Google Güvenlik Açığı Bildirme Adresi

google-guvenlik-acigi-bildirme-adresiWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Güvenlik kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise Google a güvenlik açığını bildirmek hakkında olacak.

Eğer bir sistem yapıyorsanız ve yapılmışsa mutlaka bu sistemin düzgün olarak çalışması çok önemlidir.

Bir sistemin düzgün çalışabilmesi için ise o sistemin güvenliği belki de her şeyin başında gelir.

Özellikle de ilgili sistemin ne kadar büyük ve önemli olduğuna göre güvenliğin önemi de o kadar artacaktır.

Mesela Google gibi insanların kişisel bilgilerini kaydederek çalışan bir sistem ise güvenlik en üst düzeyde olmalıdır.

Çünkü hem iyi niyetli hem de kötü niyetle sisteminize zarar vermeye çalışacak insanlar olacaktır. İyi niyetli ve kötü niyetli dediğimde burada sanırım beyaz şapkalı hacker ve siyah şapkalı hackerlardan bahsettiğimi anlamışsınızdır.

Beyaz şapkalı hackerlar tamamen sistemin açığını bulup size bunu kapatmanızı söyleyen hatta çoğu zaman nasıl kapatacağınızı da söyleyen kişilerdir. Kulağa çok hoş geliyor değil mi ?

Ancak tam tersi siyah şapkalı ve sitenize amaçları sadece zarar vermek olan hackerlar ise sisteminizi çökertmek ve zarar vermek adına ellerinden geleni yaparlar. İşte tam da bu nedenle güvenlik çok önemlidir. Ve güvenliğinizi sağlamak adına iyi fikirler ortaya çıkarabilirsiniz.

Mesela güvenlik açığını bildirene ödül vermek gibi. İşte Google gibi büyük şirketler sistemlerinde bulduğunuz açıkları kendilerine bildirmeniz halinde açığın boyutuna göre size para ödülü veriyor.

Hem bu şekilde gerçekten zarar vermek isteyen insanların çoğunu engellemiş oluyor, hem de kendine dünyanın her yerinden belki de en iyi sistem güvenliği çalışanlarını bulmuş oluyor.

Peki Google’ ın herhangi bir ürününde yani hizmetinde bir güvenlik açığı bulduğunuzda bunu Google a nasıl bildireceksiniz ?

Tabi ki bughunter.withgoogle.com adresinden. Öncelikle hemen ilgili adrese gidelim. Karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Keygen ve Crack Nedir ?

google-acik-bildirimi

 

Yukarıda hemen orta kısımda daha önce güvenlik açığı bildirimi yapanları görebilirsiniz. Ancak hemen kendi bulduğumuz açığı bildirmek için öncelikle sağ üst kısımdan giriş yapalım. Daha sonra Create Profile sekmesi ile profilimizi oluşturalım.

google-acik-buldum

 

Profili oluşturduktan sonra aşağıdaki gibi Dashboard sekmesi gelecek. İlgili sekmeye tıkladığımızda sağ aşağıda altta gördüğünüz gibi Submit New Report butonuna basalım.

google-acigi-nereye-bildirilir

 

İlgili butona da bastığınızda artık gelecek ekranda tam olarak ne açığı bulduysanız onunla ilgili seçenekleri seçerek ilerleyin ve son ekranda gönder butonuna basın.

Bundan sonrasında güvenlik açığı bildiriminin durumunu yine önceki Dashboard ekranından takip edebilirsiniz. Umarız önemli bir açık bulabilir ve ödül kazanabilirsiniz.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*