Gluten Alerjisinin 4 Farklı Çeşidi

gluten-alerjisinin-4-farkli-cesidiWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Sağlık kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise gluten alerjisinin çeşitleri hakkında olacak.

Bugünlerde “gluten alerjisi” terimi ve glutensiz diyetler oldukça yaygındır, ancak sorun şu ki, gluten alerjisi tıbbi olarak gerçek bir alerji çeşidi değildir.

Peki gluten alerjisi nedir, nasıl olur ve bu alerjinin türleri nelerdir ? Gelin şimdi hep birlikte öğrenelim. Öncelikle gluten alerjisinin başlıca 4 çeşidir bulunmaktadır. 

Gluten alerjisinin başlıca 4 çeşidi şunlardır:

1-) Çölyak Hastalığı

colyak-hastaligi-nedir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu, kesinlikle gerçek bir alerji olmasa da, en iyi bilinen “gluten alerjisi” çeşididir. Çölyak hastalığı (bazen “çölyak sprue” olarak da bilinir) ciddi bir otoimmün hastalıktır ve bunun için mevcut tedavin yaşam boyu gluten içeren gıdalardan uzak durmaktır.

Çölyak hastalığınız varsa ve gluten içeren besinleri (tahıllarda buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir protein) tükettiğinizde, gluten bağışıklık sisteminizi uyarır ve ince bağırsağınızın iç yüzeyine saldırmasına sebep olur.

Sonunda villöz atrofisi olarak bilinen bir durum gelişir ve ince bağırsağın besin emilimi sağlayan kısmı bozulur. Bu durum sıklıkla sindirim sisteminizde semptomlara neden olur ancak vücudunuzun diğer kısımlarını da etkileyebilir.

2-) Çölyak Dışı Gluten Hassasiyeti

Çölyak dışı gluten hassasiyeti” çölyak hastalığına sahip olmadan glutene karşı oluşan duyarlılığı tanımlar.

Çölyak hastalığı ve gluten duyarlılığı aynı şey değildir.Bununla birlikte, durum çölyak hastalığını yakından taklit edebilir ve bu da doğru bir teşhisi biraz zorlaştırır.

Şu anda, bu hastalığı direkt teşhis etmenin kabul edilmiş bir yolu yoktur. Ancak bilim adamları bu durumu teşhis etmenin en iyi yolunu bulduktan sonra, bu hastalığa sahip olan insanların çölyak hastalığına sahip olanlardan daha fazla sayıya ulaşacağını düşünmektedir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Alzheimer Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Korunulur ?

Yine, çölyak hastalığında olduğu gibi, güncel tedavi sadece glutenden kaçınmaktır.

3-) Dermatit Herpetiformis

Gluten döküntüsü” olarak da bilinen şey dermatit herpetiformistir. Dermatit herpetiformis, gluten yediğinizde ortaya çıkan kırmızı, inanılmaz derecede kaşıntılı bir deri döküntüsüdür.

Birçok insan döküntüleri alerji ile ilişkilendirdiğinden, insanlar dermatit herpetiformis formu için genelde “gluten alerjisi” terimini kullanırlar. Ancak bu hastalıkta gerçek bir alerji değildir ve otoimmün bir durumdur.

Bir dermatit herpetiformis pozitif kan testi yaptırırsanız, çölyak hastalığınızın da olduğu kabul edilir. Ne olursa olsun, dermatit herpetiformis teşhisi konulduğu anda, durumu kontrol altında tutmak için glutenden kaçınmanız gerekir.

4-) Gluten Ataksisi

Otoimmün bir hastalık olan gluten ataksi, gluten içeren gıdaların tüketimine yanıt olarak bağışıklık sisteminizin beyninize ve nörolojik sisteme saldırmasıyla karakterizedir. Neyse ki, gluten ataksisi oldukça nadir görülür ancak gittikçe de bir artış gösterir.

Daha fazla nörolojik hasarı önlemek için gluten ataksisi olan kişilerin glutensiz diyete geçmesi gerekir.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*