Düşünceyi Besleyen Kişisel Gelişim

Düşünce en temel anlamıyla bir varlığın, var olduğunu anlama çabasından evrilen, zengin çeşitliliğe yayılan ve yaşama yön veren en büyük yapıdır. İnsanoğlunun yıllardan beri sorduğu sorulara, fikirlere ve olası cevaplara çözüm üretme çabasında en büyük kozu düşünebilme yeteneği olmuştur. Düşüncenin varlığı başlı başına bir soru-cevap zinciri yaratmaya yetmektedir. Bu soru-cevap zincirinin her halkasını birbirine bağlayan düşünce, yine bu halkaları çözmede en büyük rol sahibidir. Peki, düşünce kendi başına var olabilir mi? Düşünceye yön veren bizler miyiz? Yoksa bize yön veren düşünce midir?

Düşünce Geliştirilebilir mi?

Hayatımızın merkez noktası halindeki düşünce, sürekli olarak geliştirilmeye aç bir yapıda görebildiğimiz, hissedebildiğimiz her yerde sonsuza kadar sürmeye programlanmış bir yazılım gibidir. Hepimiz hayatımızın bu büyük yönlendiricisini daha üstün bir yapıya yükseltmek isteriz. Düşüncemizin gelişmesi, yaşam standartlarımızı daha yükseğe çıkartabileceği gibi bizi toplumdan soyutlanmaya, sorgulamaya ve karşılaşabileceğimiz acı verici gerçeklere karşı savunmasız da bırakabilir.

Düşüncemizi geliştirmeye başlamadan önce en önemli kural yine her gelişim aşamasının ilk adımında olduğu gibi bir plan hazırlamaktır. Daha mutlu mu olmaya çalışıyoruz, gerçeğin peşinden mi gitmeye çalışıyoruz yoksa kişisel bir hedefimiz mi var? Burada önemli olan unsur düşüncemizi hangi yönde geliştirmek istediğimizi bilmektir. Bunun için öncelikle karakterimizi analiz etmeli, ne istediğimizi bilmeli ve kararlı olmalıyız.

Düşünceyi Nasıl Besleriz?

Düşünce beslenmeye ihtiyaç duyan, beslenerek gelişen bir yapıdır. Düşünce pek çoğumuzun aksini tekrar tekrar yaşayıp buna rağmen her işe başlamadan önce umduğumuz “kolayca kazanma” yöntemiyle gerçekleştirebileceğimiz bir yapı değildir. Düşünce düşünceden doğar. Yani yeni düşünceler için mevcut kabiliyetimizle var olan düşüncelerimizi tekrarlama eğilimini benliğimizde refleks haline getirmemiz gerekmektedir.

Sürekli düşünmek, düşüncelerimizin altında yatan gerçekleri daha da derinlemesine düşünmek, bizi zorlayarak ama daha da gelişmiş düşünme yetisi kazanmamızın en büyük yoludur. Kendimizle çatışmayı ve uzlaşmayı sıradanlaştırıp bunu sık yaptığımız bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Kendimizi tanıdıktan, analiz ettikten sonra düşünceyi besleme çabamızı bir adım ileriye taşıyarak ulaşılabilir kaynaklara başvurmalıyız.

Kaynak Ne Olmalı?

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Açıköğretim Sınavından Nasıl Geçilir ?

Bir önceki adımımızda keşfettiğimiz karakterimiz ve düşüncelerimizin altındaki derin düşüncelerimiz bize düşünceyi nasıl besleyeceğimize dair ipuçları vermişti. Düşüncelerimiz bir gerçeklikten mi, kurgudan mı, hissederek mi, yoksa yönlendirilerek mi besleniyor? Eğer Gerçeklikten beslendiği kanısına vardıysanız burada yapabileceğiniz en önemli eğitim olabildiğince insan yaşamını incelemek, araştırmak ve yakından bakmaktır. İnsanların hangi durumlarda ne tür düşüncelere kapıldığını görmek ve bu düşüncelerin onlar için nasıl sonuçlar doğurduğunu gözlemlemek halihazırda gerçeklikten beslenen düşüncelerinizi şahit olduğu gerçeklikle beslemektedir.

Düşüncelerinizin kurgudan beslendiğini düşünmekte ieniz yapabilecekleriniz çok geniş demektir ve bu sizi rahatlatmalıdır. Çünkü hemen hemen ulaşılabilecek her kaynak sizin düşüncelerinizi besleyebilir. Hayat hikayeleri, kurgu romanlar, haberler, gördüğünüz yaşamlar… Çok sayıda kaynaktan yararlanabilme imkanına sahipsiniz. Eğer hissederek düşüncelerinizi beslediğinizi fark ettiyseniz burada yapmanız gereken şey o duyguları gerçeğe en yakın şekilde, her zamankinden farklı gözlemleyerek değil de içine girerek hissetmelisiniz. Kendi üzerinizde deneme-yanılma yöntemleri kullanmalısınız.

Burada dikkat etmeniz gereken şey doğabilecek travma ve psikolojik rahatsızlıklardan kaçınmaktır. Düşüncelerinizin kolay yönlendirilebilir bir yapıda olduğunu keşfettiyseniz sizin işiniz biraz daha kolay olabilir. Kişisel gelişim kitapları sizin için yazılmış ve tasarlanmış en iyi kaynaktır. Kolay ulaşılabilir ve anlaşılabilir bir kaynak olduğundan pek zorlanmayacağınızı umut edebilirsiniz.

​​​​​​​İkinci adımı da tamamladıysanız eğer buradan sonraki en önemli şey, kendinizi kontrol edebilmeniz dir. Düşünce yapısı itibariyle açığa çıkmayı ister. Onu en kaliteli şekilde açığa çıkarmanız için kontrolün her zaman sizde olduğundan emin olun. İyi düşünceler daha iyi düşünceleri, kötü düşüncelerse daha kötü düşünceleri oluşturur. Düşüncenizi yönlendirin.

 

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*