Foam Roller ( Köpük Rulo ) Nedir ? Foam Roller Ne İşe Yarar ?

foam-roller-kopuk-rulo-nedir-foam-roller-ne-ise-yararWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Sağlık kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise foam roller hakkında olacak. Yani foam roller nedir, tam olarak ne işe yarar ve ne amaçla kullanılır bu soruların yanıtını vermeye çalışacağız.

İnsanın sağlığı her şeyden önemlidir. Çünkü eğer sağlıklı olursak hayattan keyif alırız. Küçük bir örnek vermek gerekirse geçtiğimiz aylarda bir dişimi çektirdim ve yaklaşık 2 gün boyunca doğru düzgün bir şey yiyemedim.

Tam da dişimi çektirdiğim gün annem en sevdiğim yemekleri yapmıştı ve o yemekleri yiyememek bile beni çok üzmüştü. Ancak tabi ki diş çekimi gibi kısa zamanda iyileşecek sağlıksal durumlar yine idare ediliyor.

Ancak bel ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı veya Allah korusun daha ileri aşaması olan boyun düzleşmesi veya daha da ilerisi boyun veya bel fıtığı gibi durumlar insanın tüm hayatı boyuncu çile olabiliyor.

Foam Roller Çeşitleri

Eğer bu makaleyi okuyorsanız üzgünüm ama büyük ihtimalle vücudunuzda ağrılar vardır. Çünkü foam roller temelde bu ağrıları azaltmak için yapılmış olan ve insanın kendi kendine masaj yaparak rahatlamasını sağlayan bir alettir. Öncelikle aşağıda bir kaç foam roller çeşitlerini görebilirsiniz.

foam-roller-turleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz gibi değişik şekillerde foam roller modelleri var. Bu arada ek bilgi olarak foam roller in Türkçesi köpük rulosu demek. Yani internet sitelerinde veya farklı yerlerde köpük rulo adını da duyarsanız aynı şeyden bahsedildiğini anlayabilirsiniz.

Şimdi gelelim foam roller in ne olduğuna. Arkadaşlar az önce de kısa şekilde açıkladık zaten. Foam roller yani köpük rulo, ağrıyan sırt, bel veya bacak kaslarınızı gevşeterek bu ağrılardan kurtulmanızı sağlayan yukarıda resmini gördüğünüz spor aletidir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Artrit İçin 7 Risk Faktörü

Aslında spor yapmayan normal insanlar bu aleti yeni keşfetmiş olabilir. Ancak yıllarını spora vermiş ve özellikle profesyonel spor yapan kişiler zaten foam roller in ne olduğunu biliyor ve sıkça antrenman sonrası kullanıyorlar.

Foam roller i, tüm gün kaslarınızın sıkışmasından kaynaklı ağrılar yaşadığınız belinizde, sırtınızda veya bacağınızda kullanırsanız bu ağrılarınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Tabi ki 1 kez kullanmak ile sonsuza kadar ağrılarınız geçecek anlamına gelmiyor.

Foam Roller Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

foam-roller-alirken-dikkat-edilmesi-gereknler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her gün işten veya dışarıdan eve geldiğinizde düzgün şekilde foam roller i kullanarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Ancak tabi ki doğru foam roller seçimi ve doğru kullanım oldukça önemlidir.

Öncelikle yukarıda gördüğünüz gibi foam roller ın kısa, uzun veya düz ve değişik şekillerde tırtıklı olan modelleri var. Arkadaşlar bu seçim tamamen size kalmış. Yani uzun veya kısa alabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken sert veya yumuşak almanızdır.

Eğer ilk defa foam roller kullanacaksanız yumuşak olanı seçmenizi tavsiye ederim. Çünkü sert olan foam roller sizi başlangıçta zorlayabilir ve belki de ters tepki yapabilir. Foam roller bir sert silindirin üzerine sarılan sert veya yumuşak süngerden ibarettir.

Ve doğru kullanım ile oldukça olumlu faydasını göreceksinizdir. Peki doğru kullanım nasıl olur ? Öncelikle yapılan araştırmalar sonucu foam roller ın haftada 3-4 gün kullanımının ideal olduğu görülmüştür. Ve birazdan göstereceğimiz her bir bölgede ortalama 1 dakika kullanılması doğrudur.

Yani sırtınıza foam roller ile masaj yaparken uzun süreler devam etmemelisiniz. Bunun yanında foam roller kullanırken vücudunuzla çok baskı yaparak kullanmamalısınız. Yani ne kadar çok ağrırsa o kadar faydalı olur diye düşünmeyiniz.

Bu durum aksine dokularınıza zararlı olabilir. Daha sonrasında foam roller kullanacağınız zamanda mutlaka duruşunuza yani kullanım şeklinin doğru olmasına dikkat etmelisiniz. Makale sonuna foam roller kullanımı ile ilgili videolar bırakmış olacağız.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Sağlıklı Kilo Vermek İçin Diyet Listesi

O videolardan iyice kullanımı gözlemleyerek başlamanızı tavsiye ederiz. Son olarak eğer bir sakatlığınız var ise foam roller ı sakat bölgeye kesinlikle uygulamayınız. Gerekirse bir spor hocasına danışarak foam roller ve foam roller kullanımı ile ilgili daha detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Son olarak eğer imkanınız var ise 2-3 farklı çeşit foam roller alarak her hafta birini denemenizi hangisi size daha iyi geliyorsa onunla devam etmenizi tavsiye edebiliriz.

Foam roller ı nasıl kullanacağız ve ne kadar süre kullanmak gerekir, aşağıdaki foam roller videolarını izleyerek daha net öğrenebilirsiniz.

Foam Roller Kullanım Videosu – 1

Foam Roller Kullanım Videosu – 2

Foam Roller Kullanım Videosu – 3

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*