Google Drive Masaüstü Kullanımı

google-drive-masaustu-kullanimiWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Teknoloji Haberleri kategorimize yazıyoruz. Makale konumuz ise Google’ ın bir online depolama hizmeti olan Google Drive’ ın masaüstü kullanımı ile ilgili olacak.

Eskiden devamlı yanımızda taşımak istediğimiz dosyalarımızı harici belleklerde taşıma zorunluluğumuz vardı.

Genelde bir usb bellek ile bu dosya barındırma ve taşıma işlemini gerçekleştiriyorduk. Ancak tabi ki her zaman bir bulut depolama ihtiyacı akıllarda var idi. Yani yanımızda herhangi bir fiziksel aygıt taşımadan her yerden dosyalarımıza erişebilme ihtiyacı.

İşte bu olanakları ise bize Google Drive verdi. Artık istediğimiz dosyayı Drive hesabımıza atıyoruz ve internet erişimi olan herhangi bir yerden bu dosyaya ulaşabiliyoruz. İster online olarak dosya düzenleyin, ister yükleyin, isterseniz indirin. Google Drive’ ı online olarak kullanabileceğiniz gibi Google Drive masaüstü uygulaması ile de kullanabilirsiniz. Böylelikle devamlı internet üzerinden oturum açıp kapatmak zorunda kalmazsınız. Dosyalarınızı sadece sürükle bırak yaparak Google Drive klasörüne yükleyebilirsiniz. Gelin şimdi Google Drive masaüstü nasıl kullanılır hep birlikte öğrenelim.

Google Drive Masaüstü Uygulaması Nasıl Kullanılır ?

Öncelikle Google Drive ve diğer Google hizmetlerinden faydalanabilmeniz için bir Google hesabınız olması gerekiyor. Yani bir gmail hesabı diyebiliriz. Eğer gmail hesabınız var ise aşağıdaki adımları izlemeye devam edin. Eğer Gmail hesabınız yok ise hemen buraya tıklayarak bir Google hesabı alabilirsiniz.

Eğer Google hesabı aldıysanız devam edelim. Hemen buraya tıklayarak Google Drive masaüstü uygulaması indirme adresine gidin. Hemen Pc için indir butonuna tıklayın, kullanıcı sözleşmesini kabul edin ve Drive uygulamasını indirmeye başlayın. Uygulama indikten sonra üzerine tıklayarak kurulumu başlatın. Kurulumu başlattıktan sonra karşınıza ilk olarak aşağıdaki ekran gelecektir.

Bu ekranda Başlarken butonuna tıklayın ve devam edin.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Nokia 8.1 Plus'ın Yeni Özellikleri Ve Ekran Görüntüleri

google-drive-masaustu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra size aşağıdaki oturum açma ekranı gelecektir. Hemen gmail hesabınızı ve şifrenizi girin ve oturum aç butonuna tıklayın.

google-drive-masaustu-uygulamasi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra size aşağıdaki ekran gelecektir. Burada size Google Drive klasörünü nerede bulabileceğinizi söylüyor.

google-drive-masaustu-indir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki aşama ve sonrasındaki tüm adımlarda ileri ve en son adımda bitti diyerek kurulumu tamamlayın. Artık Google Drive ı masaüstünüzde kullanabilirsiniz.

Google Drive ile İlgili Önemli İpuçları

 • Bulut üzerinde artık 15GB alanınız var.
 • Masaüstünüze Google Drive kısayolu haricinde, Google Docs, Google Sheets ve Google Slides kısayolları gelir. Bunlar tıpkı Microsoft Word, Excel ve Powerpoint gibi işlem yapmanızı sağlayacak kısayollardır. Ancak bunlar bilgisayarınızda yüklü programlar değil bu özellikleri internet üzerinde kullanmanızı yani dosya oluşturmanızı sağlayacak kısayollardır. İnternet üzerinde oluşturduğunuz dosyaları Word, Excel ve Powerpoint olarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.
 • Google Drive ı tıpkı masaüstünüz gibi kullanabilirsiniz. Yani istediğiniz her formatta dosyayı yükleyebilir ve açabilirsiniz. Hatta klasörler oluşturabilir ve gruplandırma yapabilirsiniz.
 • Google Drive klasörü içerisine attığınız dosyalarınızın üzerinde yeşil tikler olduğunu göreceksiniz. Bu dosyalarınızın eşitlendiğini yani karı tarafa başarılı şekilde yüklendiğini simgeler.
 • Son olarak Google Drive masaüstü uygulamasını bilgisayarınızdan kaldırmak isterseniz bu işlemi denetim masası – program ekle kaldır kısmından yapabilirsiniz.

Önemli Not; Bu makaleyi izleyerek öğrenmek ve bu makale hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen senin için hazırladığımız aşağıda bulunan makale videomuzu izle.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  "Twitter is currently down for maintenance" Twitter Kapatıldı mı ?

Bu Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*