Güneş Enerjisi İle Tarımsal Sulama Tercih Nedenleri

gunes-enerjisiGüneş Enerjisi günümüzde hayatımızın birçok alanına girdi, bunlardan biri de güneş enerjisi ile tarımsal sulama. Her alanda olduğu gibi Tarımsal sulama için güneş enerjisinin başlıca kullanılma nedeni tasarruf etmek.

Güneş enerjisi ile tarımsal sulama yaparak hem elektrikten hem de sudan tasarruf edilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra doğamız, yani geleceğimize de fayda sağlamaktadır.

Tarımsal Sulamada Güneş Enerjisi Çeşitleri

Eğer güneş enerjisi ile tarımsal sulama yapacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sizin için en uygun olan Güneş enerjisi sistemini seçmektir. Tarımsal sulama için dört farklı güneş enerjisi sistemi bulunaktadır. Bunlar DC pompa sulama sistemi, akü destekli enerji sistemi, mobil solar römork sistemi ve sürücü inverter sistemi. Her sistemin maliyeti, avantajları ve dezavantajları farklıdır. Bu neden ile sistemleri iyi inceleyerek bütçeniz ve tarım alanınız için en uygun güneş enerjisi sistemini seçmeniz gerekir.

Tarımsal Güneş Enerjisi Çeşitleri Hakkında Detaylar

Eğer sulama için kullanacağınız su yüzeysel bir alanda ise DC pompa Sulama sistemlerini tercih edebilirsiniz. Bu sistem yüzeysel sularda oldukça kullanışlıdır. Oldukça düşük enerji ile çalıştığı için fazla solar panele ihtiyaç yoktur, buda fiyatı düşüren bir durumdur. Ancak belirtmek gerekir ki bu sistemin tamiri oldukça zordur, yani olası bir arıza durumunda yenisinin almanız gerekebilir. Akü destekli enerji sistemleri için öncelikle ne kadarlık enerjiye ihtiyaç duyduğunuzu hesaplamanız gerekir.

Sistemin en önemli noktası sürekli akü kontrol ve bakımlarının yapılması gereksinimi. Aksi takdirde Akü ile ilgili sorunlar yaşayarak masrafa girebilirsiniz. Bu sistemin pompalarının tamiri kolaydır. Mobil solar römork sistemi adından da anlaşıldığı gibi taşınabilirdir. Siparişe özel yapılan bu güneş enerjisi sistemi birçok akü ile çalışmaktadır. Bu nedenle akü kontrol ve bakımlarının sürekli yapılması gerekir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Bükülebilen Telefon Modelleri

Bu sistemin kurulum maliyeti oldukça yüksektir ve bu nedenle pek fazla tercih edilmez. Sürücü inverter sistemini istediğiniz alanda kullanabilirsiniz. Bu sistem yüzeysel sularla çalıştığı gibi derin kuyularla da çalışır ve büyük alanları dahi sorunsuz sulayabilir. Bu sistemde aküye ihtiyaç yoktur ancak çok sayıda solar panele ihtiyaç vardır.

Güneş Enerjisi İle Tarımsal Sulamanın Diğer Avantajları

Güneş enerjisi ile tarımsal sulama için birçok avantajı vurguladık ancak bunların hepsi sistemin kendisi ile ilgiliydi. Ancak dikkate alınması gereken diğer bir nokta ise eğer güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemlerini tercih ederseniz damla sulama yaparak sulama da kullandığınız su oranının da azalacağı. Aynı zamanda bu sistemler  sayesinde sulama için gerekli insan gücü de ortadan kalkacaktır.

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*