Gözlük Camı Mavi Işık Filtresi Ne İşe Yarar ?

gozluk-cami-mavi-isik-filtresi-ne-ise-yararWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Hayat kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise gözlük camında mavi ışık filtresi nedir ve ne işe yarar hakkında olacak.

İlerleyen teknoloji hayatımızı olumlu ve olumsuz olarak pek çok yönde etkiledi ve etkilemeye devam ediyor.

Teknolojiyi sayesinde pek çok şey oldukça basit ve kolay hale geldi.

En basit örneği ile dünyanın bir ucundan diğer ucuna gitmemiz yalnızca bir kaç saniye sürüyor.

Bu ve buna benzer diğer örneklere baktığımızda elbette teknoloji çok faydalı.

Ancak bu yazı da aynı zamanda teknolojinin bize zarar verebileceğini ve ondan korunmamız gerektiğini de söylüyorum.

Mesela gün içerisinde telefon, bilgisayar gibi teknolojik cihazlar ile çok fazla vakit geçiriyorsak teknolojinin zararlarını sağlığımızı bir kaç sene içinde kaybederek görebiliriz.

Eğer bu teknolojik aletlere doğru şekilde bakmazsak boynumuzda düzleşme veya fıtık, gözlerimizde ise bozulmalar meydana gelir.

Bugünkü makalemiz daha çok 2. söylediğim olan ekrana çok bakınca göz bozulması ile ilgili olacak.

Eğer işimiz bilgisayar başı bir iş ise yani tüm gün bilgisayara bakıyor isek mutlaka gözlerimizi korumamız gerekir.

Özellikle gözlerimizin bilgisayar ışığından maksimum derece etkilendiği öğleden sonra havanın kararmaya başladığı zamanlar mutlaka bir koruyucu gözlük kullanmamız gerekir.

Mavi Işık Filtresi Faydalı mı ?

Peki koruyucu gözlük nasıl olur ve göz koruması nasıl sağlanır ? Arkadaşlar öncelikle göz doktoruna gidip kendinize bilgisayar kullanırken gözlerinizi koruyacak bir gözlük istemeniz iyi olacaktır.

Çünkü çıplak gözle gün içinde saatlerce bilgisayara bakmak ilerleyen yıllarda gözlerinizde bozulmalara neden olacaktır.

Bunun yanında alacağınız gözlüğe mavi ışık filtresi taktırmak da çok faydalı olacaktır. Mavi ışık filtresinin ne olduğunu biraz anlatalım.

Arkadaşlar bilgisayar veya herhangi bir teknolojik cihaz ekranından gelen ışıklar gözlerimizi fazla yorar.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Tanrı' dan İstemek

Ve ekrana bakarken belli süre sonra yorulur ve halsiz, negatif hissetmeye başlarız. Bunun dışında ekrana odaklanma problemlerimiz de olabilir.

Ancak mavi ışık filtresi bu ışığı dengeler ve gözlerimiz için ışık seviyesini maksimum iyi seviyeye getirir. Böyle olunca da az önce saydığım tüm olumsuz yönler olumlu şekilde değişir.

Bilgisayar başında gözleriniz ve kafanız yorulmadan daha uzun süre rahat şekilde çalışabilirsiniz. Gözlerinizin bozulmasını önlemiş olursunuz.

Hatta bu mavi ışık filtresinin bilgisayar ve telefonlar için uygulamaları da mevcut.

Yani eğer gözlük takmak istemiyorum derseniz, telefon veya bilgisayarınıza mavi ışık filtresi uygulaması yükleyip aktif ederek yine gözleriniz rahat şekilde cihazlarınızı kullanabilirsiniz.

Ancak tabi ki ne kadar ışık filtreli gözlük yerini tutar onu bilemiyoruz. Bilgisayar veya telefon ekranına bakarken gözlerimizi en çok bu cihazlardan gelen mavi ışıklar yorar.

Mavi ışık filtresinin amacı da bilgisayar veya telefondan gelen bu mavi ışıkları kesmek ve gözün daha rahat görmesini sağlamaktır.

Bu nedenle bu gözlüğü günlük hayatınızda sürekli kullanmanız gerekmek arkadaşlar. Yani sadece uzun süre bilgisayar veya telefon ekranına bakacağınız zaman kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bunun dışında mavi ışık filtreli gözlüğünüzün camlarını yine normal gözlük camı mendili, bezi ile silebilirsiniz.

Son olarak mavi ışık filtresi ile nasıl görülür diye merak edenler için aşağıya bir resim bırakıyoruz.

gozluk-caminda-mavi-isik-filtresi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gözlük camında mavi filtre olduğunda ve olmadığında yukarıdaki gibi görüntüler elde edeceksiniz. Umarım faydalı olmuştur.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*