En İyi WordPress Açılır Pencere (Popup) Eklentisi

en-iyi-wordpress-acilir-pencere-popup-eklentisiWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise WordPress açılır pencere eklentisi hakkında olacak.

WordPress şuan en fazla kullanılan Cms sistemidir. Hemde açık ara en fazla kullanılandır. Yani her 10 siteden neredeyse 7 si WordPress alt yapısını kullanmaktadır.

Cms nedir diyecek olanlar için burayı atlamamak gerekir. Cms ( Content Management System ) yani Türkçe ile içerik yönetim sistemi demektir.

Yani daha halk dilinde hazır site falan diye duymuşsunuzdur. Yani tüm siteyi siz kodlamıyorsunuz, hazır kodlanmış olan bir sistem üzerinde düzenlemeler yaparak sitenizi tasarlıyorsunuz.

Ancak tabi ki WordPress ile veya web site yapmak ile ilgili hiç bir bilgisi olmayan kişilerin WordPress ile site yapmaları çok zordur.

Bu nedenle her ne kadar hazır bir sistem olsa da, WordPress ile site yapabilmek için iyi bir WordPress eğitimi almalısınız.

WordPress ile ilgili eğitimlere Google üzerinden arama yaparak ulaşabilirsiniz. Neredeyse sınırsız derecede WordPress kaynakları vardır.

Çünkü az önce de belirttiğimiz gibi her 10 sitenin neredeyse 7 tanesi WordPress dir.

Ve hiç aklınıza dahi gelmeyecek çok büyük, Türkiye veya dünya çapındaki pek çok web sitesi de WordPress altyapısını kullanmaktadır.

Durum böyle olunca WordPress ile birlikle kullanılmak üzere geliştiriciler tarafından pek çok WordPress eklentisi yapılmıştır.

Örneğin sitenize bir takvim eklemek için WordPress takvim eklentisi, döviz kuru eklemek için döviz kuru eklentisini kullanabilirsiniz.

Ancak biz bugün sitemize açılır pencere eklemek için bir makalede bulunuyoruz. O halde bize ne gerekiyor ?

WordPress Popup Reklam & Yazı Ekleme

Tabi ki bir WordPress pop-up eklentisi yani Türkçe ile bir açılır pencere eklentisi gerekiyor. Ben bu zamana kadar pek çok açılır pencere yani popup eklentisi kullandım.

Aralarında fena olmayanlar olsa da şimdiye kadar tam olarak işimi görecek bir eklenti bulamamıştım. Ancak siteme bir popup reklam aldım ve bunu popup olarak göstermem gerekti.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Adsense İtiraz Formu

Yani anlayacağınız yine bir açılır pencere eklentisi bulmam gerekti. İnternet üzerinde araştırma, deneme yanılma yöntemi ile pek çok pop-up eklentisini test ettim.

İçlerinden yalnızca bir tanesi tam olarak işimi gördü ve bu makalede kendisine de yer vermek istedim. Makalemizin adı ITRO Popup arkadaşlar.

Şimdi sizlere ITRO (itro) Popup eklentisi ile oldukça basit şekilde nasıl WordPress açılır reklam veya duyuru ekleriz sitemize onu göstereceğiz.

Öncelikle hemen WordPress yönetim panelinden Eklentiler – Yeni Ekle adımına gelip eklenti arama kutusuna ITRO yazalım ve arama yapalım.

Arama sonucunda karşımıza aşağıdaki gibi popup eklentisi gelecektir.

itro-popup-plugin

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki resimde ilgili eklenti bende zaten yüklü olduğundan Etkinleştir butonunu pasif görüyoruz.

Siz de ilgili yerde Hemen Yükle butonu olacak eklentiyi yükleyip daha sonra etkinleştiriyoruz.

Bu işlemi yaptıktan sonra Ayarlar – ITRO Popup menüsünden açılır pencere ayarlarına geliyoruz.

Ayarları kısmı ile ilgili tüm açıklamaları şimdi aşağıda size resimler ile göstereceğiz. İlk kısım ile başlayalım.

Hemen aşağıda gördüğünüz ilk kısımda hangi ayarın ne işe yaradığı resim altında açıklanmıştır.

itro-popup-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Show advanced settings; Öncelikle tüm seçenekleri görmek için bu kısmı aktif ederek başlayalım.

Decide where popup will be displayed yazan kısmın alt seçeneklerinde ise açılır popup un hangi sayfalarda görüneceğini seçin.

No page diyerek hiç bir sayfada görünmemesini sağlayabilir yani devre dışı bırakabilirsiniz.

General settings altındaki disable easy closing seçeneğini seçerseniz, ziyaretçilerin açılır pencereyi yani popup u çarpı (X) ya basarak kapatmalarını engelleyebilirsiniz.

Bu yüzden popup yalnızca sizin belirleyeceğiniz süre dolduğunda otomatik kapanacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Site Hata Mesajları Nasıl Kapatılır ?

Bu ayarı da hemen aşağıdaki seçenekler ile düzenleyebilirsiniz.

Popup seconds; Popup un kaç saniye görüneceğinin ayarı.

Popup delay; Popup site yüklendikten kaç saniye sonra açılacak

Next visualization; Popup aynı ziyaretçiye tekrar kaç saat sonra görünecek

Delete cookie butonu ile de yaptığınız değişiklikleri göremediğinizde yani bir önbellek sorunu olduğunda bu butona basarak ön belleği silerek doğru sonuçları görebilmenizi sağlar.

Show countdown; Az önce açılır pencerenin kaç saniye görüneceği ayarını yapmıştık.

İşte burada kaç saniye sonra açılır pencerenin yani popup un kapanacağını ziyaretçilere de gösteriyoruz.

Countdown text ve countdown font color kısmını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Bu ayarları ekrandaki gibi de bırakabilirsiniz.

Şimdi hemen 2. kısım ile devam edelim. Ayarlar ekranının biraz aşağısında aşağıdaki ayarları göreceksiniz.

itro-popup-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arkadaşlar yukarıdaki ayarlarda ise popup unuzu özelleştirebilirsiniz.

Yani popup arka plan rengi, popup boyutu, popup gölgesi, popup kapatma butonu rengi, görseli gibi tamamen size kalmış ayarları yapabilirsiniz.

Yani yukarıda çok önemli yapılması gereken bir ayar bulunmamakla birlikte dilerseniz ayarları resimde göründüğü gibi bırakabilirsiniz.

Şimdi gelelim 3. kısma. Ayar ekranını biraz daha aşağı kaydırdığınızda karşınıza aşağıdaki açılır pencere eklentisi ayarları kısmı gelecektir.

itro-popup-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arkadaşlar yukarıdaki 3 kutucukta ise popup u mobil cihazlarda devre dışı bırakabilir, mobil cihazlarda konumunu düzeltebilir veya age validation kısmından sitenize giren kişi için yaş doğrulaması yaptırabilirsiniz.

Yani yaşınızın +18 olduğunu kabul ediyor musunuz gibi bir şey gösterebiliyorsunuz. Tabi ki bunlarla da oynamanıza gerek yok diyebiliriz.

Bu ayarlar da resimde görüldüğü gibi kalabilir.

En alttaki delete all data ile başlayan seçenek ise eğer eklentiyi silmek ve kullanmamak istiyorsanız bu seçeneği seçip değişiklikleri kaydet derseniz eklenti ve tüm eklenti ayarları silinecektir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Read More Yazısını Düzenleme

Şimdi gelelim 4. ayar kısmına ve en önemli kısma. Şu ana kadar neredeyse çok önemli bir şey yapmadık.

Şimdiye kadar yaptığımız en önemli ayar, pop-up un ekranda ne kadar kalacağı, ne zaman kapanacağı gibi ayarlar oldu.

Ve şimdi popup da ne göstereceğimizi ayarlamaya geldi. Bunu da aşağıdaki kısımdan yapacağız.

itro-popup-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki kısmı aslında eklenti ayar ekranının sağ kısmında görebilirsiniz. Gördüğünüz gibi normal bir içerik ekleme sayfası geliyor.

İsterseniz yukarıda da görüldüğü gibi bir banner yani görsel ekleyebilirsiniz. İsterseniz yazı olarak da popup gösterebilirsiniz.

Resim eklemek için normal makalelere de eklediğimiz gibi hemen yukarıdaki Ortam Ekle butonunu kullanabilirsiniz.

Görseli ekledikten sonra açılır reklama link vermek yani reklama tıklandığında gidecek adres belirlemek için ise resmin üzerine tıkladığınızda yukarıdaki editörde link butonuna basın ve bağlantınızı ekleyin.

Tüm ayarları bitirdiğinizde değişiklikleri kaydet butonuna basın ve artık popup unuzun nasıl göründüğüne bakmak için sitenizin bir sayfasını ziyaret edin.

Son olarak biliyorsunuz popup ayarlarında her ziyaretçiye 2 saatte 1 kez gösterilmesini istemiştik.

Bu nedenle bir kez görüntüledikten sonra bir değişiklik yapıp tekrar görüntülemek istediğinizde popup çıkmayacaktır.

Bu yüzden farklı bir cihaz aramak veya tarayıcı geçmişi silerek bakmak yerine tarayıcınızda gizli sekme açarak sürekli kontrol edebilirsiniz.

İşte hepsi bu kadar!

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*