İdari Tedbir Nasıl Kaldırılır ?

idari-tedbir-nasil-kaldirilirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise idari tedbir nasıl kaldırılır ? sorusuna ve sorununa cevap olacak.

Gördüğünüzü gibi konu kategorimiz Webmaster. Webmasterlar çoğunlukla web sitesi yapımı ve web site işleri ile ilgilenen, uğraşan kişilerdir.

Web site işleri kısmını burada açmaya kalkarsak makale bitmez. Ancak bir kaç örnek vermek gerekir ise, web site yazarlığı, web site yönetimi, web site revizyonu, web site seosu gibi gibi liste uzar gider.

Yani bir Webmaster, bir web sitesi ile ilgili her şeye bakar ve ilgilenir. Web sitelerinin farklı kategorileri vardır. Kişisel blog, e-ticaret veya portal siteleri bu kategorilerden yalnızca bir kaçıdır. İnternet üzerinde bulunan web sitelerinin pek çoğu legal yani yasal olsa da, bunun tam tersi yani illgal yani yasal olmayan site sayısıda azımsanamayacak sayıdadır diyebiliriz.

Şimdi burada kime göre, neye göre yasal veya değil nerden biliriz derseniz kısaca şöyle açıklayabiliriz. Şimdi kelime anlamından devam edecek olursak yani yasal demek yasaya uygun demek. Bu nedenle kuracağınız bir web sitesi yasalara uygun olmalıdır. Ve aslında yasalara uygun olmayan web sitelerini de tahmin etmek pek zor olmasa gerek.

Örneğin, bölücü siteler açmak, uyuşturucu sitesi açmak veya ağır cinsellik içeren sitelere açarak paylaşımlar yapmak yasalara aykırıdır. Bu nedenle bu kategoride bir site yaparsanız idari tebdir cezası alırsınız. Bu nedenle bir webmaster iseniz mutlaka yasalara uygun siteler yapmalısınız.

Çünkü site kurmak, yönetmek, ilgilenmek ve sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkarak size kazanç sağlaması oldukça zahmetli ve zor işlerdir. Bu nedenle bu kadar emek verdiğiniz sitenizin idari tebdir uyarısı alması inanın hoşunuza gitmeyecektir. Çünkü yasal olmayan siteniz için idari tedbir cezası aldıysanız artık sitenizin yeniden açılması pek mümkün olmayacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Adsense Site Kaldırma Aktif Değil ?

Ancak diyelim ki sitenizin haksız yere idari tedbir aldığını düşünüyorsunuz. O halde bu cezaya itiraz ederek sitenizin yeniden açılmasını sağlayabilirsiniz. Öncelikle idari tedbir cezası nasıl anlaşılır ? onu öğrenelim. Aslında neredeyse hepimiz idari tedbir cezası ekranına aşinayız. Türkiye’ de her yıl yüzlerce site idari tedbir cezası alıyor.

Hatta pek çok zaman çok ünlü yani büyük sitelerin de ceza aldığını, yasaklandığını gördük. Örnek olarak idari tedbir ceası almış bir siteye girdiğinizde karşılaşacağınız görüntü aşağıdaki gibidir.

idari-tedbir-cezasi

 

Sitenize girdiğinizde yukarıdaki sayfayı görüyorsanız idari tedbir cezası aldınız demektir. Peki idari tedbir ne zaman kalkar diye soracak olursanız şöyle yanıtlayabiliriz.

Öncelikle eğer siteniz yasal değilse daha önce de belirttiğimiz gibi muhtemelen cezanız kalkmaz. Ancak haksız yere tedbir cezası aldığınızı düşünüyorsanız hemen aşağıdaki bağlantıdan BTK idari tedbir itiraz sayfasına ulaşabilirsiniz.

BTK İdari Tedbir İtiraz Sayfası

Yukarıdaki bağlantıya gittiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi idari tedbir itiraz sayfası gelecektir.

btk-idari-tedbir-kaldirma

 

Yukarıdaki alanın kullanımı oldukça basittir. Alan adınız yazan kısma site adresinizi yazıyorsunuz ve hemen yanındaki güvenlik kodunu girdikten sonra aşağıdan sorgula butonuna basıyorsunuz.

Sorgulama işleminden sonra karşınıza aşağıdaki gibi ekran çıkacaktır.

idari-tedbir-cezasi-nedir

 

Burada yapmanız gereken işlem basit. Hemen sağ alttaki itiraz et butonuna basıyorsunuz ve karşınıza gelen itiraz formunu doldurup gönderiyorsunuz.

Eğer itirazınız olumlu olursa bir kaç gün veya en geç bir kaç hafta içerisinde sitenizdeki idari tedbir kalkacak ve siteniz açılacaktır.

Ancak tedbir kalkmıyor veya sitenizin daha erken açılmasını istiyorsanız, yazılı dilekçe yolu ile de başvuru yapabilirsiniz. Dilekçe ile idari tedbir kaldırma işlemlerini bir avukata danışarak öğrenebilirsiniz.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleyi Paylaş !
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Tema Nasıl Türkçeleştirilir ?


Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*