Google Chrome Loom Eklentisi ile Tarayıcıdan Video Kaydetme

google-chrome-loom-eklentisi-ile-tarayicidan-video-kaydetmeWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Teknoloji Haberleri kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise Chrome Loom eklentisi ile web tarayıcı üzerinden video kaydetme ile ilgili olacak.

Bildiğiniz üzere günümüz etkileşim çağı. Tanıdığımız veya tanımadığımız pek çok insan ile gün içerisinde iletişime geçiyoruz. Ve en etkili iletişim tabi ki ses ve görüntünün aynı anda olduğu iletişim modelidir.

Ses ve görüntü aynı anda bir arada olduğunda da buna videolu iletişim diyebiliriz. İnsanlarla bu şekilde iletişim kurmak için genelde çeşitli videolar kaydederiz. Genellikle bu videolar eğitim videoları olabiliyor.

Düzenli takipçilerimiz bilirler, Webisyo olarak biz de her makalemizin bir de makale videosunu çekiyoruz, kaydediyoruz. Bunu masaüstü video kayıt programı olan Camtasia Studio ile yapıyoruz. Masaüstü programlar ile video kaydetmek için onu kurmanız gerekir ve bu uygulamaların en büyük dezavantajı bilgisayarınızda yer kaplamaları olur.

Loom Eklentisi Nasıl Kullanılır ?

Ancak bugün ki makalemizde detaylıca kullanımını anlatacağımız web tarayıcıdan video kaydetme işini gören Chrome Loom eklentisi bilgisayarınızda bir yer kaplamaz ve neredeyse kurulum gerektirmez.

Peki hazır tarayıcı üzerinden olanı var iken neden bilgisayarımıza program kurarak video kaydedelim diyenleri duyar gibiyiz. Arkadaşlar en önemli belki de aradaki tek fark, Google Chrome Loom eklentisi ile kaydedeceğiniz videoları eklenti üzerinden düzenleme şansınızın pek fazla olmamasıdır.

Dilerseniz tarayıcıdan kaydettiğiniz videonuzu bilgisayarınıza indirerek bilgisayarınızdaki bir düzenleme programı ile daha geniş seçeneklerde düzenleyebilirsiniz. Kullandığım kadarı ile Loom eklentisinde kaydettiğiniz videolarda yalnızca kesme işlemi yapabiliyorsunuz.

Ancak tabi ki bu eksiği saymazsak kullanımı oldukça kolay ve başarılı bir eklenti. Ön bilgiyi verdikten sonra isterseniz gelin şimdi detaylı bir şekilde eklentinin kullanımını öğrenelim. Öncelikle aşağıdaki bağlantıdan eklenti kurulum sayfasına ulaşalım.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Oyun Kenarları Siyah Çıkıyor | Oyunları Tam Ekran Yapamama Sorunu

Google Chrome Loom Eklentisi

Yukarıdaki bağlantıyı açtığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

google-chrome-loom-eklentisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sağ üstte gördüğünüz Chroma’a Ekle butonuna basın. Yaklaşık 1-2 saniye sonra açılacak mini uyarı penceresinde Uzantı Ekle butonuna basarak yükleme işleminin bitmesini bekleyin. Bir kaç saniye içerisinde Loom eklentisinin kurulumu tamamlandığında tarayıcınızın sağ üst kısmında aşağıdaki pencereyi göreceksiniz.

loom-eklentisi-kurulum

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki mesaj eklentinin kurulduğunu belirtiyor. Hemen sağ üstte kırmızı ile gösterilen eklenti ikonuna basarak eklentiyi çalıştırabilirsiniz. Ancak tabi eklentiyi kullanmadan önce sizden kayıt olmanız veya herhangi bir hesabınız ile giriş yapmanız istenecektir.

Google hesabınız yani Gmail ile hemen giriş yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz. Eklentiyi çalıştırdığınızda tarayıcınızın sağ üst tarafında aşağıda gördüğünüz eklenti kontrol penceresi belirecektir.

loom-eklentisi-kullanimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki işaretli kısımların kullanımı oldukça basittir. Ancak yine de anlatmak gerekir ise bu butonların görevleri şu şekildedir.

Record; Kayıt ekranı ayarları sekmesi

Notifications; Eklenti ile ilgili bildirimler sekmesi

Screen & Cam; Hem ekranı hem de camerayı kaydeder

Screen; Yalnızca ekranı kaydeder

Camera; Yalnızca kamerayı kayıt eder

Full Desktop; Tüm pencere ve masaüstünüzü kaydeder

Current Tab; Yalnızca bulunduğunuz pencereyi kaydeder

Audio; Ses durumunu gösterir

Show Advanced Options;  Gelişmiş ayarları görebilirsiniz.

Start Recording;  Kayıt başlatma butonu

Yukarıda gösterilen ayarlar panelinin dışında tabi bir de aşağıda gördüğünüz gibi kendimizi görebileceğimiz küçük bir ekran da alt kısımda açılacaktır.

chrome-loom-ekran-kaydetme

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki pencereden kendinizi görebilir, pencere kayıt boyutunu küçültüp, büyütebilir ve kaydı duraklatıp yeniden başlatabilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Haftada 1 Gün Teknoloji Olmadan Yaşamak!

Arkadaşlar kaydınız bittikten sonra eklenti sizi otomatik olarak tüm kayıtlarınızı görebileceğiniz ve bu video kayıtları ile ilgili işlemlerinizi yapabileceğiniz Loom’un kendi sayfasına yönlendirecektir.

Dilerseniz doğrudan useloom.com adresinden de daha önce oturum açtığınız Gmail hesabını ile oturum açarak yine kaydettiğiniz videoları görebilirsiniz.

loom-kaydedilen-videolar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda Chrome Loom eklentisi ile daha önce kaydettiğim videoları görüyorsunuz. İşte hepsi bu kadar !

Önemli Not; Makaleyi daha iyi karamak ve Loom eklentisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için makale videomuzu izleyebilirsiniz.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*