Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gereken 4 Bilgi

gogus-kucultme-ameliyati-sonrasi-bilinmesi-gereken-4-bilgiGöğüs Küçültme Ameliyatı
Büyük memeler kadınlarda çok önemli sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Bunlar arasında en önemli durumlar; Boyun, sırt ve omuz ağrıları, memelerin karın üzerindeki temasından dolayı pişik ve kokudan dolayı oluşan rahatsızlık, Fizik aktiviteleri kısıtlaması ve istenilen kıyafetlerin giyilememesi, Sütyen askısının omuzda yarattığı çukurumsu şekil bozukluğu, meme dokusunun büyümesinin daha çok ailesel olduğu bilinmektedir.

Kilo alma, yapılan doğumlar ve emzirme işlemi memelerdeki büyüklüğün ve sarkmanın daha da artmasına yol açmaktadır. Göğüslerinizin her ikisi aynı büyüklükte olmayabilir.

Ayrıca göğüs küçültme ameliyatı simetrinin sağlanabilmesi için her iki memeye farklı ameliyat tekniklerin uygulanması gerekebilir.

Ayrıca meme küçültme ameliyatı amaç olarak hastanın şikayetlerini gideren, eşit büyüklükte ve formda, simetrik göğüsler elde etmektir.

İz kalmaması ve hastanın müdahale sonrasında emzirebilmesinin sağlanması üzerinde çalışılır. Fakat bu durumu tüm teknikler ile elde etmek mümkün değildir.

Bunun için doktorunuzla detaylı konuşmanız gerekir.

1-) Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrasında İzler Kalır Mı ?

Meme küçültme ameliyatında da diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi iz kalır. İzlerin şekli ve yerleşimi meme küçültmede kullanılan teknik ile değişmektedir.

Ayrıca göğüs küçültme ameliyatı sonrası meme başı etrafında ve meme başının aşağısında ters T, L ya da I şeklinde izler kalabilir.

Meme başı halkası çevresinde kalan iz renk değişimi bölgesine rastladığından belli olmaz. Meme başı halkasından aşağı doğru inen ince bir iz kalır.

Meme altındaki iz ise önden bakılınca görünmez. Memenin şekli memenin estetik görünümünde en önem arz eden unsurdur.

Memenin yuvarlak ve meme başlarının kalkık görünmesi meme estetiğinde ulaşılmak istenen sonuçtur. Memenin şekli güzel olduğunda izlerde daha az görünür.

Ayrıca meme küçültme ameliyatı teknikleri ve kullanılan malzemelerin kalitesindeki artış izlerin daha az belirgin olmasına sebep olur. Bu durumlar doktorunuz kontrolünde gerçeleşir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  El İlanı ve Broşür Dağıtarak veya Afiş Yapıştırarak Reklam Yapmak!

2-) Göğüs Küçültme Ameliyatı Kanser Hastalıklarına Sebep Olur Mu ?

Meme küçültme ameliyatı kanser gelişimine yol açmaz.

Fakat ailesinde meme kanseri hikayesi olanlar ve 45 yaş üzeri hastalarda ameliyat öncesi yapılan bazı tetkikler ile tanısı konmamış bir kanser ihtimali ortadan kaldırılmalıdır.

Ayrıca ameliyat ile uzaklaştırılan meme dokusu patolojik incelemeye gönderilerek ameliyat öncesi gözden kaçan bir durum olup olmadığı da kontrol altına alınmalıdır.

Ayrıca göğüs küçültme ameliyatı ile meme dokusunun büyük kısmı çıkarıldığı için daha sonra kanser oluşma ihtimali de azalmaktadır.

Amerika kaynaklı büyük sayıda hasta grupları üzerinde yapılan bazı araştırmalar bu teoriyi destekler.

3-) Ameliyat Sonrasındaki İyileşme Süreci Ne Kadar Zaman Alır ?

Meme küçültme ameliyatları sonrası hastanede kalış süresi genellikle 24 saatten ibarettir. Ameliyat yapılan bölgede biriken sıvıları uzaklaştıran drenler son zamanlarda pek kullanılmaz.

Ancak çok büyük memelerde kullanılır. Bunlar çekilip, pansuman tamamlandıktan sonra sporcu sütyeni giydirilen hasta taburcu edilir. Kontroller 1. ve 2. haftada yapılır.

İkinci hafta dikişler alındıktan sonra iz tedavisine devam edilir. Göğüs büyütme estetik ameliyat sonrası 4. gün duş alınabilir.

Genellikle ameliyattan sonra 1 hafta dinlenme süresi yeterli olacaktır. Sporcu sütyeni kullanıldığı için hasta kendini güvende hisseder ve iş başı yapabilir.

4-) Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrılar Olur Mu ?

Meme küçültme ameliyatı sonrası ağrı diğer ameliyatlardan farklı değildir. Ağrılar, ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile kolaylıkla kontrol edilebilir.

Ameliyat sonrasında 5 ila 13 ay süresince göğüslerde ara sıra yanma, batma hafif sızlamalar olabilir. Ancak çok şiddetli bir ağrı hissedilmez.

Olağanüstü bir durumda cerrahınız ile mutlaka görüşüp kontrolleri ihmal etmemeniz oldukça önemli bir durumdur.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleyi Paylaş !
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  İnternette En İyi Batak Sitesi Hangisi ?


Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*