Diş Çektirme Korkusu Nasıl Yenilir ?

dis-cektirme-korkusu-nasil-yenilirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Sağlık kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise diş çektirme korkusu yenme ile ilgili olacak.

Dişlerimiz bizim için fazlasıyla önemlidir. Konuşurken, gülerken ve en önemlisi yemek yerken dişlerimiz ön plandadır.

Bu nedenle herkes sağlıklı dişlere sahip olmak ister.

Peki dişlerimizin sağlıklı olması veya sağlıklı kalabilmesi için onlara nasıl davranıyoruz ? Yani dişlerimizin sağlıklı olabilmesi için gerekli işlemleri yapıyor muyuz ?

Örneğin kaliteli diş macunu ve dişlerimize uygun kaliteli diş fırçası kullanıyor muyuz ? Yemeklerden sonra ağzımızı kalan yemek artıklarını temizlemek için gargara ediyor muyuz ? Ve en önemlisi günde 2 kez dişlerimizi düzenli fırçalıyor muyuz ?

Ve fırçalama ile gitmeyen yemek artıklarını temizlemek için diş ipi kullanıyor muyuz ? Bunların dışında dişlerimize zarar verecek yiyecek, içeceklerden uzak duruyor muyuz ?

Bakın doğaçlama olarak aklıma gelen diş sağlığı koruma yöntemleri bile ne kadar fazla. Ve pek çoğumuz bu saydığım seçeneklerden yalnızca 1-2 sini belki yapıyor.

Dişçi Korkusunu Yenmenin Yolları

Geri kalanlarımız ise diş sağlığımıza önem vermiyor ve onları çürümeye terk ediyoruz. Ve haliyle belli bir zaman sonra dişler çürüyor ve diş çekilmesi gerekebiliyor. İşte tam burada dişlerimizi hiç önemsememiş olan bizler keşke diyoruz.

Keşke dişlerimize baksaydık da buraya gelmeseydik. Ve pek çoğumuzun dişçi fobisi var. Bu korku dişçiye gitme fikrinden itibaren başlıyor ve dişçi koltuğuna oturana kadar artarak devam ediyor. Ve bu korku bende de var.

İnanılmaz derece dişçiden korkarım ve çekinirim. Adeta dişçiye gitmek bana kabus dolu rüya görmek gibi geliyor. Ama bunu artık yendim diyebilirim. Ve biliyor musunuz yaklaşık 1,5 saat önce üst arka dişimi çektirdim ve oldukça zorlu geçti.

Tabi ki yine korktum ve çekim sırasındaki zaman sanki durdu 🙁 Tamponu bile makaleye başlamadan önce çıkardım ve şuan ağzım uyuşuk şekilde yazıma devam ediyorum.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Pozitif Düşünce İle Başarıları Elde Edin

Bu makaleyi böyle hızlıca yazma nedenim ise dişçi fobimi nasıl yendiğimi tabi ki çok değil ama en azından nasıl hafiflettiğimi sizlere anlatmak istememdir.

Arkadaşlar öncelikle şunu düşündüm. Şimdi dişim ağrıyor veya kötü ağız kokusu yapıyor veya farklı bir durum var diyelim. Şunu düşünmelisiniz. Dişinizi çektirmezseniz bu ağrıyı veya diğer problemleri sürekli çekeceksiniz.

Ama diş çektirmek ile yalnızca 1 kez acı yaşarsınız. Burada acıdan kastım şu; pek çok zaman diş çekiminde acı olmaz ancak diş fobisi olan bizler öyle bir korkuyoruz ki, gerçekten acısa canımız daha az yanar sanki o derece.

Bu nedenle 1 kerelik acıdan kastım korkmaktan çektiğimiz acıdır. Daha sonra şunu düşünün. Eğer ağzınızdaki dişlerden biri çürük ise emin olun çektirmezseniz sağlam dişlerinize de geçecek ve ilerleyen zamanda dişçi korkunuz daha çok büyüyecek.

Bunları düşünerek dişçi korkunuzu hafifletebilirsiniz. Bunlar dışında eğer devlet hastanesinde olan dişçilerin size iyi davranmayacağını düşünüyorsanız özel bir diş kliniğine gitmek de dişçi korkunuzu azaltacaktır.

Daha sonra diş çekimi sırasında beyniniz tamamen çekilecek dişinize odaklanır ve daha fazla korkarsınız. Bu yüzden diş çekiminden korkmamak için dikkatinizi dağıtmalısınız. Bunun için en iyi yol kulaklıkla müzik dinlemektir.

Alın telefonunuzu yanınıza diş çekiminden önce takın kulağınıza son ses bir müzik açın ve diş çekimi o sırada başlasın. İnanın bu yönteminde çok faydasını gördüm.

Bunun yanı sıra eğer gerçekten inançlı biri iseniz diş çekimi sırasında dua etmek de sizi çok rahatlatacaktır. Dişinizin çekilmeye başlandığı andan itibaren içinizden okumayı en sevdiğiniz duaları okuyabilirsiniz.

Bu yöntem de beni rahatlatan yollardan biri oldu. Evet arkadaşlar özetle diş sağlığınızı ertelediğiniz de daha büyük olarak bir gün mutlaka karşınıza çıkacağını biliniz. Bunu bildiğiniz de zaten dişçi fobiniz bir miktar azalıyor.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Zihni Boşaltmanın Yolları | Yoga ve Meditasyon Nasıl Yapılır ?

Şimdi kurtulayım ilerde daha kötü olmasın diyorsunuz. Bunun yanında söylediğim diş çekimi sırasında rahatlama yöntemleri de işinize yarayacaktır. Makalenin sonlarına doğru çekilen dişim de ağrı hissetmeye başladım.

Sanırım uyuşukluk geçiyor. 1 saat sonra bir şeyler yedikten sonra dişçinin yazdığı ağrı kesiciden içeceğim. Umarım akşama veya yarına tamamen geçmiş olur 🙂

Bu benim ağzımdaki tek çürük dişti ve bunun çürümesinin nedeni de benim erteleme yani ihmal etmem oldu. Ancak bu saatten sonra inşallah dişlerime çok daha iyi bakacağım.

Şimdiden herkese geçmiş olsun diyorum. Sağlıklı gülüşler diliyorum 🙂

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*