GSS ( Genel Sağlık Sigortası ) Ödememek İçin Ne Yapmak Gerekir ?

gss-genel-saglik-sigortasi-odememek-icin-ne-yapmak-gerekirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Hayat kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise GSS yani son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz genel sağlık sigortası hakkında olacak.

Hepimiz hayatta bir yerlere gelmek için çalışıyor ve çabalıyoruz. Tüm bunları yaparken fiziksel veya ruhsal olarak yoruluyoruz.

Bu yorgunlukların belirli bir düzeyde olması normaldir. Ancak belli bir düzey üzerine çıktığında maalesef bizim hastalanmamıza neden oluyor.

Veya bunların dışında Allah korusun yine işimizi yaparken bir iş kazası geçirebilir ve tedavi olmamız gerekebilir.

Veya iş dışında günlük yaşantımızda da herhangi bir şekilde vücudumuz zarar görürse yine hastaneye giderek tedavi olmamız gerekebilir.

Eğer çok paranız var yani zenginseniz bu makale sizi ilgilendirmeyebilir. Yani Genel Sağlık Sigortası yaptırmak veya yaptırmamak yada Genel Sağlık Sigortası hakkında bilgi sahibi olmak bile sizi ilgilendirmeyebilir.

Çünkü eğer çok paranız varsa özel hastaneye gidip istediğiniz zaman istediğiniz tedaviyi olabilirsiniz. Ancak eğer fakirseniz, üzgünüm ama bu GSS olayını bilmenizde fayda var. :/ Çünkü bu hayatta genelde ne geliyorsa fakir insanların başına geliyor.

GSS Nedir Kimler Yaptırmalı ?

gss-nedir-kimler-yaptirmali

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşte bu Genel Sağlık Sigortası olayı da en çok yoksul insanları etkileyen şeylerden biri. Öncelikle kısaca GSS nedir veya ne değildir bu konuda bilgi verelim. GSS nin açılımı genel sağlık sigortası olsa da aslında bu zorunlu bir sağlık sigortasıdır.

Yani bunu çalışan veya çalışmayan herkesin yaptırması gerekir. Ancak arada şöyle bir fark var. Eğer çalışıyorsanız zaten maaşınız üzerinden bu sigorta primi kesiliyor. O nedenle sizin çalıştığınız yani sigortalı olduğunuz dönemlerde GSS yi takip etme gibi bir zorunluluğunuz yok.

Yani çalışırken ayrıca dışarıdan GSS primi ödemek zorunda değilsiniz. Ancak eğer işi bıraktıysanız yani çalışmıyorsanız işte o zaman bunu sizin takip etmeniz ve her ay düzenli GSS primi yatırmanız gerekir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Tanrı' dan İstemek

Eğer çalışmadığınız dönemlerde hastanelerde sigortalı gibi tedavi olabilmek istiyorsanız GSS priminizi yatırmanız gerekiyor. Aksi halde hem hastanelerden faydalanamazsınız hemde bu zorunlu bir sağlık sigortası borcu olduğu için sürekli birikir.

GSS Ödemezsem Ne Olur ?

gss-odemezsem-ne-olur

 

Yani şuan güncel GSS prim ücreti aylık 76Tl civarında. Eğer bunu 1 yıl ödemezseniz 1 yıl sonunda yaklaşık 912Tl ödemek zorunda kalırsınız. Ve sanırım zaten birikmiş GSS borcuna faiz de geliyor. Eğer ödeyemeyecek olursanız yapılandırma şansınız da var.

Ancak belirttiğim gibi işsiz kalıp bu borcu ödemezseniz her türlü ödersiniz. Burada biraz garantici bir insan olarak benim sizlere tavsiyem şudur. Arkadaşlar ister çalışıyor yani sigortalı olun isterseniz işsiz olun ama mutlaka GSS borcunuzu en azından bir kaç ayda bir kontrol edin.

Çünkü bazen çalışan insanlara GSS borcu çıkabiliyor. Tabi ki bir yanlışlık var ise SGK ya başvurarak durumu düzeltebilir GSS borcunu sildirme işlemi yapabilirsiniz. GSS yani Genel Sağlık Sigortası 2012 yılından itibaren zorunlu hale geldi.

Ancak insanların kafası bu konuda halen oldukça karışık. Yani ben GSS ödeyecek miyim ? GSS borcu nereden sorgulanır veya halen GSS borcu nedir diye soran pek çok insan var. Ancak özet olarak az önce belirttiğim gibi arkadaşlar.

Eğer çalışıyorsanız zaten GSS niz otomatik olarak ödeniyor. Ancak işsiz kaldıysanız GSS borcunuzu takip etmeli ve priminizi kendiniz aylık yaklaşık 76 tl olarak yatırmalısınız. GSS borcunu aşağıdaki bağlantıdan sorgulayabilirsiniz.

GSS Borcu Sorgulama

Ancak burada bir şey daha belirtmek istiyorum. Eğer bugün işsiz kaldıysanız ilk 6 ay GSS borcunuz olmuyor. Yani 6 ay boyunca devlet size bakıyor 😀 Çünkü daha yeni işsiz kaldığınızdan ve bir iş bulma süresi olarak 6 ay yardım amaçlı bir borç çıkarılmıyor.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Dünyanın En Kirli 25 Şehri Açıklandı

Ve hastane hizmetlerinden bir sigortalı gibi yararlanmaya devam edebiliyorsunuz. Ancak 6 ay sonra belirttiğim gibi aylık GSS prim borcunuzu ödemek zorundasınız. Şimdi gelelim son duruma.

GSS Ödemek İstemiyorum ? GSS Ödememek İçin Ne Yapmalı ?

gss-odemek-istemiyorum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yani eğer aylık 76 tl ödeyecek de durumunuz yok ise ne yapacaksınız ? Yani GSS prim borcunu ödememek için ne yapılır ? Arkadaşlar öncelikle bunun tek bir yolu vardır ve o da şudur; gelir testi yaptırmak.

Evet, gelir testi yaptırarak gss borcundan kurtulma veya ödememe yoluna gidebilirsiniz. Ancak gerçekten geliriniz bu borcu ödeyemeyecek kadar az ise sizi GSS borcundan muaf tutarlar.

Peki gelir testi nerede yaptırılır derseniz, gelir testi yaptırmak için bulunduğunuz ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeniz gerekir. İlgili devlet kurumuna giderek durumunuzu beyan edip GSS borcunu ödeyemeyecek durumda olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Siz bunu belirttiğiniz de geliriniz incelenir ve ona göre GSS ödeyip, ödemeyecek olmanıza karar verilir. Yani GSS borcundan kurtulmanın tek yolu gelir testi yaptırmaktır. Tabi gelir testi sonucunda sizin gerçekten bu borcu ödeyecek gücünüz olmadığına karar verilmesi gerekir.

Bu anlattıklarımın tümüne istinaden benim düşüncem şudur. Tabi ki sosyal bir devlet de yaşıyoruz ve her devletin ayakta kalmasını sağlayan şey vergidir.

Ancak sürekli hastaneden çıkmayan bir kişi ile benim gibi 1-2 yılda 1 kez belki hastaneye giden bir kişiden her ay aynı ücretin alınması bana çok mantıklı ve doğru gelmiyor.

Bu kısımda biraz düzenleme yapılsa ve GSS primi herkesten eşit değil de bu duruma göre alınsa bence herkes memnun olur gibi düşünüyorum.

Bu konuda da anlatacaklarımız bu kadardı. Umarım artık GSS hakkında daha çok bilgiye sahip olmuşsunuzdur.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Ziraat Atm 5 Tl Alıyor mu ? Ziraat Atm 5 Tl Yatırma

Hepinizi seviyorum, bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*