Güzellik Uykusuna Ne Zaman Yatılır ?

guzellik-uykusuna-ne-zaman-yatilirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Sağlık kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise güzellik uykusuna yatma saati hakkında olacak.

Öncelikle doğrudan güzellik uykusuna geçmeden önce normal uyku nedir ? Nasıl ve ne zaman uyunmalıdır ? Bu konulardan bahsetmek gerekir.

Her insanın kendine göre zevkleri vardır. Yani kimi insan spor yapmayı çok severken kimisi de uykuyu çok sevebilir.

Aslında verdiğim iki örnekte bana göre düzenli yapılması zorunlu olan şeylerdir.

Ancak tabi ki bunlar dışında ne bileyim kahve içmek ve uyumak deseydim tabi ki kahve içmeseniz de olur ancak uyumazsanız olmaz derdik.

Öncelikle uyku çok önemli bir şeydir. Uyku, her gün sabahtan akşama kadar farklı işlerde koşturarak yorulan biz insanların, ertesi güne diri şekilde hazır olabilmemiz için her gece gerçekleştirdiğimiz eylemdir.

Ancak pek çok insan bilmese de diğer her türlü aktivite de olduğu gibi doğru uykunun da bazı kuralları vardır. Mesela doğru saatte uyuyup doğru saatte uyanmalıyız.

Uyurken bulunduğumuz ortam şartları ve uyku malzemelerimiz uykuya elverişli olmalıdır. Peki doğru uyku saati nedir ? Arkadaşlar günde 7-8 saat uyku yetişkin bir birey için idealdir.

Yani 7 saatin altı veya 8 saatin üstü bir uyku size yorgunluk veya baş ağrısı olarak dönecektir. Uyuduğumuz ortam şartı ve uyku malzemeleri derken de şundan bahsediyorum.

Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı dengeli olmalıdır. Yani ne soğuk ne de sıcak olmalıdır. Aksi halde uyumakta zorlanır ve kesintili uyku uyursunuz.

Sonuç olarak da ertesi gün yine yorgun ve baş ağrılı bir gün geçirirsiniz. Son olarak uyku malzemelerinden kastımız ise, doğru sünger ve yastık seçimidir.

Eğer uyumakta zorlandığınız bir yatak süngeri veya yastığınız var ise ne kadar erken değişiklik yaparsanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Hastalıklara İyi Gelen Besinler Nelerdir ?

Bunlar dışında tabi doğru uyku pozisyonu da uykunuzun kalitesinde oldukça önemlidir.

Eğer bu söylediklerimize dikkat ederseniz kaliteli bir uyku uyuyabilir ve hayatta çok daha dinamik ve pozitif bir insan olursunuz.

Buraya kadar hepimizin bilmesi ve uygulaması gereken normal uyku özelliklerinden bahsettik. Şimdi gelelim güzellik uykusu nedir ve ne zaman yatılır konumuza.

Güzellik Uykusu Ne Demek ve Nasıl Yapılır ?

Arkadaşlar aslında güzellik uykusu deyince insanların aklına sanırım çok başka şeyler geliyor.

Nasıl diyeyim, sanki 1 gün güzellik uykusuna yatınca hemen güzelleşecek yada hayatında çok başka şeyler olacak gibi. Ama öncelikle söylemeliyim ki böyle bir şey yok.

Ve güzellik uykusu dediğimiz şey de aslında şu demektir.

Güzellik uykusu, kaliteli uyku için gerekli tüm şartları bir araya getirmek ve düzeni bozmadan bu şekilde sürekli uyuyarak, kendimizi sürekli dinç, iyi ve güzel hissetmemizdir.

Zaten buda aslında yazının başlarında belirttiğim gibi genel olarak normal uyku için gerekli şartları yerine getirdiğinizde olacaktır.

guzellik-uykusu-nasil-olur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabi ki bunlar haricinde de yapılması gereken pek çok şey vardır. Şimdi güzellik uykusu için gereken diğer şeyleri anlatarak devam edelim.

Ancak unutmadan, ne yazık ki ülkemizdeki pek çok insan normal şekilde uyumadığı ve bu makalede bahsettiğimiz neredeyse hiç bir uyku kriterine uymadıkları için gün içinde sinirli, stresli, mutsuz ve hasta oluyorlar.

Şimdi devam edebiliriz. Peki normal uyku dışında, daha da güzelleşmek için uyku ve kendimizi iyi hissetmek için uyku kriterleri nelerdir onlardan bahsedelim.

Öncelikle eğer bir bayansanız uyumadan önce mutlaka makyajınızı temizlemelisiniz.

Bunun dışında erkek veya bayan fark etmez, yüzünüzde kırışıklık veya sivilce olmamasını istiyorsanız uyurken yüzünüzü yastığa çok değdirmemeye çalışın.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Zihni Boşaltmanın Yolları | Yoga ve Meditasyon Nasıl Yapılır ?

Bunun dışında öğlenleri uykunuz geliyor ise uyumamaya yada dayanamayacak gibi iseniz minimum süre uyumaya çalışın.

Çünkü öğle uykusu, akşamları rahatça uyumanızı engelleyecektir. Güzellik uykusuna uyumadan önce yapılması gereken diğer bir şey ise, uyuyacağınız odada elektronik cihazların olabildiğince az olmasıdır.

Yani cep telefonu, bilgisayar vb gibi elektronik cihazlar ile bağlantınızı uykudan yaklaşık yarım saat önce bağlantınızı kesin ve uyurken bulunduğunuz odadan başka bir yere koyun.

Eğer spor yapan biriyseniz uyumadan en az 3 saat öncesinde spor yapmış olun. Eğer 3-4 saatten daha kısa bir süre önce spor yaptıysanız bu durum uyumanızı zorlaştırır.

Güzellik uykusuna yatacağınız odanın maksimum karanlıkta olması gerekir. Televizyon ışığı veya ay ışığı giren bir odada yine rahat uyuyamazsınız.

Bildiğiniz üzere vücudumuzun belli bir saat düzeni vardır.

Mesela işe gitmeden önce sabahları erken kalkamazken, bir işe başladığınızda belli bir zaman sonra alarm kurmadan bile aynı saatte kalkmaya başlarsınız.

İşte bu vücudunuzun belli bir düzene girdiğini gösterir. Aynı şey uyku için de geçerlidir. Güzel ve kaliteli bir uyku için düzenli saatlerde uyumalısınız.

Yani sürekli aynı saat aralığında uyumaya özen gösterdiğinizde belli bir zaman sonra bunun güzel bir şey olduğunu göreceksiniz.

Bunlar dışında uyurken rahat ettiğiniz pozisyonu keşif etmelisiniz. Sizin için doğru uyku pozisyonunu bulmak zor olabilir.

Ancak bunu bulduğunuzda uyku kaliteniz bir tık daha artmış olacaktır. İyi bir güzellik uykusu için midemizin de rahat olması gerekir.

Bu nedenle uyumadan en az 1-2 saat önce yeme, içme gibi aktiviteleri bırakmış olmamız gerekir. Uyuyana kadar yalnızca su içebilirsiniz.

Su haricinde diğer yiyecek ve içecekler uyku saati yaklaştığından sizi rahatsız edecektir. Bunun yanında güzellik uykunuza düşünceli girmemelisiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Yararlı Bitkiler ve Faydaları | Hangi Hastalığa Hangi Bitki ?

Yani aklınızda bir düşünce var ise yine bunu düşünce gücünüzle erteleyin ve rahat bir uykunun tadını çıkarın.

Son olarak sabah uykudan uyandığımızda ise yapmamız gereken ilk şey gerinmektedir. Kediler gibi uykudan uyanınca gerinmek kaslarınızın güne hazırlanması için önemlidir.

Bunun yanında duruma dini açıdan da değinmek gerekirse, Peygamberimiz öğle namazından sonra yaklaşık 1 saat uyurmuş. Bu uykuya ise kaylule uykusu denir.

Bu uykunun da yine aynı şekilde gün içinde bizi enerjik yaptığı, hücrelerimizi onardığı, yaşlanmayı geciktirdiği, hafızayı kuvvetlendirdiği ve kilo vermemize yardımcı olduğu söylenmektedir.

Bu güzel yazımızın da sonlarına geldiğimizde sanıyoruz artık güzellik uykusu ve güzel bir uyku için gerekli her şeyi biliyorsunuz. Herkese güzel uykular.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*