Her Gidişimde Biraz Daha Kötü İstanbul Görüyorum!

her-gidisimde-biraz-daha-kotu-istanbul-goruyorumWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Hayat kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise İstanbul’ un giderek daha yaşanmaz bir yere dönüşmesi hakkında olacak.

Benim çocukluğum İstanbul’ da geçti desem yeridir. Çünkü 10-12 yaşımda iken biz İstanbul’a taşındık ve yaklaşık 20 yaşıma kadar orada yaşadık.

Bu sürede birkaç semtte ikamet ettik. Tabi ki İstanbul eskiden cennetti demiyorum.

Ancak birkaç sene önce İzmir’e taşındık ve bu süre zarfında İstanbul’ a ortalama senede 1 kez çeşitli sebeplerden ötürü gittim.

Ancak her gidişimde hem çevre düzeninin hem de insanların daha da kötüleştiğini gördüm. Aslında demek istediğimi İstanbul’ da yaşayanlar veya bu durumu fark edenler zaten çoktan anlamıştır.

Her yerde beton yığını var adeta. Bu zaten bilindik bir problem ama durum o kadar ayyuka çıkmış ki artık neredeyse bina üzerine bina falan yapmışlar. Onu geçtim insanların yüzünde yaşama sevinci falan kalmamış.

Hepsinin yüzünde hayatlarını para için başkasına satmış köle mutsuzluğu vardı. Hani derler ya gri şehir diye, işte tam olarak öyle olmuş İstanbul. Aslında bana sorarsanız ben İstanbul’u eskiden beri sevmezdim. Yani bir türlü içim almadı.

Ne Olacak Bu İstanbul’un Hali ?

Ve İzmir’e yerleştikten sonra bunu inanılmaz şekilde de fark ettim. Benim olmam gereken yer, yeşillik olan, insanların enerjik ve hala mutlu olduğu bir yermiş. Yani İzmir gibi.

Tabi ki hayat şartları, kötü yönetim vb. konular her şehri vurmuştur ama en azından İzmir en az etkilenen şehirlerden biri gibi. Burada mutlu olabiliyorum. Hele İstanbul’ un en son ki halini gördüğümde ruhum koşarak geri İzmir’e gelmek istedi.

Ve Allah’tan önemli bir ziyaret için günübirlik gitmiştik de akşama geri İzmir’e döndük. İstanbul’da en dikkatimi çeken değişikliklerden biri de giderek insanların yabancılaşması oldu. Burada metafor falan yapmıyorum.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Game Of Thrones' a Yeni Karakterler Gelecek !

Yani insanların birbirine yabancılaşmasından değil gerçekten ırk olarak yabancılaşmasından bahsediyorum. İstanbul’da birkaç yeri gezme fırsatımız da oldu. Şişli, Mecidiyeköy, Beşiktaş, Taksim ve Anadolu yakasında birkaç yeri gezdik.

Ancak inanır mısınız ben Türk görmedim diyebilecek kadar yabancı insan gördüm. Tabi ki bunların çoğu Suriyeliydi. Bu konularda uzman biri değilim. Yani bu durum bizi felaketlere sürükleyecek veya bilmem ne falan deyip gelecekte ne olacağını söyleyecek donanıma sahip değilim.

Ancak İstanbul’ un son hali gerçekten bana hoş gelmedi ve beni korkuttu. Önceden İstanbul’da yaşarken, İstanbul’ da daha iyi semtler vardır herhalde oralarda yaşamalıyım diyordum. Ancak şuan insanlar İstanbul’da nasıl yaşıyor gerçekten hayret ediyorum.

Hani şey gibi düşünün, bir balığı sudan çıkarırsanız ölmesini bekleriz değil mi ? Çünkü balığın suya ihtiyacı vardır. İşte insanların da temiz çevreye, iyiliğe, güler yüze ve onları mutlu edebilecek şeylere ihtiyaçları vardır yaşamak için.

Ancak İstanbul’da bunların hiçbiri olmamasına rağmen insanlar yaşayabiliyor. Yani balığı sudan çıkarınca ölmüyor! Burada sabaha kadar konuşabilirim aslında ama buna çözüm bulması gereken ben değilim.

O nedenle kısaca son ziyaretimde İstanbul’da aklımda kalanları anlatmak istedim. Umarım bir gün her şey düzelir. İstanbul’da yaşayanlara Allah’tan sabır dilerim. Kendinize iyi bakın, görüşmek üzere..

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

One thought to “Her Gidişimde Biraz Daha Kötü İstanbul Görüyorum!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*