Haftada 1 Gün Teknoloji Olmadan Yaşamak!

haftada-1-gun-teknoloji-olmadan-yasamakWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Teknoloji Haberleri kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise haftada 1 gün teknoloji olmadan nasıl yaşanır hakkında olacak.

Evet henüz Ultron çağına falan gelecek kadar teknolojimiz gelişmedi.

Ancak yine de teknoloji adına önemli gelişmelerin yaşandığı bir çağdayız.

Ben televizyonsuz döneme çok denk gelmedim. Yani çocukluğumdan beri televizyonlar vardı ve izleyerek büyüdüm.

Ancak tabi ki gelişen teknoloji ile beraber en eski hatırladığım tüplü televizyon ile şuan ki televizyonlar arasında çok fark var.

Ancak benim çocukluğumda cep telefonu henüz çok yaygın değildi ve şimdiki haline hiç benzemiyordu.

Annem ve babamın ilk aldığı cep telefonunu hatırlıyorum. Markası Ericsson du ve hemen aşağıdaki telefonun neredeyse aynısıydı.

teknolojisiz-yasamak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz telefon benim ailemin aldığı ve benim hatırladığım ilk telefondu. Bu telefon ile arama yapmak dışında neredeyse başka bir şey yapamıyordunuz.

Yani eskilerin deyimiyle “alo desin yeter” telefonuydu. O zamanlar tabi bu zamandaki akıllı telefonlara yüklenen uygulamalar da olmadığı için insanlar telefonla çok az vakit geçirmek suretiyle baş başa kalıyordu.

Ve zaten bilgisayarlar da henüz çok gelişmemiş ve yaygın değildi. Bu nedenle insanlar adeta teknolojisiz bir hayat yaşıyorlardı.

Birbirleriyle daha çok görüşüyor ve daha çok fiziksel aktivite yapıyorlardı.

Yani daha çok kitap okumak, top oynamak, gezmek, misafirliğe gitmek ve buna benzer gerçek yaşamda yapılabilecek şeyler daha fazlaydı.

İnsanlar yolda yürürken veya toplu taşıma araçlarında birbirlerini daha çok görüyor ve konuşuyorlardı. Ancak zamanla teknoloji ilerledi, gelişti ve şimdiki hale geldi.

Teknoloji Olmadan Nasıl Yaşanır ?

Ve gelişen teknoloji ile birlikte insanlar daha pasif hale geldi. Birbirleriyle daha az görüşür, konuşur hale geldi.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Akıllı Telefon Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler

Ve bunlar dışında teknoloji kaynaklı sağlık sorunları inanılmaz derecede artış gösterdi. Çünkü artık her şey sahte ve gerçeklikten uzak hale geldi.

İnsanlar gösteriş için sosyal medya kullanmaya başladı. Ve sanal alemde aldıkları bir kaç beğeni ile teknolojik cihazlara bağımlılık iyice arttı.

teknoloji-bagimliligi

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunun sonucunda da bel, sırt, boyun ve göz hastalıkları artış gösterdi. Çünkü artık hayatımızı bir telefonun başında veya bilgisayarında başında geçiriyoruz.

Doğayı, yeşili, çimeni, hayvanları unuttuk. Sabahtan akşama kadar telefonumuza gelecek mesajları bekliyor, sosyal medyada gerçekte olmadığımız bir karaktere bürünüyoruz.

Ve bu gidişat bana sorarsanız pek hayırlı görünmüyor. Aslında kendi adıma konuşmak gerekirse yaklaşık bir kaç hafta önceye kadar az önce saydıklarımın hiç biri benim için geçerli değildi.

Yani sosyal medya kullanmayan, telefonuna günde en fazla 1 saat bakan, bilgisayarı da günde en fazla 1 saat kullanan biriydim. Yani teknolojiden uzak yaşayan bir insandım.

Bunların yanında sürekli spor yapan, insanlarla daha sık konuşan biriydim. Tabi ki son bir kaç haftada bunlar tamamen değişmedi.

Ancak telefon ve bilgisayarla daha fazla vakit geçirmeye başladığımı ve bunun hayatımı olumsuz şekilde etkilediğini ve bir bağımlılık olma yolunda gittiğini fark ettim.

Bu nedenle hem kendime bir dur demek için hem de teknoloji bağımlısı olan diğer insanlara yardım ve tavsiye amaçlı bu makaleyi yazmaya karar verdim.

Öncelikle şunu bilmeli ve farkına varmalıyız. Arkadaşlar her şeyin fazlası zarardır. Ve inanın şuan teknolojiye ayırdığımız zaman da oldukça fazla ve bize zararlıdır.

Bu nedenle bir şekilde bu teknolojiden uzaklaşmak zorundayız. Peki bunu nasıl yapacağız ? Şunu bilmeliyiz ki hiç bir alışkanlığı aniden tamamen bırakamazsınız.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Hattımın 4.5G Olduğunu Nasıl Anlarım ?

Yani yavaş yavaş bırakmanız gerekir. İşte teknolojiden de bu şekilde kurtulacağız. Benim önerim hafta sonundan başlamak.

Çünkü hafta içi çalışıyoruz ve mutlaka telefonumuza bakmamız veya bilgisayar kullanmamız gerekebilir. Bu nedenle teknolojisiz bir gün amacımıza ulaşamayız.

O yüzden pek çok insan için Pazar günü tamamen tatil günüdür. Ve Pazar günleri teknoloji olmadan yaşamak daha kolay olacaktır.

Tabi ki bu makalemizi okuyan bazı insanlarda istisnalar olabilir. Yani onlara Pazar değilde Salı günü tatildir mesela. O halde onlarda Salı gününü Pazar günü olarak görebilirler.

Yani burada amaç en boş, tatil günümüzü bu iş için ayarlamak. Ben teknoloji olmadan bir gün geçirmek olayımıza yarın başlayacağım.

Çünkü Pazar günleri benim en boş günüm yani bu iş için en uygun günüm. Peki ne yapacağım ? Sabahtan akşama kadar elime telefonu almayacağım.

Hatta Cumartesi gece uyumadan önce telefonumu sessiz e alıp bir çekmeceye bırakacağım. Yine aynı şekilde bilgisayar veya farklı bir teknolojik cihazı da kullanmayacağım.

Tüm bu aletleri kendimden uzaklaştırdıktan sonra bir bisiklet gezisine çıkabilirim veya arkadaşlarımla yürüyüşe çıkabilirim.

Veya ailemle yine geziye, alışveriş merkezine veya farklı bir aktiviteye katılabilirim. Burada amaç teknolojiden uzaklaştığımız gibi mümkünse doğaya yaklaşmak.

Yani manzarası güzel bir yere gidip oturabilirsiniz. Veya uçurtma uçurabilirsiniz. Yani daha pek çok etkinlik yapabilirsiniz.

Eğer hiç bir şey bulamıyorsanız dediğim gibi bir Alış Veriş merkezine gidip sakin bir yerinde oturabilirsiniz de.

Ve gün sonunda eve döndüğünüzde gece uyumadan önce telefonunuzu açabilirsiniz. Bu şekilde haftada 1 gün teknoloji olmadan yaşamak size kendinizi çok iyi hissettirecektir.

Bu uygulamamızı zamanla haftada 2 güne de çıkarabilirsiniz. Dediğim gibi ben yarın başlıyorum. Muhtemelen bisiklet sürmeye dışarı çıkabilirim veya annemle de bir şeyler yapabiliriz. 🙂

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Güneş Enerjisi İle Tarımsal Sulama Tercih Nedenleri

En azından haftada 1 gün teknolojiden uzak bir hayat hepimize iyi gelecektir. Görüşmek üzere.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*