Dünyanın En İyi 2 Uçağı

dunyanin-en-iyi-ucagiWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Teknoloji Haberleri kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise dünyanın en iyi uçakları ile ilgili olacak.

Uçakların çok hızlı olduğunu hemen herkes bilmektedir.

Teknolojinin günden güne gelişmesi, uçak sektörünü de oldukça önemli düzeyde etkilemiştir ve bambaşka bir boyuta taşımıştır.

Ancak öyle uçaklar var ki; hızının yanı sıra dayanıklılığı ve yetenekleri ile de ünlü. Bu yazımızda sizlere bu uçaklardan en iyi ikisini tanıtacağız.

İşte Dünyanın En İyi 2 Uçağı

Lockheed SR-71 Kara Kuş

Lockheed-SR-71-Kara-Kus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu uçak, 1966 yılında yapılan tanıtımından sonra hem USAF hem de NASA tarafından kullanılmıştır.

Keşif ve deneysel araştırmalar için kullanılan 32 Kara Kuş inşa edildi ve gizli teknolojiye sahipti, ancak düşman güçleri tarafından fark edilen her şeye rağmen, fantastik hızından ötürü ateşleyicileri ya da havaya fırlayan füzeleri havaya uçurdu.

Kara Kuş öyle bir hıza sahipti ki, önüne çıkan havanın kaçma vakti yoktu, bu yüzden büyük bir basınç oluşturmakta ve sıcaklığı yükseltmektedir.

Birkaç yüz derece yüksekliğe ulaşabilen uçağın sıcaklığı metali genişletmiştir, dolayısıyla çok küçük parçalar tarafından yapılması gerekiyordu.

Bu nedenle, SR-71 ayakta dururken bile yağı sızdırabilmektedir. SR-71, Mach 3.2 ve 85.000 feet hızlarda uçabilen uzun menzilli stratejik keşif uçağı olarak geliştirilmiştir.

Kuzey Amerika X-15

 

Kuzey-Amerika-X-15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuzey Amerika X-15, dünya listesindeki en hızlı uçaktır. Uçak, dünyanın en hızlı insanlı uçak rekoruna da sahiptir.

Maksimum hızı, 3 Ekim 1967’de elde edilen 6.70 (yaklaşık 7,200 km / s) hızdı. Bu uçak yüksek hızda kalmak için, büyük bir kama kuyruğuna sahip olmak zorundaydı, ancak bunun aşağı doğru yönü daha düşük hızlardaydı.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Nokia 8.1 Plus'ın Yeni Özellikleri Ve Ekran Görüntüleri

Sürtünme böyle bir kuyruğundan çok büyüktü. Bu nedenle bir B-52 Stratofortress taşımak zorunda kaldı. Kendi motorlarını ateşlediğinde yere düşmeden önce yaklaşık 14.000 metre yüksekliğe kadar çıkabilmektedir.

Sadece 15 metre uzunluğunda bir rokette oturduğunu ve düştüğünü hayal edin, gerçekten muhteşem bir his olmalı!

X-15, bu tür hızlarda kullanıldı, böylece geleneksel yöntemlerle yönlendirme yapmak yerine bir kanatçık üzerinde sürükleyerek kullanıldı ve bunun yerine roket iticileri kullanıldı.

Bu da dünya rekorlarından biri olan 100 kilometreden daha yüksek irtifalara ulaşmayı mümkün kıldı.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*