Dns, Vpn ve Proxy Nedir ? Aralarındaki Farklar Nelerdir ?

vpn-dns-proxy-farkiWebisyo’ dan herkese merhabalar. Arkadaşlar bugün ki makalemizi network kategorimiz altında yayınlayacağız. Makalemiz son zamanlar da internet yasaklarıyla birlikte popüler hale gelmeye başlayan network terimleri ile ilgili.

Son zamanlar da isimlerini sıkça duyduğumuz proxy, vpn ve dns gibi kavramlar nelerdir ? Ve ne işe yararlar ? işte bu soruların cevabı..

DNS (Domain Name System): Bir internet sitesi domain’inin (alan adı) IP Adresi olarak karşılığını tutan sistemler. Her internet sitesi, yayında olmak için en az 1 sunucuda barınmak zorundadır.Bizim sitelere erişmek için uzun uzadıya o sunucunun/sunucuların IP adreslerini ezberlememize gerek yoktur. Onun yerine Alan Adlarını kullanırız. İşte bu DNS (Domain Name Server) dediğimiz sunucular, hangi Alan Adı’nın, hangi IP ile ilişkili olduğunun kaydını tutan sunuculardır.

VPN (Virtual Private Network): Sanal Özel Ağ diye çevrilebilen bu hizmet, bize sanki başka bir ağdaymışız gibi internete çıkış yapmayı sağlayabilen bir hizmettir. Örneğin Norveç’teki bir VPN hizmetinden yararlanıyorsak, İnternete Norveç’teki bir evden bağlanıyormuş gibi, Norveç’in sansür ve kısıtlarına göre bağlanırız.

Proxy / Vekil Sunucu: Bir bilgisayarın, başka bir bilgisayar üzerinden ağa bağlanmasıdır. Genellikle, ilk bilgisayarın ağı üzerinden erişimi engellenen sitelere bağlanmak ya da ilk bilgisayarın gizliliğini korumak için kullanılır.

“Eğer makaleyi beğendiyseniz bahşiş bırakabilirsiniz. Bunun için makale altındaki reklama 1 kez tıklamanız yeterli. Teşekkür Ederiz..”

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.. WEBİSYO | Bilgi ve Teknoloji Portalı !

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Navicat İle Mysql Veritabanına Uzaktan Bağlanmak

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

One thought to “Dns, Vpn ve Proxy Nedir ? Aralarındaki Farklar Nelerdir ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*