En Çok Rastlanan Bilgisayar Sorunları ve Çözümleri

bilgisayar-sorunlari-ve-cozumleriWebisyo‘ dan herkese merhabalar..Hepimizin evinde, iş yerinde veya özel olarak bir mekanda kullandığımız bilgisayarlar her zaman istediğimiz gibi çalışmayabiliyor.

Hatta çoğumuzun başına gelmiş olması muhtemel donanımsal veya yazılımsal sorunlar şu sıralar oldukça popüler.

Bizde bu konuyu es geçmek istemedik ve Webisyo takipçileri için en çok rastlanan bilgisayar sorunları ve çözümleri isimli bir makale hazırladık.

Aşağıda sorun ve çözüm olarak sıraladığımız arızalar en çok rastlanan sorunlardır. Ve sizlerde bu makaleyi okuyarak karşılaştığınız pek çok bilgisayar sorununu ortadan kaldırabilirsiniz..

1- Bilgisayarım Hiç Tepki Vermiyor ?

Çözüm; Bu durumda öncelikle güç kablosunda sorun olup olmadığına bakın. Eğer sorun kablolarla ilgili değilse kasanızın içini açarak power switch denilen pinlere bir tornavida ile dokanarak kısa devre yaptırarak açmaya çalışın.

Eğer sorun bu değilse anakartınıza giden güç kablolarını kontrol edin. Bunun için yeni bir power suply kullanabilirsiniz. Eğer şimdiye dek yaptıklarınız işe yaramadıysa sorun anakartınızda demektir. Bunun içi yeni bir anakart alabilir veya anakartınızı tamire gönderebilirsiniz.

2- Bilgisayarım Açılıyor Ancak Ekran Gelmiyor ?

Çözüm; Bu durumda öncelikle monitörünüzün güç kablolarını ve kendisini kontrol edin. Eğer sorun monitörde değilse ramlerinizi kontrol edin. Bunun için ramlerinizin her seferinde bir tane kalacak şekilde tek tek söküp değiştirerek deneyin. Eğer sorun ram değilse ekran kartınızı kontrol edinin.

Eğer sorun bu değilse işlemcinizi başka bir işlemci ile değiştirerek deneyin. Eğer sorun şimdiye dek denedikleriniz değilse sorun anakartınızda demektir. Bunun için yeni bir anakart alabilir veya tamire gönderebilirsiniz.

3- Açılışta Bios Hata Veriyor ?

Çözüm; Bu durumda bios piliniz tükenmiş olabilir yeni bir pil ile değiştirebilirsiniz. Eğer sorun bu değilse Bios arayüzüne girerek donanım sıralamanızı kontrol ediniz. En üstte donanım olarak harddisk yer almalıdır. Eğer diskiniz gözükmüyor ise kasayı açarak kabloların düzgün bağlandığını kontrol ediniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Usb Bellek Az Görünüyor

4- Windows Açılışta Kitleniyor ?

Çözüm; Bu durumda bilgisayarınızı güvenli kipte açarak en son kurduğunuz yazılımları kaldırın. Sorun bu değilse en son taktığınız donanımları sökerek deneyin. Sorun bu değilse bilgisayarı güvenli modda açarak sistem geri yükleme ile en son çalışan ayarlara geri dönün. Eğer sorun buda değilse bir kurtarma dvd si takarak siseminizi onarmayı deneyin.

Eğer sorun buda değilse son olarak sisteminizi temiz bir format ile tekrar kurun.

5- Bilgisayarım Çalışırken Birden Kilitleniyor ?

Çözüm; Bu durumda bilgisayarınızda bulunan programların güncelliğini kontrol ederek programların güncel olmasını sağlayın. Eğer sorun bu değilse ramlerinizin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer sorun bu değilse İşlemcinizin ısısını kontrol edin. Fazla ısınmamış olmasına ve temiz olmasına dikkat edin. Eğer yine sorun çözülmediyse bilgisayar fanlarını kontrol edin.

Eğer sorun bu değilse son olarak yeni bir bilgisayar alma vakti geldiğini unutmayın..

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.. | WEBİSYO Y.N.P

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*