Hisse Senedi Nedir?

hisse-senetleriAnonim şirketler, özel kanunla kurulmuş kurumlar (T.C. Merkez Bankası, Kamu İktisadi Teşekkülleri, sigorta şirketleri, bağlı ortaklıklar) ya da sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler gibi sermaye şirketlerine ortak olanlara ortaklıklarının bir sonucu olarak verilen değerli evraklara hisse senedi denir.

Ancak her sermaye şirketi hisse senedi çıkaramaz. Bu senetler borsada sermaye piyasalarında iş görür ve Sermaye Piyasası Kurulunun izni ile çıkartılabilir.

Hisse Senedi’nin Getirisi

Bir hisse senedinin sabit bir getirisi yoktur. Oluşan getiriye temüttü denir ve oluşan temettü miktarı o senedin piyasa değerini etkiler. Hisse senetleri pay sahibi ile şirket arasında bir ortaklığı ve mülkiyeti ifade eder.

Halka arz edilen hisse senetleri borsada alınıp satılmaya başlar.

Ancak halka arz edilecek hisselerin borsaya kaydettirilmesi yani kote edilmesi gerekir. Şirket hisselerinin borsada alım ve satımı sayesinde gelişip büyümesi için kaynak sağlar.

Bu nedenle bir şirketin hisselerinin borsada olması ve talep toplaması o şirketin büyümesi ve geleceği için önemlidir.

Aynı şekilde borsanın varlığı ve işlerliği de şirketlerin yapısı ve büyümesinde etkilidir. Bir şirket hisse senedi çıkarmaya başladığı zaman kurumsallaşma ve şeffaflaşma noktasında gelişme kaydetmeye başlamış demektir.

Hisse senedi satın almak yatırımcı için çoğunlukla tavsiye edilir çünkü piyasadaki mevduatlarınız en iyi şekilde değer kazanır, bu piyasalar ile birikimlerinizi reel piyasaya aktarabilirsiniz ve hisse senetleri kolay likidite olabilen enstrümanlardır.

Profesyonel anlamda yatırım yapan bir yatırımcı gelişimini izlediği ve gelişme gözlemlediği şirketlerden hisse almayı talep eder.

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Tarihe Damga Vurmuş Kısa Aşk ve Sevgi Sözleri

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*