Google Gibi Getir Kaldırıldı mı ? Neden Yok ?

google-gibi-getir-kaldirildi-mi-neden-yokWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise Google gibi getir nerede veya Google gibi getir ne oldu ? sorularına yanıt olacak.

Aslında şuan için halen Google’ ın en iyi webmaster araçlarından biri olan Google gibi getir özelliği kaldırılmadı. Yani halen aktif ve kullanılabilir.

Ancak kısa bir süre sonra yani 2019 Mart ayından sonra artık kullanım dışı kalacak. Peki Google gibi getir ne işe yarıyor ve bu durum Webmasterları nasıl etkileyecek ?

Arkadaşlar öncelikle bilmeyen veya yanlış bilen kişiler için Google gibi getir özelliğinin ne için kullanılması gerektiğinden kısaca bahsedelim.

Google gibi getir, Google’ ın sitenizdeki bir bağlantıyı nasıl taradığını ve tarama sırasında bir problem olup olmadığını, tarama sırasında eğer bir problem, engelleme var ise bunun ne olduğunu bizlerin de görmesine imkan tanıyan bir Google Search Console aracıdır.

Ancak tabi ki her işte bir yanlış olabileceği gibi bu aracı da amacının dışında ve yanlış olarak kullanan arkadaşlarımız bulunmaktadır. Hatta bu konuda en büyük yanlış ise Google gibi getir aracının sayfaların hızlı index alması için kullanıldığının sanılmasıdır.

Ancak ne yazık ki böyle bir durum söz konusu değildir. Sitesine eklediği makaleler Google da geç index alan yani geç görünen bazı kişisel hemen Google gibi getir aracını kullanarak ilgili sayfalarını anında indexletiyorlar.

Ancak her zaman doğal olan iyidir. Bu nedenle sitenize daha sık ve düzenli makale ekleyerek sayfalarınızın daha hızlı ve düzenli şekilde index almasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında ping servislerini de kullanarak yine sayfalarınızın index alma hızını arttırabilirsiniz.

Her neyse efendim konudan daha fazla çıkmadan yeniden Google gibi getir kaldırılacak konumuza geri dönelim. Belirttiğimiz gibi Mart ayından sonra artık bu araç kullanılamayacak.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Üyeler Arası Mesajlaşma ( Canlı Chat Eklentisi )

Bu durumu da Google bizlere Search Console a girip, Google gibi getir aracına bastıktan sonra hemen yukarıdaki Daha fazla bilgi edinin butonuna tıklayınca açılan sayfada bildiriyor.

Google Gibi Getir’in Yeni Adı

google-gibi-getir-kaldirildi-mi

 

Hemen yukarıda gördüğünüz gibi kesin bir bilgidir. Ve özellikle Mart ayından sonra Google gibi getir nerede ? Google gibi getir yok olmuş gibi cümleleri özellikle Webmaster forumlarında sıkça duyabilirsiniz.

Peki buraya kadar her şey tamam. Ancak bundan sonra bu aracın yerine yani Google gibi getir yerine ne kullanılacak sorusu akıllara geliyor. Onu da zaten yine Google yukarıdaki açıklamasında belirtiyor.

Artık Url Denetleme Aracını kullanacağız arkadaşlar. Bu araca da Search Console a girdikten sonra hemen sol üst tarafta görebilirsiniz.

search-console-url-denetimi-kullanimi

 

 

 

 

 

Hemen Url Denetimi özelliğine girdiğinizde zaten bu aracında Google gibi getir aracının aynısı olduğunu göreceksiniz. Yani Url Denetimi bir nevi yalnızca Google gibi getir yeni adı olarak karşımıza çıkıyor.

Yine ister istediğiniz url nin taranmasında bir hata olup olmadığını görebilirsiniz. İsterseniz de yine istediğiniz makalenizin hızlıca index almasını sağlayabilirsiniz. 🙂

Yani özetle korkacak bir durum yok arkadaşlar. Tam gaz devam!

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*