Güneş Enerji Sistemlerinde Tam sinüs inverter

İnverter güç verici olarak bilinmektedir. Doğru akım yani kısaltımı DC’nin, Alternatif akım olan AC’ye çevrilmesini sağlamaktadır. Çıkış kısmında üretilmiş olan alternatif akım devrenin yapısına dağılırken transformatörlere ve elemanlara göre faklı gerilimler gönderilmektedir. Genel olarak kullanım alanlarına bakıldığında, güneş panellerinde, rüzgar türbinlerinde, güneş enerji sistemlerinde kullanılmaktadır.

Güneş panellerinde, rüzgar türbinlerinden ya da bataryalardan üretilen DC akım inverter sayesinde AC akıma çevrilmektedir. Tam sinüs inverter , gelen voltajların ve frekansların tam sinüs dalgalarına ayarlayan inverter çeşidine denmektedir. Tam sinüs inverter verimine bakıldığında%89 ila %94 oranında olduğu görülmüştür.

Tam sinüs inverter motorlu olan yüklerde tam verimli ve problemsiz olarak çalışmaktadır. Bundan dolayı tercih edilmektedir. Ağır yüklerde de en uygun ürün olarak kabul edilmektedir. 12, 24, 48 voltta bulunan DC girişine sahip inverter aracılığıyla güneş panellerinden şebeke elektriğine katkıda bulunan AC akımlı olarak elektrik üretimi gerçekleştirmektedir.

İnverter Seçiminde Sistemler

İnverter taşınabilir ve küçük güçlere sahiptir. Bununla birlikte değişik gerilimlerde yer alan sistemlerde kolaylıkla çalışabilmektedir. İnverter 50 W ila 50 kW arasında yer alan güçlerde çalışabilmektedir. Çeşitli sistemlerde çalışma verimliliği oldukça avantaj sağlamaktadır. Ayrıca çalışması sırasında sessiz olmasından dolayı çokça tercih edilmektedir. İnverter bakıldığında birçok özelliğe sahip sistemi destekleyebilmektedir.

İnverter özellik olarak uyarı çıkışına sahip ve düşük voltaj kontrollü alarma sahiptir. Bu özelliğinden dolayı mikroişlemciler için en çok tercih edilmektedir. Diğer özellikleri arasında da statik regülasyon ve aşırı yük koruma özellikleri bulunmaktadır. Fotovoltaik enerji sistemlerine bakıldığında, güneşten gelmiş olan enerji paneller yardımıyla DC akıma çevrilmektedir. Daha sonrasında tam sinüs inverter aracılıyla AC akıma çevrilerek kullanmış olduğumuz elektriği almamız sağlanmaktadır.

Güneş enerji sistemlerinde kullanılacak olan inverterlerin seçimi oldukça önem taşımaktadır. Kullanılacak olan inverter şebeke parametrelerini baz alarak panellerde üretilmek istenen enerjinin yüksek verimlilikle üretilip, uzun süreli bir kullanım sağlamasına yardımcı olmalıdır. Bu kurulmuş olan güce bakıldığında aktif bir şekilde, uzun süre çalışması gerekir. Eğer bu şekilde bir çalışma olursa bütün enerji ihtiyacınız karşılanacaktır. Bu enerjiyi tam verimli alabilmeniz için inverter seçiminizin iyi olması gerekmektedir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Nisan 2018 İtbariyle Twitter Ve İntagram'ı En Çok Kullanan Ülkeler

Tam sinüs inverter sayesinde güneş enerji sistemlerinizden en verimli çalışmayı alabilmeniz sağlanmaktadır. Sadece verimli çalışma değil kullanacağını güneş panelinin uzun ömürlü olması da sağlamaktadır. Bu da belirli süreler içerisinde değiştirilecek sistemin önüne geçerek sizin bütçenize büyük katkılar sağlamaktadır. İnverter tercih ederken markaların güvenilirliğine dikkat edilmelidir

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*