bilgilendirme dosyası. Hemen klasör içinde bulunan LC Iso Creator uygulamasını başlatın. Bu uygulama portable ve kullanımı oldukça basittir. Yani program kurulum yapmadan çalışıyor. Çift tıklayıp iso dönüştürme programını başlattığınızda karşınıza aşağıdaki görünüm gelecektir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Outlook Mail Şifresi Öğrenme

cd-dvd-yi-iso-ya-donusturme

 

 

 

 

 

 

 

Ekranda gördüğünüz gibi sadece 2 kısım var. Disk sürücümüzün göründüğü bir kısım ve iso oluştur butonu. Öncelikle cd yada dvd sürücüsüne iso ya dönüştürmek istediğiniz cd yada dvd yi takın. Bilgisayarınız taktığınız cd yada dvd yi gördükten sonra LC ISO uygulamasını başlatın.

Önemli Not; Eğer ilk önce iso yapma programını açıp sonra cd yi bilgisayara tanıtırsanız program cd yi görmeyebilir. Bu yüzden programı başlatmadan önce dvd yada cd yi bilgisayarımıza takıyoruz.

LC ISO uygulamasını açtığınızda program bilgisayarınıza taktığınız cd içeriğini görecek ve aşağıdaki görüldüğü gibi bunu gösterecek ve Create ISO butonu aktif hale gelecektir.

iso-yapma-programi

 

 

 

 

 

 

 

Artık tek yapmamız gereken Create ISO butonuna basmak. İso oluştur butonuna bastığımızda size oluşturulacak dosyayı nereye kaydetmek istediğiniz sorulacaktır. Konum seçip tamam dediğinizde iso dosyanız cd yada dvd içerik boyutuna göre değişecek bir sürede tamamlanacaktır. Hepsi bu kadar.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*