Diş Taşı Temizliği Yaptıranlar

dis-tasi-temizligi-yaptiranlarWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Sağlık kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise diş taşı temizliği yaptıranlar ile ilgili olacak.

Aslında sitemizi yakından takip eden yani her paylaştığımız içeriği okuyanlar benim artık dişlerimin durumunu bilirler 😀

Çünkü her hafta dişlerim ile ilgili bir işlem yaptırmaya başladım ve her yaptırdığım işlemden sonra sitemin başına geçip bunu detaylıca makale olarak sizler için yazıyorum.

Bugün de başlıktan da belli olacağı üzere diş taşı temizliği yaptırdım. Ve artık bu benim için diş tedavi sürecimin son işlemiydi. Bundan önce çürük dişimi çektirdim. Bir dişime kanal tedavisi yaptırdım.

Geçen hafta 2 dişime dolgu yaptırdım ve bugün de dişlerdeki taşları temizletme işlemi yaptırdım. Şimdi bu konu hakkında detaylıca bilgi vereyim. İnternet üzerinde diş taşı temizliği ile ilgili, diş taşı temizletme ne kadar sürüyor, diş taşı temizlenirken acır mı, diş taşı temizletmek zorunlu mu vb. sorular var.

Diş Taşı Temizleme Ne Kadar Sürer ?

Gelelim bu soruları tek tek yanıtlamaya. Arkadaşlar öncelikle diş taşı temizliği ne kadar sürer sorusunu yanıtlayalım. Diş taşı temizliğinin süresi kişiden kişiye değişmektedir. Çünkü herkeste aynı derecede diş taşı yoktur.

Bu benim hayatımda 3. kez diş taşı temizliği oluşumdu. İlkinde çok küçüktüm aslında çok küçük değildim ama bundan herhalde bir 10 sene önce falandı. O nedenle ne kadar sürmüştü hatırlamıyorum.

Ama 2.kez diş teli takılacağı zaman olmuştum. Yani bundan 3-4 sene öncesinde. O zaman biraz fazla diş taşı vardı bende. Çünkü senelerce 10 sene falan diş taşı temizliği yaptırmamıştım. O nedenle yaklaşık 20 dk falan sürmüştü.

Ancak şimdi 3 sene önce yaptırdığım için ve bunun dışında 3 senedir dişlerime daha iyi baktığımdan daha az diş taşım vardı ve yaklaşık 5-10 dk kadar sürdü.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Cilt Lekelerine Doğal Çözüm Önerileri

Diş Taşı Temizleme Acıtır Mı ?

Şimdi gelelim diğer sorumuza. Yani diş taşı temizlenirken canımız acır mı sorusuna ? Arkadaşlar ister az diş taşınız olsun ister çok olsun maalesef çok az da olsa bir acı oluyor. Ancak tabi ki eğer çok diş taşınız var ise işlem daha uzun süreceğinden acı daha fazla olacaktır.

Ama dediğim gibi diş taşları temizlenirken abartılmayacak derecede bir acı oluyor.

Ve bunun dışında tabi ki normal olarak biraz kanama da oluyor arkadaşlar. Ancak işlem bittikten sonra ağzınızı bir kaç kez çalkaladıktan sonra kanama falan kalmıyor. Yani öyle ağzınıza tampon yapıp, gün boyu kanama oluyor falan diye bir şey yok.

Bunun dışında bir kaç gün dişlerimi fırçalarken kanama olacağını söyledi doktor. Buda zaten normal bir durum. O kadar dişlerinizin dibi kazınmış haliyle bir müddet fırçalarken kanaması normal. Ancak kanasa bile fırçalamam gerektiğini söyledi diş doktoru.

Diş Taşı Temizliği Zararlı Mı ?

Bunun dışında sık sorulan sorulardan biri de diş taşı temizletmek zararlı mı sorusu. Arkadaşlar şunu bilmekte fayda var. Her şeyin fazlası zarardır. Yani dişlerinizi fırçalamak faydalıdır. Ancak dişlerimizi günde 10 defa fırçalar isek ağız ve diş sağlığımız bozulacaktır.

Yani burada demek istediğim siz ne kadar dişlerinize iyi baksanız da belli bir zaman sonra dişlerde zararlı taşlar oluşur. Tabi ki bu süre dişlerinize iyi bakma seviyesine göre değişir.

Yani dişlerine hiç bakmayan birinde en fazla 1 yıl sonra inanılmaz diş taşları oluşurken, dişlerine çok iyi bakan birinde 2-3 sene sonra diş taşları oluşur. Bu nedenle eğer dişlerimize iyi baksak bile en azından 1-2 senede bir diş taşlarımızı temizletme işlemi yaptırmalıyız.

Benim yaptığım araştırmalarda, bir kaç diş doktoruna danışmam da hep bunun doğru olduğunu gördüm. Diş taşlarının dişte olmaması gerekir. Bu nedenle siz diş taşı temizletmek zararlı diyen birine aldanmayın arkadaşlar.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Kalp ve Böbrek Hastalıkları Arasında Bir İlişki Var mı?

Bırakın o ne yapmak istiyorsan yapsın. Ancak belirttiğim gibi 3-5 ayda bir de diş taşı temizletmeye gitmeyin. En az 1 sene de bir yaptırmanızı öneririm. Tabi ki 1-2 sene arasında bir yaptırmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Son olarak diş taşı temizliği sonrası acı olur mu derseniz, arkadaşlar şuan 2 saat kadar oldu ancak herhangi bir acı falan yok. Su içtim, ağzımı çalkaladım ama problem olmadı. Birazdan da yemek yiyeceğim ama yine bir ağrı veya acı olacağını düşünmüyorum.

Ancak henüz dişlerimi fırçalamadım ama fırçalarken mutlaka biraz kanayacağını biliyorum 😀 Her neyse arkadaşlar, bugünkü makalemizde bu kadardı. Diş taşı temizliği hakkında sormak istediğiniz başka bir şey olursa yorum olarak iletebilirsiniz.

Hepinizi seviyorum, görüşmek üzere..

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*