Diş Kanal Tedavisi Olmuş Biri Olarak Kanal Tedavisi Hakkındaki Yorumlarım!

dis-kanal-tedavisi-olmus-biri-olarak-kanal-tedavisi-hakkindaki-yorumlarimWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Sağlık kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise kanal tedavisi hakkındaki yorumlarım ile ilgili olacak.

Ah şu sağlık kategorimiz yok mu! Aslında çok önemli bir kategori biliyor musunuz ? Çünkü insan sağlığından daha önemli bir şey yok.

Özellikle de diş sağlığımız çok önemlidir. Çünkü dişler vücuttaki pek çok yeri iyi veya kötü olarak etkiliyor.

Beynimizi, midemizi, psikolojimizi daha pek çok yönümüze dişlerin büyük etkisi var.

Dişlerimizin bakımını düzgün ve düzenli şekilde yapmadığımızda dişimiz çürümeye başlar. Eğer çürüğü erken fark edip dişçiden korkmadan gidip gösterebilirsek muhtemelen bazı tedavi yöntemleriyle dişimizi kurtarabiliriz.

Ancak dişlerimizin bakımını yapmayıp hafif çürüdüğünde dişçiye de çeşitli sebeplerden gitmezsek dişimizi çektirmemiz gerekir. Arkadaşlar burada şunu bilmeniz de fayda var. Lütfen dişçiden korkmayınız.

Çünkü er yada geç mutlaka dişçiye gitmek zorunda kalacaksınız. Aradaki tek fark; eğer erken giderseniz daha zahmetsiz bir işlem yapılır ve dişinizi kurtarırsınız, eğer geç giderseniz daha zahmetli işlemler sizi bekler ve muhtemelen dişiniz çekilir.

Kanal Tedavisi Olmazsa Ne Olur ?

kanal-tedavisi-nasil-olur

 

 

 

 

 

 

 

Tabi ki bunların en başında düzenli olarak diş bakımı yapmak gelir. Her neyse efendim yıllardır dişlerinden çekmiş biri olarak biraz içimi dökerek başlamak istedim. Benim aklım başıma biraz geç geldi ama olsun.

Zararın neresinden dönseniz kardır diyorum. Dişçiden çok korkan ve yıllarca dişçiden kaçan biri olarak bana bunun faturası ağır oldu ve halen ödemeye devam ediyorum.

Henüz 27 yaşına yeni girmiş biri olarak 3-5 dişimi kaybettim, 1,5 sene diş teli tedavisi gördüm ve bugün de bir dişimden kanal tedavisi oldum. Sanırım artık daha sağlıklı dişlerim var. Ve her dişçiye gittikten sonra dişlerime verdiğim özen ve önem biraz daha artıyor.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Saç Ekiminde Donör Bölge Yetersizliği Nedir?

Çünkü artık dişçiye kontrole gittiğimde senin dişlerin de hiç problem yok sözünü duymak istiyorum! Peki bugün olduğum kanal tedavisi nasıl geçti ? Yani acı veya ağrı oldu mu ? Kanal tedavisi sırasında neler yaşandı şimdi bunları anlatayım.

Dişçiden korkan biri olarak yine 1 gün önceden korku sarmaya başladı. Acaba acır mı ? Kanal tedavisi nasıl yapılıyor ve daha önce kanal tedavisi olanlar diye Google da aramalar yaptım.

Aslında kanal tedavisi sanki zor, acıtan bir tedavi gibi algı oluşturulmuş olsa da pek çok kanal tedavisi olmuş insanın tıpkı benim gibi hiç acı veya ağrı hissetmeden tedavilerini tamamladığını gördüm.

Bu sabah oldu ve erkenden yola çıktım. Dışarıda bir tost yiyerek karnımı doyurdum. Çünkü doktor mutlaka tok gelmem gerektiğini belirtmişti. Daha sonra tedavi öncesi dişlerimi fırçaladım ve ağzımı temizledim.

Artık dişçi koltuğuna oturmanın vakti gelmişti. Evet çok korkuyordum ama bundan kaçarsam bu dişi çektirmek için mutlaka yine geleceğimi biliyordum. Arkadaşlar şunu bilmeniz ve anlamanız gerekiyor.

Kanal tedavisi, çürümeye başlamış olan dişinizi kurtarmak için yapılan bir operasyondur. Ve bu çok önemlidir. Diş çektirmek kanal tedavisinden daha sıkıntılıdır. Ve kendi dişleriniz gibisi yoktur vs vs.

Bunları çok duymuşsunuzdur ve durum gerçekten böyle. Bu nedenle ne kadar korksam da bunların çok farkında olduğumdan hemen uyuşturucu iğneyi yaptırdım ve dişimin uyuşmasını bekledik.

Daha sonra dişim uyuştu ve dişçi koltuğuna uzandım. Arkadaşlar bundan önceki diş çektirme korkusu nasıl yenilir ? adlı makalemde de bahsettiğim gibi bu seferde kulaklığımı taktım ve yüksek ses müzik açarak tedavimi oldum.

Eğer sizin de dişçi korkunuz varsa bunu denemenizi öneririm. Çünkü diğer türlü sadece diş çektirme veya kanal tedavisi işlemine konsantre oluyorsunuz ve acımasa bile sanki acıyormuş gibi, tedirgin şekilde hissediyorsunuz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Zihni Boşaltmanın Yolları | Yoga ve Meditasyon Nasıl Yapılır ?

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

kanal-tedavisi-ne-kadar-surer

 

 

 

 

 

 

 

Taktım kulaklığımı ve açtım müziğimi tedavi başladı. Burada kanal tedavisi ne kadar sürüyor diye düşünenler için belirtmek istiyorum. Bana tedavi öncesinde 1 saat kadar süreceği söylenmişti ancak yaklaşık 40 dk kadar sürdü benimki.

Tedavi sırasında kesinlikle ağrı veya acı olmadı. Sadece aletlerin dişe sürterken çıkardığı sesler falan var o kadar. İşte onları da bir kulaklık takarak minimum a indirdiğinizde neredeyse uyuyarak tedaviyi tamamlayabilirsiniz.

Dediğim gibi benim kanal tedavi sürem 40 dk sürdü Sanırım bu süre kanal tedavisi yapılacak olan dişe ve çürüğün boyutuna göre değişiyor. Her neyse efendim 40 dk sonra doktor kulaklığımı çıkarttı ve işlemin bittiğini kalkabileceğimi söyledi.

Doktorun o andaki bitti tamamdır kalkabilirsin dediği an belki de hayatımın en mutlu olduğum anlarından biri. Hem bir yandan doktora el işaretleriyle teşekkür ediyorum hem de bir yandan içimden Allah a şükrediyorum bir dişçi macerasının daha sonuna geldiğim için.

Doktor 1-2 gün ağrı olabileceğini söyledi. Şuan az daha uyuşukluk olduğu için henüz ağrı, sızı başlamadı. Ama olsun sonunda sanırım bu dişimi kurtardım ve bundan sonra tüm dişlerime daha iyi bakacağım.

Arkadaşlar özetle, kanal tedavisi sağdan soldan duyduğunuz gibi korkutucu bir işlem değil. Gidin ve dişlerinizi kanal tedavisi ile kurtarın.

Korkmayın ve sağlam dişlerinizle bir ömür boyu yemek yemenin, gülmenin tadını çıkarın! Hepinizi seviyorum, görüşürüz! 🙂

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*