El İlanı ve Broşür Dağıtarak veya Afiş Yapıştırarak Reklam Yapmak!

el-ilani-ve-brosur-dagitarak-veya-afis-yapistirarak-reklam-yapmakWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Hayat kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise ilan veya broşür dağıtmak ve afiş yapıştırarak reklam yapmak hakkında olacak.

Öncelikle bu konuya girdiyseniz muhtemelen bir fikriniz yani girişiminiz vardır ve o fikrinize ait broşür bastırıp dağıtmak istiyorsunuzdur.

Veya zaten dağıtıyorsunuz ancak broşür dağıtma cezası veya ilan yapıştırma cezası nedir bu veya buna benzer konularda bilgi edinmek için girdiniz.

Öncelikle hoş geldiniz demek istiyorum. Çünkü benim de bir girişim fikrim var, şuan aktif ve onun için sticker ve el ilanı bastırdım ve bunları hem dağıtıyorum hem de sağa sola yapıştırıyorum.

Bunu yaparak minimum maliyetle maksimum fayda alacağımı düşünmüştüm. Düşünmüştüm diyorum çünkü hiç de öyle olmadı. Özellikle ben yıllardır bilişim, internet sektöründe olan biri olarak böyle bir saçmalığı neden yaptım onu düşünüyorum.

Arkadaşlar bu konuda böyle olumsuz konuşmak istemezdim. Keşke bastırdığım el ilanlarını dağıtmak daha güzel sonuçlar verseydi. Ancak olmadı. Peki ne oldu ?

Broşür Dağıtmak Faydalı mı ?

brosur-dagitmak-faydali-mi

 

 

 

 

 

 

 

 

Yani reklam amaçlı bastırdığım 1000 tane el ilanı ve 500 tane yapışkan sticker ile neden istediğim sonucu alamadım ? Arkadaşlar öncelikle ben bu işleri basit sanıyordum.

Yani bu ilanları bastırmadan önce günde 100-200 tane dağıtırım falan diyordum. Ancak hiç öyle olmuyor. Öncelikle insanlar o kadar bıkmış ki siz ilanları gizleyerek adama yaklaşsanız bile ilanın kokusunu alıp sizden uzaklaşıyorlar 😀

Veya ilanı uzatınca yüzünüze bile bakmıyorlar. Yada geri çeviriyorlar. Yani her 10 kişiden 1-2 tanesi ilanı alıyor :/ Buda 100 ilan dağıtmak için 1000 kişiye ilan uzatmak anlamına geliyor.

Ve bunu yaparken utanç duygunuzu falan kaybetmiş ve ar damarınızın çatlamış olması gerekiyor 😀 Çünkü gerçekten ilan dağıtırken çok utanıyorum 😀

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  2019 Yılbaşı Hediyeleri

Belki komik veya saçma geliyor olabilir ama eğer ufaktan bile utangaç bir insansanız el ilanı dağıtmak sizin için işkence oluyor. Aslında karşıdaki insanı da anlayabiliyorum. Yani neden uzatılan ilanı almadıklarını.

Artık millet saçma sapan el ilanı reklamlarından o kadar bıkmış ki, banka çeki uzatsanız almayacaklar o derece. Ancak tabi ki 1000 tane ilan boşa gitmesin o kadar para verdim diye bunları dağıtmak zorundaydım ve ben de bir taktik buldum.

Broşür Dağıtım Teknikleri Nelerdir ?

brosur-dagitim-teknikleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evet yanlış duymadınız bildiğiniz broşür, el ilanı dağıtma teknikleri buldum 😀 Peki en rahat ilan nasıl dağıtılır ? Arkadaşlar öncelikle kalabalık bir yer bulmalısınız normal olarak. Çoğu kişi kalabalık caddelerde falan insanların üzerine giderek ilan vermeye çalışıyor.

Bu yöntem bana pek hoş gelmedi ve yapamadım da zaten. Bu nedenle ben insanların üzerine gitmektense onların benim üzerime geldiği bir yer bulmalıydım. Aklıma metro çıkışı geldi. Özellikle metro çıkışında öyle bir yerde olmalıydım ki sadece elimi uzatarak ilanı pek çok kişiye dağıtabilmeli idim.

Bende tam istediğim yeri Bornova Bölge Metro çıkışında buldum. İzmir li olan ve bahsettiğim yeri bilenler anlayacaktır. Metro çıkışında uzun bir yol var ve o yolun sonunda bir yerde hem sağdan hem soldan hemde karşıdan bir sürü insan akıyor. 😀

Sadece o 3 yolun birleştiği yerde bekleyerek 50 tane ilanı çok rahat şekilde dağıttım. Ve bunu bir kaç kez daha tekrarlayarak en azından elimdeki ilanların 300-400 tanesini falan dağıtmış oldum. Ancak bu bana ne kadar fayda sağladı derseniz ?

Çok sağladığını düşünmüyorum. Kendi site projemin reklamı için el ilanı dağıttım. Ve her ilan verdiğim 10 kişiden 1 tanesi anca kayıt olmuştur. Buda bence oldukça düşük bir istatistik. Bunun dışında bir de yapışkanlı ilan yani afiş gibi bir şey bastırdım.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Evde İngilizce Öğrenmek İçin Kaynaklar

Afiş Yapıştırmak Yasak mı ?

afis-yapistirmak-yasak-mi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güya duraklara falan yapıştırıp günde onlarca üye çekecektim siteme 😀 Ancak bu işte de evdeki hesap çarşıya uymadı. Çünkü afiş yapıştırma işi de biraz utanç verici bir iş. Tamam ahlaksız bir iş yapmıyoruz ama sonuçta milletin içinde durağa bir şey yapıştırırken insan utanıyor 🙁

Bunun dışında zaten 1-2 durağa belki yapıştırmışımdır. Çünkü duraklara bir şey yapıştırmanın cezası var arkadaşlar. Yani yakalanırsanız büyük sıkıntı olur. Şimdi şey diyebilirsiniz, duraklarda zaten bir sürü reklam yapıştırılmış onlara neden ceza yok ?

Arkadaşlar risk almış onlar ve zaten ceza yiyip yemediklerini nereden biliyoruz ? Dediğim gibi onlarda yakalanırsa ceza yerler. O nedenle en azından ben böyle kamusal alanlara yapıştırmanızı tavsiye etmiyorum. Peki ben nereye afiş yapıştırdım ?

Genelde durağın yanındaki direklere veya ne bileyim insanların sık kullanabileceği yerlere. Örneğin bir çöp kutusuna falan. Ancak bunda da tabi ki aynı şekilde çok beklentilerimi karşılamadı. İşte bu nedenle çok pişman oldum.

Yani özellikle internet sektörünün ve bilişim sektörünün içinde biri olarak bu hatayı nasıl yaptım kendime çok şaşırıyorum. Yani internete ilan vermek veya internet üzerinde reklam vermek yerine gittim ilan bastırdım ve günlerce dağıtmak için inanın anam ağladı :/

Ve çok zor bir iş. Yani şöyle söyleyeyim, internet üzerinde 50 liralık bir reklam verseniz bir yere, bu sosyal medya olabilir veya herhangi bir platform olabilir çok daha fazla getirisi olurdu. Ve bu kadar risk alıp, yorulmamış olurdum.

Bu nedenle eğer henüz el ilanı dağıtma veya afiş yapıştırma işine girmediyseniz kesinlikle girmeyin derim arkadaşlar. Bunun çilesi çekilmez. Kendi bütçeniz neyse örneğin 50 lira olabilir 250 lira olabilir fark etmez o bütçe ile internet üzerinde reklam yapın.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Game Of Thrones' a Yeni Karakterler Gelecek !

Veya eğer bütçe de sıkıntınız yoksa metrolarda veya dışarılarda bulunan yasal reklam panolarına reklam verin. İnanın el ilanı, broşür dağıtmak veya afiş yapıştırmak falan tam bir amele işi! Bu yanlışa düşmeyin diye bu kadar uzun bir makale yazarak sizlere uyarmak istedim.

Umarım faydalı olmuştur. Hepinizi seviyorum, görüşmek üzere.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*