Google Dökümanlar ile Konuşarak Sesli Yazı Yazma

google-dokumanlar-konusarak-sesli-yazmaWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Teknoloji Haberleri kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise Google Dökümanlar kullanarak sesli yazı yazma üzerine olacak.

Teknoloji öyle bir hal aldı ki artık bilgisayarda yazı yazmak için klavyeyi bile kullanmanıza gerek yok. Mikrofonunuz ile sanki karşınızda birisi varmış ve ona yazı yazdırıyormuş gibi konuşarak yazı yazabilirsiniz.

Pek çok nedenden dolayı bilgisayarda yazı yazıyoruz. Bazen iş gereği, bazen okul için ödev hazırlamak amaçlı bazen de hobi amaçlı yazılar yazabiliyoruz. Ancak klavye tuşlarına basmak kimileri için zahmetli gelse de kimileri bu alışkanlıktan yani klavye ile yazı yazmaktan hiç vazgeçmez sanırım.

Mikrofon ile Yazı Yazma

Ancak bu makalemiz daha çok ilk söylediğimiz kişileri mutlu edecek. Yani klavye ile yazı yazmayı sevmeyen kişileri. Ben mesela Webisyo için makaleler yazıyorum. Bu makalemizde anlatacağımız sesle makale yazma olayını daha öncelerden bilsem de beni bir türlü kendisine çekemedi.

Yani ben sesle yazı yazmayı çok sevemedim. Ancak tabi ki Google Dökümanlar aracılığı ile konuşarak yazı yazmak yalnızca tek bir nedenden kaynaklanmayabilir. Yani bazı kişiler klavye ile yazmayı sevmediklerinden Google’ın bu özelliği çıkardığını düşünmüyoruz.

Neden sesli yazı yazma özelliği var diye düşündüğünüzde aklınıza pek çok cevap gelecektir. Örneğin en başta engelli kişiler için müthiş bir kolaylık sağlayabilir. Veya klavyesi arızalanan kişiler içinde yine günü kurtarmak için harika bir çözüm. Veya dediğimiz gibi sesle yazı yazmanın daha kolay olması da seçenekler arasında.

Peki sesimizle yani klavyesiz yazı yazma işini ne şekilde yapacağız ? Gelin hep birlikte öğrenelim. Arkadaşlar bu işi daha önce de belirttiğimiz gibi Google sesle yazı yazma özelliğini kullanarak yapacağız.

Daha doğrusu Google’ ın Dökümanlar servisini kullanarak yapacağız. Konuşarak yazı yazmak için öncelikle bir Google hesabına sahip olmanız gerekir. Herkesin sanıyorum bir Gmail hesabı vardır ?

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Kaybolan Telefonu Bulmak

Eğer yok ise öncelikli olarak Google hesabı oluşturun. Daha sonra Google Dökümanlar bağlantısına tıklayarak Dökümanlara ulaşın. Ve aşağıdaki ekranda da gördüğünüz Dökümanlar’a Git butonuna basın.

google-sesle-yazi-yazma

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili butona bastıktan sonra Google hesabınız ile Dökümanlara giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra aşağıda da göreceğiniz üzere sağ alt kısımdaki yeni döküman butonuna basınız.

google-dokumanlar-sesli-yazma

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz + butonuna bastığınızda dökümanınız açılacaktır. Şimdi neredeyse bitmek üzere. Yukarıdaki menülerden Araçlar yazana tıklayın ve açılan menüde Sesle Yazma seçeneğine tıklayın.

google-drive-sesle-makale-yazma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sesle yazma menüsüne tıkladığınızda aşağıda da gördüğünüz gibi hemen sol kısımda mikrofon butonu belirecektir.

sesli-yazi-yazma-programi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabi ki bu aşamaya gelmeden önce bilgisayarınıza bağlı bir kulaklık olduğundan ve bu kulaklığın aktif olduğundan emin olunuz. Aksi taktirde bir önceki resimle gördüğünüz sesle yazma butonu pasif halde görünecektir.

Yukarıda gördüğünüz mikrofon butonuna basarak konuşarak yazmaya başlayabilirsiniz. Konuşmak için tıklayın butonuna bastığınızda buton aşağıda gördüğünüz gibi kırmızı olacaktır.

konusarak-yazi-yazma

 

 

 

 

 

 

 

Buton yukarıdaki gibi olduğunda artık konuşarak yazı yazabilirsiniz.

google-ile-sesli-yazi-yazma

 

 

 

 

 

 

 

 

Yalnız konuşurken sizi anlaması önemli. Bu yüzden çok hızlı konuşmamalı ve konuşurken kelimeleri anlaşılır şekilde söylemelisiniz. Eğer uzun süreli sesli yazma özelliğini kullanırsanız eminim bir süre sonra günlük konuşmanızın da düzeldiğini göreceksinizdir.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*