gartic.io Nedir ? Nasıl Oynanır ?

gartic-io-nedir-nasil-oynanirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi İnternet kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise gartic.io oyunu nedir ve nasıl oynanır üzerine olacak.

Sitemizde ilk defa bir oyun tanıtımı yapacağız. Ve aslında bakarsanız sitemizde bir oyun kategorisi de yok.

Bunun nedeni oyunlarla pek aramız olmaması diyebiliriz.

Ancak tabi ki her insan gibi bazen canımız sıkılıyor ve can sıkıntısına en iyi gelen şeylerden biri olan oyun oynamak yardımımıza koşuyor.

Çok fazla konsol veya internet üzerinde oynanan web tabanlı oyunları bilmesek bile bazen öyle oyunlar görüyoruz ki saatlerce başından kalkamıyoruz.

Örneğin benim için belki de web tabanlı, tarayıcı üzerinden online oynanabilen en güzel oyun Haxball’ dır.

Belki aranızda bilenler vardır ancak bilmeyenlerinde mutlaka haxball.com adresini ziyaret ederek bu oyunu bir kez olsun oynamalarını tavsiye ederiz.

Haxball, tarayıcı üzerinden gerçek kişiler ile futbol oynayabildiğiniz oldukça basit ama bir o kadar da etkileyici bir oyun.

Özellikle erkeklerin bir kez Haxball oynadıktan sonra sürekli oynamaya devam edeceklerini düşünüyorum. Geçenlerde yine bir can sıkıntısı geldi ve bu kez Haxball yerine farklı bir oyun oynamak istedim.

İnternet üzerinde rastgele oyun ararken yine online şekilde gerçek kişilerle oynanan bir oyun keşfettim. Oyunumuzun adı gartic.io arkadaşlar.

Biliyorsunuz aslında son zamanlarda .io uzantılı pek çok oyun sitesi açıldı ve bu uzantıya sahip oyunlar genelde online ve gerçek kişilerle oynanıyor.

İşte onlardan biri olan gartic.io oyunu da online olarak gerçek kişiler ile oynayabileceğiniz bir çizim oyunudur. Peki gartic.io nasıl oynanıyor derseniz gelin hep birlikte öğrenelim.

Öncelikle gartic.io oyununun nasıl oynandığı hakkında kısa bilgi verelim.

gartic.io oyunu arkadaşlarınız ile sırasıyla bir çizim yaparak diğer kişilerin çizim yapan kişinin ne çizdiğini tahmin etme oyunudur.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Google ve Yandex ile Bir Resmin Benzerini Bulma

Yani 5 kişisiniz diyelim. İlk olarak bir kişi oyunun sizden çizmenizi istediği şeyi ekrana çizer. Diğer kişiler ise belli bir yanıt süresinde bu çizilen şey tahmin etmeye çalışır.

Doğru cevabı veren puanı alır. Şimdi detaylı şekilde gartic.io oynamayı öğrenelim.

Hemen gartic.io adresine gidin. İlgili adrese gittiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

gartic.io-oynanis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz gibi hem sol taraftaki create room butonuna basarak kendinize ait bir oyun odası oluşturup arkadaşlarınız ile oynayabilir hem de sağ taraftaki play butonuna basarak var olan odalardan birine giriş yapıp mevcut kullanıcılar ile oyun oynayabilirsiniz.

Öncelikle gartic.io oda kurma ile başlayalım. Eğer kendi arkadaşlarınız ile oynamak isterseniz bir oda kurmalısınız.

Oda kurmak için create room butonuna basalım. İlgili butona bastığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

gartic.io-oda-kurma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda yapmanız gereken 3 ayar var. Aslında zorunlu olarak yapmanız gerekmez. Yani doğrudan aşağıdaki create (oluştur) butonuna basarak odanızı kurabilirsiniz.

Ancak ekranda gördüğünüz 3 seçenek nedir ? açıklayalım. Arkadaşlar 1 numaralı theme kısmı ile odada sistemin sizden çizmenizi isteyeceği şeyleri seçiyorsunuz.

Eğer resimde görüldüğü gibi general (genel) seçili kalır ise herhangi bir şeyi çizmenizi isteyecektir.

Ancak diğer seçenekler olan; hayvanlar, pokemonlar ve nesneler seçeneklerinden birini seçerseniz seçtiğini kategori ile ilgili şeyler karşınıza gelecektir.

2 numaralı seçenekte ise odanıza en fazla kaç oyuncu girebileceğini seçiyorsunuz. En düşük oyuncu sayısı 5 iken en fazla 50 kişi ile oynayabilirsiniz.

Son olarak 3 numaraları seçenekte ise oyun kaç puan olunca bitecek onu belirliyorsunuz. Buraya kadar anlaşıldı sanıyorum.

Her şey tamam ise aşağıdan oluştur butonuna basarak odamızı açalım. Odanız açıldığında karşınıza aşağıdaki gibi bir açılır pencere gelecektir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Akıllı Kart Takılı Değil Hatası

gartic.io-ayarlari

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki pencerenin alt tarafında gördüğünüz adres sizin odanızın adresidir. Bu adresi odanıza çağırmak istediğiniz arkadaşlarınıza gönderin.

Eğer oda adresinizi alamadan pencere kapanır ise doğrudan tarayıcı adres satırındaki adresi kopyalayıp yine arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Bu işlemi de halledip pencereyi kapattıktan sonra oyun ekranınız aşağıdaki gibi olacaktır.

gartic.io-tahmin-oyunu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz gibi oyun arayüzü oldukça basit. Sol kısımda odada bulunan oyuncuları göreceksiniz. Waiting yazan orta alanda ise oyunun sizden çizmenizi istediği nesneleri çizeceksiniz.

Hemen alttaki 2 kutucuğun sol taraftaki answer yazan kısmına ise bir arkadaşınız çizim yaparken tahminlerinizi yazacaksınız.

Sağ taraftaki chat yazan kutucuk ise odadakilerin birbirleri ise sohbet etmelerini sağlıyor. Arkadaşlar oyunu zaten 1 sefer oynadıktan sonra kolayca alışıyorsunuz.

Ancak yine de son bir kaç bilgi daha verelim. Sistem sırasıyla çizim hakkını herkese veriyor. Sıra size geldiğinde ekrandaki nesneyi çizmek için draw (çiz) butonuna hemen basmalısınız.

Aksi halde sistem sizi oyunda değil olarak görüp sırayı diğer arkadaşınıza veriyor. Çiz butonuna basıp çizmeye başlayınca da yine belli bir zamanınız oluyor.

Bu süreyi çizim ekranında göreceksiniz. Bunun dışında eğer var olan odalardan birinde oyun oynamak isterseniz oyun adresine girdiğinizde doğrudan play (oyna) butonuna basmalısınız.

Oyna dediğinizde ne yazık ki siz oda seçemiyorsunuz. Sistem sizi otomatik olarak açık olan bir odaya veriyor.

Bu nedenle bulunduğunuz odayı sevmezseniz çıkış yapıp yeniden oyna butonu ile farklı bir odaya girebilirsiniz.

Önemli Not; Makale hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve makaleyi uygulamalı olarak görmek için hemen aşağıda bulunan sizler için hazırladığımız makale videosunu izleyebilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  İnternetten Nasıl Para Kazanılır ?

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

One thought to “gartic.io Nedir ? Nasıl Oynanır ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*