Diş Dolgusu Yaptıranların Yorumları

dis-dolgusu-yaptiranlarin-yorumlariWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Sağlık kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise diş dolgusu yaptırmak hakkında olacak. Daha doğrusu diş dolgusu yaptırma hakkında bilgiler vereceğiz.

Sitemizi yakından takip edenler benim dişlerim de zamanında iyi bakmadığım için problemler olduğunu bilir.

Bu nedenle zamanında yediğim hurmalar son dönemlerde beni tırmalıyor 😀 Ancak sanıyorum artık sona geldim.

Yani dişlerimle ilgili sağlık bakımından tüm gerekenleri artık dişçiden korkmadan yapıyorum.

Önce yamuk dişlerimi diş teli taktırarak düzeltme işlemi ile işleme başladık. Tabi daha sonra yine benim dişime iyi bakmadığımdan dolayı ne yazık ki 1 dişimi çektirmek zorunda kaldım.

Daha sonra 1 dişime kanal tedavisi yaptırdım. Ve en sonunda bugün de 2 dişime dolgu yaptırdım. Diş teli taktırmak, diş çektirmek ve kanal tedavisi ile ilgili ayrı ayrı makaleler yazmıştım. Bu makalelere sitemizin arama kısmını kullanarak ulaşabilirsiniz.

İlk Defa Dolgu Yaptırdım

Bugün de ilk defa dişime dolgu yaptırdığım için dolgu tecrübemi paylaşmak istiyorum. Öncelikle en baştan başlayalım ve tüm aklınıza gelebilecek soruları yanıtlayarak devam edelim. Ben neden dolgu yaptırdım ? Yani dişe dolgu neden yapılır ?

Arkadaşlar alt çiğneme yani en arkadaki 2 dişimin üzerinde çok ufak siyahlık vardı. Ama gerçekten çok ufak. Hani yemek yedikten sonra kalan kırıntılar falan gibi düşünebilirsiniz. Hep diyordum ki güzelce dişimi fırçalar isem geçer veya diş taşı temizliği yaptırırsam geçer diyorum.

Ancak dişçiye yine de gidip sormak istedim ve sorduğumda dişin üzerinde çürüme başladığını ve temizlenerek dolgu yapılması gerektiğini söyledi. Hemen geciktirmeden randevu aldım ve bugün giderek dolgularımı yaptırdım.

Dolgu Öncesi İğne Yapılıyor mu ?

Şuan halen dişim uyuşuk durumda ve fena görünmüyor. Dişin çürük üst kısmı temizlendi ve dolgu ile kaplandı. Peki dolgu olmadan önce dişler uyuşturuluyor mu ? En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de bu.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Foam Roller ( Köpük Rulo ) Nedir ? Foam Roller Ne İşe Yarar ?

Evet arkadaşlar diş çekiminde, kanal tedavisinde olduğu gibi dolgu yapılacağı zamanda dişe uyuşturucu iğne yapılıyor. Bu nedenle işlem sırasında ağrı veya acı olmuyor. Diğer bir soru ise dolgu işlemi ne kadar sürüyor sorusu.

Dolgu İşlemi Ne Kadar Sürer ?

Arkadaşlar diş çekimi ve kanal tedavisinden daha kısa sürdü. Ancak tabi ki bu kaç dişinize dolgu yapılacağı ve dişinizin tam neresine dolgu yapılacağı ve dişinizdeki çürüğün boyutuna bağlı olarak değişebilir.

Ancak her durumda yine de çok sürecek bir işlem gibi gelmedi bana. Mesela ben 2 dişime dolgu yaptırdım ve toplamda 15 dk sürdü. Yani oldukça basit ve hızlı olan bir işlem. Diş sağlığınız için kesinlikle gerekli gördüğüm bir işlem.

Dolgu Sonrası Ağrı Olur mu ?

Bir diğer soru ise dolgu sonrası ağrı olur mu sorusu. Arkadaşlar ben daha yaptıralı 1-2 saat kadar oldu ancak şu ana kadar bir ağrı veya sızı yok. Ancak tabi ki bir kaç gün dolgulu dişlerde hafif sızı veya ağrı olabileceğini doktorum belirtti.

O nedenle bence bir kaç gün dolgu tarafı ile bir şey yemeseniz ve sıcak soğuk içeceklere dikkat etseniz iyi olur. Hatta dolgunun tam olarak iyileşmesi 2-3 haftaya kadar sürebiliyor. Bu nedenle sabırlı olun arkadaşlar.

Yani 2-3 hafta kadar hafif ağrılar ve sızlamalar olabilir. Ancak tabi ki çok şiddetli ağrılar veya acılar olması durumunda doktorunuza başvurunuz. Veya 3 hafta olmasına rağmen halen ağrılarınız var ise yine doktora durumu belirtiniz.

Dolgu Düşer mi ?

Bunun dışında diğer bir soru dolgu yaptırdıktan sonra düşer mi sorusu oluyor. Ben daha o aşamaya gelemedim ancak kardeşim ve 1-2 arkadaşım uzun zamandır dolgu yaptırdı ve kullanıyorlar. Henüz onlardan da dolgu düşmesi diye bir şey duymadım.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Alzheimer Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Korunulur ?

Bu nedenle bu durumunda sık yaşanacağını düşünmüyorum. Tabi ki yaptırılan dolgunun kullanma süresi var. Yani dolguyu sonsuza kadar kullanamıyorsunuz. Yanlış bilmiyorsam 3-5 sene sonra yeniden yaptırıyorsunuz.

Diş Dolgusu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli ?

Ancak tabi daha kolay şekilde yeniden yaptırılabilir. Zaten 5 sene de bir dişlerinize bakım yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır. Bunun dışında son olarak dolgu yaptıranlar nelere dikkat etmeli sorusu var arkadaşlar.

Bu konuda aslında çok karışık değil. Yani dolgulu tarafınızla çok sert yiyecekler yemeyin veya kırmaya çalışmayın. Veya çok soğuk veya çok sıcak yiyecekler veya içecekler tüketmeyin yeterli. Zaten bu dediklerimi normal dişlerinizde de denemeyin veya yapmayın.

Çok soğuk veya çok sıcak şeyler veya çok sert şeyleri dişlerinizde kırmaya çalışmanız zaten mantıken zararlıdır. O nedenle illa dolgulu işlerinize ekstra bir dikkat etmeniz gerekmez. Tüm dişlerinize aynı şekilde dikkat ve özen göstermelisiniz.

İşte diş dolgusu yaptırma hakkındaki makalemiz de bu kadardı. Bu konuda aklınıza takılan bir şey olursa yorum olarak iletebilirseniz hemen yanıtlayabilirim. Unutmayın, her şey sağlığımız için! 🙂

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*