Görsel (Resim) Özgünlük Testi (Kontrolü) Nasıl Yapılır ?

gorsel-resim-ozgunluk-testi-kontrolu-nasil-yapilirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Grafik kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise görsel özgünlük testi yapmak hakkında olacak.

Eski zamanlarda yani teknolojinin çok geri olduğu zamanlarda her şey bu kadar görsel değildi.

Yani fotoğraflar, resimler, digital görseller veya aklınıza gelebilecek her türlü görsel medya ortamı bulunmuyordu. Bu nedenle herhangi bir şeyin telif hakkı vs bu kadar önemli değildi.

Aslında konumuz telif hakkı falan değil ancak birazdan neden telif hakkından da bahsettiğimizi anlamış olacaksınız. Yani kısacası eskiden görsellik yoktu.

Ancak geldiğimiz bu teknoloji çağında artık yazılar bile görsellerin gerisinde kaldı. Yani bir şeyi yazarak değil göstererek de anlatabiliyorsunuz.

Ve özellikle dijital ortamlar için görseller yani resimler çok büyük önem taşıyor.

Bu nedenle insanlar kendi web sitelerinde veya yine internet ortamında kendi profillerinde, kendi orijinal görsellerini üreterek veya satın alarak bunları kullanıyorlar.

Bakın şimdi satın almak dedim. Birazdan başta bahsettiğimiz telif hakkı ile satın almayı birleştiriyor olacağız 🙂

Resim Özgünlük Testi Yapma Sitesi

Eğer sizin için dijital ortamdaki kimliğiniz de önemliyse, bu ortamlarda kullandığınız görsellerin de orijinal olmasını istersiniz.

Hatta görsellerin orijinal olması da tıpkı yazıların doğal olması gibidir. Şöyle düşünün; kendinize bir site yaptınız ama içeriği diğer sitelerden kopyalayarak oluşturuyorsunuz.

Yani size özgün hiç bir şey yok. Eğer böyle yaparsanız inanın o web sitesini açmak sadece zaman kaybıdır. Bu nedenle her şeyin orijinal ve size ait olması gerekir.

Yazıların orijinal olması şarttır. Ancak görseller yani resimler özgün olmayabilir. Yani bir veterinerlik sitesi açıyorsanız illa bir at bulup sizin resmini çekmeniz gerekmez.

Google görsellerden bir at resmi bularak ekleyebilirsiniz. Ancak eğer aynı resim diğer veteriner sitelerinde de var ise inanın bu hiç hoş durmuyor.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Photoshop "alt-click to define a source point to be used to repair the image" Hatası

Bu nedenle eğer bir at bulup resmini çekebiliyorsanız süper olacaktır. Ancak bu durumunuz yok ise internet üzerinde orijinal resim satan pek çok web sitesi var.

Buralardan beğendiğiniz görselleri belli bir ücrete satın alabilirsiniz. Ve bu resimleri sizden izinsiz kimse kullanamaz. Çünkü bu resimlerin kullanım haklarını siz almış oluyorsunuz.

İşte telif hakkı da burada devreye giriyor. Sizin satın almış olduğunuz bu görselleri farklı bir sitede görürseniz, o siteye kaldırması için uyarıda bulunabilir, kaldırmadıkları halde dava bile açabilirsiniz.

Peki sizin satın aldığınız lisanslı resimlerin diğer web sitelerinde kullanılıp kullanılmadıklarını nasıl anlayacaksınız ?

Bu işlemi resim özgünlük testi sitesinden oldukça basit şekilde yapabilirsiniz. Görsel özgünlük kontrolü yapmak için öncelikle hemen tineye.com adresine gidelim.

İlgili siteye girdikten sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

resim-ozgunluk-kontrolu

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz arama kutusuna özgünlük kontrolü yapacağınız resminizin adresini yapıştırarak kontrol edebilirsiniz.

Veya hemen sol taraftaki görsel yükleme butonu ile resminizi yükleyerek de özgünlük kontrolü yapabilirsiniz.

Örnek olarak Google Görseller den bir at resmi bulup, bu resmin bağlantısı ile bir test yaptığımızda karşımıza aşağıdaki gibi sonuçlar geldi.

gorsel-ozgunluk-testi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz gibi özgünlük kontrolü yaptığımız örnek resmimizin aslında pek çok sitede de var olduğunu görüyoruz.

Sizlerde bu şekilde resimlerinize özgünlük testi yapabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*